Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Vydavateľ Alexej Fulmek: Kočnerovi často naleteli aj novinári (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Fajn článok...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Zaujímavý článok. Človek má málokedy mierne odhalenú oponu, za ktorou sú noviny/novinári.
Veľmi ma zaujali informácie o nezasahovaní do práce novinárov.
Kedysi som pracoval vo firme, kde Rakúšania mali majetkovú majoritu. Prišli párkrát za rok na poradu, a super som vnímal veľmi kultivovaný spôsob, že počúvali, ale ak mali nejaký iný názor,
nedávali žiadne operatívne pokyny riaditeľom pobočiek, ale veľmi kultivovane komunikovali s GR spôsobom typu "doporučujeme zvážiť a prosíme poslať nám do x dní nový návrh, úpravu", atd".
Jednoducho: nepodľahli pokušeniu vydávať príkazy regionálnym riaditeľom, zasahovať do operatívy. V tomto duchu pozitívne vnímam aj vyjadrenie p.Fulmeka (ak hovorí pravdu-verím že áno), že nekomunikuje s novinármi, neriadi ich, nevydáva pokyny.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Vieš, chápavý podriadený veľmi rýchlo pochopí, že ak nadriadený "doporučí zvážiť", nemusí striktne prikazovať, tak aj tak je to jeho prianie a treba ho rešpektovať - ako by už bolo "zvážené" podľa jeho predstáv. Manipulovať sa dá aj slušne a kultivovane.
A odpovede pána Fulmeka - to nie je ani ryba, ani rak - nikoho /a ide hlavne o donorov, vlastníkov/ si nepohnevať. Novinár nemusí byť vždy kontroverzný, ale nemôže stavať ani na lojalite voči svojim chlebodarcom - lebo potom vidí, čo chce vidieť, a čo nechce /nemôže/, potom nevidí - objektivita - nula bodov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

servilnému

podriadenému pripadá doporučenie ako príkaz, aj keby to príkaz nebol ... niekto doporučenie myslí naozaj ako doporučenie

Fulmek servilný rozhodne nie je.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Súhlasím s Tebou. Ja som východniar, pracovitý a lojálni, ale nie servilný. tak ma vnímali aj Rakúšania, aj GR. Zvádzali so mnou boj, aj tak som neurobil plán úplne podľa ich predstáv, ak som vedel, že na východe je menej zákaziek, ako v BA. A akceptovali to. Za 20 rokov sa 1x stalo, že začali zvažovať hľadať nového riaditeľa, a zakrátko od toho upustili. Už tam nie som, ale rozlúčka bola veľmi korektná a srdečná.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

samozrejme.. "lojálny".
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ešte je zaujímavá

tá zmienka o chlebodarcoch ....

Akosi sa neberie do úvahy, že peniaze, ktoré Penta investovala nešli na účet PetitPressu ale do vrecka predávajúcich Nemcov. Tu sú hospodárske výsledky PP aj pred vstupom Penty https://www.finstat.sk/3579025...

Ak investor vstupuje do nejakého projektu, tak väčšinou s tým, že mu investícia prinesie zisk. Vydavateľstvo si musí na seba zarobiť. Uznávam, že predstava mohla byť aj nemateriálnom zisku - vplyve. Ale o tom sa práve vyjednávalo a Penta sa musela uspokojiť s menšinovým podielom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Rozhľadený človek

Ide z neho kľud znalosť aj pokora ..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Hľadám odpoved

Otázka: “Okrem Haščáka sa stretávate aj s ďalšími politikmi a oligarchami. Chceli cez vás ovplyvniť obsah v SME?”
.... odpoved som nenašiel
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

určite chceli

akurát Fulmek povedall, že jedna vec je či chceli - druhá vec je, či sa im to cez neho podarilo
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Hm

Len som tam takúto jasnú odpoved na jasne položenú otázku nenašiel. A ani z toho ďalšieho textu nevyplýva, že by to vylúčil. Čiže odpoved možno interpretovať aj tak, že chceli, ako aj že sa podarilo...
Ale to je v podstate detail. Myslieť si, že média sú nezávisle a objektívne je infantilna predstava :) Akurat keď sú zneužívané na dobrú vec (opäť uhol pohladu), akosi nám neobjektivita menej prekáža.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nemyslím,

že to je jediná možná interpretácia - dokonca ju pokladám za málo pravdepodobnú
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Skúsme pripustiť.

V takom prípade stačilo odpoved priamo a nie ako Róbert Fico.
T.z.: “áno, pokúsili sa”, “nie, neuspeli”...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Fulmek povedal iné

že on usiloval o schému, v ktorej by majitelia nemohli ovplyvňovať obsah - ako systémové riešenie

On sa práve chcel vyhnúť tomu, aby sa o obsahu vôbec jednalo - úpravou kompetencií.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ine

Otázka bola položená priamo. Odpoved nie.
Odpovede s rôznymi interpretacnymi zavermi namiesto priamej majú svoj dôvod...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Asi áno, ale naozaj nie vždy sa dá odpovedať 100%-ne otvorene..
Koľkokrát denne či za rok zažívame také odpovede???
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

to je pravda

v tomto prípade sa mi zdalo, že ani tak nešlo o to, nebyť celkom otvorený ... ako skôr o to nedať si podsunúť, že je možné od neho požadovať zásahy do obsahu ... pretože on to zariadil tak, aby to možné nebolo (chcel to mať v zmluve a robil všetko pre to, aby Penta nemala väčšinu)

Myslím, že tá otázka navodzovala predstavu, že on ako vydavateľ hovorí do práce novinárom. A to on odmietol tou odpoveďou.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ako

ktoré. písal som nižšie. V prípade petit pressu platí, že je nezávislý a nikto redaktorov neovplyvňuje. viem, že nie každý bude tomu veriť, ale je to proste tak.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ako píše vyššie nyrra

Nie je to jedina možná interpretácia ;)

Vo všeobecnosti však nie je možné generalizovať. Iste sa nájdu novinári, ktorí si “prilepšia” a iste sú aj takí, ako Ján Kuciak. Človek nie je stroj. Podlieha emóciám, ovplyvňovaniu. Stačí nepriame “odporúčanie”, na čo sa zamerať a na čo nie... Sú rôzne skupiny čitateľov. Myslím, že tá, ktorá sa nenazýva jednoduchou, nebude ani len v rámci humoru tvrdiť, že sa to v žurnalistike nedeje. A nemyslím, že existuju výnimky. ..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

neviem

sa stále ubrániť dojmu, že časť redakcie na čele s konkrétnymi ľuďmi len využila situáciu na rozbeh vlastného projektu - lepšiu príležitosť si nemohli želať

A trochu mi to pripomína situáciu, keď odíde z nejakej firmy napr. obchoďák, zoberie si všetkých svojich klientov (aj keď sú to klienti tej firmy a bez nej by ich nemal) a založí si firmu s rovnakou činnosťou. V obchode sa to pokladá za nekorektnú praktiku.

Partia okolo DenníkaN by bez Fulmeka (Ježíka, Vajdu ....) nebola nič .... nechali v tom Fulmeka a zobrali si cez spochybňovanie nezávislosti veľkú časť čitateľov aj prispievateľov.

Je pravda, že ak by nehrozil tento exodus - Penta by viac tlačila na pílu. Ale ten tlak sa dal vyvinúť aj tak - veď nakoniec zabrala hrozba rozpadu redakcie - nie jej reálny rozpad.

Cením si napr. Schutza, že zostal.

Mám tisíc výhrad voči SME .... ale nie menej voči N-ku.
Lenže to je tým, že nie som slepým konzumentom toho, čo noviny ponúkajú.

Novinári hrajú neraz zvláštne hry - snažia sa namiesto informovania robiť politiku, pohybujú sa na hrane, ak chcú získať ťažšie dostupné informácie. Preto tá rezervovanosť. Ale na druhej strane sú nezastupiteľní, ak svoju prácu robia dobre.

Myslím, že Fulmek je pragmatik, ale v tom pragmatizme neprekročil hranice kolaborácie a nedal sa kúpiť.
 

1 2 3 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Domov