SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Deväť rokov za zabitie, dvanásť za marihuanu. Koalícia chce hovoriť o drogách (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Môj sused ju pestuje v kvetináči a ked prídu za ním známi tak ich ponúkne. Dnes si už nemusíš draho kupovať marišku. Ked nie si úplne ľavý tak si ju ľahko vypestuješ, platia už iba fakt úplný blbci. Mariška sa nepredáva tak ako tvrdé drogy.
canary
<< < 1 2 3 4 5 6 7 8

 

Tak ok, to je potom asi legalne. Ja to v sirsom kontexte chapem tak, ze v spolocnosti vladne akysi konsenzus, ze drogy su nieco zle a nemali by sa brat. V tom kontexte je pochopitelne, ze sa tresta aj vlastnenie relativne maleho mnozstva, lebo medzi malym a stredne velkym mnozstvom nie je nejaky principialny rozdiel.

No uvidime, bude to podla mna ako pri teme oddelenia cirkvi od statu - Matovic musi povedat, ci sa tou temou budeme zaoberat. Ak to on hodi zo stola, Sulik s tym nic nespravi. :-)
 

 

Kdesi som čítal že Matovič už otočil a tiež chce odluku. A s mariankov to bude asi tiež tak. Ved vo svete sa mariška neráta medzi tvrdé drogy. Pracoval som istý čas v Holandsku a tam sa to dalo vtedy vo špecializovaných kaviarňach kúpiť legálne a to boli roky dozadu. A tu kde som teraz si ju môžeš tak isto kúpiť v špecialoch aj semená s návodom. Ja som tiež proti tvrdým drogám, nefajčím a príležitostne si vypijem. Ale keby si postavil vedľa seba alkoholika a huliča trávi tak by si videl čo dokáže alkohol. Trávu hulia aj riaditelia hotelov, manažéri proste ako cigaretka iba zdravšia. Ale z alkoholika máš trosku za rok aktívneho pitia. Máš pravdu u nás sa tým dosť strašilo. Ja sa pamätám že sme mali na dedine takého hlupáčika ktorému v detsve dávali piť vývar z makovic aby ako decko neotravoval a spal. Ciže čisté opium. Ale to už by som považoval za tvrdšiu drogu ako mariška.
 
Hodnoť

 

Snaha Sme upútať je síce pochopiteľná, ale zmeniť nadpis na "Prečo dostal Hossu za vraždu deväť rokov a Róbert z Košíc za drogy dvanásť" v snahe o senzáciu a kliky je úplne mimo, keďže Hossu nebol odsúdený za vraždu, hoc človeka usmrtil.
 

 

Úplný súhlas
 
Hodnoť

Zasa veľmi ťažká téma.

Covid - rúškujme, nerúškujme; nedeľný predaj resp. nenedeľný, interrupcie; odluka cirkvi od štátu a neodluka, prijímanie migrantov vs. odmietanie. No a ďalej si nespomeniem. Spája ich to, že jednohlasné riešenie sa nenájde a spoločnosť sa zbytočne polarizuje, v diskusii rozdrážďuje, pravdu má každý. Hlas rozumného pokoja chýba, nespomeniem si na nikoho, okrem prezidentky.
 
Hodnoť

Čo dostanem za

ópiatovú náplasť?
 
Hodnoť

 

Som si istý, že nezmenia ani čiarku.
Predsa nechceme aby si deti pichali mariuhanu. (sarkazmus)
On sa ten blbeček v parlamente nájde, ktorý to zatrhne.
 

Čo sa týka dekriminalizácie marihuany

pri takto predloženom riešení, zatrhla by som to už pri prvom pokuse. Neponúka totiž žiadne komplexné riešenie. Ako vždy, rieši sa posledný článok v reťazi. Normálne ako u debilov. Definícia mäkkej drogy nikde nič, povolenie napríklad v živnostenskom zákone pestovať trávu + konkrétne podmienky, povolenie predaja v coffé shopoch a lekárňach (ak chceme obmedziť pouličné dealovanie), tiež nič. V Holandsku toto majú celkom dobre podchytené, aspoň čo sa týka marihuany. Čo sa týka tvrdých drog, nechce sa mi to tu veľmi rozpisovať, ale za zmienku napríklad stojí, že Holandsko má celkom zaujímavo vypracovaný program ochrany ľudí ťažko závislých na drogách - v záujme ochrany verejnosti. V prípade, že ste absolvovali liečbu a opakovane došlo recidíve, lekár toto vyhodnotí ako chronicky závislý stav, čo znamená, že pre svoju dávku si môžete prísť priamo k lekárovi, do nemocnice, na pohotovosť. Takýmto spôsobom sa snažia minimalizovať náklady spoločnosti v oblasti "bežnej" kriminality (kradnutie, vyhrážanie, zabitie atď.) páchanej chronicky závislými osobami, teda takými, nad ktorými už aj lekár zlomil palicu.
 

 

Tak Holandsko je uplne inde. Vyspela spolocnost, ktora nie je ovladana katolibanom. Aj prostituciu maju legalizovanu a nie ako u nas, ze "slecna" zarobi aj 300-400e denne a pritom nemusi zaplatit jediny cent na dani, nemusi platit odvody, ba dokonca moze este aj poberat socialne davky, ak nema beznu pracu. U nas sa tato obmedzena mentalita tak skoro nezmeni.
 

Je to tak.

Keď som bola naposledy v Amsterdame na konferencii, práve v tom čase sa tam konal týždňový LGBT festival. V meste to burácalo jedna radosť a čuduj sa svete, všetky kostoly v meste mali dokorán dvere otvorené. Jednoducho, sloboda vo všetkých smeroch. A hlavne nikto sa do nikoho nestará. Štát je na to, aby vytvoril vhodné podmienky pre život a podnikanie (veď dane) a primeranými spôsobmi ich reguloval. Nie naopak.
 

 

V tomto k*k*tlande o rozumnom riešení ani chýru, ani slychu.
 

<< < 1 2 3 4 5 6 7 8

Najčítanejšie na SME Domov