SME
Sobota, 21. september, 2019 | Meniny má Matúš

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Dobré ráno: Vidíme signály, že prichádza ekonomická kríza? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Zatiaľ sa toho moc nedeje ...
Ak sa ale začne, ovplyvní nás to hodne. Dobu, keď sa darilo sme celkom "úspešne" nevyužili, zdroje prehajdákali. A ideme do finále. Sociálne balíčky tomu dajú ranu istoty a je vymaľované. A to ešte vraj Vladimír Expremiér a, no... Mečiar nepovedal posledné slovo. A to, či sa do politiky plánuje vrátiť aj on sám, alebo bude len pomáhať - ŠKODIŤ. Dobré ráno Slovensko! Takže, iní už vidia signály, že prichádza ekonomická kríza, a my? Vidíme, že tu bude veľká žúrka po lete. Čo nás je po nejakej kríze.
Alter Kaker
Aké zdroje
si môže štát veľkosti Slovenska "pripraviť" na celosvetovú krízu ? Rozprávky pre liberálne detičky.
NoNameXX
V prípade monetárnej krízy a rozpadu eurozóny sa zídu zásoby zlata.
tomask@sme
<< < 1 2 3 4 5 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

v zasobe mame 31,7 ton zlata, co pri cene 41 676 eur za kg nam dava reservu v hodnote 1,32 mld eur. je ti priblizne 1,5 % z HDP. Naozaj si myslis ze v pripade krizy by nas to mohli zachranit?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nachádzajú sa fyzicky na území SR?
Alebo sú v USA tak ako tie nemecké?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

No

môže mať minimálny štátny dlh a ešte môže mať národné hospodárstvo založené nie na jednom odvetví. To len tak narýchlo, čo má napadá.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

To je ale

v príkrom rozpore s tým, ako funguje Západ. Globalizácia, špecializácia výroby, nutnosť okamžitého zisku, rastúce dlhy …
Lebo viac odvetví, vyššia miera sebestačnosti atd. znamená určité plánovanie a preferovanie iných hodnôt, ako čistá produktivita či zisk.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

odkedy

sme si (alebo nám) pustili do kožucha plošticu "demokracie", tak máme len dve možnosti, čo sa týka národného hospodárstva:
1) pokiaľ dobre poslúchame, máme to, čo k nám západní "riaditelia zemegule" umiestnia (spravidla to, na čom možno krátkodobo dobre zarobiť z dôvodu lacnej pracovnej sily, lacnej pôdy pod fabriky a sklady atď. - viď napr. automobilky a rôzne "logistické centrá"); a keď nastane kríza, takú "investíciu" možno rýchlo zbaliť a premiestniť, eventuelne (napr. prázdne sklady) aj opustiť a odpísať; ekologické a iné škody a nezamestnanosť nech si potom rieši hejslovenský štát ako chce;
2) ak by sa niektorej našej vláde taký prístup nepáčil, tak prosím - nemusíme mať nič, a ešte nás aj budú buzerovať že tu nemáme "správnu" demokraciu (ako sme zažili za mečiara); a mladí nech si idú hľadať prácu v zahraničí, starší chvíľu prežijú na žobráckych dôchodkoch a podporách, kým neochorejú, potom je už koniec rýchly...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

to myslíš vážne túto otázku?

jedným zo "zdrojov" je celková fiškálna kondícia krajiny
- miera zadlženia
- schopnosť splácať dlhy
- potreba generovať nové

Miera zadlženia:
Slovensko má o 20% vyšší dlh v pomere k HDP (30% v 2007, 50% v 2018) ako pred poslednou krízou. Sú aj krajiny, ktoré sú na tom lepšie ako pred krízou (Malta, Švédsko, Nemecko), alebo iba mierne horšie (Estónsko, Česko, Poľsko, Bulharsko) -> toto sú krajiny pripravené na ďalšiu krízu.

Schopnosť splácať dlhy:
netreba zabúdať na to, že banky nie sú také benevolentné voči "novým" krajinám EU, ako sú voči tým starým. Takže kým pri Belgicku akceptojú aj 100% HPD dlh, Maďarsko išlo do kolien pri 70%, Cyprus pri 80%.
A keďže my máme aktuálne 50%, a keďže pri poseldnej kríze sme dočasne porástli o 25%...

Potreba generovať nové:
Ešte sme hádam nemali rok, kedy by sme neboli v deficite aspoň 2 mld.

Ono by to malo byť tak, že počas dobrých rokov by si mal generovať mierny prebytok, aj za cenu trošku pomalšieho rastu, aby si mohol v rokoch krízy vykrývať výpadky obrovskými deficitmi.
Lenže my, a skoro všetci ostatní, to robíme naopak - pumpujeme počas rastu, a keď príde kríza, zrazu musíme začať šetriť, čím tú krízu ešte zhoršujeme.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Áno, to je pekná

teória. Kto sa podľa nej chová ? Napr. zo starých krajín EU ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

že to robia ostatní ako dementi, ešte neznamená, že my to nerobíme nesprávne.
znamená to iba toľko, že to skoro všetci robia nesprávne, aj keď z pochopiteľných dôvodov.

a inak zo starých krajín EU sa ako tak zodpovedne chovajú Nemci, LUX, Dáni, Švédi, Holandania.
Takže nejaká ukážka toho že sa to dá, tu je.
Ale my si radšej berieme príklad z Francúzov (ktorí na tom boli len tak mimochodom pred krízou veľmi podobne ako Nemci, ale teraz rozhodným krokom kráčajú k bankrotu).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Samozrejme, za negatívne dôsledky krízy nebude obvinená tragická 12 ročná sága strany Smer, ale liberalizmus. A hejslováci zasa skočia na lep nejakému tradičnému národnému zlodejovi.

Najmä vďaka niektorým regiónom tu volebné výsledky nie sú také tragické, ako by potenciálne mohli byť (najmä v porovnaní s Maďarskom, aj keď tam aj vďaka inému volebnému systému).

Som z Považskej Bystrice a celkom ma desí, že keby o osude Slovenska rozhodovali moji miestni a okresní, či regionálni spoluobčania alebo len moja rodina, už by som bol asi emigrovaný (asi aj väčšina rodiny) a posielal domov remitencie ako Moldavci.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

kto je to MY?

tito?
"... prijatie legislatívnych opatrení vyplývajúcich zo Stratégie pracovnej mobility cudzincov v Slovenskej republike, ktorú schválila vláda Slovenskej republiky uznesením č. 473 z 10. októbra 2018 a ktorých cieľom je najmä zefektívniť, urýchliť a spružniť systém upravujúci vstup a pobyt štátnych príslušníkov tretích krajín na územie Slovenskej republiky ..."
tiez by ma zaujimalo, preco sem natahali 70 tisic imigrantom a sucasne vyplacaju desiatkam tisic mladych a zdravych ludi socialne podpory cele roky.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

K teme clanku: Ekonomicka kriza hrozi najma preto, ze nevzdelane elity narodov si volia vlady k obrazu svojmu nevzdelanemu a tie vlady aby sa odvdacili tak nenavistne utocia na vsetkych naokolo. A rozdavaju vselijake poukazky pre elity narodov, a ak nerozdavaju, tak elitam aspon slubuju pecenych holubov.
=
Ako vidiet z prispevku, na ktory reagujem, nevzdelana elita naroda sa boji, ze ju prepustia. Ale ak sa to stane, nevzdelanost bude hlavny dovod.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Dvaja ekonomickí analfabeti debatujú o ekonomike.

Vačšina povedaného je nepravda. Ak sa chcete dozvedieť niečo pravdivé, odporúčam newsletter Zlé peniaze Juraja Karpiša.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

V angličtine o US ekonomike Peter Schiff Show.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Prípadne prednášky profesora Rejnuša

Stačí dať na YT vyhľadať Rejnuš

Na ochutnávku:
https://www.youtube.com/watch?...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ekonomická kríza je nič v porovnaní s krízou intelektu a tvorivosti, ktorá sa nám na Slovensku rozvinula naplno najmä v priebehu poslednej dekády.

Teda, nie je správne napísať, že ekonomická kríza je nič. Lenže práve vďaka kríze intelektu a tvorivosti v politike, ale aj medzi pospolitým ľudom sa z nej nebude ľahké vyhrabať. Slovenská spoločnosť nie je pripravená začať tvoriť a budovať. Verejné zdroje sú spľundrované a myslenie ľudí rozrýpané nepodstatnými konšpiráciami a dezinformáciami. A tak tvorivosť nahrádza rozkol a dehonestovanie akejkoľvek snahy o zmenu a tvorivosť.

Urobil som si prieskum medzi tými voličmi národných tradičných hodnôt (najmä na sociálnych sieťach a stránkach ako Hlavné správy, kde sa takíto ľudia zgrupujú). Bohužiaľ, je to ešte horšie, ako som čakal a ako som si myslel.

Nijaká konštruktívna diskusia. Nijaké pádne argumenty. Len zopár verklíkov o tom čo všetko tu položil Havel, Čarnogurský, Dzurinda s Miklošom a Radičová. Zároveň absolútna slepota voči skutočnému zámeru a skutočným výsledkom a dôsledkom 12 ročnej vlády strany Smer a jej oligarchov, ktorí ju za tým účelom zakladali. Všetko zaklincované výrokmi typu: "radšej Mečiar ako liberalizmus".

Opozícia by v ich prípade nemala šancu, ani keby v nej boli Einstein, Tesla a ani celé konzervatívne odborné elity 19. a 20. storočia. Nie. Všetci sme liberáli. Aj konzervatívci. Všetci, ktorí nesúhlasíme s politikou tradičných národných rozkrádačiek.

Kruh bojovníkov proti systému sa však pomaly uzatvára. Naznačuje to aj plánovaný vstup Tibora Gašpara do politiky. S rétorikou ukrivdeného bojovníka proti systému, ktorý sám tvorí. On aj jeho rodinní známi.

Lež, tragédia je inde. Totiž, táto skupina voličov. Tá nebude mať problém za bojovníkov proti systému považovať ani samotných Širokého, Brhela,či Výboha, ak zvolia protieurópsku a proruskú rétoriku.

Chápete, aké až ovečky nám tu žijú? Až také, ktoré by boli/sú ochotné považovať otcov systému za bojovníkov proti nemu. Ak budú verejne (aspoň pro forma) proti liberalizmu. A s radosťou si vykolú oči pri národných rozkrádačkách verejných financií. Veď tie sú iba záškodníckymi výmyslami opozície a médií.

Ach, aké je ľahké vládnuť národu tomuto a pľundrovať jeho už tak biedne zdroje. Ak nemáte chrbtovú kosť...

Kladiem tak si otázku: Čo len s nami bude?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Tak toto je zatial najlepsi komentar dnes.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Zbytočne dramatizuješ. Táto skupina voličov tu bola vždy - viď Slota, viď Mečiar, viď Fico, viď Kotleba. Vždy sa len pregrupujú k novému vodcovi, ktorý im nasľubuje to čo im nikto iný nedá.

Táto skupina tupovoličov ani zďaleka nemá takú volebnú silu ako sa obávaš, len vedia hlasnejšie bliakať, keďže argumenty nemajú, ako píšeš, poväčšinou žiadne.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Vidime to na dlhodobych volebnych preferenciach Smeru, rastuce aj pri LSNS alebo Harabinovych hrozivych 15% v prezidentskych volbach. Velmi by som to nepodcenoval
 

<< < 1 2 3 4 5 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Domov