SME
Utorok, 31. marec, 2020 | Meniny má Benjamín

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Zmena klímy: konflikty vo svete, suchá a jedovaté živočíchy na Slovensku (odomykáme) (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Nie je to len záležitosť SME
Téme klimatickej krízy sa dlhodobo v rovnakom alebo ešte urgentnejšom duchu venuje väčšina významných svetových denníkov a médií (Times, New York Times, Washington Post, Guardian, BBC, CNN, Al Jazeira, ...). Dôvod je jednoduchý - situácia je naozaj vážna. Zásadné politické rozhodnutia na globálnej úrovni je nutné urobiť v najbližších mesiacoch (aj preto sa bude konať klimatický summit svetových lídrov v New Yorku v septembri). Produkciu CO2 je potrebné znížiť o 40% v najbližších 12 rokoch. Čaká nás teda niekoľkonásobne väčšia mobilizácia zdrojov (nielen finančných) ako svet vynaložil počas druhej svetovej vojny (škody, ktoré by vznikli v prípade nečinnosti by však boli neporovnateľne vyššie). To nemusí nevyhnutne znamenať pokles životnej úrovne - ak sa to urobí rozumne a bez chaosu. To je asi najväčšie riziko celého procesu. Čím ďalej, tím bude väčší časový stres a väčší tlak od ľudí na politikov, aby s tím niečo urobili. A vznikne tiež nový veľký priestor pre populistov a jednoduché návody na riešenie. Je teda logické, že sa bude o tejto téme písať a hovoriť stále viac a viac. A je to veľmi, veľmi dobré. ľudia by mali vedieť, čomu čelíme a chápať, prečo sa niektoré rozhodnutia a kroky dejú a budú diať. Trochu som sa tejto témy dotkol vo svojom blogu tu: https://paulen.blog.sme.sk/c/5...
Tibor Paulen
Ach jaj
Dnešná klimatológia (aspoň mainstream) viac pripomína sterdoveké náboženstvo, než vedu a objektívny pohľad z odstupu a nadhľadu. A klimaskeptici sú novodobí kacíri. Toto ide politikom aj časti novinárov dobre, šíriť poplašné až apokalyptické správy. Tak len stručne: Klíma sa mení odjakživa a neustále. Hlavný skleníkový plyn je vodná para, ktorej je v atmosfére priemerne 10-krát viac, než oxidu uhličitého, ktorý sa (nevinne) stal novodobým strašiakom a plní kasy vyberačom výpalného (emisné kvóty,... ) i výrobcom vrtulí a solárnych panelov. A nahráva politikom, čo sa radi vezú na vlne paniky a presadzujú nezmyselné riešenia typu "vyhoďme stovky miliárd, aby sme znížili obsah CO2 o nejaké to percento, síce to na klímu nebude mať efekt, ale to bude len dokazovať, že bez tých vyhodených peňazí by bola katastrofa už tu". To je náboženstvo, nie veda. Lenež politici majú vplyv na zdroje, z ktorých sú vedci platení, takže nie je také ťažké objednať si požadovaný katastrofický scenár... Vôbec nepovažujem za dokázané, že ľudská činnosť a menovite produkcia CO2 má merateľný vplyv na nejaké klimatické zmeny (je X iných vplyvov, a vplyv CO2 sa kľudne stratí v šume týchto vplyvov. Ale vhodne a účelovo vybranými údajmi z vhodne načasovaných meraní a vhodných lokalít možno "dokázať" čokoľvek. Platí aj opak.
Tomáš Dérer
<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 > >>

 

No dobre, a vieš Ty alebo vedci, o koľko vyšší je obsah vodnej pary v atmosfére Zeme? lebo o CO2 to vedia, o vodnej pare ktorá napríklad pri ochladnení prší ako dážď to asi nevedia
 

 

"Hlavný skleníkový plyn je vodná para, ktorej je v atmosfére priemerne 10-krát viac, než oxidu uhličitého"

Pri spaľovaní nevzniká len CO2, ale aj vodná para :-) Samozrejme toto nie je dôležité. Dôležité je niečo iné: Kolobeh vody v prírode nebudem opisovať - to je súčasťou stredoškolského učiva. Vieme, že časť z celkového množstva vody na našej planete sa vždy nachádza v atmosfére. Asi netreba nikoho presviedčať, že čim teplejšia atmosféra, tým viac bude obsahovať viac vody. Takže máme tu typicky systém s pozitívnou spätnou väzbou (vyššia teplota znamená viac vody v atmosfére a viac vody v atmosfére znamená vyššiu teplotu), ktorý spravidla smeruje k fázovému prechodu - inými slovami ku katastrofe. Vyšší obsah CO2 mohol rovnováhu vychýliť a pozitívnu spätnú väzbu spustiť. Je to podobné, ako keď na stôl postaviť prázdnu plechovku od piva a budete ju tlačiť. Keď ju potlačíte len trochu a povolíte, vráti sa do svojej polohy. Keď to preženiete, prevrhne sa. Korelácia medzi obsahom CO2 v atmosfére a teplotou atmosféry je dobre štatisticky preukázaná. Môžete namietať, že korelácia nie je kauzalita, ale to by potom išlo buď o náhodu alebo prevrátenú kauzalitu, keď by zvyšenie teploty spôsobovalo väčšiu produkciu CO2, čo nemá príliš veľkú logiku - kúrime vtedy, keď nám je zima :-)
 

Strasenie spatnou vazbou.

"Takže máme tu typicky systém s pozitívnou spätnou väzbou (vyššia teplota znamená viac vody v atmosfére a viac vody v atmosfére znamená vyššiu teplotu), ktorý spravidla smeruje k fázovému prechodu - inými slovami ku katastrofe."
.
Teplejsie sme to mozno mali v stredovekom optime, dost pravdepodobne tak 6000 rokov dozadu, a skoro urcite hned v predoslom interglaciali. Za tie milairdy rokov, co Zem existuje to bolo mnohokrat, a nikdy to ku nedospelo ku katastrofe (inac by si nemohol vypisovat iteto nezmysly).
.
Zem ma komplikovany klimatickym system s mnozstvom kladnych aj zapornych spatnych vazieb, mnohe su pravdepodobne este nezistene.
Je velmi hlupe vypichnut jednu z nich a tvarit sa, ze mozme vsetky ostatne ignorovat, a ze prave tato nam prinesie katastrofu.
.
Pise o tom ja docent Pokorny: "Jednotlivé zložky klimatického systému planéty sú vo vzájomnej dynamickej interakcii, ktorú nevieme modelovať. Je to dynamický, nelineárny systém."

Čítajte viac: https://www.konzervativnyweb.s...
.
"Korelácia medzi obsahom CO2 v atmosfére a teplotou atmosféry je dobre štatisticky preukázaná."
Ale kdeze, je to plati to len pre urcite obdobia, na celej skale to vyzera takto:
http://www.stallinga.org/Clima...
.
"... prevrátenú kauzalitu, keď by zvyšenie teploty spôsobovalo väčšiu produkciu CO2, čo nemá príliš veľkú logiku "
Kedze v proxy ma priebeh CO2 zhruba 300-rocne oneskorenie za teplotou, je logicke predpokladat, ze ked, tak teplota vplyva na koncetraciu CO2.
.
Zhruba rovnako dobre ti s narastom teploty a koncetraciou CO2 koreluje aj posun severneho magnetickeho polu, ten asi tiez budeme posuvat emisiami, vsak to nemoze byt nahoda:
https://1gr.cz/fotky/idnes/19/...
:D
 

 

Ale veď Lapin napísal, že treba prestať úplne používať fosílne palivá. Tak ako teda?
 

Za chvíľuLapin povie, že ľudia produkujú

veľa CO2, a zakážu nám dýchať. ;)
 

 

No úplne by stačilo, keby nás nebolo 7,5 miliardy. Pri desatine z toho čísla by sa dalo uvažovať o optime.
 

 

Môžeš začať od seba?
 
Hodnoť

Vlastne sa uz nic neoplati robit...

Janova apokalypsa v priamom prenose...inac taketo strasenia ma zacinaju s r a t ! Od sialenych krav, cez ozonovu dieru az po mega ekonomicku krizu....keby som si nezapol telku, necital internet....ani neviem, ze sa nieco deje :)
 

Vlastne máš pravdu

V niektorých situáciách je lepšie byť neinformovaný a v kľude, ako informovaný a v strese. Rob to, čo Ti viac vyhovuje.

Nič to však nezmení na tom, že problém tu reálne je a niekto iný ho bude musieť vyriešiť aj za Teba a pre Teba.
 

Branit nikomu nebudem :)

A aby si si nemyslel, ze nic nerobim, tak kupil som si platenu tasku a pouzivam ju namiesto igelitovych ... Mozno aj zachranim planetu :)
 

 

Poradím Ti. Nereaguj na hlupákov, čo nazývajú rozmýšľajúcich ľudí ekoteroristami. Jedná sa o indivídua, ktoré si spoza obrazovky, na ktorej prebieha jedna z kampani v Dota, či inej príťažlivej hre, nevšimli, že svet za oknom sa mení. Na Sme si potom idu vybiť frustráciu z toho, že kilečka pribúdajú a lepé dievčiny sa vzďaľujú. Tak, ako si nevšimli zmeny v 1989 niektorí, čo kachlickovali kúpeľne. Inak Ti zbytočne klesá karma a nikdy nepresvedčíš hlupáka o tom, že vlastne keď rozdávali rozum napr. v škole, nemal čas lebo myslel na poobedňajšiu kampaň v hre.
 

 

Hlavne, že ty sa cítiš byť ten múdry :). Sprievodným javom nízkej inteligencie je vysoká mienka o nej a presvedčenie o hlúposti ostatných, ktorí myslia ináč. Pojmy ako pravdepodobne, možno, zdá sa, vyzerá to tak, sú základom všetkých tých článkov, ktoré sa snažia tváriť ako vedou podkuté. A to my, v tvojich očiach hlupáci, proste neberieme. Takže prepáč, možno sme ozaj hlúpi, ale aj takých treba, aby bola rovnováha ;)
 

Dunning–Krugerov efekt

sa to vola...
 

Aha takže

ten, čo nie je presvedčený o výlučnej príčine globálneho otepľovania v dôsledku emisií CO2 je hlupák? Ty si asi pojedol všetku múdrosť sveta, možno aj riaditeľ Zemegule. A keď ti poviem že mám na technike vyštudovanú obecnú teplotechniku a viem posúdiť argumenty za a proti a zatiaľ ma tvrdenia ekoteroristov nepresvedčili? Ale kvalifikovanú odpoveď od teba neočakávam lebo ty si ten najmúdrejší z múdrych.
 

 

Jediné čo nám môže pomôcť ako-tak aspoň spomaliť klimatické problémy momentálne vyzerá byt to, že by sa vytvorila celosvetová diktatúrna vláda, ktorá by to celé riadila. Ak je celosvetové sťahovanie národov nevyhnutné, malo by ísť o riadený proces, a takýto musí byť riadená aj ekopolitika, teda limity na emisie musia platit pre vsetkych, nie len pre Europana, ale aj pre Američana a Číňanana, Inda.
Predpokladám, že toto zriadenie bude vyžadovať implantaciu čipu pod kožu , namiesto papierových či plastových dokladov, ktoré aj dnes mnohí migranti na tureckych hraniciach zahadzuju do smetia, aby sa tak ľahšie dostali k štatútu utečenca.

Myšlienky o svetovlade a čipoch nie sú vôbec nové, objavovali sa čo si ja pamätám uz minimálne v 90tych rokoch min. storocia, len doteraz nedávali nejaký hlbší zmysel. Myslím si ale, že situácia sa čoskoro bude meniť práve vplyvom krízy, v ktorej sa nachádzame.

Nie, nesledujem konšpiračné portály a vôbec nemyslím, že by sa momentálne takýmito myšlienkami zaoberali. Len sa dívam dopredu.
 

 

Porucime vetru desti.

Upokojim ta. Na vyvoj klimy maju okrem cloveka vplyv desattisice dalsich faktorov.
Spolahlive modelovanie buducich stavov je v plienkach - tj. momentalne nemozne a teda pripadne dosledky nejakych nasich opatreni nevieme merat a hlavne nevieme ani kvantifikovat ci priblizne odhadnut ake by mali byt. Cele je to v rovine viery zatial.

Skus si k tomu okrem bulvaru ako je SME nastudovat aj nieco viac, a tiez budes pokojnejsi.
 

 

Spolahlive modelovanie buducich stavov je v zasade z principu nemozne, kedze ide o chaoticke systemy s mnozstvom faktorov a este vacsim mnozstvom neznamych faktorov. Nevieme dost presne predpovedat ani lokalne pocasie na 3 dni dopredu a niekto tu chce modelovat klimu na desiatky rokov dopredu? Sebavedomie tych ludi je obdivuhodne ;)).
 

 

Myslím, že ste celkom dobre popísali scenár ktorý beží. Klíma bude vhodnou zámienkou na vytvorenie globálneho koncentráku a'la Zjavenie Jána.
 

 

Pozri si Musk a Neuralink. Nie s chipmi vôbec nie si mimo, iba si myslím, že sa to do tej zmeny ťažko stihne. Diktatúra je pravdepodobnejšía. A ber tomu, že ti čo teraz najviac vykrikujú, že sa nič nedej budú prví kolaboranti - zbabelci sa, ako nás naučila história, inak chovať nevedia.
 

<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 > >>

Najčítanejšie na SME Domov