SME

Diskusia k článku: Zálohovanie PET fliaš by nemalo zaťažiť spotrebiteľov

Pri plechovkách sa nepredpokladá žiadny zvýšený náklad.

chevron-downchevron-up
Ak chcete prispievať do diskusie, musíte byť prihlásený predplatiteľ.
Prihlásiť sa
34 príspevkov

    • Dezolát🍺🤕
      Blog
      Zablokovaný príspevok. Dôvod: absencia slušného správania tvrdenie / obviňovanie bez dôkazov
      • Marty
        Najviac milujem tie nadsene vykriky "ekologov" o tom, ako nas spasia sklenene flase. Ano, sklo je material, ktory je 100% recyklovatelny a ma stovky dalsich vyhod. Ale pokial ide o obaly, je sklo extremne drahe a neekologicke. Kazda dalsia manipulacia s flasou po vypiti obsahu je relativne strasne draha. Ci je to potreba personalu v obchodoch na spracovanie vratenych flias (a keby bolo vsetko v skle, ta potreba personalu a techniky by bola nasobna), potreba dalsich skladovacich priestorov, naklady a spotreba paliva na prevazanie praznych flias spat k vyrobcovi, ktora by zdvojnasobila distribucne naklady, ci ohromne naklady na cistenie a dezinfekciu vratenych flias pred znovunaplnenim.
        • Urinoterapeut
          Také pivá voľakedy boli len skle. Samozrejme že by bola vyššia potreba personálu pri sklenených fľašiach ale nepotrebovali by sme personál na výrobu plastových fliaš. Sklo je neekologické? to prvý raz čítam. Sklo je síce ťažšie a muselo by sa umývať ale dá sa používať prakticky do nekonečná. Taká plastová fľaša sa znova použiť nemôže takže sa musí znovu vyrobiť. Kde sú potrebný zasa len ľudia. Na prvý pohľad by to bolo drahšie ale ušetrilo by sa životné prostredie lebo veľa plastov končí v moriach na skládkach. Vtáky, ryby si tieto plasty míľia z potravou a častokrát následne hynú a častokrát sa stávajú súčasťou aj našich jedálničkov takže treba sa na to pozerať aj zo širšieho a dlhodobejšieho hladiska. V konečnom dôsledku by to možno ani drahšie nebolo alebo len minimálne.
          • Marty
            Volakedy si pil pivo z pivovaru v tvojom okrese a mineralku podla regionu. V obchode bola jedna znacka piva, dva druhy mineralok. V kazdom vacsom meste sodovkaren vyrabajuca zlte malinovky a v lepsom pripade este kofolu. Coca colu som prvy raz pil ked som mal tusim 12. 90% potravin sa vyrabalo vo vzdialenosti do 50km od tvojho bydliska. Preto to fungovalo. Vies si predstavit, ako by si dnes musel vozit do obchodov tisicky prepraviek s flasami stovky kilometrov a potom vozit este tie flase stovky kilometrov spat do fabriky? To by bolo sialene drahe a na cestach by bol zrazu dvojnasobok kamionov rozvazajucich potraviny. Tak isto manipulacia s vratnymi obalmi a ich cistenie a dezinfekcia. Dnes su poziadavky na hygienu niekde uplne inde ako vtedy. Vtedy si proste obcas kupil zakalene pivo, obcas nasiel v mineralke mysi trus. Nikto to neriesil. Vies si predstavit podobny skandal dnes?? Vtedy sa v sodovkarni vyplachli flase pred znovupouzitim horucou vodou a isli do plnicky. Dnes cistenie pivovej flase pred znovunaplnenim zahrna tusim 16 krokov, oplachy v luhu, deteregenty, demineralizovanu vodu, germicidne ziarice. Preto dnes uz aj pivo v skle ponuka len par znaciek a v niektorych krajinach ho nekupis vobec. Na vyber je len plech alebo PET. Jednorazove obaly a plasty su danou za siroku ponuku v obchodoch. Ak sa nechceme vratit do cias, ked v regaloch bol jeden/dva druhy piva, jeden/dva druhy mineralky, dva druhy jogurtu a podobne, tak sa bez jednorazovych obalov proste nezaobideme. Problem je vsak s recyklaciou. Navzdory zelenej propagande plasty dnes proste nejde efektivne triedit a recyklovat. Je ich privela druhov a typov a pricasto sa pouzivaju zmesove materialy a termosety, takze recyklacia na zakladny plast je skoro nemozna. Plasyty sa oplati jedine palit, alebo lisovat na lavicky, poklopy, ci plotove dielce. Dnes uz sa neoplati recyklovat ani PET flase. Nikto to neberie, nikto to nechce. Ten za drahe peniaze do farebnych kontajnerov vytriedeny plast dnes z 90% ide do spalovne alebo na skladku, akurat inou branou ako komunal. jedine, co sa dnes da zmysluplne recyklovat je sklo, papier a kov. Preto mas dnes vsade plastovy odpad. A my sa tu v Europe mozeme aj utriedit, ked 75% planety netriedi a triedit nebude.
            • Urinoterapeut
              • Marty
        • 6roman
          V zasade z tebou suhlasim, ale nevidim dovod preco by sa mali zdvojnasobit naklady na distribuciu flias - ked auto do obchodu privezie bednicky z flasami tak take iste mnozstvo bez problemu vie aj odviezt naspät. Naklady na cistenie pri skle boli su aj budu s tym nic nenarobime. Osobne si myslim, ze prinosom zalohovania bude aj to, ze ludi aprestanu kupovat tolko vody zbytocne vo flasiach ale zacnu viacej pit vodu z kohutika co sa vsak nebude pacit vyrobcom ani obchodnikom. Neviem si celkom dobre predstavit aby som v lete kazde 2 tyzdne vlacil vrece pet flias do obchodu a tam caroval z automatom ktory ich nebude chciet zobrat lebo bude pokrceny ciarovy kod alebo tam prave taku vodu nepredavaju.
          • Marty
            - asi sme sa nepochopili. Ja som reagoval na tvoju myslienku "vsetko v skle". Tam by stupli nklady na celu spätnu logistiku vykupu a vracania obalov oproti dnesnemu stavu, ked takmer vsetky napoje su v plaste. Jasne, ze ked debne s flasami auto privezie, moze ich aj odviezt. Ale naklady su take, ze vacsina vyrobcov od flias upusta v prospech plechoviek a jednorazovych obalov z plastu. - Boli by naklady na spätnu logistiku, cistenie, znovuplnenie... ... A tie naklady musi niekto zaplatit. To je ta neprijemna pravda. Naklady na manilulaciu s odpadmi, separovanie, dotriedovanie, teraz naklady na zalohovanie a vykup. A kto to zaplati?? No spotrebitel vo vyssich cenach za vsetko. Je pekne ze zavadzame zalohovanie flias a plechoviek. Ale kazdu Slovensku rodinu to bude v najblizsich dvoch rokoch stat zhruba 120€. Z toho asi polovicu priamo a polovicu cez dane, cenu za odpad (ktora sa podstatne zvysi, ked spracovatelia odpadu nebudu predavat jediny vyuzitelny plast lebo ten bude zalohovany extra). - co sa tyka vody z kohutika, mas pravdu. Aj ja doma pouzivam SodaStream. Ale tiez to nie je riesenie pre kazdeho. V mnohych doamcnostiach je voda z kohutika na hranici hygienickych limitov...
            • 6roman
              • Marty
      • ectasy8

        markus

        suhlasim s tym co si napisal, jedina vyhovorka preco niekedy uprednostnujem PET napoje je hygiena. Neviem ci sa da pri velkom pocte recyklovanych sklennych flias zabezpecit 100 % hygiena toho vratneho obalu. Pri prvom baleni do prvykrat pouzitej sklennej flase - to by som dokonca uprednostnil pred PET (kadeco sa z nic vyluhuje hlavne na slnku) ale pri opatovnom pouzivani skla som si nie celkom isty ci kazdy vyrobca dokaze zabezpecit dokonale vycistenie flase
  • daspliff22
    Zaujímavé..nápoje v skle, plaste a v konzervach sú v Nemecku, Holandskú a pod. neporovnateľne lacnejšie ako na Slovensku. A to nehovorím o mzdách pracovníkov, ktorý tieto nápoje vyrabaju v Západnej Europe. Tak aké zvýšenie nákladov? To už ti obchodnici si nájdu cestu, ako osklbat ľudí zo Strednej a Východnej Europy...
  • 1039501

    doplním

    diskutujúcich, v nemecku 25 centov záloha, minule som sledoval dokument niekde v nemeckom vysielaní o zberačoch / nepamätám si či Kolín n.R. / ale to je jedno, fungovalo to tam perfektne. Práve že po tých neporiadnikoch - možno aj turistoch - vyzbierali denne celkom veľké množstvo, boli normálne slušne oblečení a podľa ich vyjadrení bola táto činnosť celkom dobrým prilepšením k ich dennému rozpočtu - podpore alebo inej minimálnej dávke. Ja osobne som si v nemecku v lete na vracanie 0,5 PET z minerálky a plechoviek zvykol veľmi rýchlo. Zobrali mi to v každom malom obchode, kde bol predaj balených nápojov "cez ulicu".

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 86 188
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 590
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 318
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 448
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 349
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 380
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 225
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 447