SME
Štvrtok, 12. december, 2019 | Meniny má Otília

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Kalavská vyzvala Kuželu, aby neodchádzal (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 > >>

Hodnoť

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

 

"Chlapec s nádorom v hlave čakal vyše dva mesiace na druhú operáciu, kvôli sporu medzi NÚDCH a neurochirurchom Jurajom Šteňom o použitie prístrojov a prevoz."

Tak ale toto je vyslovene zavádzanie. Veď sám Chrenko povedal a napísal do lekárskej správy, že pri prvej operácii vybral celý nádor, tak načo druhá operácia? A keď teda bolo treba druhú operáciu, prečo ju Šteňovi dovolili až po dvoch mesiacoch, až keď keď to matka začala medializovať?
 

 

Tak to nebolo. Chrenkp napisal, ze bolo vybrate vsetko, co bolo vidiet. A to bola pravda. Na MR potom zistili, ze tam este nieco je. To je uplne bezny postup. Mali operovat druhykrat, ale rodicia uz nechceli. Chrenko nepochybil. Chapem ho, ze odchadza. Skoda pre to oddelenie.
 

 

Takže mal pravdu Šteňo, v NUDCH majú horšie prístroje, keď nevideli celý nádor. Hlavne že Rudinský sa nepotrebuje s nikým radiť, čo má kúpiť, ani s hlavným odborníkom MZSR pre neurochirurgiu.

https://domov.sme.sk/c/2223355...

- Ako takúto informáciu znáša pätnásťročný chlapec?

Asi najlepšie. Prosil ma, mama, neplač. Jemu nevadilo, čo mal v hlave, ale ničilo ho to, že som plakala.

- V Národnom ústave detských chorôb mu nádor prvý raz operovali. Kedy ste sa dozvedeli, že mu v hlave ostal?

22. júla nám povedali, že všetko prebehlo bez komplikácií a všetko, čo sme videli voľným okom, sme vybrali. Aj chlapec to tak vedel.

24. mal pooperačnú magnetickú rezonanciu. Prišla pani doktorka a hovorí, Lukáško, mám pre teba dobrú správu, budeš mať ďalšiu operáciu v pondelok alebo v utorok, pretože sme ti tam nechali niečo, čo ti tlačí na dôležité orgány.

Ostali sme v šoku, najmä Lukáš. Už sa totiž chytil toho, že mu vybrali všetko, čo videli voľným okom. To bolo prvý raz, čo započul, že je niečo ináč.

- Kedy prišla chvíľa, keď ste sa rozhodli, že nechcete, aby ho druhý raz operovali v detskom ústave?

Keď sa mu otvorila rana po vybratí stehov a Lukáško mi povedal, že ho veľmi bolí hlava. To bolo ôsmy deň po operácii. Bolo mi zvlášne, že ho celý čas nič nebolelo až teraz.

Lukáško dostal strašné bolesti a vracal, mal strašne vysoké teploty. Hneď sme utekali na CT a pán doktor povedal, nebudem však hovoriť meno, že je tam opuch.

Nasadili mu lieky a ráno prišiel ten istý neurochirurg a povedal mi, že je to zo žalúdka. Vtedy som si povedala, že sa sem už nevrátim. Ďalšia vec je, že mi nedávali ani papiere, dali mi len prepúšťaciu správu. Nedali mi papiere z ARO, mala som dostať všetky prekladové prepúšťacie správy.

- Dostali sa napokon k dokumentácii?

K chorobopisu sme sa dostali vďaka pani novinárke z televízie Joj a k dokumentom a snímkam z magnetickej rezonancie, ktoré sú najdôležitejšie, vďaka sekretárke pána profesora Šteňa. Volala som s jeho sekretárkou, že mi to stále nedali, že mám len predoperačné, a ona tam volala a jej dali nakoniec všetko.

- Vy ste chceli, aby pacienta operoval neurochirurg Juraj Šteňo. V Národnom ústave detských chorôb nechceli povoliť prevoz na jeho pracovisko a on bol zas ochotný operovať len u seba. Ako sa spätne pozeráte na správanie detskej nemocnice?

Som pokorná a učím svoje deti, aby boli slušné, milé, vďačné a neklamať. A môj syn mi hovoril po dvoch týždňoch v nemocnici, ako tu strašne klamú. Pýtala som sa ho, prečo? On tam dospel. Povedala som mu, že ľudia nie sú len dobrí. Oni si tam dosť toho pána Chrenka (pozn. red. neurochirurg Róbert Chrenko, ktorý Lukáša operoval prvýkrát) chránia niektorí. Je to choré.

- Ste zo zdravotníctva sklamaná?

Čo sa týka detskej nemocnice, sestričky, doktori boli perfektní. Ale čo sa týka vedenia, ospravedlňujem sa za to, ale vedenie detskej nemocnice by som dala zmeniť. Som z toho zhrozená. Ľudský život na Slovensku asi neznamená to, čo by mal.

- Pochopili ste, o čom bol celý spor, prečo sa neurochirurgie nevedeli dohodnúť?

Laicky by som povedala, že to bolo štýlom: všetci ostatní, len nie Šteňo. Mala som pocit, že všetci áno, len nie on. Ale bol to len môj pocit.

- Keď ste vystúpili pred médiami, povedali ste, že ste to takto nechceli. Postupovali by ste rovnako aj teraz?

Veľmi som sa tomu bránila. To, čo ste videli na tlačovej konferencii, bolo zúfalstvo. Na svojom postupe by som nič nemenila. Aj Lukáš mi hovorí: mama, dobre, že si tam išla, lebo noviny nám pomohli. Bez nich by sa nič nezmenilo.
 

samozrejme, ze mama dobre urobila,

ze isla do novin. vsak inak by uz mohlo byt po chlapcovi. a ta krava ministerka sa zacne rozculovat nad tym, co matka urobila.
kaslat na celu stratifikaciu, ci ako to volaju, ale za to co ministerka narobila, mala a ma odstupit. ta moze riadit mozno stacionarny bicigel, ale nic viac a o krizovom manazmente ani nepocula.
 

 

Je to tak. Kompetentní úplne cynicky ohrozili život 15 ročného chlapca, aby podržali smeráckych nominantov a zabehnuté peňazovody.

A ako to už na SK býva, potrestaný bol len ten, kto konal odborne a morálne, teda prof. Šteňo.
 

 

Klobuk dole pred Lukasovou mamou ako bojovala za neho. Vsetci rodicia by si mali zobrat z nej priklad ako bojovat proti nasej zdravotnickej chobotnici.
 

 

Je to len spicka ladovca. Medializovane neboli ovela horsie pripady v zdravotníctve.
V NUSCH, V. Fischer, pacienta rovno domietol resp. pytal uplatok za prijatie a susil potom pacienta na oddeleni. V prazskom IKEME, prof.Pirk, okamzite zhodnotil situaciu ako kriticku a operoval hned ako sa dalo. Tagikomicky vyznela tiez poznamka prijmajuceho lekara v IKEM:" U nas se uplatky nedavaji."
Bohuzial, vela sikovnych, poctivych lekarov uz Slovakista davnejsie opustilo...
 

...

Nechcem sa miešať do odborných tém a už vôbec nie do nevraživosti aktérov.
Čisto ľudsky, ak si rodina želala, aby operáciu viedol Šteňo, tak predpokladám, že zvážil on aj rodičia chlapca riziko všetkého tj. aj prevozu.Tu by malo končiť, takže absolútne nechápem hádky medzi lekármi kto, čo, kedy, ako, prečo...
Keďže to tak nie je, považujem to neuveriteľné zlyhanie zainteresovaných. A tie "výpovede" ako zbytočné divadlo.
 

 

chapete tomu ciastocne spravne.. rodicia si mozu vybrat poskytovatela zdravotnej starostlivosti,,lekara u poskytovatela nie - okrem gynekologa pri porode za oficialnu platbu.. lenze v tomto pripade chceli rodicia lekara z ineho pracoviska,aby prisiel operovat k inemu poskytovatelovi,co je trocha nedotiahnute z pravnej aj praktickej stranky... do ohna prilial steno,ktory ich na takyto ( v minulosti pouzivany postup) nahuckal.. stale netusim,ze ak chcel chlapcovil skutocne pomoct, preco neporadil matke odmietnut dalsiu hospitalizacu v detskej nemocnici a prijat chlapca na kramare k sebe a operovat ho tam aj riesit pooperacnu starostlivost.......
 

 

Čo tu zavádzate, nechcem povedať, že klamete. Matka resp. rodina Lukáša sa po pokazenej prvej operácii hneď snažila, aby Lukáša operoval Dr. Šteňo, ale v Univerzitnej nemocnici Bratislava, kde na to majú aj patričné (a treba povedať, že lepšie) vybavenie.

Však práve to matka aj Šteňo chceli, previezť Lukáša do UNB a po operácii naspäť do NÚDCH, keďže ide o detského pacienta, ktorý má aj ďalšie pridružené zdrav. problémy. Ale Ústav detských chorôb na čele s Kuželom boli proti! Už si nepamätáte, že to, čo sa stále riešilo, bolo kvázi "riziko" prevozu, ktorým argumetovali v NÚDCH??? Ale Šteňo od začiatku hovoril, že prevoz 200 m 25 rokov prevádzkovali bez problémov a komplikácií, a je to relatívne bezpečné.

"Detská klinika dala napokon rodičom návrh dvoch možností, ako by operácia mohla prebehnúť. A to buď, že lekár Šteňo príde ich syna operovať na detskú kliniku, alebo ich dieťa zoperujú, ale aj hospitalizujú na klinike neurochirurgie L. Dérera pre dospelých.
Lekári neurochirurgie pre dospelých však oponujú tým, že práve tieto možnosti sú oveľa viac rizikové, než transport chlapca medzi budovami."
https://www.aktuality.sk/clano...
 

 

Mimimálne by sa k tomu mala ešte raz vyjadriť, ak jej pri poslednom mediálnom výstupe boli podsunuté skreslené informácie. Čo by ju ako jediné mohlo ospravedlniť.
 
Hodnoť

1/3

Čiže druhá operácia dopadla dobre, tak sme všetci šťastní a toto celé nebude mať trestnoprávnu dohru? Proste dvaja týpci dajú výpoveď a tým sa to celé skončilo?
 

na slovensku normálka, urobí sa priekak

politik, lekár, štátny zamestnanec veselo akože odídu.

Čo je na tom všetkom najlepšie je že nielen že nie sú trestne stíhaní, ale dokonca aj odchádzajú na vlastnú žiadosť aby si prípadne nezavreli dvere do iných funkcií.

V 89 sa nastavili veľmi zlé štandardy a odvtedy sme sa nepohli nikam. Ekonomicky áno, ale politika, morálka ide kontinuálne dole.
 

 

A ešte si na TA3 urobia tlačovku a ublíženými tvárami oznamujú svoje odchody, lebo rozumej, obeťami, či poškodenými sú tu oni. Neurochirurgia z detskej neurochirurgie na Kramároch.

Ani náznak sebareflexie, ako je možné vystaviť, ak nechcem povedať falošnú, poviem iba skresľujúcu prepúšťaciu správu, podľa ktorej na detskej neurochirurgii bol pri prvej operácii
15-ročného pacienta odstránený celý nádor na mozgu. Všetci prítomní pri operácii museli od začiatku vedieť, že tá správa sa nezakladá na pravde a šéf detskej neurochirurgie na tlačovke hovorí o tom, že si zastáva svojich kolegov... . No pekné.

A vedúci lekár detskej neurochirurgie, sám už so šedinami na hlave, vyjadruje údiv nad tým, že 71-ročny starec má byť najväčším garantom odbornosti neurochirurgie. To už je čo za bezočivosť, takto balamutiť laickú verejnosť! Veď z MUDr. Šteňa odborníka v neurochirurgii nerobí počet dožitých rokov, ale hádam to, čo za to obdobie v tej neurochirurgii dosiahol. Chirurgovia operujú dovtedy, kým sa im nezačnú triasť ruky. Vie to laická verejnosť, len ublížení z detskej neurochirurgie o tom jakživ nepočuli.

Čo sa zodpovednosti za svoju prácu, za rozhodnutia v nej (skresľujúca prepúšťacia správa) týka, o tom je už zbytočné sa zmierňovať. Na Slovensku u niektorých kategórií povolaní?, či skôr ľudí, typické.
 
Hodnoť

 

šteňo sa vyjadril ,že druhá operácia dopadla dostatočne. To znamená na štvorku.
 

 

Myslím, že sa mal Šteňo vyjadriť, že dopadla uspokojivo...to mi teda neznie tak, že by ma to presvedčilo, že sa mu podarilo nádor odstrániť celý...chcel by som aj po jeho operácií vedieť, čo videli na pooperačnom CT.
 

 

skor MR ako CT, a aj to by malo byt vykonane do istého casu (48h) po operacii, inak je nalez pre vzniknute pooperacne zmeny skreslený. Naozaj smutne, ze sa z toho robi súťaž, kto vie vyoperovať viac. Ten, kto sa v problematike vyzna, vie, ze v prípade rezidua u pilocytarneho astrocytomu je dalsia operacia plne indikovaná, ak je možná a nie riziková prípadne mutilujúca.
 

Aj by si tomu rozumel?

.
 

 

Ja hej. I ty?
 

1 2 3 4 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Domov