SME
Pondelok, 25. máj, 2020 | Meniny má UrbanKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Fico by bol rád, keby poslanci zvolili šiestich kandidátov na sudcov (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť

SLOVAKISTAN

nakopať každého do rozkroku nech si robí svoju robotu - banda zlodejská iba vymysla ako ,kde a co rozkradnut
 

 

až tak sa nenarobíš, stačí n.....ť fica
 

Stacili 3 dni

a krasne ho spacifikovali. Ficko konecne pochopil, ze si uz nemoze robit v zlepenci co chce. Bugar i Danko bojuju o hole prezitie a musia sekapred narodom dobrotu.
 

 

To pomyselne zaucho, ktore dnes vylepil Madej Ficovi, v mojich ociach ospravedlnuje aj tu Madejovu fotku s Vadalom.
:-)))
 

Nepreháňaj

Každý smerak, aj keby sa pribil na kríž, spáchal harakiri, oblial sa smolou, posypal perím a zmizol, nikdy ho to neospravedlni....
 

U Madeja asi pud sebazáchovy?

žiadne uznanie pre neho...doteraz absolútne verný služobnik precedu
 

Ved pisem len o tej fotke

o ostatnom niet pochyb, ziadne ospravedlnenie pre jeho podiel na upadku moralky a rozkradacstve v rezii smeru.
No ten Ficov pocit v style “aj ty, syn moj Brutus”, musel stat za to.
 

Ak si parlament neplní funkciu

Je potrebné ho okamžite rozpustiť a vypísať nové voľby, Je to v rukách prezidentky!!!!
 

Nieje to prvý

parazit (z povolania), ktorý spozoroval diskomfort v tele hostiteľa!
 
Hodnoť

SMERaci si vytrucovali tajne hlasovanie,

cim vlastne potvrdili, ze nechcu byt zavisli na rozmaroch svojho vodcu. Preto by p. Prezidentka Caputova nemala uz jednat s predsedami jednotlivych parlamentnych stran, ale mala by poziadat o zasadne vystupenie pred poslancami parlamentu a informovat verejnost. Prezidentka uz vyslovila svoj postoj na verejnosti a rovnako vyslovila svoj postoj dalsim dvom ustavnym cinitelom. Kedze bude hlasovanie tajne, rokovanie s predsedami koalicnych stran. hlavne s Ficom, je zbytocne.Alebo vidi niekto este zmysel v tajnom hlasovani, ked budu predsedovia stran tlacit na poslancov ako maju hlasovat? Z logickeho hladiska a nezavislosti poslanca nie. Okrem strany SMER.Poslanci tejto strany mali vzdy vstepovane, ze rozmary ich vodcu su automaticky ich "slobodnymi" nazormi. V podstate strana SMER nikdy nebola standardnou parlamentnou stranou.
 
Hodnoť

Neviem, ako niekto nemôže pochopiť pár §

Čl. 134 ods. 2 Ústavy SR Sudcov ústavného súdu vymenúva na návrh Národnej rady Slovenskej republiky na dvanásť rokov prezident Slovenskej republiky. Národná rada Slovenskej republiky navrhuje dvojnásobný počet kandidátov na sudcov, ktorých má prezident Slovenskej republiky vymenovať.

Podľa § 14 ods. 2 o Ústavnom súde SR Národná rada navrhuje dvojnásobný počet kandidátov na sudcov ústavného súdu, ktorých má prezident vymenovať.

Z uvedeného je zrejmé, že sa jedná o dvojnásobný počet miest uvoľnených na ÚS SR po ukončení funkčného obdobia sudcov. Teda v čase zániku miesta vzniká povinnosť NR SR navrhnúť dvojnásobný počet kandidátov na uvoľnené mieta.

Čl. 115 ods. 1 zákona č. 350/96 Z.z. o rokovacom poriadku NR SR národná rada navrhuje prezidentovi republiky dvojnásobný počet kandidátov na sudcov ústavného súdu71), ktorých má prezident republiky vymenovať; navrhnutí sú tí kandidáti, ktorí získajú najviac hlasov, najmenej však nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov.

Čl. 115 ods. 2 zákona č. 350/96 Z.z. ak sa podľa odseku 1 nenavrhne dvojnásobný počet kandidátov na sudcov ústavného súdu, tajná voľba ďalších kandidátov do uvedeného počtu sa opakuje.

Čl. 115 ods. 3 zákona č. 350/96 Z.z. Ak v opakovanej voľbe nebol navrhnutý zostávajúci počet kandidátov na sudcov ústavného súdu, vykonajú sa nové voľby; v nich sa zvolí zostávajúci počet kandidátov.

Z uvedeného je zrejmé, že sa volí počet kandidátov na uvoľnené miesta sudcov Ústavného súdu SR.
Teda v tomto prípade sa ich má zvoliť 18.
Z tých 18 kandidátov, každý jeden musí mať rovnaké právo na vymenovanie na každé z 9tich uvoľnených miest. Podľa rokovacieho poriadku NR SR sa voľba opakuje až do zvolenia zostávajúceho počtu kandidátov (Čl. 115 ods. 3 zákona č. 350/96 Z.z. ). Teda jedná sa o doplňujúcu, voľbu! Prezident musí menovať 9 sudcov ÚS SR z 18tich kandidátov, nie vybrať polovicu z navrhnutých. K takémuto výkladu nedá dospieť žiadnym z výkladov právnej normy, či gramatickým, systematickým, alebo logickým. Prioritou je vymenovanie 9-tich sudcov. Na to je potrebné 18 kandidátov. Nikde nie je povinnosť prezidenta menovať polovicu z navrhnutých kandidátov. Tých môže byť jeden, dvaja či traja. Bez ohľadu na nemožnosť menovania polovice pri nepárnych číslach, aj pri dvoch kandidátoch (ale aj 4 či 6) by došlo k obmedzeniu práv prezidenta, pretože by bol viazaný zúženým výberom, nevyhnutnosťou vymenovať druhého z kandidátov, hoci by pri naplnení počtu 18 kandidátov nebol či nemusel byť vymenovaný.
Takto vzniká nebezpečenstvo vnútenia názoru a vôle NR SR, kedy by mohla navrhovať „dvojičky“ a vynútiť si tak vlastný výber vždy z dvojice a nie polovice z dvojnásobku voľných miest sudcov.

Ak je teraz v súčasnosti voľných 6 miesť a má byť domenovaných 6 kandidátov, tak k porušeniu ich práva by došlo, keby teraz prezident bez doplnenia nových kandidátov niekoho menoval. Teda tí šiesti by nemali rovnaké práva ako tí predtým, z ktorých mali obsadiť 9 miest, teda nemohla by nastať skutočnosť, aby boli všetci vymenovaný.
Ak by teraz menovala prezidentka z jestvujúcich 9tich kandidátov (pôvodných 12) ešte napr. 3 sudcov, pri počte ostávajúcich kandidátov po doplnení zvyšnými šiestimi, by ich bolo na 3 miesta 12 kandidátov, teda ich možnosť by bola nižšia ako prvo navrhnutých kandidátov a toto by bol dôvod pre podanie diskriminačnej žaloby.
Rovnako nemožno tvrdiť, že ak prezident nevybral pri vymenovaní určitého kandidáta, že ten kandidátom prestal byť. Úplne to odporuje textu cit. zákonov! Nová voľba nových kandidátov by mohla byť, len ak by sa miesta uvoľňovali postupne!
 

nález Ústavného súdu SR z 23. mája 2013,

nález Ústavného súdu SR z 23. mája 2013, č. k. IV. ÚS 71/2013-36
K výkladu právnych predpisov a ich inštitútov nemožno pristupovať len z hľadiska textu zákona, a to ani v prípade, keď sa text môže javiť ako jednoznačný a určitý, ale predovšetkým podľa zmyslu a účelu zákona.

V tomto prípade však nie je rozpor medzi textom a účelom, jedine ak niekto výkladom textu, že NR SR navrhuje dvojnásobný počet kandidátov, dospel k záveru, že vzniká povinnosť vymenovať polovicu.. Mimo toho, že zákon takýto tex neobsahuje, výslovne uvádza "Čl. 115 ods. 3 zákona č. 350/96 Z.z. Ak v opakovanej voľbe nebol navrhnutý zostávajúci počet kandidátov na sudcov ústavného súdu, vykonajú sa nové voľby; v nich sa zvolí zostávajúci počet kandidátov.", tak by to odporovalo aj účelu zákona menovať sudcov z dvojnásobného počtu kandidátov zodpovedajúceho uvoľneným miestam.

Pri menovaní jedného z dtroch by zostali dvaja, to by sa doĺňal jeden či by sa voli dvojnásobok zostatku uvoľnených miest?
 

 

Cize, ked Kiska vymenoval troch sudcov z osmich, evidentne si urobil z Ustavy SR trhaci kalendar a konal brutalne protizakonne.
 

Tak mnohym nam to je jasne, ale

aj tak velmi pekne za to zhrnutie dakujem, kedze nie som pravnik.

Uz sa necudujem, ze Fico sa nemoze stiahnut z politiky. On sa nijako inak totiz uzivit nedokaze. Ved je pravnik, ale zakony citat s porozumenim nedokaze.
 
Hodnoť

 

"Danko podľa jej slov apeloval na opozíciu, aby sa dohodla na menách a dala ich SNS k dispozícii".
Čiže postup je jasný - najprv zistiť, kto by potenciálne mohol prejsť a koho by tam opozícia chcela.
A potom zariadiť v koalícii, aby nikto z týchto ľudí neprešiel.
Ale poznajúc ako uvažujú v opozícii, oni mu ten zoznam proste dajú a sami tých kandidátov položia...
 
Hodnoť

Danko

už prehadzuje výhybku. O chvíľu tak spraví aj autor digitálneho Slovenska za jednu miliardu. polofunkčného, teda.
 
Hodnoť

Fico je najtragickejšia postava

V dejinách slovenska od roku 1918....predbehol všetkých.... Meciara, Tisa, Husaka a ostatných... chudák, ale bez ľútosti k nemu...
 

 

J myslím, že na Jožiho zo šibenice sa nechytá.
 
Hodnoť

fico nech prestane tárať

Celý tento nekonečný cirkus okolo voľby ústavných sudcov je len o jeho primitívnom, mocensky neukojenom egu.
Blokuje parlament rozkazmi pre svojich nevoľníkov, neschopných nič urobiť bez toho, aby im to preceda neprikázal. Hanba. A tieto úbohé existencie ešte za to dostávajú 5000 eur mesačne. To je možné hádam len v demokracii karpatského typu.
Škoda,že prezident na Slovensku nemôže rozpustiť parlament. Lebo táto svoloč, neschopná plniť si ústavné povinnosti, už mala byť dávno rozohnaná.
 
Hodnoť

 

Jeden mocibažný poslanec opakovane znefunkčňuje parlament a brzdí Ústavný súd. To sa poslanci naozaj nehanbia pred očami všetkých občanov nechať jedného násilníka z nich robiť duševných mrzákov?
 

1 2 3 > >>

Najčítanejšie na SME Domov