SME
Streda, 20. január, 2021 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Chýbajú lekári aj sestry, ich nedostatok je akútny, upozorňuje asociácia (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Hej je nedostatok, lebo za tie peniaze robiť také niečo je ako platenie lacnej pomocnej sily..
 
Hodnoť

 

To musi upozornit asociacia, to si ministerstvo nerobi kontroly, prehlady, nevie, co sa mu v rezorte deje? Naco doparoma je take ministerstvo? A tie hlasky Kalavskej v Dubline, ked lakala slovakov spat na slovensko s argumentom, ake lacne zdravotnictvo mame, no desat minut som sa rehotal, pre istotu nespomenula kvalitu k tej cene, ktora vsak je nizka len oproti irskym poplatkom, ale to vlastne vsade v europe...
 
Hodnoť

Dávno sme nato upozorňovali!

Už koncom minulého tisícročia sme upozorňovali na fakty, že ročne zo Slovenska odchádzajú celé ročníky absolventov lekárskych fakúlt, že odchádzajú mladí lekári, ale aj starší lekári so špecializáciou, že odchádzajú sestry... Upozorňovali sme, že ak sa nič nezmení, o pár rokov nebude mať kto na Slovensku liečiť pacientov. Upozorňovali sme, že v Česku študuje medicínu napr. v Brne viac slovákov ako čechov - prakticky všetci zostali v Čechách. Reakcia tzv. odborníkov (politikov, riaditeľov nemocníc, ministerských úradníkov...) - máme nadbytok lekárov, nech len idú preč, aspoň sa nám zníži nezamestnanosť a budeme môcť zrušiť pár nemocníc, pretože aj tých máme veľa. To, že výchova lekára trvá minimálne 10 rokov a musí sa robiť na dobre vybavených pracoviskách (nie na úrovni dnešných tzv. univerzitných nemocníc, ktoré sú v každej dedine) s ich mozgovými kapacitami neboli schopní pochopiť. Napriek sľubom politikov, zo zahraničia sa kupdivu do mizerného slovenského zdravotníctva lekári nehrnú. Upozorňovali sme na tieto riziká - spravili z nás doslova nepriateľov štátu a aktívne nás vyštvali do zahraničia - vďaka aj zato, aspoň máme dnes lepší dôchodok - mali sme kašlať na Slovensko a odísť podstatne skôr. Výsledok - na Slovensku dnes chýbajú tisíce lekárov a tisíce sestier. Chýba celá generácia dnešných štyridsiatnikov - dnes už kvalifikovaných lekárov, schopných samostatnej práce. Bohužiaľ, pracujú v zahraničí - tam, kde sú už dnes doma. Chýbajúce tisíce nenahradí možno stovka rýchlokvasených, vlastne nekvalifikovaných všeobecných lekárov, ktorí niekde absolvujú rezidentúru. Nenahradí ich ani fakticky nefunkčný systém e-zdravia, o ktorom úradníci spievajú ódy ale nerozumia z neho ničomu. Situácia, ktorá je už dnes tristná (ani v Bratislave nenájdete kardiológa, ktorý by vás po operácii srdca prevzal do starostlivosti - kvóty má naplnené) sa bude s odchodom starých kvalifikovaných lekárov do dôchodku ( je ich cca polovica zo všetkých ambulantných lekárov) iba zhoršovať. A po tomto všetkom sa politici začnú čudovať, že čo sa to na tom našom Slovensku deje. Veď doňho dávame obrovské peniaze a stále nič. Nepovedia, že systém hradenia práce zdravotníkov je prakticky nefunkčný, že nepoznáme reálnu hodnotu práce lekára (to, čo akože funguje, je doslova vycucané z prsta s cieľom zmestiť sa do politikmi určenej sumy), ignorujú trvale sa zadlžujúce zdrav. zariadenia... To všetko aj laikovi ukazuje na veľké chyby riadenia zdrav. systému - ale tzv reformy sú len hrou na reformu, v reále nič neriešia a navyše sa menia s každým ministrom. Takže vážení slováci, chráňte si svoje zdravie, lebo ak ochoriete, za pár rokov vás skutočne nebude mať kto liečiť.
 

Jednoznačne treba otvoriť

pracovný trh pre Ukrajincov a budeme mať lekárov a sestier až až.
 
Hodnoť

pre MZ SR

Vymývanie mozgov Slovákom napreduje. Všeobecný lekári vo veku 70-80 rokov s zriadenou s.r.o. predávajú svoje ambulancie za 200- 400 tisíc eur rezidenčným mladým lekárom. Títo mladí začínajúci lekári nemajú ani na bývanie, a nie to na kúpu ambulancie , tak načo ministerstvo podporuje rezidenčné programy? Penta platí reklamu novinám a TV a ukazujú Ukrajinskú lekárku, ktorá nemôže vykonávať prax pre ťažké skúšky na SR. Lebo to vraj tak funguje v každej vyspelej ekonomike. Česi povolili pravidla a nasáčkovali sa tam falošní lekári. TOTO na Slovensku chceme?
 


Najčítanejšie na SME Domov