SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Postihnutým žiakom má v škole pomáhať osobný asistent, radí ministerstvo (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Inklúzia

Namiesto toho, aby sa "uchádzači" o volebné hlasy začali zaoberať úvahami nad zmyslom "bezhraničnej" inklúzie, stále riešia "perpetum mobile" a prehadzovanie zodpovednosti medzi inštitúciami (kto bude mať v ruke "Čierneho Petra", lebo každému musí byť jasné, že ŠR resp. rozpočty miest a obcí na školy nie sú bezodné). A to nehovorím o tom, že v školstve už dnes "nejsou lidi".

Celý tento systém rozbíjajúci relatívne osvedčený systém špecializovaných škôl /napr. školy pre deti z určitými druhmi telesných a zmyslových obmedzení, kde bola vybudovaná adekvátna infraštruktúra a sústredený odborný personál/ vedie len k tomu, že narastajú v problémy v starých technicky nevybavených školách, čo s deťmi na vozíkoch (schody, sociálne zariadenia, priestor v triede, ...) nákupom špeciálnych zariadení pre jednotlivé druhy obmedzení, kde nájsť špeciálnych pedagógov a pod.

Druhým veľkým problémom sú deti s poruchami učenia a správania, ktorých 100 % integrácia je v úplnom rozpore s reálnymi cieľmi budovania "vzdelanostnej spoločnosti". Alebo takto potichu pripravuje ministerstvo školstva v duchu "cesta do pekla je vydláždená dobrými úmyslami" priestor pre súkromné školy, keď budú rodičia nútení zo "štátnych škôl" vziať deti, lebo tam nebude možné zabezpečiť adekvátnu úroveň výuky, lebo stačí jeden "nezvládnuteľný" integrovaný žiak s poruchami spávania , ktorý sústavne narúša vyučovanie a zamestnáva učiteľa, že ten na "normálne" deti nemá čas. Do súkromnej školy takéhoto žiaka "nemusia" prijať, vždy sa dajú nastaviť pravidlá pre prijatie tak, aby neboli "diskriminačné".

Takže, súdruhovia straníci napriek celým straníckym spektrom, čo tak zaspomínať na svoje školské časy a čo tak stavať niečo nové na tom, čo sa osvedčilo v minulosti u nás a stále len neskúšať cudzie omyly resp. nevytvárať mišung z absolútne nekompatibilných systémov a potom sa tváriť, že za nefunkčný systém stále môže niekto iný. Určite by dnes "zastaralý systém" bez bezbrehej inklúzie bol prospešný najmä pre budúcnosť žiakov a aj verejné financie by boli efektívnejšie využité.

P.S.: Pokiaľ nemajú uplatnenie v praxi absolventi škôl zameraných na "sociálnu prácu", odporúčam ich radšej rekvalifikovať na "zdravotných asistentov*" resp. sestry, tam budú určite spoločensky prospešnejší.
 
Hodnoť

 

Tak neviem, chce sa pomoct postihnutym detom alebo su to dalsie predvolebne tanceky? A preco sa to neriesilo doteraz, resp. riesilo tak mizerne, az sa pockalo na volby a teraz sa to vytiahne s velkou pompou, ako sa krachujuca vlada stara o.deti? Ci to maju byt dalsie obedy zadarmo, ked sa da prikaz a riesenie ziadne, ale smer sa pretrca ako starostlivy vladca?
 
Hodnoť

Ministerstvo?

Je evidentné, že by ministerskí úradníci potrebovali osobných asistentov! A potom by som odporučil ich spoločný presun do iného zariadenia.
 


Najčítanejšie na SME Domov