SME
Pondelok, 1. jún, 2020 | Meniny má ŽanetaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Matovič čoraz častejšie spomína blackout krajiny, Sulík je proti (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Tretia varianta
A čo tretia varianta. Kedze coronavirus v najvyššej miere ohrozuje osoby nad 70 rokov ktoré maju ďalšie závažné ochorenie, v nižších vekových kategoriach je riziko zanedbateľné, veľké množstvo nakazených si prejde chorobou bez povšimnutia, alebo s miernymi príznakmi, alebo len pocítia ako bežnú chrípku. Návrh 1. Zaistiť ohrozenú skupinu seniorov, vyhradený čas nákupov, dovoz zásob, vybaviť respirátormi, testovať personál ktorý prichadza s nimi do styk, proste maximalizovať ich bezpečnosť 2. Urobiť opatrenia v zdravotníctve, aby bolo pripravené, myslým že už aj je, možno aj zvýšiť počet ventilácií 3. Zvyšok spoločnosti nechať sa vysporiadať s nákazou pomocou imunity, zrušiť opatenia, možno etše ponechať dočasu velké podujatia zrušené, a tých možno pár vánžnych prípadov by sa určite zvládlo, vznikla by v populácii imunita a postupne by to ustalo Mohli by sa otvoriť bez obáv hranice, všetko by mohlo normálne fungovať Ekonomika by sa mohla začať zotavovať a spoločnosť by mohla ďalej fungovať
1592004
Presne tak
Ale zasadne ani seniorom nic nezakazovat, ale odporucat. A hlavne to riesit spolocne v EU a nie kazdy EGOmaniak a narcista (Babis, Orban, Matovic) v ulohe premiera si to riesi na "svojom piesocku"...
Smejo
<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 > >>

Smejko, máte zdravý názor.

To ako za prvé. Za druhé, ako chcete z hry vyšachovať politicko-nacionalistických narcistov. Tých pár, ktorých menujete, to je len malá vzorka. Pokiaľ EÚ nebude jeden zdravý a silný štát, s jednou centrálnou vládou a podporou obyvateľov, ide len o chiméru úspechu a blahobytu. Lenže toto očakávať od politikárov dnešného razenia, je nezmysel. Mená si možno dosadiť akékoľvek. Je jedno, či by sa tento štát nazýval federáciou, konfederáciou, alebo hocako milo, inak. Podstatou musí byť jedna vláda, vytvorená zo zástupcov všetkých organizačných jednotiek (napr. štátov tvoriacich celé spoločenstvo), nesúca zodpovednosť. Nie je zdravé, aby sa do života spoločenstva, ak má byť toto zdravé, silné a úspešné, vmiešavali rôzne iné vplyvy a záujmy pod rôznymi pseudo parametrami - u nás veľmi obľúbene nazývanými "svojstojnosťou". Vieme to a my sami sme to zažili v Česko-Slovensku, kde takéto politikovanie federáciu pochovalo. Má to však jeden spoločný háčik, že totiž v takejto Európe, by malé štáty vždy ťahali za kratší koniec. A to politikári všetkých krajiniek neznesú. Ak by chceli presadiť do vedenia tejto Európy svojho - svojich zástupcov, museli by to byť bezpochyby tí najlepší a najmúdrejší zástupcovia medzi všetkými, ktorí by zastávali demokraciu v záujme celého spoločenstva, nielen v záujme svojej krajinky střediskovej, či nebodaj -fuj! fuj! - len v záujme svojom vlastnom. Tu niekde asi rozprávka o šťastnej krajinke končí, doma "nejsou lidi".
 

65 rokov a viac

Vekové zloženie - SR, oblasti, kraje, okresy, mesto, vidiek
Pri veku 65 rokov a viac sa bavíme o cca 900.000 ľuďoch.

Link: http://statdat.statistics.sk/c...


Zabezpečiť ich polročnú karanténu bude určite zložité, ale zrejme menej nákladné, ako utlmiť úplne celú krajinu 5 mil. ľudí najmenej na 3-4 týždne (2 týždne je málo=risk neúčelnosti).
 

 

Utlimiť celú krajinu je nezmysel, lebo karanténa by musela trvať tak či tak ďalej, kedze koronavirus tu už s nami zostane natrvalo, čo vyjadrili viacerí epidemiológovia. Museli by sme sa natrvalo izolovať, čo nie je možné.
Je mi jasné že to nie je až tak jednodúché, ale z dlhodobého hladiska ekonomicky určite výhodnejšie, krajina môže fungovať bez opatrení, keď bude dostatočná imunita tak bude aj šírenie minimálne, aj riziko určite poklesne
 

môj zlatý

týždeň alebo dva dozadu som na nejakej diskusii na sme napísal, či by nestálo za úvahu cielene, pod kontrolou, nakaziť (imunizovať) časť lekárskeho personálu do 35-40 rokov (bez iných ochorení zvyšujúcich riziko), nechať ich v izolácii dva týždne, aby sme mali akú takú istotu, že keď to naozaj vypukne, nekľakne nám celý systém. teda ako píšeš ty, premoriť, ale kontrolovane. tak som sa dozvedel, ako je to nehumánne atď. tak držím palce, aby si mal lepšie reakcie na príspevok ako ja.
 
Hodnoť

škody 70 miliónov denne

nespôsobuje kornavírus, ale vládne opatrenia. Zdôvodňovať týmito škodami potrebu ešte väčších škôd, je úplne mešuge. Problém s epidémiou to síce nevyrieši, zato nás to posunie smerom ku krajinám, kde ľudia žijú kratšie a menej kvalitne. Lebo chudoba zabíja.
 

Morálno-etická otázka za dverami ...

A teraz z iného súdka:
Odškodnenie pozostalých za smrť ich blízkeho bolo súdom/poisťovňou stanovené vo výške 30.000,- €

Pri dennej strate SK ekonomiky 70 mil. Eur by to vyšlo na cca 2333 životov ľudí.
Ja viem, je to morbídne, ale morbídne je aj to, ak súd priklepne ako odškodné pozostalým 30.000 za 1 stratený život alebo ak poisťovňa vyplatí pozostalým 30.000 Eur za smrť ich rodiča/dieťaťa a pod..

Koľko "reálne" stojí, resp. má hodnotu 1 stratený život ?

Ide o morálno-etickú otázku, na ktorú odpoveď nie je vôbec jednoduchá.
Ale zrejme už o niekoľko dní/týždňov si ju bude klásť celý svet, teda sa ňou budeme musieť zaoberať aj my.

Zachrániť všetkých sa nedá !!!
Ide teda zjavne o spoločenský kompromis, koľkých ľudí chce tá ktorá spoločnosť zachrániť a koľko je do tej záchrany vložiť energie a Eur.

P.S.: Ešte raz sa ospravedlňujem za nastolenie tejto otázky, ale takto nejako je vlastne položená a každý štát, ak ešte má možnosť rozhodovania, si ju bude musieť aj zodpovedať. Náznaky odpvedí niektorých štátov už vidno, ale čo ďalší a ako ďalej ?
 

takto tá dilema nestojí.

To nie je o tom, či blackout/vypnutie ekonomiky, ALEBO smrť mnohých. Ale karanténne opatrenia využiť na zvýšenie kapacít zdravotníctva (menovite JISiek) tak, aby sme si mohli "dovoliť" menšie škody. Dusenie ekonomiky bez toho, že by sa súčasne robilo napríklad toto: (https://www.bbc.com/news/av/uk...) je kriminálna nedbanlivosť a úplne choré.
Vôbec nemusíme vyčíslovať ekonomickú hodnotu ľudského života, ale stačí prihliadnuť na to, že týmito opatreniami spôsobujeme a spôsobíme oveľa viac predčasných úmrtí, než "zachránime". Zabíja chudoba. Keď schudobnieme, ľudia budú zomierať skôr. Takto stojí tá rovnica. Pred voľbami sa spomínalo, že v SR kvôli nefunkčnému zdravotníctvu zomiera zbytočne 5000 ľudí ročne. Keď zdravotníctvu prišktíme zdroje vypnutím ekonomiky, koľko ich bude? 10.000 ročne? 20.000 ročne?
 
Hodnoť

ale zase

na druhej strane, verim, ze Igi to vysvetli, ako zamedzit tej reinfekcii..
 
Hodnoť

 

Naše opatrenia sú hodnotené po Singapure a Južnej Kórei ako tretie najlepšie na svete.
 

a povedzte mi, Kefalín,

po 4-5 mesiacoch tých opatrení sa priblížime kvalitou života, zdravotníctva, služieb štátu, výkonnosťou ekonomiky k Singapuru a Južnej Kórei, alebo k Bielorusku a Albánsku?
 
Hodnoť

 

ano, opytajme sa spolocnosti na nazor na blackout.

vyplasenych, iracionalnych, neinformovanych amaterov.
 
Hodnoť

 

Nezabúdajme, dnes majú svoj sviatok všetci blázni.
 
Hodnoť

šiel som za valalom okolo billboardu

zabudnutého ešte z predvolebnej kampane. Bol na ňom Richard Sulík a heslo "ABY SA NA SLOVENSKU OPLATILO PRACOVAŤ, PODNIKAŤ A ŽIŤ". Skoro som od smiechu do toho billboardu narazil. Pracovať už väčšine v podstate zakázali, podnikateľov ženú do krachu (áno, môžu si podať žiadosť o kompenzácie, žiadosti možno do Veľkej Noci 2021 spracujú a do Vianoc 2021 aj vyplatia, to už ale podniky budú dávno skrachované) a k tým, čo sa tu zo zahraničia vrátili žiť, sa správajú ako k dobytku. Iste, väčšina tých šialených nápadov nepochádza zo Sulíkovej hlavy a aj k mnohým z nich mierne vyjadril výhrady. Ale pokiaľ necháva ako minister HOSPODÁRSTVA blbnúť toho insitného trnavského Kim Ir Sena, je za to aj on zodpovedný.
A to som našťastie dnes nenatrafil na žiaden predvolebý billboard, na ktorom ktosi sľuboval operácie do dvoch týždňov:)
 

 

1. Na billboarde bolo nieco o koronaviruse? Nieco take ako "ABY SA NA SLOVENSKU OPLATILO POCAS KORONAVIRUSOVEJ KRIZY PRACOVAŤ, PODNIKAŤ A ŽIŤ" ???
2. Minister horpodarstva ma prikazovat premierovi co smie hovorit?
 
Hodnoť

Už je pozde

Ako povedal slovenský básnik.

Džin je vonku z fľaše.
Mesiac po skončení blackoutu by sme znovu stáli pred otázkou, či máme spraviť nový blackout.
Slovenská diplomacia a obchod zrejme narazili na limity svetovej ponuky umelej pľúcnej ventilácie. Ventilátory zrejme nie sú a nebudú.
 

ak by

som mal Matovicove miliony aj ja by som dal vypnut vsetko aj na mesiace
 

ako si

niekto moze byt isty ze sa po vypniti virus znovu neobjaví
 

 

presne tak .... takto rozpravaju ludia co maju prachy na tri generacie :D
 

za 70 miliónov denne

by sa podľa mňa pár tisíc kusov pľúcnych ventilácií v horizonte 4-5 týždňov podarilo zohnať. Alebo doma vyrobiť. namiesto blackoutu. Či nie?
 

 

ak bude dalsia emisia nasich dlhopisov taka "uspesna" ako posledne dve, tak uz nebude ani na dochodky ... nie to este na nejake ventilatory....
 

<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 > >>

Najčítanejšie na SME Domov