SME
Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

V Bratislave budú dve ročné obdobia - daždivá zima a suché leto (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

< 1 2

Hodnoť

alebo aj

nie
 
Hodnoť

 

Stavim sa o karbonovu povolenku, ze zima bude tento rok tuha.
 
Hodnoť

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť

v jednom odseku taketo dve vety:

Zmeny teplôt sa v zime prejavia tým, že bude menej dní snežiť a ak snežiť bude, snehu napadne menej.


V súvislosti s rastom extrémnosti zrážok autori atlasu upozorňujú , že "treba počítať aj v zimnom období s častejším výskytom vyšších denných prírastkov nového snehu.
 

 

Toto sa aj mne zdalo čudné, ale útechu pred tým, že nám nehrozia vážne problémy, by som v tom nehladal. Otepluje sa celosvetovo aj na Slovensku, stačí sa pozrieť na priemerné ročné teploty na SHMU. 5 najteplejších rokov je 2019, 2018, 2014, 2015, 2007.
 

 

Link na priemerné ročné teplotu na SHMU: http://www.shmu.sk/sk/?page=1&...
 

 

To ja nespochybnujem. Ja som len skopiroval "zaujimave" casti clanku
 
Hodnoť

Alebo

"Ďalej atlas upozorňuje aj na to, že bude menej dní s inverziou teploty vzduchu. Pri inverzii vzduchu teplota s výškou neklesá, ale stúpa. Vďaka tomu bude v meste viac smogu."

Akym sposobom studeny, tazsi vzduch v udoli precistuje ovzdusie? Toto by som si rad dal vysvetlit
 

Neprofesionálny článok

Vykonávam síce úplne inú profesiu, no meteorológia a klimatológia sú mojim dlhoročným koníčkom a niečo o týchto veciach viem. Inverzné zvrstvenie vzduchu je typické pre obdobie zhruba od začiatku novembra do konca februára, keď kombinácia pôsobenia tlakovej výše a prúdenia teplejšieho vzduchu vo vyšších vrstvách atmosféry spôsobuje v nižších polohách zamračené, hmlisté a chladné počasie, nad hornou hranicou inverzie - vo vyšších polohách - však býva vtedy zväčša slnečno a cez deň prijemne teplo. K hromadeniu škodlivých látok v ovzduší dochádza práve počas dlhotrvajúcich inverzných poveternostných situácii v nižších polohách, takže tvrdenie, podľa ktorého s úbytkom inverzie sa má zhoršovať kvalita ovzdušia je nezmysel. Pokiaľ by klimatická zmena mala v praxi znamenať v zimnom období zvýšenú dynamiku spojenú s častou výmenou vzduchových hmôt a silnejším vetrom v prízemnej vrstve ovzdušia, znamená to zníženie koncentrácie škodlivých látok v priamej korelácii so zníženým výskytom inverzie.
 
Hodnoť

 

A kde vlastne je ten plan adaptability ? Lebo ja som cital iba nieco o viac zeleni. To je akoze ten 'plan' ?
 
Hodnoť

 

Inak Pecho ma pech tento rok. Z jari nariekal a cucal si z prsta ako bude leto suche a horuce. Realita bola uplne opacna. Btw. zajtra ma v BA rano snezit. ;-)
 

To si dám budíček -:)

Podľa Ventu Sky má snežiť nad ránom medzi treťou a štvrtou. Aj iný zdroj udáva 40% šancu na sneženie, ale i na mrznúci dážď. Hádam sa počas tejto zimy Perinbaba zastaví v Bratislave častejšie ako po minulé roky. Nech sa dá sánkovať aspoň pár týždňov na Kolibe.
 
Hodnoť

Chvalabohu

V BA nevidím žiadne pozitívum v napadanom snehu, prakticky ani nikde v našom regione. Budú nižšie náklady na vykurovanie, energie, budeme mať kvalitnejšie a rôznorodejšie ovocie, zeleninu. Nevidím žiadne pozitívum v mrazivých zimách.... a reči, že nevymrznú chrobáky sú len bludy, taliani s tým žijú veľmi komfortne
 
Hodnoť

 

toto cista futurologia blaboly bez zodpovednosti

chapem ciel : strasit ludi a aby sa sadila zelen ale ved to sa da povedat aj bez klamstiev
 
Hodnoť

Pecho

Autor článku patrí k tým najviac uleteným klimatológom. Veší suché letá, ale aj odborníci z portálu intensucho.cz pripustili, že premenlivosť zrážok sa nevymyká z priemeru a proste raz prší menej a inkedy viac. Veľmi daždivé leto bolo v roku 2010 a zase v roku 2020. Že sa oteplí globálne o 4 stupne je absolútny úlet a nie je to vôbec podložené žiadnymi serióznymi argumentami. Ked by sme napríklad porovnávali zimy, zistili by sme že január 2017 patril medzi najstudenšie januáre za posledných 100 rokov a veľa snehu napadlo na väčšine Slovenska v zime roku 2018/2019. Vôbec vypočítavať oteplenie na Slovensku z priemeru teplôt a posúvať teplotné pásma niekde na úroveň Talianska je nezmysel.
 

< 1 2

Najčítanejšie na SME Domov