SME
Štvrtok, 23. marec, 2023 | Meniny má Adrián

Učitelia hovoria o zastrašovaní, ministerstvo žiaden prípad neeviduje (minúta po minúte)

Podľa ministerstva školstva zostalo v utorok zatvorených 151 škôl.

Učitelia odovzdali vláde pokarhanie. Učitelia odovzdali vláde pokarhanie. (Zdroj: SME - Gabriel Kuchta )
 • V utorok pokračoval druhým dňom neobmedzený štrajk učiteľov.
 • Iniciatíva učiteľov odovzdala pokarhanie vláde.
 • V otvorenom liste tiež poukazujú na porušovanie základných ľudských práv.
 • Podľa ministerstva školstva ostalo v utorok zatvorených 151 škôl.
 • Vo verejnej správe rástli najviac platy učiteľom, odkazuje premiér Fico. 
 • Nespokojní učitelia pripravujú demonštrácie v ďalších mestách. 
 •  Ministerstvo neeviduje žiaden prípad zastrašovania učiteľov.

Štrajk učiteľov sme sledovali minútu po minúte: 

17:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

16:27 Subkomisia Konferencie biskupov Slovenska  pre katolícke školy neodporúča katolíckym školám účasť na štrajku. Zasadanie Subkomisie sa uskutočnilo v Banskej Bystrici. „Členovia subkomisie spolu s jej predsedom, košickým arcibiskupom metropolitom Bernardom Boberom, sa na rokovaní zhodli, že aj keď rešpektujú právo na štrajk a požiadavky štrajkujúcich učiteľov pokladajú za relevantné, za daných okolností sa prikláňajú k postoju, ktorý bol prezentovaný v nedávnom vyhlásení Združenia katolíckych škôl Slovenska, teda katolíckym školám účasť na štrajku neodporúčajú,“ povedal hovorca KBS Martin Kramara.

16:08 Ministerstvo školstva neeviduje žiaden prípad zastrašovania učiteľov zriaďovateľmi škôl. Podobný podnet neprišiel ani na Odbor ochrany práv v regionálnom školstve. Povedal to minister školstva Juraj Draxler.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo tvrdí, že čo sa týka ochrany práv zamestnancov v školstve, pod vedením Draxlera toho urobilo za ostatný rok veľa. Pripomína, že zastavilo prázdninové prepúšťanie učiteľov, vypracovalo praktickú príručku k ochrane práv učiteľov a vytvorilo tiež Odbor pre ochranu práv v regionálnom školstve. 

16:06 V Stupave od utorka pokračuje výchovno-vzdelávací proces vo všetkých školských zariadeniach, ktorých zriaďovateľom je mesto. Vyučovanie obnovili aj v materskej škole J. Kráľa, ktorej pedagogickí zamestnanci sa do štrajku zapojili v pondelok.

15:25 Učitelia Spojenej školy na Letnej ulici v Poprade vstúpili do štrajku pedagógov až v utorok. Zo 74 učiteľov sa do neho zapojilo 47, trvať by mal až do konca týždňa. Napriek tomu, že v utorok nevyučovali, zišli sa v škole a spoločne vypracovali svoje stanovisko k dianiu v školstve.

SkryťVypnúť reklamu

Vyslovili v ňom štyri požiadavky týkajúce sa oblasti financovania školstva, profesijného rastu i edukácie.

15:22 Pondelňajšia demonštrácia nespokojných učiteľov v Bratislave, nebola posledná. Iniciatíva pripravuje ďalšie.

A to v stredu Leviciach a o deň na to v Košiciach a v Nových Zámkoch. Demonštrácia v Leviciach sa začína o 11.00 h na Námestí hrdinov. Vo štvrtok sa nespokojní učitelia stretnú v Košiciach na Hlavnej ulici pri Dolnej bráne o 15.00 h. V ten istý deň, len o 11.00 h bude ďalšia demonštrácia na Hlavnom námestí v Nových Zámkoch.

Vo štvrtok sa taktiež ďalší učitelia chystajú o 11.00 h pred Úrad vlády SR v Bratislave, kde budú čistiť okolie.

Prečítajte si tiež: Draxler: S nikým sa rokovať nebude, iniciatíva nemá šancu Čítajte 

15:05 Základná škola  Mihálya Tompu s vyučovacím jazykom maďarským v Rimavskej Sobote sa do prebiehajúceho štrajku učiteľov nezapojila. Ako uviedol riaditeľ Štefan Orosz, pedagogický zbor napriek tomu so štrajkom súhlasí a jeho požiadavky plne podporuje.

SkryťVypnúť reklamu

14:42 Počas druhého dňa štrajku sa vyučovalo na všetkých 67 stredných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti Nitrianskeho kraja. Na niektorých školách sa však vyučuje iba v obmedzenom rozsahu.

„Je to v Gymnáziu Topoľčany a v Pedagogickej a sociálnej akadémii v Leviciach. Tu prebieha vyučovanie s upraveným rozvrhom pre všetky triedy. V obmedzenom režime učia aj v Gymnáziu Andreja Vrábla v Leviciach,“ uviedla hovorkyňa predsedu kraja Oľga Prekopová.

14:20 Ako informovala hovorkyňa mesta Košice Linda Šnajdárová, v utorok štrajkuje 126 učiteľov na piatich školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta. Neučí sa v jedinej základnej škole na Krosnianskej ulici 4, v prevádzke je len školská jedáleň. V  ďalších dvoch školách je obmedzená prevádzka.

13:56 Detva je pravdepodobne jediné okresné mesto na Slovensku, kde vstúpili do štrajku všetky základné školy. Druhý deň protestu, sa rovnako ako v pondelok nevyučuje v štyroch základných školách.

SkryťVypnúť reklamu

"Do štrajku sa zapojilo 13 z 21 pedagógov našej školy. Do školského klubu nám rodičia včera priniesli šesť detí, dnes je toto číslo veľmi podobné," informoval riaditeľ najmenšej detvianskej ZŠ A. Vagača Vladimír Marko.

13:46  Na stredu je do Levíc zvolaná demonštrácia. „Je pokračovaním štrajkových aktivít, ktoré včera začali v Bratislave. Takže v prvom rade očakávame učiteľov, ktorí sa zapojili do štrajku, ale poslali sme pozvánku aj na školy, ktoré sa k štrajku zatiaľ nepripojili s nádejou, že ich ešte osloví,“ informovala Zdena Ginčaiová, levická stredoškolská učiteľka.

V centre Levíc očakávajú účastníkov v Bratislavy, rečniť budú hostia zo štrajkového výboru, lokálni učitelia, rodičia a ľudia, ktorí chcú učiteľom vyjadriť podporu. Viac o demonštrácii v Leviciach nájdete tu.

SkryťVypnúť reklamu

13:43  V Prešovskom kraji boli v utorok z dôvodu štrajku zatvorené tri školy. Išlo o Evanjelickú spojenú školu v Prešove, Cirkevné gymnázium v Starej Ľubovni a Základnú školu s materskou školou vo Vyšných Ružbachoch (Stará Ľubovňa).

Okrem toho riaditeľské voľno v utorok nahlásila Základná škola v Spišskom Štvrtku (Levoča). Obmedzenú prevádzku mala Základná škola v Sačurove (Vranov nad Topľou), kde však bola škola otvorená.

Hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja Veronika Fitzeková informovala, že všetky školy v ich zriaďovateľskej pôsobnosti boli v utorok otvorené.

13:40 Nechceli sa len pasívne pridať k davu. Učitelia zo základnej školy v podhorskej obci Kvačany podporujú Iniciatívu slovenských učiteľov. Na pracovnej porade si ale sformulovali aj jedenásť vlastných požiadaviek. Viac sa dozviete tu.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Lekári a sestry radia učiteľom: So štrajkujúcimi hovorte Čítajte 

13:27 Časť štrajkujúcich pedagógov z trojice prievidzských škôl, strávili dnešné dopoludnie listovaním kníh v kníhkupectve. Chceli tým upozorniť na to, že učitelia nemajú financie na to, aby si kúpili knihy, ktoré by chceli. 

 "Sme radi, že Iniciatíva slovenských učiteľov vyšla s touto aktivitou a že sa jej môžeme zúčastniť. Požiadavky, ktoré majú formulované sú jasné, sú zreteľné, súhlasíme s nimi a v podstate by možno z našej strany bolo aj chybou nevyužiť túto príležitosť," zdôvodnil účasť pedagógov Gymnázia Vavrinca Benedikta Nedožerského v štrajku jeho koordinátor na tejto škole a učiteľ Bohdan Cagáň.

13:11 Tri z celkovo 26 škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského kraja sú zatvorené. Ako informovala hovorkyňa kraja  Lucia Forman, nevyučuje sa v Strednej odbornej škole masmediálnych a informačných štúdií na Kadnárovej ulici, v Strednej odbornej škole Svätoplukova ani v Škole pre Mimoriadne nadané deti a Gymnázium Teplická v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

Tri bratislavské stredné školy - Gymnázium Grösslingová, Gymnázium Ostredková a Stredná priemyselná škola elektrotechnická Karola Adlera oddnes fungujú v obmedzenom režime. "Gymnázium Ivana Horvátha vstupuje do štrajku v stredu 27. januára s deviatimi učiteľmi," pokračuje Forman.

"Žiadnej profesii vo verejnej správe neboli tak zvýšené platy v tomto období ako učiteľom. Ak k tomu prirátame 26 percent počas vlády 2006 až 2010, naše dve vlády zvýšili platy učiteľov o takmer 50 percent. Za vlády Ivety Radičovej bolo nulové zvýšenie, dôveryhodnosť je jasne na našej strane."

Premiér Robert Fico

Ministerstvo školstva uviedlo, že v pondelok bolo v kraji spolu zatvorených 43 škôl a dnes je to 52. Na pätnástich stredných školách v Bratislavskom kraji upravili vyučovanie, fungujú v obmedzenom režime a podľa mimoriadneho rozvrhu hodín.

13:09  Nitrianski učitelia využijú štrajk na darovanie krvi v Národnej transfúznej stanici v Nitre. Učiteľská kvapka krvi sa uskutoční v piatok o siedmej hodine. 

13:04 V Ždani v okrese Košice okolie sa k štrajku učiteľov postavili rôzne. Kým obecná základná škola  sa zapojila do štrajku, v cirkevnej škole sv. Košických mučeníkov sa normálne učí.

SkryťVypnúť reklamu

13:02  Štrajk učiteľov v Trenčíne pokračuje. Pridávajú sa základné školy na Hodžovej a Veľkomoravskej, výučba bude obmedzená aj v škole Na dolinách. Viac čítajte tu.

13:00 Premiér Robert Fico sa na tlačovej besede s českým ministrom Bohuslavom Sobotkom vyjadril aj k protestnej akcii učiteľov s tým, že v rokoch 2012 až 2016  narástli učiteľom platy o 22 percent. "Je to najviac vo verejnej správe, žiadnej inej profesii sa tak platy nezvyšovali," uviedol premiér.

Podľa Fica sú momentálne aktivity Iniciatívy slovenských učiteľov mimo existujúceho sociálneho dialógu. Ako zdôraznil, pondelkového štrajku sa spomedzi 6 724 škôl zúčastnilo 179, ktoré ostali zavreté, čo predstavuje 2,66 percenta. Dnes podľa premiéra ostalo zavretých spolu 151 škôl, čo predstavuje 2,25 percenta z počtu všetkých škôl.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Vo verejnej správe rástli najviac platy učiteľom, odkazuje Fico Čítajte 

12:41 Do štrajku zapojené školy vo Vrakuni i Rači fungujú obmedzene.  "Vývoj tejto situácie neviem predpovedať. Stále fungujeme vo veľmi obmedzenom režime," povedala riaditeľka Základnej školy Železničná vo Vrakuni Andrea Macháčová.

Aj Základná škola Rajčianska vo Vrakuni fungovala v obmedzenom režime a zrejme sa to nezmení ani v ďalších dňoch. Podobná situácia je aj na Základnej škole Tbiliská v Rači, kde je od utorka v obmedzenej prevádzke iba školský klub detí.

Do štrajku sa zapojilo deväť učiteľov z cirkevnej Základnej školy Jána Paula II vo Vajnoroch. Škola funguje v obmedzenom režime. Aj niektorí učitelia zo Základnej školy Kataríny Brúderovej vo Vajnoroch sa do štrajku zapojili, škola však funguje bez obmedzení.

12:40 Bežne do nej denne zavíta vyše 450 detí, v utorok ich tam nesedelo ani 20. Aj tak to vyzerá, keď štrajkujú učitelia z bratislavskej Základnej školy na Mudroňovej ulici. Začínajúci plat učiteľa sa tam totiž vyšplhá len na 550 eur v hrubom a vychovávateľ nedostane ani to.

SkryťVypnúť reklamu

V takmer prázdnej škole sa od pondelka učí iba jedna trieda prvákov, ktorí môžu ostať v obmedzenom režime poobede i v družine. Učiteľka a vychovávateľka sú totiž jediné dve pedagogické zamestnankyne, ktoré v škole ostali. A riaditeľ. 

12:35 Štrajk učiteľov Základnej školy Pavla Horova v Michalovciach sa po ich vzájomnej dohode predĺži až do piatka. 

Žiakom v tejto súvislosti zrušili vyučovanie, zostávajú doma. Polročné vysvedčenia dostanú v prípade záujmu na konci tohto týždňa. Do protestnej akcie sa zapojilo 45 z celkového počtu 52 pedagógov.

12:33 Do štrajku sa rozhodlo vstúpiť aj jedenásť učiteľov z Gymnázia Viliama Paulinyho-Tótha v Martine. Štrajkovať začnú vo štvrtok.

"Priznávam, trošku nám trvalo, kým sme sa rozhýbali," hovorí koordinátorka Alica Karkušová s tým, že zo 42 učiteľov školy boli do štrajku ochotní ísť hneď zo začiatku jedenásti.

SkryťVypnúť reklamu

"Zdalo sa nám to príliš málo a pár dní sme váhali, či do toho ísť. Nakoniec nás presvedčili predovšetkým morálne dôvody, nakoniec a taktiež tá obrovská masa učiteľov na námestí. Nie je nám jedno, v akom stave je školstvo. Podporujeme systémové a dlhodobé zmeny. A sme preto ochotní aj preto niečo urobiť," vysvetľuje Karkušová postoj martinských učiteľov.

12:27 Štrajk učiteľov v Zlatých Moravciach zatiaľ rodičia školákov nepocítili, koncom tohto týždňa sa však situácia zmení. Na území mesta sa nachádzajú štyri základné školy, od pondelka sa do štrajku zapojila len Základná škola na Mojmírovej ulici, škola však funguje bez akýchkoľvek obmedzení. 

Vo štvrtok a v piatok sa k štrajkujúcim pridajú aj učitelia zo Základnej školy Pribinova v Zlatých Moravciach.  „Počas týchto dvoch dní sa v našej škole nebude vyučovať. V škole bude obmedzená prevádzka pre žiakov, ktorí v tomto čase nemôžu zostať doma,“ informovala riaditeľka školy Lenka Herdová. 

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Anketa osobností: Prišiel štrajk učiteľov vo vhodnom čase? Čítajte 

12:09 Ministerstvo školstva vyčíslilo, že dnes o 11. hodine bolo zatvorených 151 škôl, čo má predstavovať 2,25 percenta zo všetkých zariadení na Slovensku.  V porovnaní s pondelkom tak podľa ministerstva poklesli počty zapojených škôl, keďže v pondelok ostalo zatvorených 179 škôl, teda 2,66 percenta zo všetkých škôl.

 "Vo väčšine krajov sa počet zatvorených škôl znížil. Napríklad v Banskobystrickom klesol o šesť," uviedla hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Dramaticky sa podľa jej slov situácia zmenila aj v Trnavskom kraji, kde v pondelok bolo zatvorených 27 škôl, dnes sa neučí iba na 14. Situácia sa zmenila v Bratislavskom kraji, kde bolo zatvorených 43 škôl a dnes je to 52. Viac škôl je zatvorených aj v Trenčianskom kraji, kde ich počet stúpol o dve na deväť. V Nitrianskom kraji je zatvorených 30 škôl, v Žilinskom 17, v Prešovskom tri a v Košickom šesť.

SkryťVypnúť reklamu

 Do štrajku je po 12.00 h zapojených 784 škôl. Iniciatíva slovenských učiteľov informovala, že zavretých je približne polovica zapojených škôl. Rozdiel medzi jej informáciami a z ministerstva školstva si vysvetľuje tým, že nie všetky školy poskytli úradom informácie o tom, že sú zatvorené.

11:57 Zo 63 stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického kraja ostala v utorok zatvorená jedna škola.

Ide o Strednú zdravotnícku školu v Michalovciach, v ktorej sa do štrajku zapojilo 46 učiteľov. Na ostatných školách sa vyučuje, informovala hovorkyňa predsedu kraja Zuzana Bobriková. Spolu sa na školách Košického kraj v utorok do štrajku zapojilo 211 učiteľov z desiatich škôl.

11:44  "Dostali sme sa do bodu, keď sa náš zápas o školstvo mení na zápas o zachovanie demokratických hodnôt a práv na Slovensku. Ako učitelia poznáme dôverne situáciu na školách, rátali sme preto s určitou mierou ovplyvňovania učiteľov a verejnosti zo strany tých, od ktorých zmeny požadujeme. Šokovala nás však intenzita a rozsah zastrašovania a tlaku, ktorý mnohé nadriadené orgány, zriaďovatelia a riaditelia škôl začali vyvíjať," píše sa v Otvorenom liste o porušovaní základných ľudských práv, ktorý zasielajú učitelia napríklad ombudsmanke Jane Dubovcovej či do Štrasburgu.

SkryťVypnúť reklamu

11:22 Od zajtra obnovuje Základná škola na Fádlyho v Pezinku vyučovanie pre žiakov prvého stupňa. 

11:10 Pomoc rodičom ponúka v Leviciach mestské centrum voľného času a súkromné detské centrum. Pre školákov pripravili čítanie, športovanie a prácu v tvorivých dielňach. Viac o programe nájdete tu.

11:07 Učitelia plánujú odoslať list, ktorý popisuje konkrétne prípady zastrašovania v školách. Adresátmi sú Odbor ochrany práv v regionálnom školstve, Verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová, Kancelária na ochranu práv v Štrasburgu a Národné stredisko pre ľudské práva. 

11:04 Zo štyridsiatich stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho kraja sa do štrajku počas druhého dňa zapojilo 16 škôl, zatvorené zostávajú tri školy. Neučí sa v Gymnáziu v Púchove, Gymnáziu v Dubnici nad Váhom a v Obchodnej akadémii Milana Hodžu v Trenčíne. V Strednej umeleckej škole v Trenčíne, kde sa v pondelok neučilo, sa dnes učí v obmedzenom režime.

V obmedzenom režime sa  učí aj v ďalších šiestich školách, a to na gymnáziách v Bánovciach nad Bebravou, v Myjave, Považskej Bystrici, Prievidzi, Trenčíne a v Obchodnej akadémii v Prievidzi. K štrajkujúcim v utorok pribudli aj pedagógovia z Gymnázia v Novom Meste nad Váhom, podľa Rezákovej sa však v tejto škole vyučuje bez obmedzenia. 

11:03 V Žiline sú zatvorené tri školy - Cirkevná základná škola s materskou školou Dobrého pastiera, Cirkevná základná škola Romualda Zaymusa a Základná s materskou školou Žilina – Závodie. V Záklednej škole Limbová vyučujú iba žiakov prvého a druhého ročníka.

V Martine sa podľa hovorkyne mesta Zuzany Kalmanovej z deviatich škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta do štrajku momentálne zapojilo päť škôl a štrajkuje aj jedna základná umelecká škola.

Zo stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja pokračuje v štrajku šesť škôl - Gymnázium, Hlinská 29 v Žiline (osem učiteľov), Gymnázium Michala Miloslava Hodžu v Liptovskom Mikuláši (12 učiteľov), Stredná zdravotnícka škola v Liptovskom Mikuláši (13 učiteľov), Spojená škola, Scota Viatora 8 v Ružomberku (21 učiteľov), Hotelová akadémia v Liptovskom Mikuláši (desať učiteľov), Stredná odborná škola, Hattalova 968/33 v Námestove (jeden učiteľ) a Spojená škola v Nižnej (traja učitelia). 

10:55 Iniciatíva má podľa Viktora Križa hlásenia z viacerých škôl, že učitelia majú veľký strach a situácia je vážna. "Aj preto tie čísla, 11-tisíc učiteľov. Sme presvedčení, že ak by zastrašovanie na školách neprebiehalo, dnes mohlo byť v štrajku aj 20 či 40-tisíc učiteľov," povedal.

Učiteľom malo byť nedoporučené až zakázané stretnutie s prezidentom Andrejom Kiskom. Stretnutia s prezidentom mali prebiehať počas uplynulého týždňa a riaditelia mali dostať požiadavku z krajského úradu aby sa ich nezúčastnili.

"Považujeme to za vážne zasiahnutie do ľudských práv," povedal Križo. V Košickom a Prešovskom kraji majú mať učitelia zákaz komunikovať s médiami.

10:47 Iniciatíva učiteľov odovzdala na podateľni vlády pokarhanie vláde. "Udeľujeme pokarhanie za opakované zabúdanie na sľuby, neustále vyrušovanie verejnosti kauzami, úmyselné poškodzovanie dobrého mena učiteľov, šikanovanie a zastrašovanie na školách, politizáciu školstva, narúšanie korektných vzťahov medzi učiteľmi, riaditeľmi a rodičmi, záškoláctvo a neospravedlnené hodiny v parlamente. Ak nedôjde k náprave očakávame aj zníženú známku zo správania či podmienečné vylúčenie zo školstva," povedal Viktor Križo za iniciatívu.

10:19 Nezaradení poslanci, ktorí sú členmi mimoparlamentnej strany SKOK, opätovne vyzývajú opozičných kolegov na podporu iniciovania mimoriadnej schôdze parlamentu k situácii v školstve. Podobný pokus absolvovala štvorica zákonodarcov nedávno, potrebných 30 podpisov sa im však získať nepodarilo.  KDH a Most-Híd už avizovali, že budú najskôr iniciovať mimoriadne zasadnutie školského výboru, ten by mal zasadnúť 2. februára.

10:15 Počet škôl na Liptove zapojených do štrajku stúpol. Ku štrajkujúcim kolegom sa oficiálne ešte včera pridali ďalšie dve školské zariadenia v Ružomberku. Pripojila sa aj stredná škola v Liptovskom Mikuláši. Zoznam škôl zapojených do štrajku nájdete tu.

9:57 Iniciatíva slovenských učiteľov plánuje vláde odovzdať "pokarhanie od učiteľov", súčasne v kníhkupectve Martinus na Obchodnej ulici v Bratislave prebieha pre štrajkujúcich učiteľov diskusno-štúdijné dopoludnie. V rámci tejto akcie učitelia môžu spolu podebatovať o aktuálnej situácii. 

9:50 "Zisťujeme a verifikujeme aktuálne čísla zavretých škôl, v priebehu dňa by sme mali vedieť presnejší počet. Veľký pohyb tam však nenastal, niektoré dnes už nie sú zatvorené, no pridali sa aj nové školy," informoval SME Branislav Kočan z iniciatívy. Podľa jeho informácií počty zisťuje aj ministerstvo školstva, ktorého pracovníčky školy obvolávajú.

Aktuálne je do štrajku registrovaných 11596 registrovaných učiteľov z 768 škôl.

Kočan tiež povedal že včerajšie čísla, ktoré po demonštrácii učiteľov prezentoval minister  Draxler sú skreslené, pretože by mali obsahovať iba stredné a základné školy a neboli zarátané napríklad základné umelecké školy. Podľa Draxlera malo byť zatvorených  179 zo 6700 škôl.

Prečítajte si tiež: Draxlera môže štrajk politicky odrovnať Čítajte 

9:11  Niektoré stredné školy v Trnavskom kraji ukončili štrajk a vrátili sa k normálnemu vyučovaniu. Z 51 škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského kraja štrajkuje časť učiteľov len v šiestich školách, v ktorých je zabezpečené náhradné vyučovanie. Z celkového počtu 1 875 pedagógov štrajkuje v utorok 88, kým v pondelok to bolo viac ako dvesto.

Štrajk skončili tri stredné školy v Dunajskej Strede, kde v pondelok štrajkovali všetci pedagógovia. Neštrajkuje sa ani v Športovom gymnáziu J. Herdu v Trnave.

Koniec štrajku hlásia aj niektoré základné školy, napríklad Základná škola s materskou školou v Smoleniciach, ktorá bola v pondelok zatvorená. V Trnave nebola pre štrajk zatvorená žiadna základná škola, žiaci v nich však mali náhradné vyučovanie.   

8:43  Učitelia Vysokej školy múzických umení v Bratislave vyjadrujú podporu Iniciatíve slovenských učiteľov a kolegom z materských, základných a stredných škôl edukačným pásmom animovaných filmov. 

Pedagógovia, študenti a doktorandi VŠMU pripravili pre deti z materských a žiakov základných škôl na utorok a na stredu v čase od 10:00 do 12:00 pásmo animovaných filmov s odbornými úvodmi a s rozhovormi s tvorcami. V prípade trvania štrajku až do konca týždňa bude štrajkový program pre žiakov pokračovať tvorivými dielňami, informujú z VŠMU.

Učitelia tejto vysokej školy so znepokojením sledujú úpadok prestíže slovenského školstva, odliv úspešných študentov a absolventov do zahraničia, nárast byrokratickej záťaže a kvantitatívnych kritérií výstupov školstva na úkor skutočnej kvality. Vyjadrujú preto podporu pedagogickým kolegom v ich poslaní. 

8:20 Pozrite si, kto sú štrajkujúci učitelia. Povedali nám, ako dlho pracujú v školstve a koľko zarábajú.

7:39 Pozrite si vývoj miezd učiteľov. 

7:22 Na utorok sú podľa internetovej stránky Iniciatívy slovenských učiteľov naplánované tri podujatia. V Bratislave je to raná káva pre učiteľov v Martinuse a večer s rodičmi  v Artfore. Stretnutie pripravujú aj martinskí učitelia. 

7:00 Najzásadnejšou otázkou po úvodnom proteste je, či a ako dlho dokážu učitelia vytrvať v štrajku. Odpovede pedagógov, ktorí sa v pondelok zišli na bratislavskom Námestí SNP, sa líšili, no väčšina oslovených berie slovíčko „neobmedzený“ záväzne. Vydržíme dni, týždne, aj mesiace, tvrdili štrajkujúci učitelia.

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
 3. Koho prepustiť a komu zvýšiť mzdu? Také otázky budú riešiť firmy
 4. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
 5. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
 6. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
 7. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
 8. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 1. Už 110 rokov súčasťou každej domácnosti. ALPA oslavuje jubileum
 2. Lekárka z Ameriky: Kvalita medicíny v Šaci na mňa zapôsobila
 3. Výšku finančných darov zvolili zákazníci Tesca vo Zvolene
 4. Najväčší súboj obnovených pamiatok prebieha online
 5. KOSIT i v tomto roku podporí upratovanie v Košiciach
 6. Počasie láka do prírody. Zodpovední majú v batohu tieto 2 veci
 7. Aké sú národnosti podnikateľov s virtuálnou adresou v Košiciach?
 8. Rozdielový impulz: Fix hypotéky 1,49 % na tri roky
 1. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 9 884
 2. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 9 185
 3. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 7 888
 4. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 7 055
 5. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zmrazená cena potravín 6 018
 6. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 3 602
 7. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 865
 8. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 1 986
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Zároveň kvôli teplému počasiu počas týchto dní snehu ubúda.


TASR 20m
Jozef vymenil prácu úverového poradcu za upratovanie vo Švajčiarsku

Dôvodom odchodu našincov nebývajú len financie.


Pavlína Meľuchová 1 h
Pani Zlatica je vyštudovaná železničiarka, v Švajčiarsku však pracovala ako opatrovateľka.

Michalovčanka Zlatica Soročinová pracuje 14 rokov ako opatrovateľka v Rakúsku a vo Švajčiarsku.


Ester Viktória Ziffová 1 h
Simona si vybrala Kodaň z pragmatických dôvodov

Simona z Košíc sa rozhodla študovať v Dánsku kvôli prístupným štipendiám


Barbora Labudová 1 h
SkryťZatvoriť reklamu