SME
Utorok, 1. december, 2020 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

O skrátenom konaní sa stále rokuje, mimoriadna schôdza pokračuje v piatok (minúta po minúte) (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

to je hnus
Tak ja sa priznám. Som konzervatívny pravicový demokrat. Liberálnu demokraciu nemám rád. Liberálov tiež nemusím. Ľavicu neznášam. Ale som demokrat. Rešpektujem zastupiteľskú demokraciu a rešpektujem jej inštitúcie. A nesúhlasím s blokovaním parlamentu ani pápežom Františkom ani Matkou Terezou ani nikým. Schôdza bola zvolaná demokraticky zvolenými poslancami. Že má blbý program a že tie zákony sú skutočne nanič je irelevantné. To treba ukázať v rozprave a hlasovaním. Nie blokovaním parlamentu. A to by som vlastne ako konzervatívec sa mal tešiť, že tí ľavicoví socialisti a liberáli robia zo seba ľudí s ľahkou mozgovou disfunkciou (skrátenú formu de..lov cenzor nezvláda, hoci to je to isté). Nie, neteší ma to. Parlament má mať vážnosť, inak nebude mať vážnosť ani demokracia. A náš parlament je reprezentovaný predsedom ******** a teraz rozvaleným Poliačikom, jak šlapka z instagramu.
bjuro2
Tvoj pristup chapem ale povazujem
za povrchny. 1. Cinnost parlamentu bola riadne ukoncena a uzavreta v danom volebnom obdobi. 2. V novembri alebo aj skor podane navrhy opozicie na prejednanie zakonov boli zamietnute ako podane neskoro a ze uz nie je cas na ich prerokovanie. 3. Zakony predlozene na toto rokovanie parlamentu neboli pripomienkovane, nepresli riadnym konanim a citanim, nesplnaju podmienky na skratene prerokovanie, su podla vsetkeho podane protiustavne. Ohrozia hospodarenie Slovenska, nesuhlasi s nimi ani guverner NBS. 4. Zakony smerujuce k vyplacaniu zvysenych davok bez riadnej analyzy a dopadu na nase hospodarenie su jednoznacne formou volebnej korupcie, kedy Smer a SNS chcu tazit z biedy, do ktorej ludi svojimi vladami sami uvrhli. A to je hnus, voci ktoremu je pocin PS sladkou stavnatou malinou. Nie je to idealna forma obstrukcie, a,e JE ABSOLUTNE LEGALNA, na rozdiel od smeru a sns ziaden zakon nou neporusuju, a tak nech sa im dari!
Cuatro
<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... > >>

 

Mýliš sa hneď v prvom bode. Nič nebolo uzatvorené, vo svojej podstate parlament zasadá stále a končí až uplynutím volebného obdobia. Rovnako sa mýliš v tom, že návrhy boli podané protiústavne (jednak s tým ústava nič nemá a jednak o návrhu na skrátené konane rozhodne parlament hlasovaním). Ostatné body sa síce javia logické, ale o nich takisto rozhoduje príslušná parlamentná väčšina, ak sa nájde.
Tá obštrukcia by bola ako tak pochopiteľná prvý deň, ale rozhodne nebola úplne košér, pretože schôdza bola riadne zvolaná a otvorená. To sú si vedomí aj tí štrajkujúci poslanci, preto už hľadali cestu, ako sa z toho dostať von.
Okrem toho nerešpektovali vykázanie z rokovacieho sálu.
Možno sa to javia ako drobnosti, ale bude zaujímavé sledovať, ak opozícia po voľbách zloží vládu a rovnaký protest a na dlhšie v opačnom garde zvolí smer, kotlebovci a spol.
 

 

Len si nesnies pliest pojmy s dojmami....."ak opozícia po voľbách zloží vládu a rovnaký protest a na dlhšie v opačnom garde zvolí smer, kotlebovci...."
Pokial budu iba pozadovat, aby nezavisly organ vydal zaväzný vyklad pravidiel, ktore budu nasledne bezvyhradne respektovat, tak nech sa paci.
Lebo progresivni beblaví deklarovali pripravenost ihned skoncit protest len co ustavny sud akokolvek rozhodne.
 

 

Škoda, že sa vo veci odborne nevyznáš. Ústavný súd v danej situácii nemal o čom nateraz rozhodovať, nebolo podať aký návrh (o procesnom postupe už vôbec nie) . A toho sú si, aspoň dúfam, vedomí aj sami protestujúci poslanci, aj preto zrejme hľadali escape, ako to celé ako tak so cťou ukončiť. Predpokladám, že poznajú judikatúru ústavného súdu, ktorý sa vyjadril aj ku schválenému zákonu pre prípad porušenia rokovacieho poriadku parlamentu.
 

 

Aj tak sa dá... Reálne to však je tak, že Ficovi padajú preferencie, Danko je na hranici zvoliteľnosti a preto spolu pripravili zákernú pascu na opozíciu aby si preferencie zvýšili. V skrátenom legislatívnom období sa chystajú schváliť populistické zákony, ktoré nás budú stáť stovky miliónov a pred voľbami tak za peniaze daňových poplatníkov korumpovať voličov na ktorých celé roky svojho bašovania kašľali.

Skrátené legislatívne konanie môže parlament na návrh vlády schváliť len vo VÝNIMOČNÝCH prípadoch, presne uvedených v ZÁKONE o rokovacom poriadku. Ani jeden takýto prípad však nenastal. Znamená to, že každý poslanec, ktorý za skrátené legislatívne konanie zahlasuje, vedome poruší zákon o rokovacom poriadku dvojnásobne, lebo podľa rokovacieho poriadku je tiež povinný dodržiavať zákony. Poruší tiež sľub poslanca, v ktorom sľúbil, že zákony dodržiavať bude...

SMER aj SNS zneužili to, že za hlasovanie nemožno poslancov stíhať. To však nič nemení na tom, že zákon vedome porušia ak budú hlasovať za. S tým by mal niečo urobiť budúci parlament. Kým je to tak ako je, je akákoľvek snaha zabrániť protizákonnému konaniu na parlamentnej pôde legitímna. To nie je blokovanie parlamentu. Ak by SMER a spol. takýmto spôsobom chceli budúcej koalíci zabrániť vedomému porušovaniu zákonov, bolo by to tiež legitímne. V opačnom prípade by to bolo bránenie riadnemu chodu parlamentu... Keď dvaja robia to isté, nie je to vždy to isté...
 

Nemylim sa

Danko rokovanie parlamentu uzavrel pred touto schodzou OFICIALNE A S HYMNOU.
Ustava SR stanovuje, kedy mozno zakony schvalovat v skratenom konani a pripady "prejedenia" statneho rozpoctu tam nie su. BTW som dochodca a vzdam sa rad nielen 13. ale aj 12. dochodku, pokial by som tym mal prispiet konecne k rozumnemu hospodareniu krajiny a odoslaniu vladnej koalicie naveky do teplych krajin. Lsns si mozu pribalit na cestu.
 

 

Odkonzultuj si aj tvoje tvrdenie o uzavretí rokovania parlamentom Dankom hymnou. Len zopakujem, že ústava nemá nič spoločné so skráteným konaní, ustanovuje to rokovací poriadok.
 

Nepochhopil som vás.

Ako mi môžu po voľbách budúci opozičníci zabrániť vo výkone poslaneckého mandátu inak ako násilím. Ak ma fyzicky nepustia ku "kecpultu", to je použitie fyzického násilia, bránenie výkonu poslaneckého mandátu aktívnym konaním. Ja si myslím, že potom by už malo neasledovať uplatnenie trestnoprávnych predpisov.
Myslím že okupácia kecpultu nie je legitímnym nástrojom blokácie parlamentu, ktorý by bol uvedený v zákone. Obštrukcie možno robiť ale nie násilím.....
A to už vôbec nehovorím o tom, že vyriešenie takej drobnosti cez ÚS je maličkosť.
 

 

Presne tak isto ako títo teraz. Obklopia kecpult. Bude sa tam záujemca o slovo cez nich prerážať?
 

Pán doktor,

a čo ak áno? Čo potom? Nastúpi trestná zodpovednosť /za aktívne konanie majúce za cieľ zabrániť výkonu poslaneckého mandátu, prípadne iné násilie/?
Podľa mňa to nie je také jednoduché. Nepustím a hotovo. Potom to bude anarchia.
 

 

Prvý deň tá blokáda dajme tomu ako súčasť predvolebnej kampane, ale potom to už bolo trápne. Ešte šťastie, že našli možnosť úniku. Nedá sa všetko hrotiť, hoc v mene dobrej myšlienky.
 

niesom pravnik

neviem ci to prebehlo podla sprva

ale uz poslanec fico vravel ze vlada by mala vtomto case len svieti a kurit...
 

Máte 100% pravdu !!!

VYHRAJ VOĽBY A MOŽEŠ VŠETKO To je heslo všetkých vlád, ktoré rozkrádali tento štát a jeho obyvateľov počnúc Mečiarom a končiac ficom a pelegrinim za účasti sns a mostu-hid.
Veď je to až k smiechu (keby to nebolo tak vážne), že koalícia poruší zákony pri presadzovaní hlasovania o zákonoch a opozícia má toto všetko porušovanie zákona rešpektovať ! Je to obrovská nehanebnosť a dúfam, že im to voliči spočítajú vo voľbách, že sa nenechajú podplatiť tými zlodejmi. Majú si ľudia uvedomiť, že najviac okrádajú ich samých a zadlžovať generácie po nás, teda naše deti len preto, aby mohli kradnúť ďalej a aby sa nedostali zlodeji do basy.
 

 

cela schodza je nezakonna.. prezidentka to poriesi...
 

 

V čom je nezákonná?
 

 

skratene legislativne konanie ?
 

 

To je len návrh vlády. O tom, či to tak bude, rozhodnú poslanci hlasovaním. Ešte niečo?
 

 

cize vsetky podmienky na skratene legislativne konanie su bezpredmetne ano ?
 

 

Ja netvrdím, že sú irelevantné. Ale v konečnom dôsledku rozhoduje parlament hlasovaním. Len porušenie procesných pravidiel (rokovacieho poriadku) nie je dôvodom na zrušenie zákona, na to už existuje rozhodnutie ústavného súdu.
 

 

cize na konci dna su zbytocne.. no a prave preto by tu mala zasiahnut prezidentka a dat to na US...
 

 

ÚS o tom už predsa rozhodoval, ako som ti napísal. Záver je, že konečným hlasovaním parlament konvaliduje aj prípadné prechádzajúce procesné pochybenia. Len zopakujem, že len samotné porušenie rokovacieho poriadku nie je dôvodom na zrušenie zákona (ani v spojení napríklad s čl. 2 ods. 2 ústavy).
 

<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... > >>

Najčítanejšie na SME Domov