SME
Utorok, 31. marec, 2020 | Meniny má Benjamín

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Minúta po minúte: Pellegrini potvrdil 19 nových prípadov, v Taliansku je už viac obetí ako v Číne (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 6 7 8 ... > >>

Hodnoť

 

Dobrá správa
 

???

Slovensko = Detroit
 

 

Ja som.to písal ešte pod osamotený text že v Číne dnes 0
 

 

SR včera koľko? + 8? To je super číslo, nie?

všetci u nás vravia, aké je dôležité testovať, testovať, testovať... a pritom nám ušiel týždeň medzi prstami, keď sa nič nezmenilo :(

ČR: testov: 9402 (1738 za posledných 24 hod)
SR: testov: 2033 celkovo...

ČR: odberové miesta: https://koronavirus.mzcr.cz/se...
ČR: testovacie laboratória: https://koronavirus.mzcr.cz/se... (ca 40)

SR: testuje BA, BB, KE - 3 pracoviská

a tak si žijeme v blaženej nevedomosti, ako skvelo u nás zafungovali preventívne opatrenia
 

a vieš, že nezafungovali?

Áno, testovať by sa malo rozhodne oveľa viac.

Otázka je, čo vlastne všetci tí, ktorí predpokladajú kvantá prípadov mimo testovania hovoria.

Že z 2000 +/- najpravdepodobnejších prípadov sa tu potvrdilo niečo vyše 100, ale na druhej strane z ďalších 2000-3000 menej pravdepodobných prípadov, ktoré ešte neotestovali (uznávam, že by mali) tam bude ďalších 1000 infikovaných?

Aj pri súčasných opatreniach a všeobecnej vystrašenosti väčšiny ľudí?

Píšem Ti to lebo Ty sa obvykle na veci dívaš objektívne a uznávam, že opatrnosť je na mieste.

Ale zase nepriťahoval by som to za vlasy. Predpoklad, že sme urobili vhodné opatrenia ešte celkom včas vyzerá byť dosť silný. Uvidíme za ďalší týždeň-dva.
 

 

problémy s testovaním sú všade, v celej Európe aj USA sa mnohí sťažujú, že sa chceli otestovať, ale trvalo to dlho alebo boli odmietnutí - všade to však urýchlene navyšujú, zapájajú súkromné laboratóriá, zvyšujú testovanie na tisícky denne;

u nás je niekde vážny problém - 2 týždne trvalo, kým sa začalo vôbec testovať aspoň v BB a KE, lebo sa na to "pripravovali" - v ČR automaticky oslovili vyše stovky laboratórii a už ich testuje takmer 40

včera Pellegrini všetkým odkazoval, že súkromné lab. nepotrebujeme, že testujeme dosť, dokonca vyzýval, aby ľudia na súkromné testy nechodili, že ak to inak nepôjde, že to ako premiér rovno zakáže - hoci súkr. lab. sa ponúkali, že testovať vedia, majú personál, technické vybavenie, znalosti - nedostali povolenie!

všetky matematické a analytické info sa prispôsobujú podľa toho, ako sa epidémia na danom území vyvíja - kam sa presúva, kde sú ohniská, kde migrovali nakazení a pod.; keď veľmi málo testuješ, tak reálne dáta nemáš

testovanie by malo zabezpečiť to, že pozitívne otestovaný má mať prísnu domácu karanténu a tá by mala byť nejakým spôsobom kontrolovaná a vynucovaná, inak sa šírenie spomaliť nedá

epidémia rastie exponenciálne, z našich oficiálnych 100 prípadov sú určite tisíce - analytici, ktorí by mali pripravovať opatrenia ale netušia skutočný rozsah ani vývoj v čase, pretože sme za 2 týždne otestovali toľko ľudí ako ČR za 24 hod

recept na potlačenie epidémie podľa WHO: "You can’t fight a virus if you don’t know where it is. Find, isolate, test and treat every case to break the chains of Covid transmission. Every case we find and treat limits the expansion of the disease."

môj pocit: v SR nie sú testovacie kity a v Pellegrini v panike, že rýchlo dôjdu, zakázal masívne testovanie; on to na začiatku porovnával s ČR, že sme na tom rovnako, keďže oni mali 900 otestovaných a my 400 - na počet obyvateľov to cca. sedelo; lenže odvtedy ČR má takmer 10 tisíc a my 2 tis...
 

dovolím si oponovať

Áno, evidentne to nezvládame ako Kórea.

Aby si najprv chápal čo si myslím ja.
Vychádzam z tej gaussovej krivky z Wu-chanu, zatiaľ ju dáta skôr potvrdzujú.

Pri vyhlásení opatrení sme mali 30 chorých, teraz už 100. Malo by to ešte cca týždeň stúpať (tí, čo boli už nakazení a ešte to nevedeli + ďalšie prenosy lebo žiadna karanténa nie je dokonalá, nakazenie domácnosti a tak)
Myslím, že za ten cca týždeň vystúpame na 300 až 500. Potom dúfam začne klesať denný prírastok a vôbec by ma neprekvapilo ak by sme sa na konci prvej vlny dostali niekde pod 1000 celkových prípaodov. To by aj naše zdravotníctvo malo vedieť ustáť.

Česi robili podobné opatrenia +/- ako my, ale tam mali viac prípadov. Cca 150 keď my 30 a tento pomer sa zatiaľ výrazne nemení.

Taliani si projektovali najprv cez 90 000 tisíc chorých, uvidíme ako teraz, ale tiež tie čísla +/- sedia, problém je, že je to absolútne veľa a vysoká mortalita.

Teraz k pár veciam čo už vnímam tak trochu ako zbytočný pesimizmus:

1. Keďže vírus sa dosť šíri bez príznakov, podstatné je, že obmedzenia neumožňujú ho šíriť inak ohľaduplnej väčšine. Vždy sa nájde hlupák, čo aj s chrípkou pôjde napr. na koncert či hokej. A nakazí kdekoho. Ale v tomto prípade to šírili aj ľudia, ktorí ešte netušili a nemohli vedieť. Chrípku by títo ľudia nešírili. Toto sa teraz výrazne odstrihlo. Možnosti šíriť vírus sa dramaticky znížila a to sa dalo len opatreniami. Osveta by pri taktomto type prenosu nikdy nestačila. Aj keď ani tú by som nepodceňoval, určite prospieva. Možno nie je taká ako v Kórei či Číne, ale jednoducho je. Jedna vec je ako sa vírus šíri pri bežnom živote a neopatrných obyvateľoch. Úplne iná vec je ako šíri v týchto obmedzeniach už pri nevyhnutne opatrnej a vystrašenej väčšine ľudí. Aj keď môj naozaj čisto osobný odhad je, že aspoň 80% robia tie opatrenia. Tie sú kľúčové. Nemci sledovali, testovali a aj tak to zdá sa explodovalo.

2. Áno, zrejme aj teraz máme na SVK ešte pár stovák prípadov infikovaných, ktorí ešte nie sú v štatistikách (Ty si myslíš, že tisíce). Teraz - v prvom rade podstatné je, aby to ďalej nešírili, čo je teraz veľmi sťažené aj keby rovno ignorovali karanténu (v ktorej je, resp. má byť skôr väčšina ako menšina potenciálnych prípadov). Takže je predpoklad, že ich väčšinu postupne zachytíme, lebo zase bod 1. Malo by sa to šíriť pomalšie než nase hocako obmedzené kapacity.

3. Stále tu niekto spomína čosi o tom, ako “určite je veľa prípadov, ktoré sa len tak preležia”. Ach jaj. Neviem z čoho tí ľudia vychádzajú okrem wishful thinking.
https://www.forbes.com/sites/b...
Bez príznakov má byť vraj cca 18% ľudí, iné zdroje uvádzali (asi skoro každý ten graf videl, len si to asi neuvedomil), že až 88% ľudí má horúčku -> len 12% by bolo bez príznakov. Drvivá väčšina ľudí si to evidentne minimálne všimne! Ak budú mať to štastie, že sa to nebude zhoršovať. Stále neviem pochopiť to psychologické popieranie niektorých ľudí. Aj bežnú chrípku si poväčšinou všimnete. A vírus s 30x väčšou smrtnosťou tu má väčšina skoro nevedomky prechodiť? Aj keby to tak bolo, v súčasnej situácii čelíme skôr prehnanej opatrnosti kde sa veľa ľudí bojí a riešia či nemajú COVID. U chrípky je ignorácia oveľa väčšia. Nie, nevidím jeden dôvod prečo by sa nám tu mali akési tisíce prípadov COVID prejsť pod rukami, lebo ľudia budú mať “soplík” a vyležia to bez toho aby sa vzrušovali a s nikým to neriešili.
 

 

"Neviem z čoho tí ľudia vychádzajú "

Napr. aj z toho, ze vela ludi aj ma priznaky a neotestuju ich.
 

Ochrana pred koronavírusom (ako sa pred

Ochrana pred koronavírusom (ako sa pred ním chrániť)
https://www.zones.sk/studentsk...
 

Lenže sa choveme nezodpovedne

Ruška sa nosia rukavice nie alebo nie všetci a tu je kameň úrazu https://juliuskovacs1.blog.sme...
 

dovolím si oponovať (dokončenie)

4. Testovanie je problém lebo áno, môžu nám unikať ohniská vzniknuté menej pravdepodobne. Povedzme niekto kto bol v BA v MHD, náhodou chytil vírus a odcestoval do Kremnice. Lenže tu sú podstatné tie body 1 a 3. Aj keby takéto body vznikali, tak pri tomto počte jednoducho nevidím ako pravdepodobné, že tí ľudia to roznesú medzi toľkých. A zároveň, že si to následne nevšimnú a vzniknú stovky prípadov, než to začne niekto riešiť. Nakazia sami oveľa menej ako by nakazili normálne a vďaka povedomiu si väčšina uvedomí že UPS, to nevyzerá dobre a bude to riešiť.

Pozri nevolím SMER a ani nič podobné. Nepripravenosť manažérska/zásobová/lekárska je hrozná. Ale zdá sa, že táto kríza je naozaj hlavne o opatreniach. Na chvíľu všetko zmraziť, ohraničiť a zničiť. Vôbec nevylučujem, že sa nám aspoň v prvej vlne podarí. Tu nejde o to, že sme v 99% iných veciach menej schopní ako GER/ITA/UK. Tu je to možno o tom, že na 90% percent tu rozhoduje len schopnosť urobiť to jedno kritické rozhodnutie rýchlo. A my sme ho, možno v návale strachu, ale urobili.

Uvidíme v ďalších dňoch.
 

hráš to na dve strany...

,,testovať by sa malo rozhodne oveľa viac,,.......,, Predpoklad, že sme urobili vhodné opatrenia ešte celkom včas vyzerá byť dosť silný,,.... Takže v zmysle doterajšieho priebehu... čím menej testov tym menej nakazenych...
 

 

Aspon to nebude pribudat :D
 

 

Česko je väčšie a je možné že Slováci sú aj odolnejší.
 

Hyena Pellegrini

sa vyhrážal súkromným firmám ktoré testujú za peniaze sankciami. Potrebuje čo najmenej testov aby po prevzatí moci novou vládou a rozbehnutí testovania mohol spolu s Fickom vrieskať “Pozrite koľko nakazených máme po našom odchode z vlády!” Hyenizmus!
 

 

V Čine dnes 0 . Dnes Čina pomaha Europe. V Amerike first stači ze maju Trumpa, ten vsetkych americanov zachrani a ochrani aj bez rušok .
 

 

V Čine dnes + 34 nových. Sú to ľudia čo sa vrátili z vonku.

Už písali, že spolu s Koreou a Singapurom tam začína druhá vlna práve z dôvodu návratu ľudí ... U nás to bude rovnaké ak sa vráti pár tisíc ľudí z ITA či ESP.
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť

 

Super sprava, takze karantenou to potlacit ide. Nie ako si pan analytik myslel ze nakazenie celej populacie je nevyhnutne.
 

 

To bolo v podstate stanne pravo - zakaz vychadzania, aj firmy zavrete. Az tak daleko u nas nejdeme a ani si to nemozme dovolit - pre cely stat alebo celu EU
 

1 2 3 4 5 6 7 8 ... > >>

Najčítanejšie na SME Domov