SME
Pondelok, 16. december, 2019 | Meniny má Albína

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Národ stojí pred Bastilou: Ako sa zrodila Francúzska revolúcia (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Keby som žil v časoch

revolúcie vo Francúzku, bol by som roayalista, lebo spôsoby, atmosféra a skutky, ktoré sa diali počas revolúcie, kde ľudí stínali a vešali bez rozsudkov, kde povraždili tisíce nevinných ľudí, rehoľníkov, statkárov aj obyčajných živnostníkov, kde si lúza začala vybavovať účty, a toto všetko podporovali a roznecovali akože vodcovia, krvilačný Robspier, intrigánsky Marat a truchu pomýlený Danton, tak to s bratstvom, rovnosťou a slobodou nemalo nič spoločné. Však tak aj dopadli. Dantona dal sťať Robspier, do roka a do dňa sťali aj Robspiera a Marata otrávila prostitútka vo vani. Progresívci. Potom to ešte zopakovali rusi na čele s Leninom. Tiež teror a diktatúra na dlhé desaťročia. Našťastie vo Francúzku precitli skôr a ten komunistický hurásystém tam zastavil Napoleon a následne opäť Bourbonovci.
 

 

keby si žil v časoch revolúcie vo Francúzku, stál by si na tej strane, v akej rodine by si sa narodil. Šľachta a klérus si svojim správaním vykoledovali svoj osud. Posudzovanie historických udalosti dnešnými očami je neobjektívne a vedia k skresleným záverom. Chcieť od "luzy" (ako si sa vyjadril) dodržiavanie ľudských práv šľachty a kléra v zmysle deklarácie OSN v časoch, keď tieto spoločenské vrstvy nedodržiavali voči nej elemntárnu ľudskosť, je naivné. V revolučných časoch každý preferuje správanie sa tit-for-tat, teda oko za oko, zub za zub.
 

Masy netúžia po masovom terore.

Musi v nich byť veľká ochota riskovať ujmu či dokonca život, aby bola revolúcia možná. A taká situácia nastane, ak konzervatívna moc dlhodobo odmieta zmeny, ktoré si už realita žiada. Čím väčší rozpor medzi spoločenským statusom a potrebami členov spoločnosti, tým prudkejší priebeh revolúcie. A väčšia šanca pre radikálov.
 

ale

Ale to všetko by ste vedeli až po revolúcii, alebo máte dar jasnovidectva?
Inak Burbonovci a reakcionárske konzervy sa ukázali ako nepoučiteľné.
Nakoniec Bourbonovcov znova zvrhli, pretože nepochopili, že návrat späť si väčšina neželá.
Väčšina chcela zachovať pokrok získaný v revolúcii, ale bez extrémov a excesov radikálov.
 
Hodnoť

 

V case "povstania" boli v Bastile len niekolki vreckovi zlodeji a zopar kuriev.

Keby ti jednoduchi ludia vedeli, ze za co bojovali. Vraj za slobodu.
 

Aj socializmus rozvracala

iba hŕstka protispoločenských živlov.
 

 

lenze on nechceli dobit Bastile preto aby oslobodili väznov, oni chceli tu municiu, ktora tam bola ulozena. niekolko tisic pusiek ziskali este 1-2 dni predtym, lenze nemali ani prach a ani gulky. A preto bolo potrebne to vsetko ziskat z pevnosti Bastille
 
Hodnoť

Keby žabožrúti neboli toľko okolkovali

s Múrom komunadrov pár rokov predtým, nemuselo k takému nešťastiu, akým bola Francúzska revolúcia a jej dôsledky, vôbec dôjsť. A na svete by bolo dnes lepšie.

.
 

 

Čo to trepeš !??? Veď komúna a komunardi boli o sto rokov neskôr, v roku 1871. Bože, že sa už vyjadruje každý, kto pozná abecedu.
 

Sorry, máš samozrejme pravdu.

Asi mi z toho tepla hrabe. :(

.
 

 

😀, s ostatným v tvojom príspevku súhlasím.
 

nuž

A viete, že výdobytkom Francúzskej revolúcie sú aj metre a kilogramy?
Bez nej by sme asi ešte stále mali cóle ako angličania a amerikáni.
 

Malá korekcia

Mali by sme skôr palce, siahy, ... Teda, za predpokladu, že by ešte slovenčina existovala - čo je sčasti tiež dôsledok francúzskej revolúcie.
 
Hodnoť

Anatol France:

Bohovia sú smädní - aktuálne stále, v počiatkoch civilizácie bolo málo ľudí a veľa bohov, dnes je pomer opačný ale bohom by bol rád každý
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Domov