SME
Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Marček zmenil pohľad na vraždu Kuciaka; teraz sa ukáže kvalita vyšetrovania (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

?

"Obvinený sa môže brániť hocijakým spôsobom. Aj výpoveď, kde sa človek prizná, môže byť spôsob obrany,“ povedal Šáray.
Tak nech mu - obvinenemu-ked sa moze branit hociakym sposobom, donesie obhajca v babovke zapeceny kver a nech sa ten skusi prestrielat na slobodu. Ved ma na to pravo.
 

Presne tak , ako píšeš.

Podľa mňa by nemal mať možnosť brániť sa hocijakým spôsobom . Hlavne nie tak , aby právnici koordinovali mätenie vyšetrovateľov.
 

právo po slovensky

Máme vraha, pokiaľ sa niekto iný neprizná, to je úbohé
 

Ale, ale

chápeš rozdiel medzi slovami "brániť sa a "útočiť" (zbraňou ako si si vymyslel ty) ?!
 

Nemudruj a porozmyslaj

nad pointou.
 

Mudrovaním je tvoj prvý príspevok

keby si mal lepší rozhľad, vedel by si, že v každej demokratickej krajine na svete (nie v totalitných) má obvinený právo brániť sa hoci aj tak, že zatajuje a klame (to nesmie svedok !) a treba mu vinu dokázať. Právo brániť sa neznamená právo útočiť, ako si si vysníval ty.
Aj Marčekovo priznanie ("priznanie" ?) že to on strieľal na Kuciaka nemusí stačiť, ak iné dôkazy ukážu, že to tak nebolo.
 

Pozrel som si prava obvineneho,

a tam sa uvadza, ze obvineny moze klamat, ale nesmie obvinit inu osobu. Potom je to trestny cin. Dalej sa tam pise o priznani, ktore sa berie ako definitivny fakt.
Nasiel som aj nejaky vyklad Dr. Šamka, kde sa pojednava o moznosti neuznania priznania obvineneho v sudnom konani :
"Ná­zor ob­vi­ne­né­ho, že je­ho vý­po­veď z príp­rav­né­ho ko­na­nia sa ne­ma­la pre­čí­tať, a tým pou­žiť ako dô­kaz je­ho vi­ny, pre­to­že sa vlas­tne jed­na­lo o vy­hlá­se­nie pod­ľa § 216 Tres­tné­ho po­riad­ku, je nes­práv­ny. Priz­na­nie sa ob­vi­ne­né­ho k spá­chaniu skut­ku za­pro­to­ko­lo­va­né v zá­pis­ni­ci o vý­slu­chu ob­vi­ne­né­ho je pou­ži­teľ­né pre všet­ky štá­diá tres­tné­ho ko­na­nia, a to bez oh­ľa­du na to, ako ob­vi­ne­ný pri vý­slu­chu sub­jek­tív­ne svo­je vy­jad­re­nia chá­pal.
Z toho mi vychadza, ze fingovane priznanie ako forma moznej obrany formou vyvolavania obstrukcii je asi taka legitimna obrana, ako snaha prestrielat sa na slobodu.
 

Nuž:

1. to dá rozum, že krivé obvinenie niekoho iného je trestným činom
2. čo sa týka priznania viny - ja som napísal, že sa naň vôbec neprihliada ?! no tak.
Ešte raz: ak by také priznanie bolo v rozpore s inými dôkazmi, sú neodsúdi toho, kto sa priznal. Alebo áno ?! Jednoducho, súd (ale už aj vyšetrovateľ, aj prokurátor) musia zvažovať VŠETKY dôkazy - vrátane priznania, ktoré môže byť silným dôkazom, ale aj nemusí.
 

oprava

- súd neodsúdi -
 
Hodnoť

Dalo by sa ho polievať vodou cez textil

a pravda by sa možno odhalila skôr.

Ono nie som právnik no účasť na 2 nasobne úkladnejj vražde je pre každého z nich min 12 až 15 rokov v 3 skupine
a to stačí že svieti baterkou alebo auto pred bránou to ostatné je len bonus navyše cca 10 rokov alebo doživotie v 3 skupine bez TV a futbalu.

Ja by som do zákonov dal pobyt v diere s potkanmi.

Tu už nie je čo prevychovavat sú to opäť len náklady pretože bezdomovci sú často na tom horšie.
 
Hodnoť

Načo máme

kolúznu väzbu, keď advokáti môžu vynášať a vymieňať si informácie a koordinovať postup mätenia polície. Takýto hlúpy systém mohli vymyslieť len právnici, skutoční vládcovia v štáte prispôsobenom na ich potreby.
 
Hodnoť

...

Je humus že advokáti majú tú možnosť robiť špinavú robotu pre svoju klientelu. Trosku metenia sem neskôr uplatny prokurátor ďalej sudca ako harabin a sloboda je zaručená pre každého.
 
Hodnoť

Čo sa ešte dozvieme?

Viac razy som počul a čítal, že plán bol, aby mrtvola novinára zmizla a nikdy sa nenašla. Vražda bola odhalená s mimoriadne veľkým odstupom, prečo teda ostala na mieste? Vyšetrovanie vykazovalo od začiatku znaky manipulácie a za pochybenia doteraz neboli vyvodené exemplárne tresty, ak nerátame odstúpenie niektorých vysokých funkcionárov. Práve kolegialita v radoch polície môže byť najväčšou prekážkou úspešného vyšetrenia závažných trestných činov.
 


Najčítanejšie na SME Domov