Marian Kotleba

Marian Kotleba

Predseda strany ĽSNS , ĽS Naše Slovensko
Sledujte profil aj na: Wikipedia, SME sľuby, Youtube, Public e-mail
Zobraziť viac

Marian Kotleba (narodený 7. apríla 1977 v Banskej Bystrici) je slovenský politik, líder Ľudovej strany Naše Slovensko. V roku 2019 kandidoval na post prezidenta Slovenskej republiky za stranu ĽSNS o post sa chce uchádzať aj v roku 2024. 

Významné míľniky

Pozrite si najvýznamnejšie míľniky v živote Mariana Kotlebu:

  • Narodil sa (7.4.1977) 
  • Absolvoval Strednú priemyselnú školu Jozefa Murgaša v Banskej Bystrici (1995) 
  • Študoval na Prírodovedeckej fakulte na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici v odbore pedagogika (2001)
  • Získal titul inžinier ekonómie na Ekonomickej fakulte Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici
  • Vyučoval informatiku na osemročnom Športovom gymnáziu v Banskej Bystrici
  • V roku 2003 sa stal vodcom nacionalistického politického hnutia Slovenská pospolitosť - Národná strana (2003 - 2007)
  • Vo svojich prejavoch Kotleba opakovane vyzdvihuje Slovenský štát, jeho prezidenta Jozefa Tisa, Slovenské národné povstanie označil za zdroj „morálnej, spoločenskej a duchovnej krízy“ a mal viaceré negatívne prejavy o Židoch, Rómoch, Maďaroch, NATO či Európskej únii
  • Bol stíhaný na slobode a obvinený z trestného činu podpory a propagácie skupín smerujúcich k potláčaniu základných práv a slobôd. Okresná prokuratúra Bratislava I. toto trestné stíhanie zastavila (16.6.2009)
  • S jeho úradným pôsobením sa spája viacero káuz, napríklad dosadzovanie rodinných príslušníkov do funkcií, zrušenie dotácií pre Štúdio tanca či vyvesenie čiernych vlajok v deň výročia Slovenského národného povstania
  • Prebral Stranu priateľov vína a premenoval ju na Ľudová strana Naše Slovensko (2010)
  • Na základe jeho politických názorov mu nebolo umožnené pokračovať v učiteľskej činnosti (2013)
  • Nastúpil do funkcie predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (december 2013) so ziskom 55,53 percenta platných hlasov (71 397)
  • Občania ho zvolili do Národnej rady Slovenskej republiky, kde odvtedy pôsobí ako poslanec (marec 2016)
  • V prezidentských voľbách 2019 kandidoval za politickú stranu Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko na post prezidenta SR (16.3.2019). V prvom kole získal 10,39 percenta hlasov, do druhého kola nepostúpil
  • V roku 2020 ho samosudkyňa Špecializovaného trestného súdu uznala za vinného zo zločinu podpory a propagácie skupín smerujúcich k potláčaniu základných práv a slobôd. Sudkyňa Sabová ho v kauze kontroverzných šekov pre chudobných odsúdila na štyri roky a štyri mesiace odňatia slobody.
  • Najvyšší súd ho v apríli 2022 odsúdil v kauze rozdávania šekov  na podmienečný šesťmesačný trest odňatia slobody s jedenapolročnou skúšobnou dobou. Odsúdením mu zanikol aj poslanecký mandát. 
  • V januári 2024 ohlásil ďalšiu kandidatúru na prezidenta. 

Mladosť a vzdelanie

Kamaráti z detstva a aj bývalí žiaci o ňom hovoria ako o tichom a jednoduchom sympaťákovi, ktorý však vždy zastával názory “bieleho Slovenska” a prejavoval nechuť ku všetkému cudziemu a odpor k demokracii.

V roku 1995 absolvoval Strednú priemyselnú školu Jozefa Murgaša v Banskej Bystrici. Pokračoval v štúdiu na Prírodovedeckej fakulte na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici v odbore pedagogika. V roku 2013 vyštudoval Ekonomickú fakultu Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici a získal titul inžinier ekonómie. 

Kariéra a pôsobenie v politike

Marian Kotleba vyučoval informatiku v Banskej Bystrici. Bol aj podnikateľom a mal obchod s anglickou módnou značkou. Po protestoch verejnosti voči tomu, aby politický extrémista učil ich deti, sa s riaditeľom gymnázia dohodli na zmene pracovnej pozície a stal sa správcom školskej počítačovej siete.

Spomínaný obchod s oblečením mal názov “KKK – anglická móda” a bol založený 1.8.2006. Názov obchodu nemusel vzniknúť náhodou, nakoľko KKK (Ku Klux Klan) je aj názov rasistickej organizácie, ktorá vznikla v Amerike. Predávali tu značky obľubované najmä pravicovými extrémistami.

V roku 2011 dostal peňažnú pokutu, pretože predával oblečenie so symbolmi nacizmu. Kotleba však tvrdil, že tieto symboly nepozná.

Obchod však ponúkal aj rôzne akcie spojené s extrémizmom a nacistickými názormi. Napríklad pri nákupe nad 8818 korún dostal zákazník teleskopický obušok. Alebo zákazník dostal zľavu 8,8 percenta. Obchod tiež daroval sprej so slzným plynom, ak zákazník nakúpil za viac ako 1488 korún.

Marian Kotleba bol predsedom strany Slovenská pospolitosť – Národná strana. Fungovala od 18.1.2005 do 1.3.2006. Najvyšší súd SR ju rozpustil. Riadila sa heslami ako “Sláva Tisovi!”, „Slovensko si nedáme!”, „Nech žije vodca!”. Členovia strany ich chodili vykrikovať do ulíc Banskej Bystrice s páskami Hlinkovej gardy, v gardistických uniformách a častokrát aj s horiacimi fakľami. Takto sa Kotleba postupne dostával do povedomia občanov.

Neskôr odkúpil Stranu priateľov vína, ktorá existovala už od roku 2000, a premenoval ju na Ľudovú stranu Naše Slovensko. Pre Kotlebu bolo jednoduchšie odkúpiť už existujúcu stranu než zakladať novú, pretože nemusel zbierať tisíce podpisov na uznanie strany. V roku 2010 teda odkúpenú Stranu priateľov vína premenovali príslušníci Slovenskej pospolitosti na Ľudovú stranu Naše Slovensko.

V roku 2013 sa Kotleba stal predsedom Banskobystrického samosprávneho kraja, keď v druhom kole komunálnych volieb prekvapujúco porazil dovtedajšieho župana Vladimíra Maňku zo Smeru. „Aj vrece zemiakov by porazilo Mariana Kotlebu,“ znela pamätná veta vtedajšieho premiéra Roberta Fica zo Smeru pred druhým kolom.

S pôsobením Kotlebu sa spája viacero káuz, napríklad dosadzovanie rodinných príslušníkov do funkcií, zrušenie dotácií pre Štúdio tanca, vyvesenie čiernych vlajok v deň výročia Slovenského národného povstania či kauzy s číslami 1488.

Na oslavu slovenskej štátnosti 14.3.2017 Kotleba trom slovenským rodinám daroval sumu 1488 eur. Rovnakú sumu daroval mladému hokejovému tímu z Veľkého Krtíša. A to aj napriek tomu, že prezident klubu žiadal 1500 eur.

Za dar z marca 2017 Kotlebu obvinili. Policajné prezídium vznieslo 20. júla obvinenie za prečin “prejavu sympatií k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu práv a slobôd podľa § 422 ods. 1 Trestného zákona”.

Čísla 14 88 majú nacistickú symboliku. Číslo 14 odkazuje na štrnásť slov z hesla „we must secure the existence of our people and a future for white children.“ V preklade “musíme zabezpečiť existenciu našim ľuďom a budúcnosť bielym deťom.” Číslo 88 odkazuje na ôsme písmeno abecedy (HH) a teda na pozdrav „Heil Hitler!“ 

V marci 2016 občania Kotlebu zvolili do Národnej rady Slovenskej republiky, kde odvtedy pôsobí ako poslanec.

V prezidentských voľbách 2019 kandidoval za stranu Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko na post prezidenta Slovenskej republiky. V prvom kole získal len 10,39 percenta hlasov a do druhého kola nepostúpil.

Najvyšší súd ho v apríli 2022 odsúdil v kauze rozdávania šekov v hodnote 1 488 eur na podmienečný šesťmesačný trest odňatia slobody s jedenapolročnou skúšobnou dobou. Vinný je z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. Odsúdením mu zanikol aj poslanecký mandát. 

V januári 2024 ohlásil ďalšiu kandidatúru na prezidenta. 

Rodina a deti

Narodil sa 7. apríla 1977 v Banskej Bystrici, jeho otec bol armádny dôstojník a matka ekonómka. Má dvoch bratov - Martina a Mareka.

V roku 2014 sa oženil s Frederikou, ktorá je o 18 rokov mladšia. Spolu majú syna Ľudovíta. V roku 2020 sa rozviedli. 

Sociálne profily a blogy

https://sk.wikipedia.org/wiki/Martin_Kotleba (wikipedia)

marian_kotleba@nrsr.sk (verejný email)

https://www.youtube.com/channel/UCvAPCjAkceGEb1vsxNgvHQg/videos (youtube)

https://sluby.sme.sk/o/9/marian-kotleba (SME sľuby)

https://www.facebook.com/lsnsbb/ (Facebook ĽSNS)

Citáty

“My sme národnosti slovenskej, nie národnosti židovskej. A preto nás židovská otázka ako taká nezaujíma." (Zdroj: fici.sme.sk)

“Slováci sa nikomu nemusia za Slovenský štát ospravedlňovať, ale naopak, mali by byť hrdí na všetkých, ktorí sa o vznik Slovenského štátu zaslúžili.“ (Zdroj: fici.sme.sk)

„Moje ambície nie sú o nejakých postoch. Nie je to o premiérovi, o prezidentovi, o predsedovi kraja. Moje ambície sú o zmene systému v tomto štáte.“ (Zdroj: sme.sk)

"Keď budeme hľadať cesty, ako sa to nedá, tak sa budeme vyhovárať na obmedzené kompetencie. Keď však budeme hľadať možnosti, ako týmto ľuďom pomôcť, tak si tie kompetencie aj v rámci zákona nájdeme." (Zdroj: sme.sk)

“Ďalšou hrozbou je doslova prevalcovanie slovenského národa Cigánmi.“ (Zdroj: sme.sk)

Fotografie

Externé odkazy

Profil Mariana Kotlebu na Wikipedii

Profil Mariana Kotlebu na stránke www.nrsr.sk

Profil Mariana Kotlebu na stránke www.demagog.sk

Profil Mariana Kotlebu na Aktualitách

Články o Marianovi Kotlebovi na Denníku N

Články o Marianovi Kotlebovi na Pravde

Prezidentské voľby 2019

Kandidatúru na prezidenta v prezidentských voľbách 2019 oznámil koncom mája 2018.

Kotleba vyhlásil, že do zápasu o prezidentskú funkciu chce ĽS NS zapojiť skutočnú obranu tradičných hodnôt.

„S dôverou, ktorú mi dali občania v petícii, nebudeme hazardovať a ideme zabojovať o funkciu prezidenta SR, lebo sme presvedčení, že Slovensko si konečne zaslúži slovenského prezidenta,“ povedal.

V súvislosti s voľbami čelil Kotleba trestnému oznámeniu, ktoré naňho podali mimovládne organizácie Inštitút ľudských práv, Slovak Political Watchdog a Dúhové Slovensko za jeho predvolebné billboardy.

Pre ľudskoprávne organizácie je problémom najmä heslo „Rodina je muž a žena. Stop LGBT! Marian Kotleba, konečne slovenský prezident“, ktoré sa objavilo na billboardoch.

„Heslo Stop LGBT!“ považujeme za výzvu na diskrimináciu a porušovanie ľudských práv jednej časti občanov a občianok,“ vysvetlil riaditeľ Inštitútu ľudských práv Peter Weisenbacher.

Marian Kotleba

Slovensko chcú priviesť k vystúpeniu z únie.

TASR 11. mar

Traja kandidáti využili podpisy poslancov, siedmi podpisy voličov.

TASR 14. feb
Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME

Každých päť rokov máme okrem vážnych kandidátov aj plejádu absurdných štatistov.

31. jan
Kandidovať v prezidentských voľbách bude aj Igor Matovič.

Prvé kolo volieb prezidenta bude v sobotu 23. marca.

TASR 31. jan
Ján Kubiš odovzdal podpisy na svoju kandidatúru v prezidentských voľbách.

Diplomat Kubiš odmieta vnášanie straníckej politiky aj do prezidentského úradu.

TASR 30. jan

Kotleba sa chcel dostať do Prezidentského paláca už v minulosti.

15. jan

Životopis

Vek
46 rokov
Narodenie
7. 4. 1977 (Banská Bystrica)
Vzdelanie
Vysokoškolské vzdelanie - magisterský titul
Našli ste chybu? Napíšte nám

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 128
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 9 077
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 774
  4. Každý piaty zomrie 8 758
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 788
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 727
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 974
SkryťZatvoriť reklamu