SME
Piatok, 3. júl, 2020 | Meniny má MiloslavKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Chýbajú šoféri trolejbusov aj električiek, DPB robil náborový deň (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

"Pobavilo" :)

Priemerné mzdy vodičov MHD v prvej polovici roka 2019 - vodič trolejbusu - 1579 eur
tabuľkový plat profesora pred dôchodkom - 1 541,50 (zdroj - https:// www.ozpsav.sk/sk/Aktuality/udalosti-oznamy/zvysenie-platov-v-skolstve- od-1-januara-2019.alej)

No načo sa učiť?
 

 

tak trochu pleties jablka s hruskami... ved letecky dispecer ma okolo 2500 cisteho a tiez nie je profesor.. je to chyba? porovnavaj porovnatelne - napr. s platmi inych vodicov mimo SR.
 

 

Plat profesora vo Viedni 9200 EUR (110k rocne)
https://www.glassdoor.com/Sala...
 

 

Vieš, Rakúšania nebudovali socializmus...
 

 

Už dajte pokoj socializmu.Je tu už 30 rokov kapitalizmus,tak sa zamerajme na to,ved tu nebola vojna a vyhovárať sa stale na nejake dôvody že prečo to nieje ako v Rakusku.Pritom tam mali viac socializmu ako u nášho pokryveného a propagandistického.
 

 

...ale bol tu 45 ročný červený výplach mozgov . Hlas podobný Ficovmu by v Rakúsku už sedel, u nás je stále predsedom najsilnejšej politickej strany. Keby sa v Rakúsku prevalili esemesky o ovplyvňovaní sudcov, notárov, policainých funkcionárov, tak padne vláda zo dňa na deň.
Mohol by som takto vypisovať ešte dlho...
 

588563

Co tak trochu aj rozumiet tomu, na co sa odvolavam?
The average salary for a Professor is €110,059 in Vienna, Austria. Salary estimates are based on 1 salaries submitted anonymously to Glassdoor by Professor employees in Vienna, Austria.
 

Tomu sa hovorí že mzdu

určuje trh práce. Každí by chcel mať teplé miestečko profesora v kabinete a málokto chce byť jednou nohou v base pri monotónnej práci vodiča MHD.
 

Samozrejme, voči tomu sa nedá nič namiet

len si potom treba uvedomiť, že za mzdu vodiča trolejbusu asi nebudú na našich VŠ pracovať výlučne iba špičkoví vedci a tomu je potrebné prispôsobiť očakávania. Nič viac :)
 

Treba viac ukradnúť danovym

poplatnikom aby bolo na apanáž členom akademickej obce.
Možno by mali mať len lepšiu samosprávu a viac prerozdeľovať tym "spickovym".
Vodiči MHD prekvapivo majú nastavené výkonnostné odmeny a pokuty, veľmi dobre.
Akademici môžu strajkovat, vodiči tiež pracujú v zahranici a je ich tu nedostatok.
 

Ja som za to

aby si každý svoje VŠ štúdium zaplatil. A bude vystarané.

Áno, akademici by mohli štrajkovať. A keby napr. začali štrajkovať koncom mája, pár týždňov pred štátnicami a štrajkovali by napr. pol roka, možno rok, tak by sa "štát" pokakal napr. z toho, že musí o pol roka dlhšie platiť odvody za študentov. Plus, neviem, ako by sa páčilo študentom a ich rodičom, že syn/dcéra nemohli odštátnicovať a teda ani napr. po pol roku nemajú ukončené VŠ štúdium. Toľko asi k štrajku akademikov :)
 

Len z čoho by asi tí

akademici platili nájomne a vínko, počas štrajku sa neberie plat a musíš platiť odvody zdravotnej poisťovni z vlastného.To by zvládli vydržať tak akademických 15min.
 

Dobrý postreh

ale to je ich problém, že majú skorumpované odbory, ktoré namiesto toho, aby 30 rokov "plnili" štrajkové fondy, tak sa zaoberajú iba rekreáciami.

Z druhej strany, ak štrajk dotiahneš do úspešného konca, svoj plat dostaneš - jednoducho to vyjednáš v podmienkach ukončenia štrajku.

No a ešte je možné štrajkovať "dôsledným výkonom povolania", ako to svojho času riešili colníci - keď už boli na hraniciach kilometrové fronty kamiónov, museli situáciu riešiť politici - pritom colníci neštrajkovali, oni si len dôsledne plnili svoje povinnosti a jeden kamión kontrolovali aj tri hodiny :).
Takže stačí napr. začať na štátniciach dôsledne skúšať a garantujem, že najmenej 80% neprejde. Majú plat a štát má aj tak problém. Chce to len kreatívne myslenie ;)
 

 

Zlé cesty a tvrdé podvozky SOR spravili z môjho suseda invalida (chrbtica) v reaktívne mladom veku. Takže aj z tejto perspektívy sa dá pozerať na tie peniaze.
 
Hodnoť

"automatickej prevodovke "

to uz konci vsetka sranda... do novim moze pisat uplne hocikto...
formalne mozno trolejbus prevodovku ma, ale ma maximalne 1 prevod stale ten isty, ak aj toto chapeme prevodovkou... takze je 'automaticka"... naozaj elementarne znalosti elektromotora... elektromotor s prevodovkou automatickou...
 

 

Hladal som v skusenostiach autora kulturologiu alebo iny nezmysel, ale ten sa k tomu postavil celom a rovno napisal - Elev ;)).
 
Hodnoť

 

"Riadiacu páku hľadáme márne."

Skúste eroplán, tam sa vyskytujú bežne. :-)
 

 

Riadiaca/radiaca, automaticka prevodovka v trolejbuse, na SME vsetko jedno ;))))
 
Hodnoť

 

Veľká zodpovednosť a tvrdé podvozky SOR v kombinácii so zlými cestami (záťaž na chrbát) sú faktory ktoré musia robiť z práce vodiča MHD absolútne peklo. Ešte tie električky by mohli byť v tomto ohľade znesiteľnejšie.
 

 

To tam nemaju tie odpruzene fukacie kresla ako v starych Ikarusoch? ;)
 

1 2 >

Najčítanejšie na SME Domov