BRATISLAVA. Na Hlavnom námestí sa na podporu učiteľov stretlo približne dvetisíc ľudí. Na zhromaždenie si priniesli baterky, lampáše aj sviečky, aby vniesli „trochu svetla do tmy“. Námestím sa niesol aj zvuk rapkáčov, píšťaliek či zvoncov.
Vysokoškoláci mali v rukách transparenty s nápismi „Myslím, teda štrajkujem“ či napríklad hodnotenie „Fx“. Vláde účastníci odkázali, že ak ich nevidí, na pochod, ktorý plánujú na stredu 25. februára si prinesú bubny, aby ich bolo počuť.
Zástupca iniciatívy Zelená stužka, ktorá vznikla na bratislavskej škole Novohradská, opäť žiadal vládu o rokovania s iniciatívou učiteľov.
„Kým sa tak nestane, každý piatok nepošleme svoje deti do školy,“ povedal Štefan Dobák. Minulý piatok pritom na spojenú školu Novohradská rodičia nepriniesli 70 percent detí.
„Ako rodič cítim nutkanie tu stáť aj dnes. Ak by som sa nepokúsila postaviť za vzdelanie svojich detí a spoločnosti, vyčítala by som si to celé roky,“ povedala matka dvoch predškolákov Jana Miháliková.
Porevolučný unikát
Univerzitní pedagógovia sú po prvom týždni plnom akademických diskusií a pochodov aj naďalej v štrajku. Aktuálne je zapojených viac než štyristo pedagógov z 19 vysokých škôl. Verejné vystúpenie pedagógov v spoločenskej kríze je podľa viacerých porevolučný unikát.
„Za roky štúdia som nikdy nezažil tak živú a podnetnú atmosféru. Pedagógovia a študenti z rozličných fakúlt spolupracujú a hľadajú riešenia,“ povedal študent Tomáš Kyseľ s tým, že konečne cíti hodnotu svojho hlasu.
Pavol Šveda z Iniciatívy vysokoškolských učiteľov má ambíciu pokračovať v podčiarkovaní problémov v školstve. „Školstvo bolo na Slovensku 26 rokov zanedbávané a dôsledky toho sa začínajú prejavovať v tom, že klesá kvalita študentov, absolventov, a narastá únik šikovných študentov za hranice Slovenska," povedal.
Základ spoločnosti
Samuel Chrťan zo Študentskej iniciatívy Ďakujeme, že vieme tvrdí, že na Slovensku sa stále žije akoby v istej tme, do ktorej treba svietiť. To, že sa ozývajú študenti je opodstatnené, pretože ak už niekto tu študuje, tak je veľká šanca, že tu ostane aj žiť. „Školstvo, ako základný stavebný kameň spoločnosti, by malo byť jej jednou z priorít,“ povedal.
Rečníci ministrovi školstva Jurajovi Draxlerovi vytkli jeho príspevky na sociálnej sieti v ktorých „odkázal že je bežné mať dve či tri roboty a dokonca prišiel s nápadom na spoločné bývanie.“
Za učiteľov sa na pódiu postavil herec a rodič Juraj Kemka, hudobným vystúpením ich podporili Živé kvety, violončelista Jozef Lupták či Katarzia. „Voľby sú talentové skúšky a mládenci po nich zaspali na vavrínoch,“ povedal Kemka keď prirovnával politiku k štúdiu herectva.

Beata
Balogová
