SME
Piatok, 23. august, 2019 | Meniny má Filip

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Výbor má rokovať o obrannej spolupráci s USA (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Kto bude Biľak 2?

Dnes už aj tí najväčší proamerickí propagandisti začali konečne pripúšťať, že bilaterálna vojenská zmluva s USA (DCA) bude „pravdepodobne“ znamenať prítomnosť amerických vojakov na našich leteckých základniach. Ak ste sa dali nachytať na slová šéfa slovenskej diplomacie Miroslava Lajčáka alebo veľvyslanca USA Adama Sterlinga, ktorí vás ubezpečovali, že tu nechcú budovať žiadne AMERICKÉ základne a že neplánujú žiadnu TRVALÚ prítomnosť amerických vojakov, vaša chyba. Od začiatku som na tento trik upozorňoval. Vymýšľali ho totiž na Oddelení strategickej komunikácie MZVEZ SR (ako sa najnovšie nazýva orwellovským newspeakom propaganda), na ktorom pracujú – čuduj sa svete – ľudia z proamerického think-tanku Globsec Policy Institute.Jeho zástupca Michal Čubrík vo včerajšej diskusnej relácii RTVS Správy a komentáre (na Dvojke) priznal, že DCA upravuje, „akým spôsobom tu budú americkí vojaci pôsobiť, aký tu budú mať štatút, akej jurisdikcii budú podliehať a podobne“. Chlapci sa však zasa nedohodli, pretože kým Jaroslav Naď si pred niekoľkými dňami vymýšľal, že zmluvu vlastne iniciovalo Slovensko, Čubrík potvrdil, že zmluvu navrhli USA „ako podmienku realizácie projektov“. Za túto úprimnosť ho chlebodarcovia nepochvália. Samozrejme, zamestnanec Globsec Policy Institute odporúčal ponuku Spojených štátov jednoznačne prijať a na záver divákov trochu postrašil, že „váhanie nie je dobrý signál“. Mám tomu rozumieť tak, že takúto dohodu s ďalekosiahlymi dôsledkami máme podpísať bez váhania? Vtipné uvažovanie ľudí, ktorí nás ubezpečujú, že rokujeme ako suverénna krajina, ktorá si vraj chce postrážiť svoju nezávislosť. Je to však smiech cez slzy, ako keď šúpete cibuľu a vrstvu po vrstve odhaľujete ďalšiu a ďalšiu lož. Pripomeňme si, že Lajčákovo ministerstvo nás najprv strašilo, že budeme „jedinou“ krajinou NATO, ktorá nebude mať takúto zmluvu. Keď som ich opravil, začali tvrdiť, že „takmer jedinou“. No a dnes môžeme konštatovať, že takéto podmienky ponúkli Spojené štáty v skutočnosti iba 12 krajinám NATO, teda menšine z nich, a teda ministerstvo opäť kompletne klamalo.
Ešte viac svetla do celej aféry vniesol jeden z našich najväčších expertov na medzinárodné právo, profesor Stanislav Mráz z Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave. Ten jednoznačne potvrdil, že „ak sa tu (na našich leteckých základniach) začne budovať infraštruktúra pre americkú armádu, v takom prípade by mohlo ísť o stratu suverenity“. Zároveň v súvislosti s touto hrozbou vysvetlil, že „vojenská technika vždy podlieha právnemu poriadku štátu, ktorého výsostné znaky na sebe má“ a vyslovil názor, že by nebolo dobré, keby naše letiská na Sliači a v Kuchyni skončili ako Ramstein v Nemecku. Letecká základňa Ramstein je najväčšou základňou USAF mimo územia Spojených štátov, nachádza sa na nej približne 35 000 amerických vojakov, 150 jadrových hlavíc a čo je najdôležitejšie – nespadá do nemeckej jurisdikcie. Profesor Mazák okrem toho upozornil, že tieto zmluvy ratifikuje hlava štátu. A vy možno už tušíte, prečo je pre Američanov také dôležité, kto bude prezidentom Slovenskej republiky...Ani jeden z kandidátov, ktorí postúpili do druhého kola prezidentských volieb, sa k tejto téme, ktorú bude nová hlava štátu musieť riešiť, nevyjadril jasne a jednoznačne. Namiesto nereálnych záväzkov, že sa vzdá prezidentskej imunity (čo mu ústava neumožňuje), by sa mal Maroš Šefčovič radšej zaviazať, že nedovolí, aby boli po tridsiatich rokoch na Slovensku opäť rozmiestnení cudzí vojaci. Zuzana Čaputová by zasa svoj abstraktne rozprávkový „boj proti zlu“ mala nasmerovať voči konkré..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

?

Zrazu sa nám tu už niekto snaží vsugerovať, že sú to potrebné financie na rekonštrukciu? Doteraz nebolo nutné rekonštruovať tie letiská alebo až keď prišla táto "lákavá" ponuka? Prečo sa teda doteraz nikto nevyjadril, že tým letiskám niečo chýba a že je nutná rekonštrukcia? Lebo to nutné nie je. Povedzme si otvorene, US army chce investovať hlavne do objektov pre svoje využitie, ktoré budú stáť na území letísk. V týchto objektoch budú platiť ich pravidlá, bude tam ich personál a mimo našu jurisdikciu budú všetci, čo tam budú pracovať spolu s rodinami. Tiež mimo našu jurisdikciu bude všetko čo sa tam bude diať, to znamená, že nebudeme môcť vyjadrovať k tomu, čo tam US army bude skladovať a robiť. Čo iné to môže byť, ako strata suverenity nad naším územím? Ako to, že spolupráca s NATO, resp. US army sa nemôže diať ako doteraz? Čo sa zmenilo? Na tieto otázky by sa mali páni novinári pýtať a politici by mali dať jasné odpovede. Takéto propagandistické články nikomu a ničomu nepomôžu, akurát šíreniu poloprávd.

A straší tu jedine pani Cséfalvayová, keď tvrdí, že odmietnutie bude mať nejaké dôsledky. Sme teda rovnocenní partneri alebo nie? Tak ako môže takého partnera naštvať naše suverénne rozhodnutie? Aké konkrétne spojenecké väzby sú spochybniteľné? Iné krajiny, ktoré nemajú US vojakov a zariadenia trvale na svojom území majú spochybnené väzby so spojencami? Čím to tu strašíte pani Cséfalvayová?

Áno, boli tu tisícky vojakov NATO, ako aj USA. Ale rešpektovali naše zákony a riadili sa našimi pravidlami. Prišli, trénovali, odovzdali skúsenosti, oni dali niečo nám, my im a potom po splnení misie odišli zase domov. Čo je na tomto modeli fungovania v rámci spojenectva zlé?

Takže áno, poďme sa baviť otvorene a keď vy novinári nie ste schopní položiť takéto jednoduché otázky v takto závažnej veci asi z obavy pred odpoveďami, tak nech to urobí nejaký relevantný oponent (nie Danko) v nejakej odbornej diskusii. Je problém zrazu zorganizovať takúto diskusiu, prečo?

Tu je pre objektivitu názor trošku z iného súdka o akom sa tu môžeme dočítať...
https://www.aktuality.sk/clano...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Načo sú nám americké základne na našom území, keď sme v NATO?
Veď nás všetci analytici doteraz ubezpečovali, že NATO nás ochráni.
Či teda už nás neochráni? Alebo ako to je?

Som proti základniam a myslím si, že napr. ani Nemecko nie je nadšené z toho, ako sa US Army začína rozťahovať vo východnej Európe čoraz bližšie k hraniciam s Ruskom a zvyšuje sa tým riziko konfliktu priamo v Európe.

Zastavme to, kým môžeme.

Do parlamentných volieb ide Kiska, ktorého pro USA orientácia je jasná. Niekedy som mal pocit, že on ani je prezident suverénnej krajiny, ale je to Bútorov hovorca.
Do prezidentského paláca si zase sadne Čaputová, ktorú sponzoruje ESET a ktorá nezverejnila, kto budú jej zahraničnopolitickí poradcovia, s ktorými sa ona bude radiť.
Predpokladám však, že nikto jej na kampaň (spolu s Mistríkom) nedal len tak pol milióna EUR, aby sa tam venovala sociálnym a ekologickým témam.
To je nezmysel.

Riziko je veľké, že v najbližších 2-3 rokoch tu budeme mať amerických vojakov, ktorí tu zostanú navždy a ich počty sa budú neustále navyšovať.

Mimochodom, kde je Čaputová už štvrtý deň?
Naši novinári rozoberajú mimiku pani Heleny Šefčovičovej, ale aby naháňali kandidátov s vyjadrením sa k tejto veľmi dôležitej téme, to sa asi od nich nedočkáme.
Čo keď by to Čaputovej tím opäť vyhodnotil ako útok na Zuzanu, všakáno.
Držia ju v tej škrupinke, ani nevieme, čo sa z nej nakoniec vykľuje.

Šefčovič nech verejne vyhlási a dá sľub, že žiadne americké základne tu nepodpíše a dám mu svoj hlas. Za praktizujúceho katolíka sa už vyhlásil, takže by mal len ďalší bonus.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Páni

Proroci, skúste mi jednou, dvoma vetami vysvetliť prečo sú nemci, ktorí prehrali vojnu, ďalej ako my a pritom mali takmer všetko zničené a to si aj zaslúžili. Vojnové reparácie prestali platiť pred pár rokmi.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

?

O tom ale debata nie je. A hlavne, tu sa nikto nechystá opustiť EÚ alebo NATO. Možno by si mohol čítať príspevky na ktoré reaguješ a skúsiť trošku vecne argumentovať, nie takto od veci...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Len

tak okrajovo, ale myslím si že je. Na jednej strane, kde sa dá chcete vyššiu životnú úroveň a na druhej strane otvárate vrátka na východ.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

?

Aké vrátka na východ otváram? Veď si aspoň prečítaj ten článok od Daniša a to čo hovorím ja. Nie len strieľaš všeobecne od boka...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Kto

čítal o čom to je, z nás, čo tu vypisujeme, nikto. Ani Daniš. Systém spochybňovania je na tomto území vďaka ficosmeru a dankovcom veľmi dobre zakotvený a výsledok je také vajatanie, čo sme, kde sme,čo chceme a hlavne s kým to chceme dosiahnuť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

?

Aké vajatanie? Môj postoj je jasne definovaný. Z NATO ani z EÚ vystúpiť nechcem, k Rusku sa upnúť tiež nechcem. Som sa zachovanie úplnej suverenity v rozsahu ako je dnes. Čo je na mojom postoji vajatanie?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Všetci tu píšu také dlhé slohy a kto to má po nich čítať ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

?

Nečítaj, ešte by si zistil, že nevieš relevantne reagovať a čo potom?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

No potom by som sa volal Pitu0777 ale k tomu ešte nedošlo.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

?

Vtipné... K veci asi nemáš ako obvykle nič, čo?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Neprajem si na našm uzemí cudzie vojská. Nech su odkialkolvek.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Domov