SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ekológ: Bratislavská župa sledovanie komárov podcenila (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Vďaka za užitočný článok a informácie, ako sa vraví, dobre vedieť ... a presne ako uvádza dotyčný odborník - na prevencii sa šetrí, ale na "havarijné" reparácie sa minie xyz krát toľko ... typické zlé riešenie
 

U nás to tak musí byť

V Rakúsku sa na tom zúčastňujú obce, dobrovoľníci v okolí vlastných domov a záhrad - vo svojom najlepšom záujme. Projekt si zabezpečuje veľká masa prirodzene zainteresovaných a motivovaných ľudí, ktorí sú súčasne prirodzenými kontrolórmi a regulátormi jeho fungovania.

V Slovakistane sa to robí inak.

(Euro)peniaze sa nájdu len na taký projekt, ktorý je dostatočne neprehľadný, komplikovaný a záhadným, aby sa finančné toky nedali vystopovať, resp. aby dôkazy o toku peňazí zmizli skôr, ako sa niekto začne zaujímať, kam sa peniaze stratili.

Riešenie musí byť veľké, celoplošné, nečakane rýchle, aby bežní pozorovatelia nevideli, čo sa vlastne urobilo alebo neurobilo.

Objednávka na toxický materiál musí byť čo najväčšia, aby tomu zodpovedali provízie. Toxické látky sa porozhadzujú tak, aby sa na prácu minulo čo najmenej.

Zúčastnené osoby a firmy musia byť čo najväčšmi neviditeľné (najlepšie sprostredkovatelia sprostredkovateľov), anonymné a nevystopovateľné.

Stopy po činnosti treba zahladiť skôr, ako niekoho napadne niečo skontrolovať.
 

Keby náhodou ešte starosta nevedel, ako

sa v Slovakistane robí projekt na používanie chemických látok

v Senici ho to radi naučia.

V čerpaní sú majstri Slovenska:

https://www1.pluska.sk/krimi/s...
 

Vy ste insider, ste to úplne trafili

Vy ste to trafili presne ako to teraz je. Aspoň v okrese Dunajská Streda.

Keď sme sa starostu Holíc Ľudovíta Ivána v piatok pýtali, o aký postrek ide a či bude nebezpečný pre obyvateľov, povedal, že podrobnosti zatiaľ nevie ani on. „Povedali nám, že je to najmodernejší postrek a nie je absolútne škodlivý pre ľudí.“

Postrek mala obec získať zadarmo od šéfa Komplexnej centrálnej záchrannej služby z Gabčíkova Jána Culku, ktorá sídli v Gabčíkove. Culka hovorí, že obciam blízko Dunaja chcel darovať chemikáliu, pretože je to tam kvôli komárom „na nevydržanie“.

Obciam ponúkal postrek Rotryn 50, ktorý obsahuje aj cypermetrín. Ten neničí len komáre, ale všetok hmyz. Navyše, môže byť nebezpečný aj pre človeka, preto sa nemôže striekať letecky a nesmie sa dostať ani do vody, je toxický pre ryby. V Nemecku, Rakúsku a ani v Česku sa už nepoužíva.

Meno Ján Culka sa v médiách objavuje pravidelne.V roku 2009 urobil štátu škodu v prepočte za asi pol milióna eur a bol právoplatne odsúdený za krátenie daní a nedovolené podnikanie.

Po tom, čo sme Culku v piatok kontaktovali, povedal, že začína svoj dar obciam ľutovať, pretože nemá záujem o ďalšiu medializáciu.

Proti jeho pomoci sa podľa neho búrili len obyvatelia v Holiciach, inde tomu tlieskajú a vítajú to. Po podrobnejších otázkach, odkiaľ vzal peniaze na chemický postrek a či ho nepovažuje za nebezpečný pre ľudí, nahnevane odpovedal, že svoju podporu pre obce ruší.

https://dennikn.sk/1501112/che...

Rýchlo, rýchlo aby sa ľudia nestihli pýtať.
Správy RTVS včera: Hubia komáre, zasiahli aj ľudí, od 42:21

https://www.rtvs.sk/televizia/...
 
Hodnoť

 

namiesto tej momentalnej hysterie viac takychto clankov .... este pripadne doplnit zopar suvisiacich faktov aby sa obcania lahsie rozhodovali co vlastne chcu, ako napr.
- postrekuje sa sirokospektralnymi insekticidmi, berie to so sebou nielen komare ale napr. aj opelovace
- cca 80% slovenskych zahradnych stromov, krov a plodin je hmyzomilnych ... ak lokalne chyba uroda ceresni a v susednej doline je, skuste sa spytat ci striekali
- voci rocnej cene monitoringu radovo 50K € je zmluva vodohospodarov na postreky za necely milion malina

a na zaver par info linkov vratane KBU Rotrynu, co je jeden taky bezne uzivany postrek, odporucam stat Varovania

https://ciernalabut.sk/4589/mo...
http://mestskezasahy.sk/95/sk/...
http://dolnesaliby.sk/wp-conte...
 
Hodnoť

V Rakúsku to majú špičkovo vyriešené

profesionálne, pritom zrozumiteľne a prehľadne spracované:

http://mta-gelsen.at/wp-conten...

Rakúšania si dokonca dali tú robotu, že to preložili do slovenčiny.Tiež som sa až včera dozvedel, ako ďaleko sme zaostali už aj za opicami.
 

 

už vidím ten náš scenár - podme vydierať rakúšanov nech spolufinancujú likvidáciu a monitoring našich komárov, lebo inak im preletia na ich územie :-)
 

K+

smiech cez slzy .. také lokálne výpalníctvo, z ktorého budú profitovať nejaké "našoľudské" s.r.o.
 

 

Komáre už takmer mesiac likvidujú aj Maďari, len Slováci sa na to vy.....li. Doteraz som si myslel, že tu na Slovensku nás dokáže zaskočiť sneh alebo dážď, teraz už viem, že aj komáre to dokážu :-). Na južnom Slovensku (nielen v rámci BSK, lebo vy..li sa na komáre aj ďalší) ľudia o tom, že komáre budú vedeli už mesiac. Stačilo zaregistrovať v máji že prší a to, že sa potom oteplí tiež vedel každý na to netreba ani vysokú školu a dokonca ani maturitu stačí zdravý rozum. Ten pán v článku tvrdí, že treba vydržať lebo komárov bude menej - no pekná hovadina. Predvčerom bola v okolí Gabčíkova prietrž mračien, tá komáre doslova pokropila živou vodou ak by zdvihol svoj zadok zo stoličky a išiel sa tam pozrieť tak by bol možno s múdrymi predpoveďami okolo ústupu komárov trocha opatrnejší. Na koniec týždňa sú predpovedané ďalšie zrážky a potom oteplenie tak si počkajme ako bude komárov "menej".
 


Najčítanejšie na SME Domov