Strana Sieť
- Jedným z najväčších prekvapení volieb je prepad strany Sieť.
- Pri spočítaní takmer 70 percent hlasov dosiahla strana 5,4 percenta.
- Vo februárovom prieskume Focusu získala 14 percent.
- V strane boli z prvých výsledkov prekvapení, priznávajú, že nedopadli dobre.
- Procházka vidí za príčinou zlyhania nedostatočné vyhranenie sa voči Smeru.
- Je pripravený prevziať zodpovednosť a položiť funkciu.
- Výsledky volieb sledujte na volby.sme.sk
Graf výsledkov

Rozdelenie parlamentných kresiel
Dianie z centrály Siete sme sledovali naživo:
03:17 V centrále strany ukončili volebnú noc, predstavitelia sa postupne rozišli.
03:01 Šéf Siete Radoslav Procházka na brífingu po druhej v noci priznal, že jednou z príčin neúspechu môže byť to, že sa nedostatočne vyhranil voči Smeru a premiérovi Robertovi Ficovi a v televíznych diskusiách bol nevýrazný.
O príčinách neúspechu chce strana podľa Procházku hovoriť najskôr na internom fóre. Je však pripravený skončiť ako jej šéf. Napriek zlému výsledku vraj nebude problém splatiť úver v banke, ktorý si strana zobrala.
Procházka odmietol spoluprácu s Mariánom Kotlebom. K zloženiu budúcej vlády sa však nechcel vyjadrovať.
01:51 Ďalší z popredných predstaviteľov Siete, ktorý chcel zostať v anonymite, pre SME povedal, že výsledok Siete sa veľmi nebude líšiť od exit pollu Focusu.
Prítomnosť Kotlebu v parlamente označil za odistený granát. Je podľa neho veľmi reálne, že táto prítomnosť bude viesť k tomu, že sa budú musieť spojiť všetky štandardné strany vrátane Smeru, aby váhu Kotlebu v parlamente vyvážili.

01:16 V hlavnej sále volebnej centrály Siete už nevidno nikoho zo známych tvárí Siete. Pri stoloch postávajú už len regionálni a nižšie postavení členovia strany. Pri jednom je hlúčik starých harcovníkov, ako sa sami označujú a snažia sa zľahčovať črtajúci sa debakel Siete.
"My, starí harcovníci, vieme, že keď niekto kandiduje prvýkrát, nemôže mať veľmi dobrý výsledok," hovoria.
00:30 Nálada vo volebnej centrále Siete je pod bodom mrazu. Členovia strany pri stoloch len neveriacky krútia hlavami pri výsledkoch exit pollu po jednotlivých krajoch, ktoré prezentujú na Markíze. Nechápu, ako víťaza prieskumov mohli predbehnúť takmer všetky pravicové strany.
23:45 Osobnosti diskutujú naživo o voľbách. Toto povedal americký analytik Kevin Deegan-Krause k strane Sieť:
Môžu sa diať tri veci: 1. najpravdepodobnejšie – na exit polloch je niečo zvláštne. 2. situácia sa naozaj zmenila počas dvoch týždňov bez prieskumov, ale nič na trendoch nenaznačuje, že by sa toto týkalo Siete, ktorá mala mierne stúpajúci trend. Trenčianski študenti mu dávajú 11,66 percenta, čo sa mi zdá realistickejšie. 3. Ak sa situácia zmenila, tak možno sa stalo to, že voliči Smeru sa presunuli k SaS.
Procházka nebol v parlamente, mnohí na neho zabudli. Procházkovej Sieti mohlo ublížiť, že Sieť nebola v parlamente, preto sa na Procházku zabudlo, myslí si politologička Aneta Világi.

23:35 Kuchári hotela Devín pred chvíľou otvorili "teplú kuchyňu". Väčšina prítomných vo volebnej centrále hotela tak sklamanie z exit pollu zaháňa jedlom. K dispozícii je široká škála jedla, od rýb cez klasické vyprážané mäso až po varenú zeleninu.
23:20 Nedopadli sme dobre, vraví jeden z predstaviteľov Siete. Oficiálne však ešte nechce komentovať výsledky.
22:33 Sme veľmi prekvapení, reagoval na výsledky exit pollu na ďalšom brífingu prvý podpredseda Siete Andrej Hrnčiar. Podľa neho sa zdá, že voliči si vybrali radikálnu zmenu. Napriek prekvapeniu Hrnčiar podotkol, že relevantne komentovať budú až predbežné výsledky, ktoré budú prichádzať zo Štatistického úradu.
Prvý podpredseda totiž poukázal na to, že v roku 2010 sa exit poll výrazne líšil od konečných výsledkov. Zároveň vylúčil, že Procházkova pokora plynula z toho, žeby už pri prvom brífingu poznal výsledky exit pollu.
22:19 Po zverejnení exit pollu, v ktorom mala Sieť len 6,7 percenta atmosféra v centrále strany zamrzla. Viacerí poznamenávajú, že Procházka už o tomto výsledku vedel, alebo prinajmenšom tušil, preto bol na brífingu veľmi "pokorný".
Ani on, ani nikto z predstaviteľov strany v sále teraz nie sú. Denník SME stretol len Katarínu Cséfalvayová. Na otázku, čo hovorí na exit poll, uviedla, že musí ísť odprevadiť pána veľvyslanca.

22:08 Podľa prvého exit pollu televízie Markíza má strana Sieť 6,7 percenta. Pre televíziu ho vypracovala agentúra Focus na vzorke dve tisíc respondentov.
Strana Smer získala 27,3 percenta, druhá skončila SaS s 13,3 percentami a tretia OĽaNO-Nova s 11,2 percentami.
Do parlamentu by sa dostala aj strana Kotleba - ĽS Naše Slovensko a Kollárova Sme Rodina.
21:57 Procházka sa vžil do role barmana. Pred chvíľou prišiel medzi novinárov jeden z členov štábu Siete a spýtal sa: Komu Procházka varil kávu? Novinári nie sú oddelení od hostí a predstaviteľov strany. Tí sa medzi nimi neformálne pohybujú.
21:44 Volebná centrála Siete sa stále viac zapĺňa. Vekový priemer hostí je skôr mladšia stredná generácia. Prítomným hrá skupina Colors of Sound. Všetci očakávajú exit poll o 22:00.
Pre Procházku je kľúčové číslo volebnej účasti. "Indikuje, či vôbec a v akom rozsahu ľudia ešte veria možnosti svojím vlastným hlasom na Slovensku niečo zmeniť,“ povedal. Šéf strany má pocit, že bude toto číslo dobré. To, že ľudia možno prišli k volebným urnám v prekvapujúco vysokom počte, je podľa neho veľmi dôležitý odkaz aj do budúcnosti, ktorá zrejme nebude úplne jednoduchá.
"Ale myslím si, že je dobré nastaviť latku očakávaní primerane faktu, že kandidujeme po prvýkrát a je to preto všetko otvorené," dodal.
21:09 Do volieb ideme s pokorou, povedal na úvod prvého dnešného brífingu šéf Siete Radoslav Procházka. Naznačil, že volebný výsledok Sieti môže dať dôvod ešte na väčšiu pokoru.
Zároveň však podotkol, že príbeh Siete je behom na dlhé trate. Ani na opakovanú otázku denníka SME nespresnil, aký percentuálny zisk očakáva, alebo v akom intervale by sa mal pohybovať. Uviedol len, že by mu bolo ľúto, keby sa nedostali do parlamentu niektorí kandidáti, o ktorých si myslí, že by tam mali byť.
Napriek určitej opatrnosti k tipovaniu výsledku Siete vo voľbách Procházka vtipkoval s odposluchom jednej televízie počas brífingu. Keď započul z réžie: Počuješ ma? Odpovedal: Počujem.
20:49 Vo volebnej centrále Siete v bratislavskom hoteli Devín panuje povznesená nálada. Procházka ochotne pózuje novinárom. Za desať minút deväť bude mať pred novinármi prvý prejav.
Do centrály sa akreditovalo 92 novinárov, medzi nimi je mnoho aj zo zahraničia. Sú medzi nimi napríklad žurnalisti z BBC News, Financial Times, Agence France Presse (AFP), Thomson Reuters, ORF Radio či z českých Mladá Fronta Dnes, z Českej televízie či českých Hospodářskych novín.
Okrem Procházku sú v hoteli Devín prítomní už aj podpredsedovia strany. Novinári majú prístup ku kandidátom strany.
BRATISLAVA. Ak vyhrá pravica, bude zostavovať vládu. Sieť hrá s približne 14 percentami o možnosť nahradiť Smer a jej líder Radoslav Procházka o post premiéra. Dnešná noc ukáže, aká silná z volieb vyjde.
V predvolebnej kampani sa Procházka držal v úzadí. K očakávanej konfrontácii medzi ním a premiérom Robertom Ficom nedošlo. Miernil svoje sebavedomé vystupovanie a opakoval, že do volieb ide s pokorou. V kampani bolo skôr počuť dvojku na jeho kandidátke Miroslava Beblavého, ktorý zverejnil niekoľko káuz vládnej strany.

Sieť čelila podozreniam z netransparentného financovania a z prepojenia na finančnú skupinu Penta. Na kampaň dostala úver takmer tri milióny eur z českej Fio Banky. Procházka zaň ručí svojim majetkom a „volebným výsledkom“.
Do pozície lídra pravice Procházku a jeho sieť posunuli prezidentské voľby v roku 2014. Získal viac ako 400 000 hlasov a s prekvapivým ziskom 21,2 percentami skončil tretí. Aj keď do druhého kola volieb nepostúpil, Sieť sa posunula medzi preferenčne najsilnejšie strany. Po prevalení kauzy nahrávka, na ktorej si Procházka dohadoval inzerciu bez platenia dane v sieti novín Igora Matoviča, išla strana s percentami dole.
Autor: z centrály strany Sieť

Beata
Balogová
