SME
Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Pedagógovia sa v deň učiteľov oblečú na protest do čierneho (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Dôležité je zúčastniť sa!

Je to veľmi dobrý signál! Keď už nie priamo celý oblek, či šaty, tak aspoň čiernu stužku, ako verejný protest na nekompetentnosť ministerky a dlhodobo neriešené nedostatky v školstve.
 
Hodnoť

Nebolo by vhodné,

aby konečne verejnosť videla a počula zástupcov učiteľského povolania v niektorej z mediálnych diskusných relácii debatovať v kruhu (a v početnejšom zastúpení, ako je obligátna zostava jedného hosťa a jedného redaktora média) o aktuálnych problémoch, ktoré ich trápia?

Mohli by takým spôsobom vyvrátiť rôzne predsudky o svojej práci (vraj majú krátku pracovnú dobu v škole, priveľa voľna - rôzne druhy prázdnin a podobne), mali by formulovať svoje predstavy o celoživotnom vzdelávaní, aj o kvalitnom odbornom a metodickom raste vo svojich aprobačných predmetoch, aby ľudia neraz neupozorňovali na to, že rovnakou mierou, ako učiteľom pribúdajú akademické tituly, tzv. malé a veľké doktoráty, nerastie kvalita vedomostí ich žiakov, lebo vo viacerých druhoch preverovania vedomostí (najmä medzinárodných) naši žiaci poznatkovo zaostávajú za vyspelejšími krajinami.

"Manifestácie" za svoje požiadavky takého druhu, ako je čierny odev v deň učiteľov (lebo z problémov v školstve treba "mať hlavu v smútku"), alebo ako boli pred časom bubnovania a pískania v uliciach a nosenie čiernej truhly (s "pochovanými nádejami" na zlepšenie situácie v oblasti vzdelávania), môžu ľudí skôr popudiť k hnevu, ako vzbudiť ich sympatie. Aj tak už mnohí občania upozorňujú na to, že tí učitelia majú "habadej voľna" a len si "ťažkajú" hlavne na nedostatok financií.

Samozrejme, kto má v rodine učiteľa, vie, aká je to náročná práca na čas, na sebavzdelávanie, na zodpovednosť voči žiakom, študentom v záujme ich kvalitnej prípravy do života. Ale práve preto, že to veľa ľudí nevie, treba o práci učiteľa čo najviac hovoriť na verejnosti. O aktuálnych otázkach nášho súčasného školstva treba odborne diskutovať. Jednostranne adresované sťažnosti nie sú riešením žiadnych problémov.
 

 

Myslim, ze by ich bolo lepsie pocut, keby protesty spojili so zdravotnikmi, lesnikmi, polnohospodarmi, aby vsetkym konecne doslo, ze tento stat nefunguje. Spojit mudre hlavy dokopy a tlacit na kompetentnych, a nie im nechat volnu ruku, cakat, kym sa nieco zmeni. Som uz par rokov zo skoly, ale najmenej 30 rokov pocuvam o rovnakom probleme s ucebnicami, podhodnotenej prace ucitelov, chybajucej reforme skolstva. Ucitelia, je vo Vasich rukach, aby Vas bolo pocut viac, ostatni sa pridaju. Ale tym, co vladnu, vyhovuje hlupy narod, mozu nas lepsie ovladat.
 


Najčítanejšie na SME Domov