KAUZY SME 2015

Chobotnica Smeru či televízne podvody. Prečítajte si náš výber káuz

Prečítajte si o najdôležitejších kauzách denníka SME.

Pavol Paška a košická vetva Smeru ovládli slovenské zdravotníctvo. Organizácia je pevná aj keď jednotlivci majú občas problémy. (Zdroj: ARCHÍV SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Biela chobotnica Smeru

Rodina, priatelia, jedna strana a veľké peniaze zo štátneho sú poznávacími znakmi chobotnice Smeru.

BRATISLAVA. Sú ako novodobá šľachta – berú sa medzi sebou aj obchodujú spolu. Spájajú ich pokrvné zväzky aj veľké peniaze. Ovládajú biznis, majú politickú moc a ovládajú aj orgány na jej kontrolu. To je v skratke opis zdravotníckej chobotnice pod taktovkou Smeru.

Hoci za posledný rok pre kauzy prišlo o riadiace funkcie v zdravotníctve pomerne veľa nominantov Smeru, nahradili ich noví z mocenskej pavučiny vládnej strany.

Pán a pani Paškovci

Ukážkovým príkladom je kreslo šéfa Univerzitnej nemocnice v Košiciach, ktorá patrí pod ministerstvo zdravotníctva ovládané Smerom. 

Keď minister zdravotníctva Viliam Čislák zo Smeru na sklonku minulého roka po viacerých škandáloch odvolal jej šéfa a svojho suseda Ladislava Rosochu, stal sa novým riaditeľom Milan Maďar. Spolu s Rosochom boli spolužiakmi Jany Paškovej zo špecializovaného štúdia na Slovenskej zdravotníckej univerzite.

Jana Pašková je manželkou Pavla Pašku, bývalého šéfa parlamentu, ktorý sa musel vlani porúčať po kauze zamýšľanej kúpy CT prístroja pre piešťanskú nemocnicu takmer za 1,6 milióna eur od firmy Medical Group. V tejto firme v minulom desaťročí aj oficiálne pôsobil. Okrem toho sa jeho meno spomína pri ďalších 15 firmách. 

Paška bol dlhodobo považovaný za šéfa slovenského zdravotníctva. Za vysoko pravdepodobné to považuje aj bývalý minister zdravotníctva Rudolf Zajac. 

Spolužiakom Paškovej ženy bol aj Jaroslav Šajty, za prvej vlády Roberta Fica šéf Univerzitnej nemocnice v Košiciach. V tom čase pracovala Pašková v nemocnici ako šéfka odboru nehnuteľností. V roku 2010 sa zviditeľnila tým, že aj s jej prispením nemocnica predala svoj pozemok v širšom centre Košíc jedinému záujemcovi – firme VZT Mont. Šéfom predstavenstva firmy bol Ivan Šesták, Paškovej brat a Paškov švagor.
Paškovým blízkym človekom a susedom je Dušan Mach.

Spolu bývajú v košickom mestskom parku, v ktorom sa oficiálne nemôže bývať. V mestskej rezervácii sa oficiálne nemôže stavať, čo staviteľ obišiel tak, že podľa papierov staval športovo-relaxačný komplex určený len na prechodné bývanie. Paška s Machom sa doň potom nasťahovali. Neskôr si bývanie zlegalizovali a mesto im urobilo ulicu a adresu. Obaja spolu v minulosti pôsobili vo firme Medical Group. 

Rodina nadovšetko

S Machom podnikala vo firme Welix aj Anna Sučková, teta niekdajšieho šéfa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Marcela Foraia. Z funkcie musel odísť, keď sa prevalila kauza zmlúv siedmich firiem jeho tety so štátnou poisťovňou takmer za 14 miliónov eur.

Sučkovej syn Miroslav podnikal vo firme Gynastar zase s Petrom Pažinkom. Je to manžel šéfky Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Moniky Pažinkovej. Obaja výrazne zbohatli po tom, keď sa v roku 2006 dostal k moci Smer. 

Pažinkovým spoločníkom v ďalšej firme Wesper bol Norbert Bödör. Je to syn Miroslava Bödöra, šéfa súkromnej bezpečnostnej služby Bonul. Firma stráži mnoho štátnych inštitúcií a jej ročné tržby sa pohybujú v desiatkach miliónov eur.

Manželka Miroslava Bödöra a manželka policajného prezidenta Tibora Gašpara sú podľa informácií denníka SME sestry.

Bödör má zrejme dobré vzťahy aj s premiérom Robertom Ficom zo Smeru. Predseda vlády vlani podľa týždenníka Plus 7 dní rečnil na večierku firmy Bonul.

Ján Krempaský

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Chobotnica v slovenskom zdravotníctve ctí rodinu a veľké peniaze

Liek Jakavi začali preplácať

Pacient potreboval liek proti rastúcej slezine. Poisťovňa ho schválila až po sérii článkov SME.

BRATISLAVA. Liek, ktorý by zastavil chorobný rast sleziny, štátna zdravotná poisťovňa dlhé týždne odmietala Jurajovi Pollákovi zo Šenkvíc preplatiť. Hrozilo, že mu slezina praskne a on hneď zomrie. 

Liek Jakavi je síce u nás registrovaný, ale nie je hradený z poistenia. Všeobecná zdravotná poisťovňa ho preplatila bývalému učiteľovi až po sérii článkov v denníku SME.

„Tento liek je jediný, ktorý pôsobí na to, aby sa mu slezina nezväčšovala,“ vysvetlila Pollákova dcéra Viera. Poisťovňa však odmietla tri žiadosti. Jej postoj nezmenil ani názor lekárov z onkologického ústavu

Päťdesiatšesťtabletková škatuľka stojí asi päťtisíc eur. V septembri sa poisťovňa dohodla s výrobcom na nových podmienkach.

Ján Krempaský

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Poisťovňa schválila liek jakavi, zachráni pacientom život

Kompa predbehla súťaž

Peniaze za prevádzku lode si majú deliť schránky. Riaditeľ štátneho podniku nepadol, hoci v pozadí zákazky je jeho známy.

BRATISLAVA. Vodohospodárska výstavba zaplatí najmenej 25 miliónov eur za prevádzku kompy cez Dunaj firme Ponton City s nejasnou vlastníckou štruktúrou. Zákazku na plavby z Vojky do Kyselice na juhozápade Slovenska získala cez leto, v súťaži bola sama. 

Štátny podnik napriek tomu súťaž nezrušil, nevidel na to dôvod. Pritom loď podľa predstáv štátneho podniku mala firma Ponton City vyrobenú ešte skôr, ako podnik tender vypísal.

O prípade sa diskutovalo na podnet opozície v parlamente, no premiér Robert Fico zo Smeru ministra životného prostredia Petra Žigu neobetoval. Za kompou cez Dunaj je pritom aj známy riaditeľa Vodohospodárskej výstavby. 
Štátny podnik vedie Ladislav Lazár zo Smeru, ktorý sa pozná s konateľom firmy CFS Martinom Borovským. Spoločnosť CFS k 31. decembru 2014 vlastnila polovicu firmy Ponton City, ktorá mnohomiliónovú zákazku získala. 

CFS má navyše nejasného vlastníka, americkú firmu Business Investments LLC. Spoločnosť sídli v rovnakej garáži ako firma Interblue Group, ktorá v roku 2008 zarobila na úkor Slovenska 47 miliónov eur na obchode s prebytočnými emisnými kvótami. 

Akcionárov Ponton City na valnom zhromaždení zastupovali právničky, ktoré pôsobia vo firme RHK Real spolu s ministrom obrany Martinom Glváčom zo Smeru. Ten väzby na kauzu odmieta.

Opozícia kritizovala zákazku aj preto, že vodohospodári poriadne nevysvetlili, prečo je prevádzka kompy výhodnejšia než stavba mosta či prestavba už existujúcich tunelov pod Dunajom. 

Polícia začiatkom decembra potvrdila, že vyšetruje postup úradníkov pri objednávke kompy.

Adam Valček

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Milióny eur za kompu cez Dunaj idú blízko Smeru

Asistentka Smeru je blízko Váhostavu

Súd dovolil odpísať dlhy stavebnému podniku, hoci má pochybných veriteľov z Cypru.

BRATISLAVA. Za asistentkou poslankyne Smeru objavil denník SME spleť schránkových firiem z pozadia reštrukturalizácie stavebnej firmy Váhostav, ktorá patrí do sféry vplyvu oligarchu Juraja Širokého. Odpisovanie dlhov podniku to neovplyvnilo. 

Zverejnené podozrenia o väzbách ľudí z okolia Širokého na vplyvných veriteľov stavebnej firmy nestačili sudkyni Kataríne Bartalskej na to, aby proces stopla. 

Mladá Veronika Bernadičová je dodnes asistentkou poslankyne Smeru Ľubice Roškovej, jej plat asistentky je 210 eur mesačne.

Bernadičová pritom užívala nehnuteľnosti, ktoré boli blízke teraz už bývalému majiteľovi zdravotnej poisťovne Dôvera a tiež vplyvným veriteľom Váhostavu. Napríklad v bratislavskom byte firmy EURL mala zaevidovanú svoju živnosť, odhlásila ju odtiaľ až dva dni po telefonáte s reportérom SME. V čase, keď ERUL byt kúpil, mala firma rovnakých papierových vlastníkov ako cyperská firma Ginostra Limited, ktorá od Váhostavu vymáhala 3,1 milióna eur. 

Ginostra má rovnakého tajomníka ako firma Efelan Trading, ďalší veľký veriteľ Váhostavu, ktorý si nárokuje 20,4 milióna eur. Peniaze mu Efelan Trading poslala v zlých časoch, nežiadala žiadnu záruku, stačilo jej len Širokého slovo. 

V decembri 2014 sa stala jediným vlastníkom firmy ERUL advokátka Zuzana Štekláčová z kancelárie Futej & Partners. Majiteľ kancelárie Daniel Futej donedávna na papieri vlastnil polovicu poisťovne Dôvera, no investičná skupina Penta jeho podiel kúpila a ovládla celú poisťovňu.

Bernadičová podľa týždenníka Plus 7 dní využívala aj byt v bratislavskej rezidencii Bonaparte, kde býva napríklad premiér Robert Fico. Byt je písaný na cyperskú firmu Enidez Holdings, ktorej tajomník spravuje aj cyperskú schránku Scarlatina Holdings, ktorá od Váhostavu žiada tri milióny eur.

Medzi top veriteľmi Váhostavu bola aj schránková firma Lomark. Konateľkou bola Nesita Manceau z tichomorského ostrova Vanuatu, v roku 2009 zapletená do pašovania ťažkých zbraní zo Severnej Kórey do Iránu. Po zverejnení článku skutoční vlastníci namiesto Manceauovej dosadili iného bieleho koňa.

Adam Valček

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Potvrdené: Pri Váhostave pochybili, krachu sa aj tak vyhol

Ficov priateľ lieta v korupčnej kauze

Rakúska prokuratúra potvrdila, že v kauze Pandur stíha Slováka. Jediný Slovák spojený s pandurmi je premiérov priateľ Miroslav Výboh.

BRATISLAVA. Premiérov priateľ Miroslav Výboh figuruje v medzinárodnej korupčnej afére predaja obrnených vozidiel pandur pre Česko. 

Rakúska protikorupčná prokuratúra, ktorá prípad rieši, v októbri SME potvrdila, že v kauze stíha už aj jedného Slováka. Jeho totožnosť spresniť odmietla. 

Ako svedok Výboh v kauze vypovedal v procese s českým lobistom Marekom Dalíkom, priateľom bývalého českého premiéra Mirka Topolánka. Dalík je na súde v Prahe obžalovaný, že pri rokovaniach o panduroch v rokoch 2007 a 2008 pýtal od zástupcov rakúskej zbrojovky úplatok trikrát po šesť miliónov eur. 

Bývalý manažér zbrojovky Steyr Lutz Kampmann na súde vypovedal, ako Výboh organizoval neformálne schôdzky, na ktorých sa hovorilo o úplatkoch. Opísal, ako ho v decembri 2007 Výboh pozval na stretnutie, kde od neho tiež pýtal províziu v spomínanej výške. Na rokovaniach podľa výpovedí Výboh vystupoval ako poradca slovenského premiéra Roberta Fica. 

Výboh, ktorý je na Slovensku honorárnym konzulom Monaka, na súde obvinenia z korupcie poprel. 
Jediný známy Slovák, ktorý pri obchode s pandurmi vystupoval, je práve Výboh. „Ide o jedného izraelského a jedného slovenského občana,“ povedal šéf rakúskeho Úradu prokuratúry pre stíhanie hospodárskych trestných činov a korupcie Norbert Hauser. Či obvinených postavia pred súd, podľa neho zatiaľ nerozhodli. 

Výboh odmieta povedať, či je obvineným on. Ku kauze sa odmieta vyjadrovať aj Fico, ktorý vlani potvrdil, že s Výbohom sa dobre pozná.

Matúš Burčík

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Výbohovu kauzu uzavreli. Pre korupciu pri panduroch stíhajú dvoch ľudí

U Pavlisa upratoval švagor

Minister hospodárstva za Smer Pavol Pavlis odstúpil pre upratovací škandál, o ktorom klamal.

BRATISLAVA. Zákazky za státisíce eur získala od organizácií podriadených ministerstva hospodárstva upratovacia firma švagra ministra Pavla Pavlisa zo Smeru.

V apríli denník SME najskôr informoval, že u Pavlisa sa darí upratovacej firme Sitis, ktorej majiteľ Dávid Šípoš predtým figuroval v jednej z obchodných spoločností vtedajšieho ministra. 

Pavlis spojenie so Sitisom popieral. Tvrdil, že s firmou nemá nič spoločné. Až keď denník SME zistil, že Šípoš je Pavlisov švagor, minister odstúpil z funkcie. Naďalej však odmietal, že by zákazky boli pochybné. „Tvrdenia, ako dostal môj švagor státisícové zákazky v mojom rezorte, sú jedna absolútna lož,“ tvrdil v apríli pre topky.sk.

Prvú zákazku za 20-tisíc eur získal Sitis v októbri 2012 od spoločnosti MH Invest, ktorá patrí ministerstvu. Pavlis bol vtedy štátnym tajomníkom. 

V decembri 2012 podpísal Sitis zmluvu za 420-tisíc eur s Bratislavskou teplárenskou, ktorá patrila pod FNM, tiež podriadený ministerstvu. 

V rovnakom postavení bola Poliklinika Tehelná, ktorá v januári 2013 uzavrela so Sitisom zmluvu za 103 200 eur. Neskôr ju vypovedala.

Matúš Burčík

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Za Pavlisa upratuje švagor, minister prepojenie na majiteľa tajil

 

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Gajdoša kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda mali povedať do konca septembra.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

SVET

Putin sa prišiel pozrieť na vojenské cvičenia Západ 2017

Moskva ubezpečovala, že manévre nie sú prípravou na inváziu do Poľska a Litvy.

Neprehliadnite tiež

Domov

Toaletný papier je v nemocniciach stále nedostatkový tovar

Nemocnice nesúhlasia s Druckerom, že ak žiadajú od pacienta, aby si priniesol WC papier, je to ich zlyhanie. Nevieme ho ustrážiť, tvrdia.

Domov

Ministerstvo rieši sťažnosti na firmu s pneumatikami v Dunajskej Strede

Miestni sa dlhodobo sťažujú na prenikavý zápach a čierny prach.

Domov

Ochranu osobných údajov by mal upravovať nový zákon

Zásadnou zmenou prešli práva dotknutých osôb.

Domov

Ministerka Lubyová zrušila spornú výzvu na podporu výskumu

Ministerstvo chce nastaviť nové podmienky.