SME
Nedeľa, 29. marec, 2020 | Meniny má Miroslav

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Máme dennú kapacitu tisíc vzoriek, testujeme však len zhruba tristo (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 > >>

Hodnoť

 

To sa netestuje podla potreby, ked sa objavia nove pripady tak k nim patriace kontakty z okolia ale hocikto hocikde? Lebo ak mame malo podozrivych alebo istych nakazenych, bude aj malo moznych nakazenych z okolia a bude sa menej testovat...
 

 

Aký problém vytypovať cieľové(potenciálne) skupiny? Zdravotníci, policajti, pokladníčky, gastarbajtri..........
A môžu testovať aj tých čo sa utajili po príchode...
 

 

Nie je problém.
Problém je, že odberné miesto musí spĺňať asi 100 kritériíí, a toto pripraviť trvá nie 1 deň, ale možno 7 dní. Akonáhle budú vedieť odoberať ľubovoľný počet vzoriek, stúpne testovanie z 300 na: 1000 štátni, 1.000 noví štátni, 1000 súkromní + ešte nejaké rezervy = spolu cca 3.500/deň.
 

 

PCR test je veľmi citlivý na postupy, hlavne na správnosť odobratia vzorky a jej prípravu pred samotným testovaním.
Každé aj minimálne znečistenie vzorky či už kontaktom s personálom alebo prostredím celý test znehodnotí.
Táto technologická náročnosť už vo fáze odobratia vzorky má za následok aj jeho pomerne vysokú cenu a náročnosť na vybavenie laboratórií a vyškolenie odborného personálu.
 

 

ďakujem za vysvetľujúci príspevok :)
 

 

Ise, ale to ich mozu testovat do,aleluja, stale,tych istych, to nie je cielom testovania...
 

 

Testuje sa cielene , ale čaká sa na test v karanténe
 

 

Testuje sa podľa kapacitných možností systému. Máme istý počet odberných miest, istý počet osôb, schopných tie odbery robiť, potom máme istý počet laboratórií, kde sa testy dajú vyhodnotiť, máme limitovaný počet laborantov a hlavne nateraz máme limitovaný počet testovacích súprav.
Z týchto dôvodov sa prioritne testujú osoby s príznakmi. Potom sa robí tzv. trasovanie nakazenej osoby, t.j. sa mapujú jeho pohyby, osobné, či sociálne kontakty, a následne otestujú "zaujímavejšie" kontakty nakazených osôb. Podmienkou pri testoch ale je to, aby tá osoba mala príznaky, inak sa testu nemusí dočkať, iba karantény.

Prípad poslanca SaS ukazuje, že testuje sa aj protekčne, nie je to jediný prípad. Podľa kuloáru v ÚVZ SR sa stalo to, že protekčná osoba bez ohlásenia prišla do kancelárie nič netušiaceho vysokého funkcionára úradu, a požadovala protekčný test, lebo bola v Taliansku. Mal tam byť z toho obrovský poplach, spojený aj s dezinfekciou, pri zlej konštelácii hviezd tá osoba mohla vyradiť z činnosti celý úrad rovno na začiatku epidémie...

V rušňovom depe železničnej štátnej osobnej dopravy v Bratislave zistili pozitívny prípad nákazy u dvoch kandidátoch rušňovodičov (to sú novoprijatí ľudia z ulice, ktorých behom cca ročného obdobia vyškolia za rušňovodičov), pár vytypovaných ľudí, vrátane prednostu depa, dali do karantény, ale podľa môjho vedomia, okrem dvoch kandidátov s príznakmi, netestovali nikoho iného. Tak niekto rozhodol, že netreba.

Rušňovodiči tohto depa až do zrušenia medzinárodnej dopravy jazdili do Prahy, Marcheggu a Rajky. Žiadne plošné testy, karantény. Pritom z tohto depa sa jazdí až po Košice, a v depe sa vo vlakových prestávkach objavuje rušňový personál z NZ, ZA, ZV, Leopoldov, Trenčianska Teplá, či KE. A začiatkom marca, až po vyhlásenie stavu ohrozenia, bol v tzv. rušňovodičskej miestnosti zvýšený pohyb kandidátov rušňovodičov, (neviem síce, či z tej nakazenej partie,) mali tam praktické prednášky, ale na rušne pre priestorové možnosti chodili v malých skupinkách, inak čakali medzi aktívnymi rušňovodičmi.

K testom aktuálne:
Matovič nateraz za cieľový stav vyhlásil 3000 vykonaných testov za deň. To je za sto dní 300 tisíc testov, ani nie celá Bratislava. Na viac ale kapacity nie sú, ani tak skoro nebudú. Obdobné je to aj inde vo svete, nedá sa otestovať celá populácia v jeden deň "D", aj keby to možné bolo, iste by sa našiel niekto nakazený tak, že až deň po dni "D" sa mu v tele objaví vírus.
Matovič navrhol riešenie, zobrať trebárs 50 vzoriek, zmiešať ich, a tak testovať v jednej "megavzorke" 50 osôb. Ak vzorka je čistá, tak tých 50 osôb je čistých, ak nie, tak sa tá skupinka "rozpitvá" na skupinky a jednotlivcov, aby našli nakazeného. Takto sa šetria testovacia sady, aj kapacita labákov.

Predvčerom sme v SR mali 216 nakazených. Na ich odhalenie sme minuli 4416 testov. Teda cca 20 testov na jednu nakazenú osobu.
V ČR včera mali 1694 nakazených, spotrebovali na nich 22.260 testov. (zdroj: EU)
V Rakúsku mali 5560 nakazených a 35407 minutých testov. (zdroj: EU)

Obdobné čísla majú aj iné EU štáty, a všade sa prioritne testuje na základe podozrivých prípadov, a potom sa ide po ich kontaktoch.

Ťažko povedať, prečo ČR, či Rakúsko potrebuje menej testov na zistenie jednej nakazenej osoby. Možno u nich už je nákaza viac rozšírená, teda skôr natrafia na nakazenú osobu, alebo vedia lepšie zacieliť na rizikové skupiny.

Ja si myslím, že nateraz Slovensko v ničom nezaostáva za ostatnými štátmi EU, testy sú dôležité, ale hlavne je to o zodpovednosti jednotlivcov, neroznášať nákazu...
 

 

Súhlas. Pekne napísané.
---------
Máme menšiu úspešnosť, lebo: 1)máme menej nakazených 2)doteraz chýbala (asi ešte chýba) koncepcia hľadania 3)sú tam aj protekční, ktorým nič nie je
 

 

Veľmi presne zhodnotené. Ja k tomu dodám, že s Pellegrinim by sme boli na tom, čo sa týka testovania, podstatne horšie. Zostalo by to pri rýchlotestoch a na predražených PCR testoch by sa zasa niekto nabalil. Tiež si treba uvedomiť, že za normálnych okolností má nová vláda 3 mesiace na plné fungovanie. Táto vláda ten čas nemá, takže ak sa treba niekam posunúť, potrebujú kompetentných ľudí. Vyzerá to tak, že takých ľudí našli. Úspech bude, ak sa im podarí zvýšiť analýzu na 1000 (asi 2x) do týždňa.
 

 

Je skvele, ze sme zistili len 1 nakazeneho,na 20 nenakazenych, teda samozrejme dosial, vsetci ostatni darebni to maju dost horsie, Taliani dosial ani v najviac nakazenych lokalitach skoro ziadne opatrenia, nie div potom, ze im tam mru ako muchy, co na to povedat...
 
Hodnoť

...

Zajtra maju testovat 120 ludi v Bardejove ktori prisli z UK... Som fakt zvedavy ci ich otestuju v jeden fen ci za dva dni alebo za tyzden, ci bude dost testov, ludi co to maju urobit, ci bude aj labak... Je v tom slusne napisem bordel ale ten nas slovensky :)
 
Hodnoť

mna by zaujimalo, ako chcu testovat ludi

ktorych oznaci telephon device, mozu to byt tisice ludi denne, vsakze?

Aha, poslu ich do karanteny, zakazu vychadzat a postupne do 10-14 dni im zoberu test a dalsie dni si znova pockaju na vysledok.
 
Hodnoť

Prečo nikde nečítam o testovaní

metódou, ktorú vymyslela p. Peková z ČR a jej laboratórium Tilia..?
Je podstatne lacnejšie a rýchlejšie ako iné používané testy a je spoľahlivé.
Či zase ide o niekoho biznis..?
 

Biznis

O biznis ide vzdy.
Ale cim viac budeme testovat tym viac nakazenych bude. A ak som spravne pochopil ciel.je co najmenej nakazenych tak radsej netestovat.
Ono nas to dobehne a prevalcuje ako v taliansku. Dufam ze sa mylim a este sa spametame
 

 

To bola strategia za Pelleho. Snad sa to zmení.
Preco ale vsetko trvá tak dlho je pre mna zahadou
 

 

Veru, zmenilo. Testuje sa ešte menej ako za Pellegriniho (a to sa ho nesnažím vonkoncom obhajovať), len tých rečí okolo toho pribudlo (a zároveň každým ďalším dňom ubúdajú ako-tak uveriteľné výhovorky typu málo testov, nedostatočné kapacity atď.).
 

netrep

Za prve 4 dni tohto tyzdna sa kazdy den okrem utorka otestovalo viac ludi ako predtym za Pelegriniho.
 

Kraviny

3x viac
 

1 2 3 4 5 > >>

Najčítanejšie na SME Domov