SME
Sobota, 11. júl, 2020 | Meniny má MilotaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Organizátor pochodu za život: Znásilnenie nemôže byť dôvodom na potrat (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Nezavádzaj tu ľudí svojimi narážkami...ako katolík by si mal vedieť, že môžeš žiť sexuálny život s plnohodnotným stykom aj bez techník prerušovanej súlože a dokonca aj bez umelej antikoncepcie.
gerard
Na to nie je potrebný žiaden kalendár. A k tej chuti....veď o tom to je. Či človek berie sex iba ako pôžitok alebo ako reč lásky. Ale tomu môže porozumieť iba ten, kto má aspoň dobrú vôľu rozumieť.
gerard
myslím, že týmto príspevkom by mohla byť celá debata uzavretá...+
Hercules Rockefeller
<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 > >>

 

Keď myslíš...

Je ale zvláštne, ako povrchne dnešní dospelí ľudia čítajú a rozmýšľajú. Ani si len poriadne neprečítajú text, na ktorý reagujú.

Tiež prajem všetko dobré.
 

 

takze moze byt aj rec lasky? to je nejaka novota! malo by to byt len preto, aby sa zahustila planeta!
 

 

Chcel si si rypnúť...nuž asi sú aj takí, ktorí vidia iba tú reprodukciu. Ale pre väčšinu citlivých ľudí - veriacich i neveriacich je sex vecou ,lásky. Rozdiel môže byť iba v tom, že niektorí chápu a stotožňujú sex s láskou, ale láska je oveľa viac ako sex...ten by mal byť (ak nie je iba pre vlastné potešenie) prejavom lásky.
 

 

Môžem odporučiť dobrého sexuológa na impotenciu...
 

 

pre vacsinu ludi mozno, ale co vase skvele svate knihy a vasi skveli guru?
ti hlasia nieco ine
 

 

Čítal si ich poriadne?
Nie sme sekta a tak myslieť je dovolené....vplyv osobností si každý teda reguluje podľa svojej vôle. Ako v bežnej spoločnosti.
 

 

necital, ale viem, ze je tam hlavne vela nasila, vrazd, nezmyselnych prikazov- nuz ale ved co mozme chciet od spolocnosti pred 2000 rokmi? hadam si nemyslis, ze vtedajsie zasady su kompatibilne s dneskom?
 

 

Keď si nečítal tak ako vieš.... ?
Treba rozlišovať Starý a Nový Zákon a treba si niečo prečítať, ako dnes Bibliu čítať.
Princípy iste. Ale k tým treba prísť rozmýšľaním o podstate prečítaného. Biblia nie je kuchárka, kde je všetko napísané polopaticky.
Kresťania (nefundamentalistickí) rozumejú odkazu Biblie cez Ducha Nového Zákona.
 

 

ja viem, co sa vam nehodi to neplati
a viem aj, ze vsetko na svete sa da pomocou biblie vysvetlit, je to taka univezalna kucharka
a nauc sa gramatiku: cez Ducha Noveho Zakona- nemali byt vsetky pismena velke?
 

 

Kto to neskúsil, vidí to podobne ako Ty.

Veď sú...začiatočné. Tak to má byť.

Vieš, s predpojatosťou sa nedá diskutovať. Navyše sa tu potom na seba "mračíme". Je strašné tu čítať niektoré príspevky. Pritom by stačilo počúvať a dať právo na iný názor bez toho, aby som ho pokladal za apriórne zlý. Z diskusie sa dá vyjsť aj s rovnakým názorom aj so zmeneným...ale vždy obohatený. Ak však prevládne nedôvera a urážky (samozrejme, to nie je Tvoj prípad), tak človek odchádza znechutený.
 

 

a co chces diskutovat s nazorom napr. “homosexuali tu nikdy nebudu mat reg. partnerstva”, ktore siria 4 z 5 politikov, lebo si myslia ze vas na to nachytaju
a svelku sa pisu vlastne mena a nazvy ak nevies Duch je kto? Zakon je vlastne meno?
 

 

Ja nemám problém diskutovať o registrovaných partnerstvách.

O gramatike sa tu predsa nebudeme dohadovať. Snaha hocijako znemožniť názorového protivníka je tak trochu trápna, nemyslíš?
 

 

tak daj nieco do diskusie, ked ytu budu tie partnerstva?
 

 

mal si tu množstvo reakcii. ak si vo vašom klube stanovíte nejaké podmienky, je to čisto vaša vec. ale tie končia pri mojej slobode. takže milujte sa kedy vám to vaše predpisy dovoľujú, nechoďte na interrupcie. ale nesnažte sa siahať na práva ostatných ľudí vnucovaním vašich predpisov a dogiem.
dúfam, že tie deti ktoré vláčite nasilu po nejakých RKC pridoch tomu všetkému rozumejú a sú šťastné, že môžu stáť niekde na námestí a počúvať chlapa, ako vypráva o maternici a zárodku.
 

 

Chápem, čo chceš povedať.
Ja osobne nie som naklonený presadzovať zákonom veci, ktoré nie sú dobre spoločensky prediskutované. Ani v tomto prípade. Lebo to obmedzuje slobodu diskusie.
Ale to neznamená, že umelý potrat nie je to, o čom tu píšem a čo je dôvodom konania aj tých aktivistov ...kruté ukončenie počatého ľudského života. Je potrebné, aby si to ľudia uvedomili a potom to vzali do úvahy. Lebo nikto nemôže byť absolútne slobodný, pokaľ sa to týka tých okolo. Aj Tvoja sloboda niekde končí a nie je to iba tam, kde Ty chceš.
Áno, naše deti tomu rozumejú. Bez nátlaku. Aj na pochode bolo veľa mladých ľudí...sám som bol prekvapený.
Rozumel by si tomu aj Ty, keby si nebol zaujatý a bol otvorený aspoň porozmýšľať o argumentoch. Ale toto chápem... pod tlakom hrozby nepohodlného zákona sa diskutuje horšie.
 

Asexuálne náboženstvo

Katolícká vrchnosť a teda aj celá katolícka vierouka je vrcholne nekompetentná vyjadrovať sa k sexuálnemu životu. Ježiš Kristus bol panic a panna Mária dokonca panna napriek pôrodu dieťaťa. Jozef bol iba vychovávateľ, ktorý ani nenaplnil manželstvo, nakoľko nemal žiadny sexuálny styk so svojou manželkou. A táto svätá rodina je vrcholom a vzorom dokonalosti rodinného života u katolíkov, preto sú úplne zmätený s otázkami sexu u manželov, antikoncepciie, masturbácie a podobne. Ježiš sa k antikoncepcii a spôsobu a frekvencii sexuálneho styku u manželov nevyjadroval, nikde v písme o tom nie je zmienka, ale celibátna cirkev sa k tomu napriek tomu vyjadruje a určije čo v sexualite je hriešne a čo nie. Na základe čoho si to dovoľuje?
 

 

Áno, toto je dobrá otázka do diskusie, ktorú som aj ja na inom mieste spomínal. Patrí to do témy. Ale mala by sa viesť inakšie, ako sa vedie tu...

Inak...nie celá katolícka Cirkev je celibátna a k sexu sa vyjadruje z pozície podstaty života a vzťahov...o tom by mali rozmýšľať všetci ak chcú žiť ako mysliaci slobodní ale aj zodpovední jedinci a nenechávať sa iba unášať pudmi.
 

Katolícky manželský sex

Musím zareagovať. Zákazom používania antikoncepcie v manželskom sexe a ejakulovania mimo pošvy robí katolícka cirkev zo svojich členov hriešnikov a vyvoláva v nich zbytočne pocit viny a zlyhania. Za to sa môže hanbiť. Koľko percent z členov cirkvi( do ktorých rátate všetkých pokrstených, najmä keď ide sčítanie ľudu tak až prosíte ľudí, aby sa prihlásili ku katolíckej viere) si myslíte, že sexuje podľa katolíckeho návodu? Koľko členov Vašej cirkvi malo sexuálny styk až po vstupe do manželstva? Je načase zmeniť prístup k manželskému sexu, veď k tomu Vám nič nebráni. Ako môže byť niečo zlé, keď sa použije antikoncepcia, veď úmysel je úplne rovnaký, ako keď si počítate plodné dni a teda sex za účelom nemať dieťa. Ale zrejme Vám to vyhovuje, že iné sa hovorí a ľudia si aj tak spravia podľa svojho,aj to vie, že to aj tak drvivá väčšina pokrstených nedodržuje, ale bojí sa zmeny a priznať si omyl resp. zmenu postoja vplyvom zmien spoločnosti. Potom že je cirkev odrthnutá od bežného života a nemá autoritu u bežných vlažných veriacich.
 

 

Ja Ti ďakujem za takúto reakciu, s ňou sa dá na rozdiel od väčšiny iných tu diskutovať.
Podľa toho, čo sledujem, otázka sexuálneho života a antikoncepcie sa v Cirkvi diskutuje. Sú dôvody, ktoré stoja proti antikoncepcii (časť z nej...najmä hormonálna a telieska vlastne nie sú antikoncepciou ale abortom), ale časť funguje tak, ako píšeš. Je nie som teológ a tak sa tu necítim kompetentný to rozoberať z tohto pohľadu. Čo však môžem povedať z vlastnej praxe je, že sa dá žiť sexuálny život aj prirodzenou cestou. Jednak začať až v manželstve (má to svoje dôvody, niektoré som tu naznačil už inde) a jednak regulovať pôrodnosť prirodzene. Už to nie je o počítaní plodných dní. Žena má možnosť zistiť svoju plodnosť jednoducho "on line" každý deň. S tým Cirkev nemá problém.

Samozrejme, určité obmedzenie to je, ale predsa aj v iných oblastiach života platí, že nie všetko, čo človek chce je pre neho dobré, prípadne v danom momente dobré. V tomto prípade stačí vylúčiť nejaké dni, v iných prípadoch možno musí človek obmedzovať či regulovať stravu, atď.

Viem, že si narážal na podozrenie zo zastierania reality, neúprimnosti a podobne. K tomu sa neviem vyjadriť. Ja už mám "odžité", nám to fungovalo "starým" spôsobom, aj deti sme mali vtedy, keď sme práve chceli.

Problém je aj v tom, myslím si, že bežne kritici postoja Cirkvi v tejto veci vychádzajú vo svojich úvahách od "želaného stavu" a Cirkev/teológovia z analýzy podstaty javov. Najskôr skúmajú "správnosť" javu/konania a z toho potom vychádza odporúčaná prax. U bežného človeka je to obvykle naopak. Pri uvažovaní ide od javu a svojho vzťahu k nemu (potreba, záľuba, chcenie a pod.) a väčšinou končí uvažovanie vtedy, keď nezbadá nejaký problém, podľa jeho názoru. Tie dva prístupy sa nemusia stretnúť.
 

 

Podla mna ked si zena zistuje nepolodne dni kvoli viere je to formalizmus a pokrytectvo. Bud beries co boh dal alebo nezatracuj antikoncepciu. Keby ze boh existoval neočakával by od nas vsetky tie formality co sa deju v RKC a pod., ale ciste myslienky aj ciny
 

<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 > >>

Najčítanejšie na SME Domov