Novinári, treba si dávať pozor na spisovnosť vyjadrovania!
Slová obdržať - neobdržať nie sú spisovné.
Namiesto slova obdržať možno použiť slovenské obdoby dostať, prijať .
Novinári, politici (z vlastnej vôle - vlastného rozhodnutia - profesionálni rečníci, čo si väčšina našich politikov neuvedomuje), herci, učitelia - tí dominantne majú byť vzorom v dodržiavaní spisovného slovenského jazyka v oficiálnej jazykovej komunikácii
(lebo len v súkromí je možné si dovoliť úplnú slobodu vyjadrovania- a vlastne aj v umeleckej sfére - z dôvodov autorského zámeru , napr. Pásla kone na betóne a iné produkty umenia, kultúry).
Ak by bola možnosť pri článku nájsť heslo Oprava chýb, tak toto upozornenie neuvádzam v diskusnom príspevku, ale doteraz taká výzva pri článku chýba.
Bohužiaľ, pri porovnávaní dodržiavania spisovnosti vyjadrovania v oficiálnej jazykovej komunikácii - televízie, rádiá (médiá vôbec), politika, dokonca i školy,
je u nás, v SR, v porovnaní už len s okolitými štátmi, ktorých médiá naši občania nielen môžu sledovať, ale viacerí sledujú pravidelne, je najhoršia úroveň spisovného vyjadrovania, úroveň hodná kritiky i odsúdenia. Namieste je i kritika a odsúdenie tých, ktorí by mali prichádzať zavčasu a s čo najúčinnejšími opatreniami na zamedzenie rozširovania chýb, no nepodnikajú absolútne nič.
Oprávnenú kritiku si zaslúžia pracovníci Jazykovedného ústavu JÚĽŠ SAV celoročne neprítomní vlastnými iniciatívami v médiách účinne, nápadne poučiť občanov (rozhlas. relácia Slovenčina, na slovíčko, je len reakcia na iniciatívy občanov -lenivých hľadať odpoveď na podobu jedného jediného slovíčka), kritiku si zaslúžia pracovníci Rady pre mediálne služby (nereagujú ani len na chyby v reklamách, katastrofou sú slovenské texty v dabingu -doslova školy čechizmov a vulgarizmov, nevšímajú si chyby ľudí v médiách vôbec), kritiku si zaslúžia pracovníci na Ministerstve kultúry SR (nahliadnutie na pracoviská MK SR prostredníctvom internetu umožňuje zistiť, že tam pracuje ľudí ako maku, ale absolútne chýbajú v médiách ich odborné vyjadrenia o samotných médiách, aj o jazykovom vyjadrovaní na verejnosti - veď majú "pod palcom" aj ochranu zákona o štátnom jazyku a aj keby tu taký zákon nebol -ten náš nebol prijímaný bez problémov - vzdelaný človek už len s maturitou musí jasne rozlišovať, čo je a čo nie je spisovné).
Domnievať sa, že ľudia budú pravidelne chodiť pozerať na internetovú jazykovú poradňu je naivita. Sú tu predsa rádiá a televízie (nie všetci ľudia používajú internet a okrem toho, najmä tí, ktorí sa potrebujú jazykovo poučiť a internet je samozrejmou súčasťou aj ich pracovných programov, internetové jazykové poradne nevyhľadávajú. Je treba využívať najviac sledované časy v televíziách a v tom čase nasadiť nejakú veľmi stručnú, ale účinnú jazykovú reklamu - písmom i zvukom. Tak to dokážu dnes v nejednej reklame.
Novinári, politici a iní hlasoví (jazykoví) "profesionáli" by si mali -aj ako vzdelaní ľudia -zaobstarať do knižníc všetky štyri kodifikačné jazykové príručky a aj ich praktickú náhradu Slovenčina bez chýb (autorov Ivanová-Šalingová, Šaling, Maníková).