SME
Nedeľa, 9. august, 2020 | Meniny má ĽubomíraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Vinohradníctvo na Liptove i malá doba ľadová – ako sa menila klíma na Slovensku (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Doplnenie

Klimatické pomery v minulosti sa nedajú dosť dobre hodnotiť podľa pestovaných poľnohospodárskych plodín, ovocia a viniča. V stredoveku nebolo dosť dobre možné dopraviť ovocie a zeleninu zo vzdialenejších regiónov ako 50 km, preto sa pestovali aj tam, kde na to neboli vhodné podmienky. Napríklad vinič a melóny aj tam, kde dozreli iba raz za 5 rokov. Teraz je také riziko zbytočné, lebo sa také komodity dajú ľahko importovať aj zo vzdialenosti viac ako 1000 km. Lepšie je hodnotiť zmeny klímy v minulosti podľa výskytu prirodzených ekosystémov, teda takých druhov rastlín a drevín, ktoré sa rozvíjali bez zásahu človeka.
 

 

pane, v stredoveku a rannom novoveku sa uhorske vino vyvážalo (nielen) do polsko-litovska, tj. mozno ani nie stovky, ale niekedy aj dobre vyse 1000 km. bola to jedna z najdolezitejsích uhorských komodít v eu obchode.plus, naopak - napr. polské obilie zasobovalo zapadnu eu - hlavne trhy v nemecku, anglicku, ale až do španielska a portugalska. tj. aj toto bolo dopravované nielen menej ako 50 km, ale skôr naopak - 100vky, ba 1000ky km.
 

Takto:

Samozrejme, že aj v stredoveku a aj v staroveku prebiehal obchod s takými poľnohospodárskymi komoditami, kde sa to dalo. Patrilo medzi ne aj víno a obilie. Doprava bola ale drahá a pomalá, pre bežných ľudí boli takéto tovary zväčša cenovo nedostupné. Ja som mal na mysli skôr rýchlo sa kaziace potraviny, medzi ktoré patrí aj čerstvé ovocie a zelenina. To sa v minulosti dopravovať na veľké vzdialenosti nedalo, preto ich poľnohospodári pestovali aj tam, kde sa to v súčasnosti nevypláca.
 
Hodnoť

 

Zmeny klímy nikto nespochybňuje, lebo tie prebiehajú neustále. To čo sa spochybňuje je to, že je to že je to spôsobené človekom. To že je to blbosť dokazujete sami, citujem:

"Lokálna či globálna klíma je predsa faktor, ktorý výrazne vplýval na ľudské dejiny a vo výraznej miere ich aj formoval. Nemusíme pritom ísť ďaleko. Horúci či teplý stredovek, alebo tzv. malá doba ľadová v 16. až 18. storočí - to sú spopularizované termíny, s ktorými sa môžeme stretnúť pri debate o klimatických zmenách v Európe i na Slovensku."

Alebo chcete povedať že aj ten horúci stredovek má na svedomí človek?
 

Ešte dodávam

Stredovek rozhodne nebol v priemere horúci. Vyskytlo sa síce v strednej Európe niekoľko veľmi teplých rokov, to ale nič nemení na tom, že obdobie 1350 až 1750 bolo v priemere o viac ako 2 °C chladnejšie ako je priemer posledných 30 rokov. Relatívne teplo bolo len v období 10. až 12. storočia, no aj vtedy bolo v priemere o vyše 1 °C chladnejšie ako v posledných 30 rokoch. O tom, že človek už významne prispieva ku globálnemu otepľovaniu niet najmenších pochýb. Zosilnenie skleníkového efektu atmosféry vplyvom rastu koncentrácie skleníkových plynov v atmosfére sa dá odmerať fyzikálnymi metódami (CO2 je v atmosfére viac už o 47% a metánu o 160% ako bolo prirodzené pozadie pred rokom 1800). https://en.wikipedia.org/wiki/...
 

Ale ba.

A kto v stredoveku robil take exaktne merania a zaznamy teplot?
 

 

Dobrý deň pán Lapin,vždy som rád ,ked sa pripojíte do diskusie,považujem vás za najvačšie ho machra,čo sa týka klimatologie v SR..
Pekné sú aj data z Vostoku.Pekná ukážka ,ako súvisel CO2,metan,Temperature spolu.Zaujímavé je to obdobie cc pred 330 000 rokmi,vtedy bolo ešte teplejšie ako v súčasnosti,skoro o 4 C.3x za 500 000 rokov sa opakovala teplá perioda,avšak ,ked dosiahla cc 2-3 C nad priemerom,došlo k poklesu teplot.Niektorí klimatologovia,dávajú aj súvis CO2 s teplotou oceánov,ked rastom CO2 sa najprv ohrejú ocenány a až tak začne stúpať teplota.
Samozrejme,že na klímu majú vplyv Milankovičove cykly,megasopky,slnečné erupcie,atd a možno aj zmena salinity v Severnom Atlantiku

https://wattsupwiththat.com/20...
 

Upresním to takto

Milankovičove cykly podmienili zmeny teploty hlavne v polárnych oblastiach Zeme (okolo 65°severnej a občas aj južnej šírky). To vyvolalo oteplenia a ochladenia v rozsiahlej oblasti Zeme. Keďže sa menila aj teplota povrchu oceánov dochádzalo k výmene CO2 medzi atmosférou a morskou vodou. V čase studených oceánov bolo málo CO2 v atmosfére a viac v morskej vode (a naopak). To potom zosilňovalo alebo zoslabovalo efekt zmien teploty vyvolaný Milankovičovými cyklami. Boli to ale periódy okolo 100 tisíc rokov. Teraz je ale situácia odlišná, lebo vplyvom emisie fosílneho CO2 do atmosféry (ľudia teraz emitujú skoro 38 miliárd ton fosílneho CO2 ročne + nejaké CO2 zo zničených tropických pralesov) rýchle rastie koncentrácia CO2 v atmosfére (už je ho tam viac ako bolo počas uplynulých 4 miliónov rokov). Táto zmena je veľmi rýchla a pravdepodobne nemá obdobu v dlhej minulosti Zeme (posledných niekoľko miliónov rokov) za normálnej situácie (keď nespadol žiaden veľký asteroid a nebol žiaden supervulkán). Naposledy sme tu mali väčší asteroid pred asi 65 miliónmi rokov a supervulkán asi pred 74 tisíc rokmi.
 

 

Dakujem pán Lapin za vašu ochotu to lepšie vysvetliť.Ja som niekde aj mal graf,ktorý ukazoval a porovnával súvislosť T a CO2 v minulosti a súčasnosti a na tom grafe bola jasná anomália súčasného CO2 oproti T..Ciže pokiaľ v minulosti kopírovala T trochu s opozdením výšku CO2,tak v súčasnosti hodnoty CO2 oproti T sú abnormálne vyššie!!!Ja nemôžem ten graf násť,tak sa omlúvam..Ale v každom prípade ideme v súčasnosti inak ako v minulosti,myslím pomer CO2 k T..uvidíme,ako na to zareaguje severný Atlantik,jeho salinita a jeho smery.V každom prípade sa ale oslabuje cirkumpolárne prúdenie,zvačšuje sa amplitúta Rossbyho vln,smer jet streamu a predlžujú sa aj kladné periody NAO..Castejšie je aj perioda ElNina..Ešte môže prekvapiť slnko a jeho oslabené slnečné erupcie,ktoré priamo ovpyvňujú tvorbu kondenzačných jadier..Upozorňujem ,že som len amatér a robím v IT,takže ja sa môžem aj mýliť..
 

 

Ostatný supervulkán Campi Flegrei tu bol pred cca 40 000 rokmi a prispel k vyhynutiu neandertálcov.

https://www.inverse.com/articl...
 

 

Z pera profesionala Lapina sa dozvedame,... že človek už významne prispieva ku globálnemu otepľovaniu niet najmenších pochýb....

Z toho isteho pera sa ale nie a nie dozvediet, kto vyznamne prispel ku globalnemu ochladzovaniu po 2. svetovej vojne a uz vobec nie, kto vyznamne prispel k sucasnemu hiatu.

Cely zivot som si zaznamenaval na zarubni dveri, ako som vysoky, preto sa dnes povazujem za antropologa az klimatologa. Za poslednych 30 rokov som uz nepodrastol, takze za to moze AGW.
Z vedeckeho hladiska som dodrzal aj 30 rocne obdobie.
 

Tak.

Presne tak. Politici, zastupujuci velke peniaze (koho ineho) radi vysunu do svetla ramp takychto pavedcov, aby im posluzili ako uzitocni idioti. Pavedci su celi bez seba, aki su zrazu slavni a popularni, a politici maju "argument" v rukach pre svojich volicov, ktorym predaju taketo nezmysly, a ksefty sa mozu roztocit. Voci dristo o AGW by som bol skepticky aj bez miliard okolo, ale kedze s celym AGW suvisi take enormne mnozstvo penazi ako asi s momentalne nicim inym, tak je vsetko jasne aj bez vedeckej debaty. Nehovoriac o tom, ze tvrdenia predkladane bez dokazov mzono bez dokazov odvrhnut (pseudovedecke dristy nie su dokazy v zmysle vedeckej metodologie).
 

Zavadzanie, alebo nevedomost?

"Stredovek rozhodne nebol v priemere horúci. Vyskytlo sa síce v strednej Európe niekoľko veľmi teplých rokov, to ale nič nemení na tom, že obdobie 1350 až 1750 bolo v priemere o viac ako 2 °C chladnejšie ako je priemer posledných 30 rokov."
.
Preco praveobdobie 1350 az 1750 ?
.
1. Stredovek konci okolo roku 1500, v prvej polovici tohto obdobia. Nemozno na argumentaciu o teplotach v stredoveku pouzit obdobie mimo strdoveku.
.
2. Rok 1750 je uz koniec malej doby ladovej. Nepochybuje, ze teploty vyjdu dost nizke, ked sa do obdobia zapocita skoro cela mala doba ladova.
.
Podla IPCC to vyzeralo takto:
https://i.pinimg.com/originals...
.
Silne pochybne je uz len vyjaderenie "významne prispieva" , co nie je ziadna exaktna hodnota. Dominantny vpyv cloveka (viac ako 50%) nebol nikdy vedecky potvrdeny. A spominane fyzikalne metody hovoria o zosilneni sklenikoveho efektu iba 1'C na pri zdovjnasobneni koncetracie CO2.
Teda zvyseniu koncetracie CO2 o 47% zodpoveda zvysenie teploty iba o 0.56 stupna Celzia.
 
Hodnoť

Prichadza leto - to budu EXTREMNE clanky

Veci sa maju tak ze sme mali podpriemerne chladny Maj , studenu zimu , vacsinu roka clovek musi kurit aby mu nebola zima a ked sa objavia prve horuce luce ( v lete by to clovek aj cakal) objavia sa prve clanky o EXTREMNYCH horucavach . Inak kto rozhodol ze to udajne oteplovanie mame brat negativne ? Nie je to nahodou naopak ze ludom , rastlinam a zvieratam vyhovuje viac teplo ako zima? A skutocne sa vobec otepluje ? https://www.aktuality.sk/clano...
 

 

Zima bola teplá a máj bol len normálny.
 
Hodnoť

Napriek rizikám zmeny klímy Smer

a SNS rozkrádajú eurofondy na životné prostredie, ochranu lesov, vôd a pod. Naposledy Lesy SR pri nákupe vyrovného protipožiarneho systému do lesov za 22 mil. eur.
 
Hodnoť

Fakty

Všetko čo tvrdí sme a redaktori je fakt.
 
Hodnoť

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 


Najčítanejšie na SME Domov