SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Primátori: Krajské mestá nemajú túto zimu kapacity na údržbu chodníkov (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

jj,

až si dolámete nohy na neočistených chodníkoch, choďte poďakovať tým, čo "chodníkovú novelu" vymysleli a schválili. Prípadne ich môžte pri najbližšich voľbách vynechať....
 

 

aspon sa je komu. Leno kuma sa ma podakovat rodina toho dochodcu co ho pri upratovani snehu minuly rok trafil slak. Chudak zdravotne nebol v poriadku ale pustil sa do odpratavania cudzieho majetku lebo inak by dostal pokutu..
 

Môžete si vziať do prenájmu

nejakých 200 m mestských alebo obecných chodníkov a po taliansky čiže "zadarmo" čistiť sneh. Ako nútené práce. Prečo by mal občan čistiť cudzí majetok? Pod hrozbou trestu. Čo sme v base? Vysvetlíte to?
 

namiesto vdaky zaloba

[Zuzana Subova],
ak si dolamem nohy, dakovat nebudem, pretoze za predchadzajuce desatrocia nas samospravy neustale poucovali, ze skodu si mame vymahat u toho, kto je zodpovedny za ocistenie chodnika.

Takze podla navodu samotnych samosprav za nohy polamane na neocistenych chodnikoch budem zalovat majitela chodnika. Ak bude majitel Jozko Mrkvicka, tak jeho a ak bude majitel mesto, tak mesto.

Urcite by som nerad urobil taku nelogicku vec, aby som nohou zlomenou na mestskom chodniku otravoval Jozka Mrkvicku len preto, lebo ma na vedlajsom pozemku postavenu garaz.
 

 

Kto doposiaľ odhŕňal sneh z chodníkov?
A) majiteľ rodinného domu, ktorý nakupoval za vlastné štrk a soľ
B) majiteľ domu, čo platil navyše človeka
C) vlastníci domov, čo toež platili človeka
Za priestor, ktorí nevlastnili. Plus, oni boli zodpovední či sa niekto nedochráme.
Je mi u sedacieho svalu, či ňuňu primátori majú alebo nemajú financie. Právom sú ako zvolení manažéri zvolení, aby sa starali o mestá. Výhovorka - o rok - neuspeje.
Kto sa pýta mňa, odkiaľ vezmem financie na chod domácnosti? Kto sa ma pýta, odkiaľ zoberem financie na dane vo firme?
Ňuňu marketérov je za dverami 1000.
 

 

Fakt je, že v Bratislave býva už roky kalamita po každom snežení s klasickými odôvodneniami: prišlo to náhle, odhŕňačov je málo, nestíhajú.. pritom pohotovostná zimná údržba zabezpečená súkromnými firmami bola aj v minulosti medializovaná ako predražená a nedostatočná.
https://spravy.pravda.sk/ekono...
http://www.zenskyweb.sk/clanok...
No chodníky v takom zlom stave ako túto zimu nebývali.
Zlomila som si nohu dopoludnia (snežilo večer predtým) na neočistenom chodníku v centre mesta a napriek tomu si myslím, že prenos povinnosti starať sa o chodník na reálneho vlastníka je legitímny. Chápem, že sa nedá všetko a hneď, ale v centre sa vtedy odhŕňači objavili až večer po podnetoch na horúcu linku - žiadnych medializovaných "do 6 hodín od konca sneženia". Chodníky neboli odhrnuté ani pred 2 nemocnicami, ktoré som navštívila.
Kým bola povinnosť na pleciach vlastníkov priľahlých nehnuteľností, mestskí policajti to vraj kontrolovali a dávali pokutu 30 €, ak nebol chodník vyčistený 2 hodiny po skončení sneženia. Keby rovnako kriticky pristupovali samosprávy aj k sebe, otočia na pokutách rozpočet niekoľkokrát.
 
Hodnoť

sok zo starostlivosti o vlastne

Chapem, ze
„Chodníková novela nedala samosprávam možnosť sa na výkony takéhoto rozsahu dostatočne pripraviť"
pretoze po mnohych rokoch, ked sa samospravnej mafii darilo tuto zmenu pod vsakovakymi zamienkami v spolupraci so Smerom blokovat sa to zrazu volajako zadarilo a oni boli po tolkych rokoch obstrukcii zrazu v soku, ze sa maju starat o svoj vlastny majetok.

Zrazu nemaju na udrzbu svojho majetku peniaze (obcania mali ?), nemaju material (obcania mali ?), nemaju techniku (obcania mali ?), nemaju ludi (obcania mali ?) a ziadaju o zhovievavost. Skoda, ze podobnou zhovievavostou netrpeli v dobe, ked buzerovali a pokutovali beznych obcanov za to, ze neupratali (cudzi) mestsky majetok.

Ked sa niekto nevie postarat o svoj majetok, napr.o pamiatkovo chranenu budovu v centre mesta, maju tito uradnici plnu hubu rad typu "ak sa niekto nevie postarat o svoj majetok, nech ho preda resp. daruje". Bude im stacit ozvena alebo im to treba pripomenut taktiez na plnu hubu ?

A ti, ktori (aj v tejto diskusii) obhajuju nazor, ze povinnostou obcana je zadarmo udrziavat cudzi majetok, nech mi pridu upratat dom, obriadit zahradu a poorat pole.
 
Hodnoť

 

Keď obce -mestá zvýšia dane,tak potom budete nadávať či plakať.
 

zvysene dane

To je v poriadku, nic nie je zadarmo,
ale urcite tie dane nezvysia tak, aby to prevysilo moje doterajsie naklady na starostlivostou o CUDZI chodnik, cim myslim
* priame naklady = nastroje (lopata, metla, zhrnac, motyka, freza, ...), material (sol, skvara, piesok), pripadne pripoistenie (pre pripad, ze si niekto bude odo mna vymahat bolestne za nohu zlomenu na CUDZOM pozemku)
* nepriame naklady = moj cas (ktory si dost cenim), zimnu pohotovost (bud si privstanem alebo trpnem, ci sa niekde na CUDZOM chodniku pred mojim domom nezdruzgal) a nervy (ze sa musim starat o CUDZIE)
* alebo priamo zmluvu s niekym, ktory sa bude o CUDZI chodnik starat namiesto mna

Ak tie dane zvysi mesto neumerne (co sa moze stat, vid vzor fico-kpt.Danko), potom si v buducich volbach zvolim niekoho ineho, ktory mi slubi, ze to zvysenie bude pokryvat naozaj len udrzbu.

Urcite vsak nikdy nebudem volit takych, ktori by povinnost starat sa o CUDZI majetok chceli opat vrhnut na mna !
 

prečo by mali zvyšovať dane?

keď nie su schopni sa postarať o svoj majetok nech ho teda daruju zadarmo vlastnikom prilahlych nehnutelnosti...
 
Hodnoť

inak ako strojmi sa to zvládnuť nedá

Celé odhŕňanie chodníkov je veľmi diskutabilné, reálne sa nedá zvládnuť naraz očistiť stovky km2 chodníkov.

Podľa mňa by mala mať každá MČ malý komunálny stroj s vymeniteľnými náradím (zametač, odhŕnač, umývač chodníkov), pretože ručne to odhrnúť je sci-fi. Lenže s tým súvisí aj odpratanie áut z chodníkov. Ak budú prázdne, stroj to zbehne raz-dva na rozdiel od chlapo s lopatou.
 

 

Alebo sa dá mať v každom dome/paneláku zodpovedného človeka, ktorý za rozumný peniaz odprace sneh z chodníkov okolo. Lebo nad tými teraz nariekajú; o všeobecné priestranstvá sa starali aj predtým. Nemyslím, že by to vyšlo drahšie ako zazmluvnená firma, a taký človek vie vybehnúť s lopatou hneď, ako dosneží, nie až na ďalší deň alebo keď dispečeri usúdia, že sa to už nedá ignorovať. Chodníkov, ktoré boli iba prejdené mechanizmami, som za posledný týždeň videla dosť, a aj ak sú viac-menej odhrnuté, určite nie sú bezpečné.
 

slecna.1

No zaznamenala som že máte zlomenú nohu, to ma mrzí. Obávam sa že nie ste posledná, pretože sa v tomto meste rozmohla móda krivých chodníkov a nik to nerieši (a keďže pod snehom nerovnosť nevidíte, úraz príde ešte ľahšie):
https://www.odkazprestarostu.s...
Chodec je až na poslednom mieste záujmu v tomto meste.

Čo sa týka vášho návrhu aby chodníky odhŕňali ľudia z bytoviek, zimnú údržbu (ale na ich časti chodníkov) zabezpečuje spráca, je to zahrnuté v poplatku správcovi BD. Reálne nič rýchlejšie ako strojné čistenie neexistuje, to že chodník očistený strojov bol zrejme nedostatočne odhrnutý (podľa vášho príspevku) je skôr problém toho že stále snežilo a chodník mal byť strojom odhrnutý opäť.

Odpratávam lopatou sneh u nás pred domom a chodník vo dvore, je to dosť fyzicky náročná robota, hlavne keď je mokrý sneh, je dosť nereálne mať stovky pracovníkov v rezerve čo by naraz nabehli do celého mesta a odpratali sneh z chodníkov. No ale komunálnici sú teraz luxusne platení, tak nech zapnú závity a plnia svoje povinnosti, od toho vo funkcii sú.
 
Hodnoť

Čo im.brani...

urobiť si register chodníkov, ciest, verejných priestranstiev , komu čo patrí..

Nehovorím o pozemkoch pod nimi, ale o telese chodníka, cesty, parkovisku...komu.patria.
A ten má byt čisteny. V Ba je 17(sedemnásť ) mestských časti, v KE 22 ( dvadsať dva)..
Niečo je v mesta, niečo mestských časti..., to sa dá ľahko dohladat.
Ale keď sa vyberajú dane a poplatky to samospráva vie byť veľmi rýchla.

Takže páni primátori , starostovia, , poslanci zastupiteľstiev, choďte prikladom. Zoberte lopaty a makajte...
A problém.objektivnej zodpovednosti pre orgány Mestskej.policie...no to už sú ti tvorcovia ešte od Silvestra spití...alebo si niečo iné silnejšie dali.
Veď Mestská polícia v Bratislave je na smiech občanom. Keď majú.dojst a zakročiť pri.vytrznosti niet ich..., vidieť pešiu hliadku MsP cez deň je skoro zázrak...a o.noci nehovorím.
Zmozu sa iba na dávanie papuč na auta alebo.odtahy, aby išli peniaze do rozpočtu obce.Na viac sa nemôžu. V Bratislave nie je parkovacia politika, sluboval ju ešte Durkovsky, Ftačik, Dorovnal, a teraz Hallo..., preto MsP s takou radosťou plní mestský rozpočet pokutami za parkovanie....


Aaale parkujúcej auta
 


Najčítanejšie na SME Domov