SME
Utorok, 20. október, 2020 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky

Naživo zo Smeru: Fico sa pokúsi vytvoriť zmysluplnú vládu

Premiér je z výsledku sklamaný.

Robert Fico v centrále SMER-uRobert Fico v centrále SMER-u (Zdroj: SME - JOZEF JAKUBČO)

Graf výsledkov

Zdroj dát: Štatistický úrad
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Dianie v centrále Smeru sme sledovali minútu po minúte

5:06 "Je povinnosťou urobiť všetko preto, aby neboli žiadne experimenty," reagoval na otázku, či účasť Kotlebu v parlamentu neskomplikuje vznik novej vlády. Ľudia rozhodli a Fico nemôže podľa vlastných slov nadávať na voličov, prečo tak rozhodli.

Robert Fico tlačovú konferenciu ukončil.

5:03 "Je to daň za dlhovekosť v politike," odvetil na otázku novinárov, kde podľa neho spravil chybu, že Smer vo voľbách nenaplnil očakávania. "Smer je v histórii Slovenska najúspešnejším politickým projektom," dodal.

Skryť Vypnúť reklamu

4:52 Robert Fico začal tlačovú konferenciu poďakovaním všetkým voličom, ktorí prišli k urnám a aj voličom Smeru. Priznal, že výsledky, ktoré sa naznačuje štatistický úrad sú komplikované. "Výsledky, ktoré sa ukazujú sú veľmi zložité, ale to ukazuje, že politický systém je veľmi živý," povedal.

Nehodnotil žiadne konkrétne čísla, no uviedol, že pre stranu Smer čakal o štyri až päť percent vyšší výsledok. Zdôraznil, že po štvrtýkrát po sebe vyhrali voľby a pokúsi sa preto o zostavenie zmysluplnej vlády. „Zostavovanie vlády bude asi trvať dlhšie ako obyčajne,“ priznal.

4:48 Tlačová beseda práve začala.

4:21 Hovorkyňa Smeru práve ohlásila tlačovú konferenciu strany, ktorá by malá začať o malú chvíľu.

4:11 Štatistický úrad má zatiaľ spočítané takmer tri štvrtiny hlasov. Klesajúca tendencia výsledkov Smeru pokračuje, percentá sú momentálne na úrovni 28,9 percenta.

Skryť Vypnúť reklamu

3:38 Kým v iných centrálach už lídri strán urobili oficiálne vyhlásenia, v Smere je stále ticho. Novinári vyčkávajú vo vnútri na informáciu, či premiér Robert Fico ohlási tlačovku a v akom čase.

Všetci zo Smeru sa naďalej zdržiavajú na poschodí, medzi novinárov už dlhší čas neprišla ani hovorkyňa strany.

2:49 Aktuálne štatistický úrad prepočítal 42,44 percent hlasov, Smer podľa priebežných výsledkov nedosiahol ani 30 percent. V parlamente by tak mohlo zasadnúť 49 poslancov strany.

2:30 Výsledky i dosiahnuté percentá vládnej strany si všimli aj zahraničné weby. „Slovenskí voliči opúšťajú vládnu stranu,“ píšu Financial Times. „Strana, ktorá sa počas kampane spoliehala na antiimigrantskú rétoriku a vyvolávanie strachu z utečeneckej krízy v posledných týždňoch strácala podporu, keď jej voliči vyčítali zlyhanie v reformách školstva a zdravotníctva.“

Skryť Vypnúť reklamu

Fico stratil väčšinu, v parlamente aj extrémisti, ukazujú prvé odhady volieb na Slovensku. Takýto titulok prinášajú české Lidovky.cz.

Portál Idnes.cz píše, že „víťazom slovenských volieb je Ficov Smer, podľa odhadov však stratil väčšinu“. „Nie je vylúčené, že Slovensko čakajú nové predčasné voľby, pretože je možné, že sa vládu nepodarí zostaviť ani Smeru ani opozícii,“ odhaduje spravodajca MF DNES Luboš Palata.

Šéfredaktor Respektu Erik Tabery vyjadril slovenskú volebnú situáciu fotografiou zahmleného predvolebného bilbordu.

2:19 Pred vchodom do centrály Smeru sa už dlhší čas nikto neobjavil. Novinári vyčkávajú väčšinu času vonku, aby získali aspoň nejaké vyjadrenia od politikov, ktorí vyjdu na chvíľu von alebo sú na odchode.

Naposledy odchádzal minister zahraničia Miroslav Lajčák, nenasledoval ho však už nikto ďalší.

Skryť Vypnúť reklamu

2:16 Smer sklamal a zoslabol. Nespokojní voliči však z veľkej časti siahli po politikovi-nepolitikovi Kollárovi, a čo je ešte horšie, k hnedým kotlebovcom, zamýšľa sa Márius Kopcsay.

Mapa volebných okrskov s výsledkami

Zdroj dát: Štatistický úrad

1:49 Poslanec Dušan Jarjabek prišiel do centrály až pred malou chvíľou.

"Život ide ďalej, o nič nejde, voľby dopadnú ako dopadnú a máme na tom zásluhu všetci, aj vy novinári," povedal. Novinári podľa neho dávali priestor ľuďom, ktorí sa mohli vyjadrovať a ktorí nie.

Na otázku akú ma na pravdepodobnej účasti Kotlebu v parlamente zásluhu Smer, Jarjabek povedal, že "asi najväčšiu, keď má v tejto chvíli najväčšie prieskumy".

Na otázku, či k výsledku extrémistickej strany nedopomohla aj rétorika Smeru, ktorá podnecovala strach ľudí z utečencov, odpovedal, že "také jednoduché to asi nebude", ale budú sa o tom v strane baviť.

Skryť Vypnúť reklamu

Dodal, že má "strašne smutnú náladu" a so smiechom zamieril ďalej od vchodu do centrály. Vchod mu ukázali novinári, na čo reagoval, že v centre už dlho nebol. 

1:45 Nie je dôvod pre nikoho, aby sa tešil alebo oslavoval, zhodnotil Lajčák. Dodal však, že si treba počkať na oficiálne výsledky.

Čo je horšie, dostali sa tam zrejme fašisti.

Miroslav Lajčák

Pri Kotlebovi podľa neho zohral úlohu protestný hlas a priebežné výsledky naznačujú, že Smer môže mať ešte väčší zisk. Pripomenul, že všetky strany si uvedomujú, že zajtra sa prebudia do novej reality.

Z centrály už odišiel.

1:37 "Zdá sa, že do parlamentu sa dostalo viac strán, než sa čakalo. Čo je horšie, dostali sa tam zrejme fašisti a k tomu ešte dve neštandardné strany," uviedol minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák pre ČT24.

Skryť Vypnúť reklamu

1:23 Štatistický úrad zatiaľ spočítal 12, 58 percenta hlasov. Aktuálne má Smer 30,5 percenta.

0:54  Minister obrany Martin Glváč, ktorý sa na chvíľu objavil vonku pred centrálou, povedal, že stanovisko predstaviteľov strany môžu novinári očakávať až vtedy, keď budú známe reálne výsledky.

K výsledkom exit pollu sa vyjadrovať nebudú.

Prípadný úspech Kotlebu označil za zlý sginál. "Je to zlé pre Slovensko a budeme sa s tým musieť vysporiadať," povedal.

K otázke, čo podľa neho spôsobilo nárast preferencií Kotlebovcov, sa nevyjadril. Za neúspech Smeru by Glváč považoval, ak by strana dosiahla menej než 30 percent.

0:35 Z centrály Smeru odišli minister hospodárstva Vazil Hudák a košický primátor Richard Raši. Autá ich čakali priamo pred východom z budovy.

Skryť Vypnúť reklamu

Väčšina novinárov sa presunula von pred budovu a čakajú, či sa nebudú postupne vytrácať aj ďalší poslanci alebo ministri.

Doteraz sa oficiálne nikto zo Smeru k predbežným výsledkom nevyjadril.

0:17 Vo vyhradenej miestnosti pre novinárov doplnili zásoby coca-coly. Zatiaľ to však vyzerá tak, že víťazná noc Smeru vo voľbách v roku 2012, keď premiér Robert Fico tento nápoj pil, sa nezopakuje.

Ministri a poslanci sa stále zdržujú v oddelených priestoroch na poschodí. Neozývajú sa odtiaľ žiadne zvuky, len ticho.

Hovorkyňa strany už skôr avizovala, že približne hodinu nikto zo Smeru dolu medzi novinárov nezíde, no zdá sa, že tento časový odhad nie je konečný.

23:44  Poslanec Miroslav Číž, ktorý prišiel do centrály neskôr, hovorí, že zatiaľ pozná výsledky z jednej dediny z okresu, odkiaľ pochádza.

Skryť Vypnúť reklamu

"Videl som, že aj pán Kollár aj Kotleba majú relatívne veľký počet hlasov. Ale k iným veciam je predčasné sa vyjadrovať," povedal.

Sulíka ako nového premiéra Číž nevidí. Chýbajú na to podľa neho predpoklady aj odborná príprava, formálne predpoklady či viacročné pôsobenie v politike.

23:30 Smer dostal v exit polle 27 percent (to je jediné číslo, ktorému celkom dôverujem). Focus má tendenciu podceňovať Smer vo svojich prieskumoch o takých 5-7 percent.

To by znamenalo 31-33 precent, čo je asi toľko ako mu predpovedali prieskumy, hovorí Kevin Deagan Kraus Wayne State University v americkom Detroite. Jeho výskum sa zameriava na politické strany a demokraciu v Európe.

Prečítajte si tiež: Osobnosti o voľbách naživo Čítajte 

23:12 Bravčové rezne, kuracie krídelká, pagáče, koláče, zemiakový šalát, v centrále Smeru ponúkajú novinárom viaceré druhy jedál. 

Skryť Vypnúť reklamu

Tí by však radšej než jedlo uvítali, ak by niekto z ministrov zišiel dolu medzi nich.

Podľa slov hovorkyne strany sa ale zdá, že všeti čakajú, kým výsledky začne zverejňovať štatistický úrad.

22:48 Hovorkyňa Smeru Ľubica Končalová povedala, že asi hodinu nikto z ministrov medzi novinárov ešte nezíde. Čakajú vraj na prvé výsledky a na to, či sa potvrdia výsledky z exit pollu.

22:34 Poslanec Ľuboš Blaha sa nečakane zjavil v miestnosti pre novinárov.

"Ja si myslím, že keby bol Kotleba v parlamente, tak je to tragédia pre Slovensko, lebo od druhej svetovej vojny sme tu nemali fašistov v parlamente," reagoval na prvý exit poll Focusu.

Dodal, že ho však považuje za "čistý nezmysel". Výsledok Smeru komentovať nechcel.

Skryť Vypnúť reklamu

22:33 Robert Fico tento raz nenamaľoval celé Slovensko na červeno – tak, ako po minulých voľbách.

Žiaľ, hnedá farba sa rozliala na mapu Slovenska, píše šéfredaktorka SME Beata Balogová.

22:18 Reakcie premiéra a ministrov zo Smeru na výsledky prvého exit pollu si novinári môžu len domýšľať.

Politici sú síce v centrále, ale naďalej sa zdržujú v oddelených priestoroch. Nikto z nich zatiaľ medzi novinárov nezišiel dole.

22:03 Podľa prvého exit pollu, ktorý zverejnila televíza Markíza, dosiahol Smer 27,3 percenta. Exit poll pre televíziu vypracovala agentúra Focus na vzorke 20-tisíc respondentov.

Do parlamentu by sa podľa exit pollu z druhého miesta dostali liberáli z SaS, ktorí dosiahli 13,3 percenta.

Prekvapením je predbežný výsledok Siete, ktorá skončila až na siedmej pozícii s 6,7 percentami a nečakaný výsledok strany Mariána Kotlebu. Jeho strana ĽSNS - Kotleba je zatiaľ šiesta s výsledkom 6,8 percent.

Skryť Vypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Exit poll Markízy: Smer a KDH padli, Kollár a Kotleba bodujú Čítajte 

Miš-maš, obrovský počet politických strán a patová situácia.

Robert Fico

21:55  Do centrály už dorazil aj Robert Fico v sprievode ministra vnútra Roberta Kaliňáka.

Na otázku, ako vidí výsledok dnešných volieb, odpovedal: "Miš-maš, obrovský počet politických strán a patová situácia."

Viac sa už nevyjadroval a vošiel dovnútra. Poslanci a ministri za Smer sa medzi novinármi nepohybujú, sú v oddelenej časti.

21:51 Europoslankyňa Monika Flašíková Beňová odhaduje výsledok nad 30 percent.

Na skutočnosť, že podľa neoficiálnych exit pollov by sa mala do parlamentu dostať aj strana Mariána Kotlebu reagovala slovami: "Bude to katastrofa a veľká hanba pre Slovensko v čase, keď budeme predsedať EÚ."

Flašíková-Beňová hovorí, že ak by sa Kotleba do parlamentu dostal, každý nesie podiel viny. "Aj novinári," dodala s tým, že Smer vykreslili ako katastrofickú stranu.

Skryť Vypnúť reklamu

21:36 Minister kultúry a šéf predvolebnej kampane strany Marek Maďarič hovorí, že očakáva viacero prekvapení. Konkretizovať ich nechcel. Nemyslí si však, že by do parlamentu zasadlo deväť strán.

Volebná účasť podľa jeho slov presiahne 60 percent.

21:15 Na miesto dorazil aj minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomír Jahnátek. Pri odhadoch volebného výsledku bol rovnako zdržanlivý ako Žiga.

Hovorí, že nijaké interné informácie o predbežných výsledkoch nemajú.

21:05 Do centrály práve prišiel minister životného prostredia Peter Žiga. Výsledok volieb si zatiaľ netrúfol odhadnúť. Dodal, že priebeh zverejňovania bude sledovať spoločne s novinármi.

20:50 S príchodom do centrály Smeru na Súmračnej si dávajú politici načas. Príchod premiéra Roberta Fica sa očakáva približne 21:00.

Skryť Vypnúť reklamu

V centrále majú zatiaľ presilu novinári.

Prečítajte si tiež: Voľby 2016: Kandidátka strany Smer - SD Čítajte 

BRATISLAVA. Výsledok z posledných volieb podľa prieskumov vládna strana už nezopakuje. Smer hrá v týchto voľbách skôr o to, aby mal s nacionalistickou SNS väčšinu a mohli pohodlne zostaviť vládu.

Nereálna jednofarebná vláda

V Smere vedia, že jednofarebná vláda reálna nie je. Šéf kampane Marek Maďarič povedal, že chcú stabilnú dvojkoalíciu so štandardnou opozičnou stranu. Za tie považujú Most-Híd, KDH a SNS.

V poslednej fáze volebnej kampane sa Smer snažil zdvihnúť preferencie, ktoré od vyprchania utečeneckej krízy klesali. Na konci minulého roka dávali agentúry Smeru okolo 40 percent, v poslednom prieskume Focusu mal 34,6 percent.

Útočná premiérova kampaň

Premiér Robert Fico vyťahoval tému utečencov všade, kde to šlo - na straníckych mítingoch, na programovom zraze Smeru či pri „akcii plot“, keď spolu s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom novinárom ukázali, ako chcú chrániť Slovensko pred utečencami mobilnou bariérou pri Rusovciach.

Skryť Vypnúť reklamu

Fico v kampani zaútočil aj na lídra OĽaNO Igora Matoviča, keď na neho vytiahol predaj jeho podniku regionPRESS a zničené účtovníctvo. Matovič účtovníctvo ukázal, Fico však nevysvetlil, ako prišiel k tajným dokumentom o tom, čo robil Matovič na daňovom úrade.

Premiér nezabodoval ani v predvolebných diskusiách, pôsobil unavene a bez energie.

Vývoj preferencií politických strán

agentúra Focus - SMER - sociálna demokracia(SMER-SD)


Najnovšie preferencie nájdete na volby.sme.sk

Prečítajte si tiež: Minúta po minúte: Voľby prebiehajú pokojne, hlásia dobrú účasť Čítajte 

Premiér volil medzi prvými

Robert Fico so svojou manželkou Svetlanou odvolili ráno medzi prvými. Svoj hlas odovzdali na Základnej škole Alexandra Dubčeka v Bratislave.

Ľudia si podľa premiéra vyberajú nielen svojich zástupcov, ale aj charakter krajiny. "Majú to v rukách, ja budem rešpektovať akýkoľvek výsledok," povedal  premiér s tým, že do parlamentu sa môže dostať rekordne veľký počet strán.

Skryť Vypnúť reklamu

 

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 2. Home (ale aj) Office
 3. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 4. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 5. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 6. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 7. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 8. Zelená Bratislava
 9. Znečistenie riek už možno nebude možné zastaviť
 10. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 1. Bezbariérové vozidlo
 2. Na NFŠ môže byť rýchlo 72 špeciálnych lôžok pre COVID 19
 3. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 4. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 5. Zelená Bratislava
 6. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 7. Ruža zmeny
 8. Úpravy automobilov pre ZŤP
 9. No Finish Line v Bratislave sa presúva do virtuálneho priestoru
 10. Mladí ľudia vstupujú do druhého piliera už aj cez internet
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 28 595
 2. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 16 070
 3. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 14 591
 4. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 13 647
 5. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 12 240
 6. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 11 929
 7. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 004
 8. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 003
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 8 998
 10. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 8 750
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Parlamentné voľby 2016

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Parlamentné voľby 2016, Voľby 2016, Strana SMER-SD
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: Prezidentka nepodporuje sankcie za odmietnutie testovania (minúta po minúte)

Pribudlo ďalších šesť úmrtí na Covid-19, zomrel aj lekár z Oravy.

Prezidentka Zuzana Čaputová na rokovaní bezpečnostnej rady.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Premiér nie je Ali paša

Matovič si zasa nesplnil politickú úlohu.

Peter Tkačenko

Matovič hovorí o dobrovoľnosti. Kto však nebude mať test, hrozí mu karanténa

Na test stačí prísť na najbližšie odberné miesto.

Premiér Igor Matovič počas tlačovej konferencie.
Jan Tratnik vyhral 16. etapu na Giro d'Italia 2020.
CYNICKÁ OBLUDA

Matovičova predstava dobrovoľnosti

Ak premiér hovorí, že plošné testovanie bude dobrovoľné, tak jednoducho klame.

Neprehliadnite tiež

Kolíková plánuje na budúci rok otvoriť zákon o konflikte záujmov

laňajšie majetkové pomery politikov stále nie sú zverejnené.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.

V koalícii je zhoda, Čaputová sankcie za neúčasť na testovaní odmieta

Koalícia podporuje dobrovoľné testovanie, kto nepríde, mal by ísť do karantény.

Prezidentka Zuzana Čaputová a premiér Igor Matovič na zasadnutí Bezpečnostnej rady.

Budaj chce, aby štátna ochrana vlastnila pozemky v národných parkoch

Ochrana prírody nevlastní v národných parkoch ani štvorcový meter pozemkov, tvrdí Budaj.

Minister životného prostredia SR Ján Budaj.

Pellegrini čaká na odpovede, Raši hovorí o rizikách pri plošnom testovaní

Raši tvrdí, že antigénové testy nie sú vhodné na plošné testovanie.

Peter Pellegrini.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop