SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

V Kopčanoch osadili lávku ponad rieku Morava (fotogaléria) (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Hura, sak chudaci obyvatelia, turisti, bol som raz a bolo to hrozne sme sa tam brodili.
 

už sa nebudeš musieť

brodit, keďže tam bude most..
 
Hodnoť

a že vraj sa za tu 30 rokov nič užitočné

neurobilo. Urobilo.

A ešte aj to museli zaplatiť z Bruselu.
 
Hodnoť

A čo ostatné obce na Záhorí?

Je neskutočnou hanbou, že sme ani za 30 rokov nedokázali preklenúť tak smiešne širokú riečku ako je Morava, podobnými lávkami medzi všetkými susednými dedinami. Samozrejme, že Rakušania nechceli, ako sa stále vyhovárajú naši starostovia, ale čo Moraváci, tí tiež? Ak by sa u jedného výrobcu objadnalo zo desať takýchto lvok ich cena by išla o minimáne 1/3 dolu! Ak by sa použil takýto univerzálny skvost: https://www.asb.sk/stavebnictv... mohli sme ho vyvážať do sveta!
 

pekný článok

a ešte krajší preklad. Vraj "hojdacia" lávka, zrejme ako preklad z angl. "hanging" Však normálne je to zavesená lávka. Asi to robil ten istý prekladateľ, čo do jedálneho lístka preložil zubáča na grile ako "grilled dentist" :-)
 
Hodnoť

V Morave som sa raz kúpal,

ešte ako malý chlapec. Bola to nádherná RIEKA, kým ju "vodohospodári" nezregulovali a neurobili z nej tým pádom obyčajný KANÁL.
Čiže ja si ale pamätám prírodnú hať cez rieku, plno kúpačov stojacich v prúde z nej padajúcej vody, nadšene vykrikujúce decká, teplú vodu, piesčité brehy. A keď človek chcel, tak si pod haťou mohol vytiahnuť zo dna slávky, lebo tie žijú len v čistej vode a Morava vtedy taká bola.
 

Ale no tak...

Odkedy zavreli na Morave cukrovary, v Morave sa dá v lete normálne kúpať. Bohužial, odkedy zničili Kopčiansky splav, nie je to už ono, na Adamove sa ale kúpu stále, voda je čistá a rozhodne to nie je kanál.

Aj keď priznávam, Morava nad Holíčom, upravovaná ešte za Masaryka, vyzerá lepšie.
 

A je to kanál

Najprv ale díky za tvoju reakciu.
Ako som ale uviedol, za svojím tvrdením si stojím. Je pravda, že Moravu pri Kopčanoch som už hrozne dlho nevidel, ale pri Brodskom áno, a na základe tej skúsenosti som napísal svoje hodnotenie - pretože som predpokladal, že aj pri Kopčanoch rieka bude vyzerať podobne. Potom som sa síce po tvojom príspevku trocha zarazil(reku, čo ak máš pravdu), ale nakoniec som videl toto video - https://www.idnes.cz/brno/zpra... a opakujem, že je to kanál. Nie, čo sa týka čistoty vody, ale toho, ako neprirodzene jej zrovnali brehy a urobili z nej na pohľad mŕtve technické riešenie pre odtok vody z krajiny. Akoby tí inžinieri vraveli - fuj, voda, preč s tou odpornou tekutinou!
Aký to bol určite rozdiel, keď Morava prirodzene meandrovala, jej brehy tvorili sem tam piesočné pláže, sem tam ich zarastali nad rieku sa skláňajúce sa stromy.
Asi takto:
https://pixnio.com/sk/krajinky...
 

 

Je pravda, že Morava cca od Holíča po Kúty nevyzerá zrovna ako prírodná rieka, na druhej strane... nad Holíčom a hlavne nad Strážnicou má jedny z najkrajších meandrov, čo poznám. Rovnako pod Kútami má už zase prírodný charakter a hrádze sú ďalej od koryta.

My, čo žijeme v časti, ktorá je regulovaná až priveľmi a hrádze sú až u koryta sme si zvykli. Príroda je tu aj tak nádherná, na moravskej strane je obrovský lužný les, na slovenskej máme historické pamiatky v Kopčanoch a Holíči, štrkoviská v Kopčanoch a Holíči, aj pri tom regulovanom "kanále" sú prírodné rezervácie - jedna je hneď vedľa mostu.

Pomerne často jazdím po hrádzi na kole a garantujem, že je to fakt oáza kľudu a - pokiaľ ste z Brodského - skúste zájsť pár km za dialničný most a uvidíte úplne iný svet. Rovnako - kúsok nad Skalicou je možno jeden z najkrajších riečnych úsekov, čo poznám - vygooglite si Osypané břehy. A hneď vedľa Baťov kanál - áno - umelý, ale stal sa už súčasťou krajiny.

Fakt skúste dať Morave šancu a nepíšte o nej len ako o nejakej stoke alebo kanále :)
 

No ale keď si bol mladší

tak všetko bolo krajšie. Obloha, voda, brehy, Moraváčky, Záhoráčky ... aj ty sám.
Bolo a basta. Spomienkový optimizmus nepustí. No ale stav pred úpravou za Masaryka iste málokto pamätá. O to lepšie sa dá o ňom snívať.
Mimochodom smerom k rakúšanom sa chystá viacero lávok, ale pri pracovnej morálke na bratislavskej župe to ešte tak skoro nebude.
 
Hodnoť

 

Priznám sa, o nejakej Morave som ešte nepočul. Veď aj preto sa vraví o zahorakoch, pretože sú za horou. To znamená že tam nikto nechodí a v podstate sa aj na to zabudlo. Divil by som sa keby tam vôbec žili ľudia. Ináč geograficky podľa mapy by to malo patriť Čechom. Neviem na čo nám to je. Ja som to bral tak že Slovensko začína napravo od malých Karpát. Ale je fajn že aj tam máme nejakú zem, aj keď je to taky zapadakov. Snáď sa tam dakedy vydám pozrieť tu divocinu.
 

Ňe hutor tak

Slovensko nie je iba Východné a Stredné Slovensko, ale je to aj Západné Slovensko
 


Najčítanejšie na SME Domov