Tento text patrí k prémiovému obsahu SME.sk. Počas trvania štrajku učiteľov sme všetky texty o školstve odomkli a vyňali z prémiového obsahu. Chceme tak podporiť kritickú diskusiu o stave slovenského školstva.
BRATISLAVA. Učitelia trvajú na tom, že premiér na stredajšej tlačovej konferencii s ministrom školstva Jurajom Draxlerom a predsedom parlamentu Petrom Pellegrinim situáciu v školstve opäť zľahčoval.
„Zavádzal pri číslach. Podľa našich údajov sa už do štrajku zapojilo 17 percent učiteľov z 15 percent škôl,“ povedal učiteľ Branislav Kočan s tým, že vláda odvádza pozornosť. Kočan nerozumie, ako chce vláda nahradiť chýbajúcich 7-tisíc učiteľov a vysvetliť neodučených 400-tisíc vyučovacích hodín. „Hlásime sa len o svoje práva,“ povedal.
„Chceme poďakovať približne 15-tisíc učiteľov z približne 700 škôl, ktoré sa do dnešného dňa do štrajku zapojili aj tým, ktorí sa ešte len chystajú zapojiť,“ povedal za štrajkový výbor Vladimír Crmoman.

Nesplnená domáca úloha
Podľa Kočana sa vláda odmietla baviť o požiadavkách, no zároveň nedokázala zabezpečiť riadny chod vyučovania. „Aj dnes štrajkuje takmer sedem a pol tisíc učiteľov a nikto ich nenahradzuje,“ povedal. Vládna ponuka novej koncepcie, nového programového vyhlásenia a nového národného vzdelávacieho programu pre iniciatívu učiteľov neznamená žiadny záväzok.
„Chceli by sme premiérovi pripomenúť vznesenie národnej rady, ktoré zaväzovalo predložiť do 31. marca 2013 správu o stave školstva a systémových krokov na podporu ďalšieho rozvoja. Do dnešného dňa sa tak nestalo,“ povedal Kočan. Učitelia preto chcú skôr než sa začne diskusia o nových koncepciách, aby vláda splnila „svoju hlavnú domácu úlohu“, ktorá vyplynula zo štrajku v roku 2012.
Učitelia pripomenuli aj správu o stave školstva, ktorá vznikla ešte v čase keď bol ministrom Dušan Čaplovič. „Vláda ju nedala na dopracovanie, ale prijala na vedomie. Prijala na vedomie, že existujú problémy aj riešenia, ale nekonala,“ povedal Kočan.

S peniazmi no bez vôle
Podľa Jany Ftáčnik Pastorkovej z učiteľskej iniciatívy sa dokážu nájsť aj peniaze na splnenie učiteľských požiadaviek, no chýba politická vôľa.
„Keď priamo v rezorte dokážeme nájsť peniaze na 70-miliónový internet, na 20-miliónové pokračovanie kontroverznej planéty vedomostí, na futbalový štadión za 68 miliónov, alebo na dotovanie vysokých škôl, ktoré aj tak strácajú akreditáciu, sme presvedčení, že na naše požiadavky sa peniaze nájdu,“ povedala.
Štrajkom zameškané učivo podľa iniciatívy nebude problém dobehnúť. „Sme na to pripravení a zvládneme to. Bude to na úkor tvorivejších aktivít, ale štátny vzdelávací program splníme,“ povedal Kočan.
V priebehu víkendu plánuje štrajkový výbor komunikovať s regionálnymi iniciatívami. „Potrebujeme prehodnotiť situáciu a vyzvať kolegov na obnovu registrácie,“ povedal Crmoman. Podľa Pastorkovej číslo zapojených škôl klesá, pretože sú vysilené, no zároveň ich nahrádzajú nové. „Niektoré školy si vymysleli štafetový, striedavý, štrajk a učitelia sa postupne striedajú,“ povedal Crmoman.
Učitelia zároveň pripravujú ďalšie regionálne akcie, v piatok o 16:30 prebehne demonštrácia v Košiciach, v Bratislave sa protest zopakuje v stredu 10. februára na Námestí SNP.


Beata
Balogová
