SME
Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Podnikanie firmy blízkej Smeru pripomína Bašternákove vratky DPH; aj tak vyhrala lesnícky megatender (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

 

Súčasné verejné obstarávanie neviem pochopiť. Nechápem, ako môžu /transparentne/ vyhrať mnohomiliónové zákazky firmy, ktoré majú dva a pol zamestnancov a vznikli pár dní pred vyhlásením tendra. A všetko je to čisté, v súlade so zákonom. Ak by obstarávateľ rozmýšľal, tak takáto firma nemôže nikdy obstáť v súťaži, nech by predložila hoci najvýhodnejšiu ponuku. Taká firma nie je reálne schopná zmanažovať ani len administratívu okolo zákazky, nie to zákazku vlastnými silami. Potom nasleduje reťazenie firiem, až kdesi na konci je skutočný realizátor - stovky drobných živnostníkov, ktorí doslova drú, často len za svoje prevádzkové náklady. Niekedy nedostanú zaplatené ani to. Samozrejme, cena je vysúťažená, každé ohnivko v reťazi chce zarobiť a tak potom vyzerá aj kvalita mnohých zákaziek. Aj takýmto niečim by sa mohli zaoberať nové politické strany, ich ekonomickí experti, lebo tento systém nie je ničím iným, ako legálnym ošklbávaním štátu, teda nás všetkých.
Ešte jedna poznámka, ktorá sa týka konkrétnej dodávky spomínanej v texte: Odborníci spochybňujú, či taký drahý systém Lesy SR vôbec potrebujú. Požiarnici si ho však pochvaľujú. Pýtam sa, kto sú ti odborníci - keď nie požiarnici, ktorí ho využívajú? Ekonomickí odborníci by sa mohli pýtať a skúmať, či je primeraná cena, ale načo je systém ako taký - na to dali predsa odpoveď požiarnici.
 

Nechápeš?

Takto je nastavený systém. Aby vyvolené firmy mohli rozkladať tento štát (nás)
, a vracať peniaze svojim mecenášom z vládnúcej strany.
 

...aby mohli rozkrádať...

Som chcel napísať
 

Platí aj rozkladať.

.
 

legislatíva VO a prax

Nezmysly do procesu VO presadzuje už dlhé roky exekutíva EÚ a nesprávna aplikácia rozhodnutí ESD v praxi.

Rozhodnutia ESD - "príležitostné podnikanie" - firma nemusí mať žiadneho zamestnanca - stačí jej prísľub poskytnutia kapacít, resp. zmluva o budúcej zmluve s inými firmami, žiadnu vlastnú históriu - referencie na splnenie podmienok účasti si kúpi, tak isto nemusia mať ani lopatu resp. ani kanceláriu (aj pri zakázkach v stovkách mil €). Podobne je to s uznávaním tzv. ekvivalentov oprávnení. Skúste isť do Nemecka alebo Británie a niečo zmysluplné tam chcieť robiť a nemať rôzne lajstrá a povolenia od ich úradov.

Zavedenie tzv. JED - ďalšia obezlička zavedená EK, kde každý klamár kľudne zaškrtne, čo všetko spĺňa a reálnym splnením podmienok účasti sa začne zaoberať až potom ako "vyhrá" pred podpisom zmluvy a reálne mu nič za klamstvo nehrozí.

Skúmanie neobvykle nízkej ceny predloženej úchádzačom je úplne zbytočné predlžovanie procesu, aj pri jasnom dokázaní nereálnej dumpingovej ceny, kde na konci určite zostane nejaký nevyplatený subdodávateľ /obvykle chudák živnostník/ je ako boj s veternými mlynmi, úrad vždy po námietkach vráti podvodníka (uchádzača) do súťaze aj keď svojim vysvetlením by nepresvedčil ani absolventa osobitnej školy, a pod. ( z praxe VO - chybu v celkovej cene ponuky vo výške niekoľkých miliónov € zdôvodnil uchádzač na cca 30 stranách, že to spôsobila nekompabilita excelu pre MAC a WIN - podobný súčet niekoľkých desiatok čísel by aj na "mechanickej " kalkulačke bezchybne zvládla účtovníčka pred cca 40 rokmi za cca 20 min.).
 

A čo ak

aj hasiči sú “naši”? Ty poznáš hasičov ktorí nepodliehajú “nešemu” ministerstvu vnútra?
 

Fíha,

si sa rozpísal. Ti to skrátim. Verejné obstarávania sa robí tak, aby to vyhrala za predraženú sumu firma blízka Smeru, prípadne SNS. Tá za to pošle províziu do vyšších levelov. To je všetko. A keďže to tupovoličom absolútne nevadí, takto sa to točí už 12 rokov.
 

 

Veľmi jednoduché.. Vysvetlím Ti to na príklade zbavenia imunity poslancov pri činoch mimo parlamentu: 20 rokov každý vedel, že ak poslanec šoféruje opitý, že to nie je v poriadku. 20 rokov o tom kecali, a vždy ked sa to malo zmeniť, tak "nebola politická zhoda a vôľa". A takto 20 rokov všetci vedia, že obstarávanie nie je v poriadku, vylepšujú ho malými kozmetickými zmenami, pričom neustále je ustrážené, aby sa tie zmeny nedotkli obstarávania vyvolených.
Inými slovami: každý normálny národ (Nóri, Fíni, Švédi, Nemci..) to dávno vyriešil šmahom ruky, a tu v SK všetci dokopy - pravica spolu s ľavicou, opozícia s koalíciou - všetci spoločne robia VŠETKO pre to, aby to nebolo jednoduché, jasné, transparentné... Tento stav im vyhovuje a pomáha im ho udržovať skupina voliacich hlupákov.. Preto bolo potrebné, aby odišla Radičová, preto sa všetci tešili, keď odišla Žitňanská. A takto to ide ďalej... Hrozne ťažké - urobiť dobrý zákon o obstarávaní... Stačil by 1 schopný právnik a aliancia fair play. Ale čo sa dá urobiť v štáte, kde poslanec NR navrhne zmäkčujúce zmeny v zákone o obstarávaní v kombinácii so zákonom o preukazovaní prijímateľov výhod ..???
 
Hodnoť

Problem je inde

specificke softvery sa urcite neposielaju v obalke a urcite sa nenechava ich instalacia na samotneho zakaznika/odberatela. Je v tom podvod a treba to len dokazat. Gamo nie su zaciatocnici, oni vedia ako sa v tom chodi, preto je divne, ze im na to prisli. Ale som za, za exemplarny pripad potrestania aj firmy aj konatelov. Nech tie ostatne nenazrane IT molochy nemohli dalej korumpovat a kradnut nase dane cez IT dodavky.
 

 

a pod vyfakturovaní sa úplne náhodou menia konatelia firiem na panamské schránky.
takúto donebavolajúcu hlúposť obhajovať ako je preposielanie obálok s licenčnými kľúčami, to je ako 90te roky, fialové sako, účes na jágra a otázka "dáte na faktúru?".
 

 

A druhú ponuku dal Aliter, Kaliňákova firma. To bola typická "súťaž" pod patronátom SMER/SNS.
 
Hodnoť

 

Redakcia, nešírte prosím hoaxy a nezavadzajte, tu sme pri kŕmení našich ľudí!!
 

 

Kŕmia sa prasatá.
Čiže - práve dávame nažrať našim sviniam.
 
Hodnoť

 

V tomto štáte by asi naozaj pomohlo iba antiparazitikum vzor 58.
 

Som za ...

Stačí povedať kedy a kde , mám 58 aj keď bi sme nemali dlhú životnosť , lebo kaliho vrahovia bi nás pobili . Ale svet bi sa aspoň dozvedel čo sa tu robí v tejto rozvinutej demokracii , zvanej Slovakistan .
 
Hodnoť

Čo

Chcete od Smerákov? Len zlodejinu. Ešte 9 mesiacov.
 
Hodnoť

Konečne prišlo aj na GAMO

Títo "experti" parazitujú na systéme už pekné roky. Kontakty na ministerstvách, cez ktoré vedeli pretlačiť ptojekty. Vymyslené projekty ako multimediálne búdky namiesto telefónnych v BA a kadejaká ďalšia zlodejina. Ešte aj na európsky certifikátoch ECO-C dokázali zarobiť. Dávali študentom dopredu otázky, ktoré budú na teste a za vydanie certifikátov si účtovali tisíce. Nehovoriac o predraženom softvéri a hardvéri...
 
Hodnoť

 

Pan Mitrik netreba chodit do historie, mozete zasahovat online. Dealeri v uniformach financnej spravy nahanaju cele slovensko do nakupov rieseni CHDU sro. Pod hlavickou FS a pod hrozbou pokut vydaju nariadenie zavezne objednavat riesenia od CHDU sro. Jednoclovekova CHDU sro ziska mesiac po vzniku certifikat, ktory velke IT firmy nevedia ziskat po pol roku. Uplnou nahodou je konatelom panelakovej CHDU sro byvaly vysoky funkcionar FS. Na tlacovkach sa nam online smeju do tvare a nikto ich nezastavi.
 
Hodnoť

Predpokladám, že takých "kšeftov"

značky "malá domov" v réžii SMERu, SNS, a Hídu sa po páde tejto vlády vyplavia na povrch desiatky, ak nie stovky.
 

Dobre .

A čo s nimi ??? Lebo doteraz nebol nikto z megazlodejov odsúdený . Slovensko nepatrí do civilizovanej Europy !!!
 

1 2 >

Najčítanejšie na SME Domov