SME
Streda, 5. august, 2020 | Meniny má HortenziaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Zrútenie ako na Spiši hrozí ďalším desiatkam mostov po Slovensku (rozhovor) (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

 

Samozrejme, ze nie su peniaze na kontroly mostov, ked sa tu v republike veselo rozkrada.
Celu dopravnu situaciu pri tej lavke by mali skontrolovat. To nemohol schvalit pricetny clovek. Kto to tam pozna, mi da iste za pravdu.
 
Hodnoť

 

Nechcem vstupovať do vášho svedomia ale pán Odrobiňák, prečo sa pýtate až teraz,keď už mosty padajú a alebo sú na najlepšej ceste k rozpadu a mnohé sú !?!? Prečo ste sa nepýtali, keď tu vládol Ficov gang 10 rokov a vedeli ste, v akom stave mosty sú v Kežmarku,na Orave v Hlohovci atd.??
 

A zabudol na ministerstvo na Prievozskej

ktoré sa preoadavalo dtto stavby toho slávneho projektanta ktoré mu padali od BA po Beckov.

Ktorý bol vyhľadávaný lebo jeho projekty boli lacné čo v konečnom dôsledku neboli no boli minovym poľom.

Obyvatelia BD v Auparku v Piešťanoch by vedeli rozprávať.
 

Mas síce pravdu

ale čo by to bolo pomohlo, ak by sa aj bol ozval.
Na Slovensku boli od roku 2006 iné priority ako venovat sa mostom co si v dezolátnom stave.
 

 

A ako by si si predstavoval že sa mal ozvať??? Všetci, a tým myslím naozaj, že všetci v akom katastrofálnom stave sú mosty, a hlavne tie, ktoré nie sú na hlavných "ťahoch". Ficovlády mali však vždy iné priority ako cestná infraštruktúra,,, a bojím sa toho, že súčasný minister zmenu k lepšiemu neprinesie. Toho budú trápiť iné "siete". Bohužiaľ.
 

 

Odborník: Dokedy budeme čakať, že pád mosta niekoho zabije?

To je teda otázka. Predsa budeme čakať, kým niekoho nezabije. Ako odborník by ste mali vedieť, že hybnou silou pokroku je prúser.

Navyše, ak sa ešte prúser nestal, ale niekto chce niečo podniknúť, toho pranierujeme. Napríklad bývalého poslanca a zlodeja Malchárka. On ako prvý presadzoval zákon o povinných zimných pneumatikách.

Zodvihla sa proti nemu vlna protestov a výsmechu, že chce na tom ryžovať. A hľa, zimné pneu sú povinné v celej EU. V tomto Malchárek nekecal.
 
Hodnoť

Obávam sa, že

postupne začnú ľudom padať na hlavy aj nemocnice, školy, domovy seniorov, o cestách ani nehovorím (tankodrom je šuvix), chodníky a obrubníky bezpečne prejsť jedine vo vojenských bagandžách, bude praskať kanalizácia a potrubie (ak vôbec je nejaké), železničné kolaje amen tma, stromy po životnosti sa už lámu, padajú a zabíjajú a tak ďalej, a tak ďalej. Slovensko jednoducho žije z podstaty komunizmu. Des toto skonštatovať po 30-tich rokoch slobody - neslobody.
 

 

Podstata komunizmu je, že sa všetko robilo narýchlo a nekvalitne. Viď napríklad tieto mosty.
Tým samozrejme nechcem povedať, že dnes je všetko kvalitné. Len toľko, že komunizmus nebol v žiadnom smere lepší ako dnešná doba.
 

Problém je

že dnes namiesto demokracie a vlády zákona, je tu vláda oligarchie, tváriaca sa ako sociálna demokracia.
 

Lepsi rozhodne nebol aj teraz

máme projektatov ktorym padajú stavby , ministerstvá a bytové domy
 

Ja teda rozhodne komunizmus

neoslavujem. Len som chcela poukázať na to, že tie stavby, ako napríklad nemocnice, ktoré boli postavené za totality, využíva obyvateľstvo dodnes. Opravy a údržba bez investícií sa nedajú robiť donekonečna. Do verejného priestoru bolo zo strany štátu za posledných 30 rokov investovaných minimum prostriedkov (alebo veľa, a rozkradli sa) viď stále nedokončená diaľnica BA-KE, nemocnica Rászochy, Mochovce atď. To, čo stavajú developeri (neinvestujú do infraštruktúry viac ako v nevyhnutnej miere) je o inom. To len aby sme si vyjasnili, prečo som spomenula komunizmus. Minule som sprevádzala rodičov do nemocnice na Kramároch. Ocitla som sa v rovnakej dimenzii ako keď vládol komanč.
 

 

Tak ale zas sa dá povedať, že obyvateľstvo využíva stavby postavené aj prvej republiky, či dokonca monarchie. No a diaľnicu nepostavili ani za komunizmu....
 

Tak ďaleko

snáď nemusíme zachádzať. Nakoniec by sme sa mohli uspokojiť s príbytkami, ktoré staval pračlovek. Za mňa, stratených 30 rokov. Švajčiarsko hlásal Mečiar, Fico len potvrdil a Matovič či Heger tlačí demagógiu o ekonomickom tigrovi. Takže znova nič.
 

 

Je tak jednoduché hodiť to na politikov (alebo aj hocikoho iného). Politici sú len a len odrazom spoločnosti. Ak nie je záujem o zodpovedných, tak vládnuť budú stále taky, čo ťahajú medové motuzy popod nos.
 

Ako kde.

Na Slovensku nie je dostatočne rozvinutá občianska spoločnosť. Precestovala som takmer celý svet. Postkomunistické krajiny majú zjavný a dlhodobý problém s transformáciou. Raz budú tieto krajiny dostatočne kvalitnou základnou pre rôzne štúdie, naše deti budú mať ale ešte dlho “radosť”. Moje teda našťastie už nie. Sú dávno fuč, aj s iným občianstvom.
 

 

Darija, Darija, a čo tak trocha vlastenectva do toho?
 

Vlastenectvo.

Pekný pojem. V západnych kultúrach bežné, na Slovensku smiešne. Dokedy? Desiatky rokov platím dane, protislužbu od štátu nevidím v žiadnej oblasti. Keď idem do potravín, za svoje zarobené, nie ukradnuté peniaze, si vyberám čo si kúpim. Platením daní som za tie roky podporila akurát gaunerov a nemožných úradníkov, ktorých je stále viac a viac. A rodičia sa musia liečiť v plesnivých nemocniciach. U mňa s apelovaním na vlastenectvo nepochodíte. Stačilo. O pár dní mi končí predplatné, nemienim ho už obnoviť a o pár mesiacov budem na inom kontinente v rámci transferu, o ktorý som pred pol rokom požiadala. Situáciu budem sledovať zo zahraničných médií, kde o SK sa zjaví občas zmienka, napríklad, že meraní korupcie je SK na poslednej priečke v Európe, pred Moldavskom. A tu bude niekto básniť o ekonomickom tigrovi, pričom mosty (a všetko ostatné) padajú doslova na hubu. Investičný dlh dosahuje obrovské čísla a veľkohubé reči analfabetov o mieste kde sa oplatí pracovať a žiť, ma už neberú. Toľko k môjmu vlastenectvu.
 

 

Tak dobre. Možno si ešte nájdete cestu k rodnej hrude. Videl som už dosť prípadov ľudí, ktorí trávili väčšinu života v niektorej zasľúbenej zemi, ale na staré kolená ich to pritiahlo späť.

Si len pripomeňme hlášku z napoleonských vojen. Keď francúzi vpadli do bigotného Španielska, podivili sa tvrdému odporu, ktorý im kládli španieské vojská.

Keď francúzi vykrikovali pred zajatcami, že im predsa pomáhajú vyhnať inkvizíciu, dostali takúto odpoveď: "Ale je to naša inkvizícia".

Treba si vážiť všetkého vlastného, nie bezpodmienečne utekať tam, kde sa nám zdá, že sa budeme mať lepšie. Potom narážame na jazykovú a kultúrnu bariéru, naši noví spoluobčania nás neprijímajú medzi seba, aj keď možno nehádžu kamene ako Mazurek po migrantskej rodine s malým deckom.
 

Neutekám,

odchádzam v pokoji a v mieri ;)) nejdem do krajiny, ktorá by bola super moderná a najmä nie super demokratická. Ale narozdiel od Slovenska to o sebe ani nevyhlasuje. Žila aj pracovala som tam 2 roky, takže poznám pomery aj kultúru a navyše, nebudem v monolitnom prostredí, nakoľko pracujem z podstaty môjho povolania, v multi - kulti sfére :-)) a nepotrebujem sa mať lepšie, mne naozaj nič nechýba, čo sa týka financií. Je veľa ľudí, ktorí sa rozhodujú práve na základe tohto kritéria. U mňa je to niečo úplne iné. A to, že nezapadnem do širokej komunity ma vôbec netrápi. Ako vrcholový manažér som väčšinu svojho času odkázaná na také zvláštne osamotenie, takmer celý svoj doterajší život. Ale to je už na inú debatu. Ešte dovetok, domovina zostane vždy domovinou. To sa nedá len tak vymazať. Žiadne delete sa nekoná. Na záložnom serveri predsa len zostane ;) peknú nedeľu Vám prajem ešte.
 

 

OK, odchádzajte v pokoji, nech sa vám darí a nech vás nečaká miestny Mazurek.

Prajem aj Vám príjemný zvyšok dňa, aj všetky ďalšie.
 

1 2 >

Najčítanejšie na SME Domov