SME
Streda, 8. apríl, 2020 | Meniny má Albert

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Amnestie zrušili pred dvoma rokmi, súdy sa ani nezačali (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

To je nový spôsob obštrukcie? Prideliť vec prísediacim, ktorí majú rozhodovať popri svojom povolaní?
Však ak má ten prísediaci povolanie, ktoré vyžaduje celého človeka - a to je takmer každé povolanie, kde pracujú ľudia, čo niečo vedia, tak sa rozhodovať bude na svätého Nikdy.
A ak sú to ľudia, čo majú dosť času a energie po pracovnej dobe a teda zrejme nie sú až tak rozumovo obdarení, tak to rozhodovanie bude tomu rozumovému vybaveniu aj zodpovedať.
Čo tak tak prísediacim udeliť súdom - a následne po odsúdení vinníkmi, refundovanú náhradu príjmu a pracovné voľno na plnohodnotný výkon prísediaceho?
Ďalšia otázka je, ako budú rozhodovať amatéri, ktorí nemajú a nebudú po procese mať postarané o bezpečnosť svoju a svojich rodín tak, ako profi sudcovia. Hlavne, keď rozhodujú o ľuďoch, ktorí majú prostriedky, kontakty a odhodlanie aj na najbrutálnejšie činy. Tam bude mať strach o seba a svoju rodinu u prísediacich väčší vplyv, ako vôľa po spravodlivosti......
 
Hodnoť

Toto je hrozný obraz stavu justície.

(1) Prísediacim, ktorí sú v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu, patrí počas výkonu funkcie prísediaceho alebo plnenia iných povinností spojených s touto funkciou náhrada mzdy vo výške priemerného zárobku.
(2) Prísediacim, ktorí nie sú v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu, patrí počas výkonu funkcie prísediaceho alebo plnenia iných povinností spojených s touto funkciou náhrada.
(3) Náhradu mzdy podľa odseku 1 a náhradu podľa odseku 2 je povinný poskytovať štát prostredníctvom správy príslušného súdu. Prísediaci majú tiež nárok na náhradu hotových výdavkov, ktoré vzniknú výkonom funkcie prísediaceho alebo iných povinností spojených s touto funkciou.
(4) Prísediacim patrí okrem náhrady podľa odsekov 1 až 3 za každý deň pojednávania paušálna náhrada za výkon ich funkcie.
(5) Náhrady za výkon funkcie prísediaceho ustanoví všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá ministerstvo.
(6) Za výkon funkcie prísediaceho sa považuje aj jeho účasť na odbornom vzdelávaní prísediacich.
(7) Prísediaci môže vykonávať funkciu najviac 12 pracovných dní v kalendárnom roku, ak vyšší počet dní na výkon funkcie nevyžaduje charakter veci, na ktorej prejednanie bol rozvrhom práce pridelený.

Ako možno chápať oboznámenie sa so spisom? Je to výkon funkcie? Ak nie, prísediaci svoj čas darujú súdu bezplatne, pričom rozhodujú rovnako ako sudca, ktorý to má dobre zaplatené? Celé je to podľa mňa zlé. Je najvyšší čas, aby Min.spravodlivosti začalo konať na zmene zákona. V tomto prípade zdielam obavu s Ivo001.
 
Hodnoť

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť

Zlyhaný štát.

Toto je zlyhaný štát, failed state. Moze sa vrazdit dalej, za vrazdu pred kamerami na Obchodnej v Bratislave 6 rokov, co sa znizi na dva za vzorne spravanie. Ten pachatel to pochopi ako vyzvu na dalsie vrazdenie. Idem si robit zbrojny pas.. Tu plati asi uz len americke riesenie, obcan bran sa! Policia sa zaujima len o seba a chrani politikov, najma hlavneho sudruha zo Sumracnej. My house is my castle!
 
Hodnoť

Slovensko

Slovensko, s.r.o. neuznavam, radsej vyhlásim chanát Bega Bajazida alebo Wilsonovo mesto v Blave.
 
Hodnoť

...

Toto sa nikdy nevyrieši. Týmto spôsobom nikdy
 
Hodnoť

Hehe, po 20x rokoch

amnestie a iného úmyselného zdržiavania tak závažný prípad tentokrát visí na nejakých dvoch sudcoch-amatéroch. Neskutočné. Ešte to možno dajú prečítať aj miestnej upratovačke a budú čakať, kým sa k tomu nevyjadrí.
 
Hodnoť

Slovensko a právny štát?

ak sa už nedá zamiesť pod koberec, nastupuje obštrukcia / "intenzívne"štúdium, choroby, zmena obhájcov,sudcov, bomby na súdoch, odvolávanie sa do Bruselu, Haagu ai./ až do doby, keď podozriví z páchania tr.činov nepomrú na starobu... Ozaj p.poslanci a politbyro- neschválite novelu tr.zákona "vinný in memoriam?"
 
Hodnoť

Hm,

ďaľším paradoxom je fakt, že vládnu moc riadia a riadili tiež právnici - ktorí túto situáciu zapríčinili a majú ďaľšiu ambíciu v tom pokračovať ... :)
 
Hodnoť

 

Sudca z ľudu - kvôli čomu sa zaviedol tento inštitút? Aká je jeho úloha a právomoc?
 


Najčítanejšie na SME Domov