SME
Piatok, 5. jún, 2020 | Meniny má LauraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Gröhling zaplatí pokutu za brífing bez rúška, školy zostávajú zatvorené (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

 

"Minister prispeje do fondu pomoci celý mesačný plat."

Potom si da dva piva a sadne do tankoch.
 
Hodnoť

 

Grohling sa môže obhájiť tým, že nasledoval odporúčania WHO. :D
 
Hodnoť

 

Ja osobne som sa nastavil do režimu, že pokiaľ nie som v časovej tiesni, tak po Bratislave sa aktuálne presúvam peši. A času mám dosť, som rušňovodič, jazdil som v osobnej doprave do Rakúska, nuž a tá doprava nateraz v celom rozsahu stojí, takže iba sem-tam sa nájde nejaká robota na iné smery, ak niekto maróduje.

Nakoľko už mám 64 rokov, tak takto, pešou chôdzou za nákupmi, či aj do práce sa udržujem v kondícii, a zároveň sa vyhýbam MHD, "riskujem" len počas nákupov, alebo až v práci, vo vlaku železničnej osobnej doprave.

Nuž a takto počas chôdze vidím aj to, čo by som normálne z MHD, či z auta nevidel.

Som presvedčený o tom, že rúška majú obrovský význam v boji proti šíreniu nákazy. Nedovolia úlet infikovaných kvapôčok z jedného človeka na druhého v situácii, keď časť ľudí sa dokáže tak nakaziť, a následne stať sa nebezpečným aj pre iných, že pre absenciu príznakov ani nevie, že má v tele vírus.

Ja za najväčšie riziko považujem fajčiarov. Vláda jasne povedala, mimo domova sú rúška povinné. Nuž a práve fajčiari si sami sebe udeľujú výnimky z tohto nariadenia a fajčia všade, tak, ako v minulosti, a my, zbytok občanov ich máme akože tolerovať a vystavovať sa riziku, že na nás okrem dymu vyfúknu aj vírus.

Bol som v Bratislave pred Kauflandom na Trnavskej ceste. Majú tam aj svoju centrálu, teda asi celé vedenie slovenskej pobočky.nadnárodnej siete. A oproti, na druhej strane ulice sídli ÚVZ SR.

Napriek tomu, pred hlavným vstupom do predajne, bežne nájsť aj 5-6 osôb, ktoré tam v priestore so zvýšeným výskytom občanov v pohode fajčia. Samozrejme bez rúška, inak sa to nedá.
Na vstupných dverách na ich riaditeľstvo je veľká ceduľa, "Pre Corona-vírus neprijímame externé návštevy". A rovno pred túto bránu chodia fajčiť aj ich administratívny pracovníci, vrátane zamestnancov upratovacej firmy. Samozrejme fajčia tam v skupinkách, tak je to veselšie a samozrejme sú bez rúšok.
Pred predajňou majú aj svoj bufet, dostať tam kávu, a nejaké jedlá. V sobotu ráno okolo 8:00 v bufete obsluhoval iba jeden chlap. Pred bufetom fajčil, samozrejme bez rúška, aj so svojim známym. A keď prišiel zákazník, tak vbehol dnu a ho obslúžil. Na ten moment si rúško dal, ale ruky, ktoré si kvôli fajčeniu prikladal k ústam, neumyl si!

Iné:
O kúsok ďalej sa nachádza Klientské centrum Ministerstva vnútra. Pred ním v 4-5 členných skupinkách fajčia zamestnanci, neraz v policajnom oblečení, a samozrejme bez rúška. To isté klienti centra.

Vedľa centra má veľkú budovu Slovenská sporiteľňa. Opäť sa skupinovo fajčí pred budovou, či v jej bezprostrednom okolí.
To isté aj pred mnohými inými firmami.

Teda takto nás fajčiari beztrestne ohrozujú, lebo sú bez rúška, a svoje slinami nainfikované vajgle neraz hádžu iba tak na zem.

Druhým rizikom sú pouliční konzumenti nápojov a jedál. Kúpené potraviny konzumujú bez rúška na uliciach, videl som aj osobu, ktorá si v reštaurácii kúpila zabalený obed, ale nezjedla ho doma, či mimo verejnosť, ale na zastávke MHD na lavičke.

Treťou skupinou sú ženy. Niektoré nemajú rúška, ale veľké šále omotané okolo krku a pred tvárou. Lenže sú namotané tak takticky, že medzi šálou a tvárou býva aj viac centimetrová fuga, teda úlet infikovaných kvapôčok je možný.

Teda aj takto ohrozujeme sami seba, aj iných a napomáhame vírusu. Preto okrem ministra úrady by si všímať a trestať mali aj tieto, mnou menované skupiny, aby sa zabránilo šíreniu nákazy...
 

 

ja som toto videl pred poliklinikou, vonku pred vstupom stálo cca 5-6 dám v zdravotníckych odevoch (netuším, či lekárky či sestričky), všetky rúška zvesené na krkoch a spolu pofajčievali...

ešte dobre, že sa chránia a že Covid19 nemá negatívne účinky na pľúca zaťažené fajčením :/
 

Presvedčenia sú zrádna vec...

žiadna veda, nieto ešte WHO ich nemôže zmeniť. Tak si ich nedaj vziať.
 

si *****..

nedaj si to vziať.
 
Hodnoť

 

Nemáš sa prečo ospravedlňovať. Rúško je výmysel premiéra. WHO tvdrí opak, že rúško nás neochráni, mali by ho nosiť len nakazený a v karanténe. Nčo potom je medzinárodná organizácia, keď ju akýsi premiérsky samorast z Trnavy nerešpektuje?
 

 

"mali by ho nosiť len nakazený" (í)

práve preto ho nosia povinne všetci, lebo nikto netuší, kto nakazený je a kto nie; funguje to ako kolektívna ochrana - ja chránim teba a ty chrániš mňa

odporúčanie WHO je mimo; pozri do ázijských krajín, kde sa darí s Covidom úspešne bojovať - tam sa rúška nosia bežne

predstav si, že ťa zatvoria do miestnosti s 10 ľuďmi a povedia ti, že 5 z nich má potvrdenú nákazu, ale nepovedia ti, ktorí to sú; a dostaneš na výber: a) 5 rúšok a môžeš sám rozhodnúť, kto podľa teba nakazený je; b) 10 rúšok a môžeš ich dať preventívne všetkým

došlo ti to?
 

Ale no tak

Na Slovensku nosi 5 000 000 ludi ruska pre 400 nakazenych z ktorych ma vacsina ma mierny priebeh ochorenia a niektori su uz vylieceni. Prave v TV isla reportaz z Londyna ako tam stavaju nemocnicu , pani riaditelka samozrejme bez ruska a zaber na personal a robotnikov to iste - BEZ RUSOK. Takze oni su idioooti a Slovaci s ruskami usitych z trenok co dychaju vydychajuci vzduch s rozmnozujucimi sa bakteriami na rusku su akoze uvedomeli inteligenti ?
 

ano, oni su idioti

radsej rusko z trenirok ako ziadne. Ruska uz zaviedli aj rakusania. Treba prisne dodrziavat ruska a hygienu hlavne ruk. Malo bu sa aj viac dezinfikovat. Hlavne zastavky a vchody. To ze su idoti vidiet na vyvoji u talianov spanielov USA, A preco to WHO robi, no predpoklada ze ludia nevedia rusko pouzivat a hlavne tych rusok a respiratorov niet. Nariadenia na SK su dobre, treba ich dodrziavat, aj ked porcie chr*puns*va su na oboch stranach.
 

Sam si ...

Takze za vsetko moze nepouzivanie rusok hej? To je zvlastne , taky Turkmenistan za ruska tresta, nosenie je zakazane a maju oficialne nakazenych 0,000. Samozrejme cisla v realite mozu byt ine ale nemalo by to v tej " bezruskovej " krajine vyzerat uz ako vo velkej marnici? Len sa pytam. Dufam ze si ma nepochopil tak ze tu chvalim Turkmenistan , len vravim ze pouzivanie rusok by malo mat aspon aku taku logiku a nie vsetci a vsade a kto nema tak trest. To je take turkmenistanske riesenie ktore nam tu zaviedli. https://www.novinky.cz/zahrani...
 

Čítal si ten článok?

...Mlčet o problému tak dlouho, dokud nezmizí. Zřejmě tuhle strategii se rozhodl uplatnit v době pandemie nového koronaviru turkmenský diktátor Gurbanguly Mjalikgulyjevič Berdymuchamedov. Podle nezávislého rádia Azatlyk totiž státní úřady zakázaly používat slovo „koronavirus“. Zmínky zmizely rovněž ze zdravotních letáků ve veřejných budovách školách...

Keď zakázali slovo "koronavírus" používať, tak v Turkmenistane bude oficiálne nakazených koronavírusom vždy 0,000 aj keby dve tretiny obyvateľstva na koronavírus zomrelo...

P.S. Odkiaľ vieš, že v tej bezrúškovej krajine to teraz nevyzerá ako vo veľkej márnici??? Bol si tam v tejto dobe???
 

 

Keby si nebol taký múdry a radšej si zistil fakty - pozri sa na krivky, ako rastú počty nakazených v rôznych krajinách a potom si pozri, v ktorých sú povinné rúška. A potom sem znova vypisuj svoje múdrosti.
 

V Bielorusku krivky nerastú...

ani v Turkménsku..... skús si prečítať a nie len pozrieť zverejnené grafy vývoja nakazených na Slovensku. Rúška, nerúška...
A toto od začiatku blbé opatrenie bude tlačiť len na sprísňovanie podmienok cez blackout možno až k stannému právu, pretože zabrániť šíreniu vírusu nedokáže, nieto ho vymýtiť. A krivky nakazených budú rásť... problém je úplne inde ako v súťaži o počte nakazených.
 

 

V Bielorusku Lukašenko "lieči vodkou a prácou" a v Turkménsku sa nesmie slovo "koronavírus" používať. Preto tam nikto na koronavírus nemôže umrieť, aj keby všetci na koronavírus pomreli...
 

 

Vieš, ty máš hlavný problém v tom, že veci nerozumieš, ale potrebuješ o nej prednášať autoritatívne závery. Tvrdíš, že čísla o počte nakazených nie sú spoľahlivé. Nie sú, ale nie tak, ako si myslíš.
1. Testovanie na Slovensku má veľmi prísne pravidlá. To znamená, že síce nedáva dobrú informáciu o tom, koľko máme nakazených, ale dáva akú-takú predstavu o priebehu epidémie, aj keď s istým časovým odstupom.
2. Máme údaje o počte ťažkých prípadov a úmrtí na COVID-19. Tie nejde tak ľahko spochybniť. Z nich sa dá získať horný odhad smrtnosti (horný, pretože oficiálny počet nakazených je dolný odhad) a ten sa dá porovnávať. Ak je táto smrtnosť nízka, znamená to, že epidémiu máme pod kontrolou.
Pozri sa, že Slovensko si vo všetkých parametroch vedie pomerne slušne. To neznamená, že sa situácia nemôže za pár dní prudko zmeniť. Ale určite to nie je dôvod myslieť si, že ľudia, ktorí rozhodujú o opatreniach proti epidémii, nevedia, čo robia. Veľa epidemiológov dnes nabáda ignorovať odporúčania WHO a amerického CDC o nosení masiek, a skúsenosti celých štátov ukazujú, že tie odporúčania sú škodlivé. Celkovo sa WHO v tejto kríze nevyznamenala. Okrem toho sa ukazuje, že existuje celý rad vedeckých štúdií, ktoré účinnosť masiek potvrdzujú, iba neboli urobené pre SARS-CoV-2 ale pre iné vírusy. Pozri prehľad napríklad tu: https://medium.com/@Cancerwarr...
 

 

Ale zabudol si dodať, že ich čaká katastrofa. Asi preto tie opatrenia pomaly sprísňujú, už im to došlo. Minimálne v uzavretých priestoroch sú rúška jedinou ochranou. A ten počet nakazenách si pokojne vynásob desiatimi, minimálne o jeden mesiac to bude skutočnosťou. Mám naozaj rád takých mudrlantov, ktorí spochybňujú možno kontroverzné, ale v tejto situácii legitímne a jediné opatrenie, navrhované a presadzované časťou odborníkov (jasné,že nie všetkými), ktoré (okrem výnimočného stavu) môže tejto krajine pomôcť.
 

Nie ,necaka ich katastrofa

Ja mam pre zmenu rad takych ako ty " mudrlatov " co kazdeho s jeho podobmymi nazormi oznaci za odbornika a kazdeho s opacnymi len pohrdavo odsudi pripadne este urazi. Kazdy den mozme vidiet tych " odbornikov " a ich analyzy a grafy ktore su pekne na papieri ale horsie sa uz konfrontuju s realitou. Co tam po vyjadreniach WHO , na Slovensku mame najlepsich odbornikov na vsetko , v takom OLane priam ukazkovo.
 

tvoj zakladny omyl

je ze WHO nic take, ako si myslis, nepovedala.
mas skreslene informacie. predovsetkym sa upokoj.
 

 

Pokojne nadávaj na rúška, keď sa ti uľaví. Tu máš citácie, napriek WHO, ktorú uznávam, ale sám som povedal, po prečítaní mnohých názorov odborníkov, že aspoň v uzavretých priestoroch. Asi sa aj ďalšie krajiny zbláznili, ako Slovensko, nie?

"Rakúsko dnes oznámilo, že od stredy zavedie povinnosť nosenia rúšok pri nakupovaní. Rúška budú ľuďom rozdávané pri vchodoch do obchodov."

"Izraelčania by mali na verejnosti nosiť rúška. Vyzval ich k tomu premiér Netanjahu pri predstavovaní nových opatrení proti šíreniu koronavírusu. Dodal, že vzhľadom na nedostatok profesionálnych rúšok budú musieť ľudia improvizovať. (times of israel)"

USA už toto opatrenie zvažujú:

https://www.idnes.cz/zpravy/za...

Tu je vyvážený pohľad - ak máš zaplatený DenníkN:

https://dennikn.sk/1828637/odk...
 

1 2 >

Najčítanejšie na SME Domov