SME
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Dobré ráno: Boj o moc, ambície a pomsta. Kauza STU (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

T. Prokopčák

neštudoval náhodou na tej katedre, z ktorej vznikla FIIT?
Nemal by toto uviesť, spolu s tým, či má alebo nemá vzťah k niektorému z aktérov tej kauzy?
 

 

Dobrý deň, študoval som chvíľu na FEI STU, nie na FIIT. A aktérov tejto celej kauzy som stretol až ako novinár, skôr nie.
 
Hodnoť

Toto bude koniec samospráy univerzít.

A samozrejme aj koniec samosprávy fakúlt. Doteraz sme mali dekanov a čiastočne aj rektorov takých, akých sme chceli. To prispievalo k dobrému fungovaniu i
atmosfére na väčšine VŠ. Do istého času funkcie rektora a dekana boli platené málo, ich prevzatie bolo vlastne obeťou pre školu.

Rektori vašak začali poberať manažérske platy (kedysi uniklo na verejnosť napr. 60000 plat + 40000 odmena ročne, teraz už možno aj viac), navyše je tu možnosť manipulovať s veĺkými nerozpočtovými prostriedkami. Tu zrejme začal na STU ľúty boj o funkcie spojený s taktikou a manipuláciami.
Takáto situácia však nie je na všetkých VŠ. Benefity voľby akademjckých funkcionárov akademickou obcou sú stále veľké. Objavili sa však snahy dosadzovať rektorov a dekanov zhora, čím sa skončí samospráva VŠ. STU urobila v tejto situácii slovenskému školstvu medvediu službu, posilní argumenty za centralizáciu riadenia VŠ, čím sa ich správa vráti do doby pred r. 1989.
 
Hodnoť

Takže

laik si povie, že aj to málo čo stálo za úvahu ostať na Slovensku študovať, po tomto cirkuse pôjde do sveta. Bravo akademici. Len tak ďalej. A potom sa čudujete, že si z Vás Slovensko robí p...l.
 
Hodnoť

 

Neuveritelnu hanbu si spravil cely akademicky senat STU. Po tom cirkuse pri odvolavani rektora vyzeraju ako banda skorumpovanych prasiat, ktore sa boja, ze sa ich svinstvo dostane na verejnost..
 


Najčítanejšie na SME Domov