Návrh priorít budúcej vlády je kompletný (minúta po minúte)

Sieť sa rozpadá v priamom prenose, viacerí členovia hrozia odchodom.

Povolebné dianie sme sledovali minútu po minúte:

22:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Rokovanie o novej vláde budeme podrobne mapovať aj v utorok.

21:36 Robert Fico predstúpil pred novinárov sám, vyhlásenie poskytol bez možnosti kladenia otázok. Ako povedal, osemhodinové rokovania boli dlhé a náročné.

„Návrh programových priorít je kompletný,“ vyhlásil líder Smeru. Návrh však ešte musí prejsť cez stranícke štruktúry zainteresovaných strán, hneď potom bude po 14.00 hod. pokračovať rokovanie na Úrade vlády.

Tam sa podľa Fica bude definitívne rozhodovať o programových prioritách ako o niečom, čo by mohlo byť súčasťou dohody o spolupráci štyroch subjektov pri vytváraní vlády a úprave pomerov v Národnej rade SR.

V pondelok sa neriešili personálne otázky ani žiadne pomery v parlamente či vláde. „Riešili sa programové prieniky a tie dopadli podľa bilaterálnych rokovaní,“ informoval Fico. Podľa lídra Smeru sa nenašli témy ani otázky, ktoré by štvoricu strán definitívne rozdeľovali. Fico tiež verí, že v utorok sa začne úspešné rokovanie o schválení priorít.

Jednotlivé strany začnú o dohodnutom návrhu rokovať ešte v pondelok večer.

20:18 Kresťanská i židovská viera je nezlučiteľná s rasizmom, antisemitizmom a výzvami na násilie. V spoločnom vyhlásení to dnes uviedli predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský a predseda Ústredného zväzu židovských obcí Igor Rintel. "Roztrpčenie nad problémami nesmie vydláždiť cestu radikálnym riešeniam, ktorým chýba potrebné rozlišovanie,“ reagovali nepriamo na volebný úspech extrémistickej strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko.

20:13 Ak zostane pätnásťčlenný kabinet, Smer by mal v ňom nominovať sedem členov vlády, po troch by mali navrhnúť SNS a Most-Híd a dvoch Sieť. Podľa informácií agentúry SITA trvá Smer na tom, že okrem postu premiéra obsadí aj pozície ministrov vnútra a financií. Na týchto miestach by mali zostať Robert Kaliňák a Peter Kažimír. Smeru by mal pripadnúť aj rezort zahraničia, ktorý by mal viesť súčasný minister Miroslav Lajčák.

19:56 Lídri Smeru, SNS, Mostu a Siete rokujú o programových prioritách už sedem hodín. Konkrétny dokument sa však v pondelok podpisovať nebude, podľa šéfa tlačového oddelenia úradu vlády Erika Tomáša by sa tak malo stať v utorok po tom, ako schválené body prerokujú aj jednotlivé stranícke centrály. Rokovania sú podľa Tomáša konštruktívne.

19:55 Ak by sa našlo „sedem statočných poslancov,“ Richard Sulík v TA3 vyhlásil, že by si bol opäť ochotný sadnúť za rokovací stôl. Šanca na pravicovú vládu je mimoriadne nízka, ale nie nulová, zopakoval.

19:34 Ako by mohla vyzerať budúca vláda? Pozrite si možných kandidátov na post ministrov v koaličnej vláde Smeru, SNS, Mostu s Siete.

article_photo(zdroj: SME)

18:55 „Dostal som niekoľko ponúk neoficiálnou cestou, aby som si povedal, čo chcem za to, keď pôjdeme so Smerom do vlády," povedal pre HNtelevíziu Richard Sulík. Pre liberálov bolo v hre šesť ministerstiev.

18:23 Predčasné voľby sú v situácií s účasťou neonacistov a mafiánov v parlamente rizikové. Procházka a Bugár však musia byť pripravení z vlády odísť. Píše Jakub Filo.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Koalícia je spečatená a kauzy prídu

18:06 Novozvolení poslanci za Kotlebovu extrémistickú stranu si uctili 77. výročie vzniku Slovenského štátu. Pred hrob prezidenta prvej Slovenskej republiky Jozefa Tisa prišli na spomienkovú akciu na bratislavskom Martinskom cintoríne Martin Beluský, Natália Grausová a Peter Krupa. Informuje o tom spravodajský web Markízy tvnoviny.sk.

Podľa televízie poslanci svoju účasť na podujatí nechceli komentovať. Vznik Slovenského štátu, ale i vtedajšieho prezidenta Tisa oslavuje predovšetkým krajná pravica.

Kotlebova strana TASR informovala, že sa hlásila a vždy sa aj bude hlásiť k prvej Slovenskej republike. "Štrnásty marec je dňom vzniku prvej slovenskej štátnosti a samostatnosti v našich novodobých dejinách. Prvá Slovenska republika bola štátom založeným na národnom, sociálnom a kresťanskom princípe. Na týchto princípoch dnes stojí aj naša strana," uviedol podpredseda ĽSNS Rastislav Schlosár.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: 77 rokov od zločinu na ľuďoch a na krajine

18:04 Výzvu nespokojných poslancov Siete Beblavého a Macháčkovej #Nievmojommene podpísalo za štyri hodiny šesťtisíc ľudí.

17:15 Rozhodnutím uvažovať o vláde so Smerom odradili množstvo ľudí, ktorí im dali vo voľbách hlas. Pri slabých volebných ziskoch Mostu-Híd a Siete to môžu byť pre ne posledné štyri roky, keď budú môcť presadiť svoje programové priority – ak im to Smer umožní. Čítajte viac: Vládnutie so Smerom môže znamenať koniec Mosta a Siet.

17:08 Budovanie Fico III, ktorého silueta sa po sobote vyškiera od ucha k uchu státisícom voličov, je fraška, politický bankrot Bélu Bugára a volebný podvod. Píše Peter Schutz.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Budovanie vlády Fico III je fraška a podvod

16:52 Študenti Filozofickej fakulty Univerzity Komenského vyvesili na budovu univerzity obrovský transparent s antifašistickým symbolom.

16:50 Lídri Smeru, SNS, Mostu-Híd a Siete sú po takmer štyroch hodinách rokovania v polovici diskusie o programových prienikoch, ktoré majú tvoriť základ programového vyhlásenia novej vlády. Novinárom to oznámil šéf komunikácie Úradu vlády Erik Tomáš s tým, že politici uzavreli štyri z ôsmich veľkých kapitol.

16:37 Predseda KDH Ján Figeľ sa v stredu zrejme vzdá funkcie. Podľa informácií agentúry SITA to oznámil na rokovaní straníckeho predsedníctva. Vedením strany do snemu poverí bývalého poslanca Pavla Zajaca, ktorý je podpredsedom hnutia. V sobotu bude rokovať Rada KDH, ktorá má rozhodnúť o zvolaní snemu.

Figeľ v nedeľu 6. marca oznámil, že on a vedenie strany je pripravené vyvodiť zodpovednosť za dosiahnuté volebné výsledky a na najbližšej Rade KDH ponúkne svoje funkcie. Zasadnutie rady zvolal na 19. marca. Toto nepostačovalo podpredsedovi KDH Petrovi Belinskému, ktorý sa o deň neskôr vzdal straníckej funkcie.

16:30 Most-Híd zverejnil na svojej facebookovej stránke list Bélu Bugára voličom a sympatizantom. Vysvetľuje v ňom, prečo jeho strana rokuje o možnej spolupráci so Smerom a SNS.

Otázka podľa Bugára nestojí tak, či krajina bude mať vládu pravicovú, alebo ľavicovú. „Otázka stojí tak, že či dokážeme udržať demokratický systém v tejto krajine, či dokážeme udržať proeurópské a proatlantické smerovanie Slovenska. Alebo pripustíme predčasné voľby, ktoré posilnia chaos, extrémistov, nenávisť a nesystémové prvky na našej politickej scéne,“ píše sa v Bugárovom liste.

16:11 Polícia vzniesla obvinenia v kauze Váhostav. Viac sa dočítate tu.

15:55 Nové meme s Robertom Kaliňákom baví internet. Ten trápny moment, keď...viac sa dozviete tu.

15:45 Na vývoj udalostí reaguje aj ďalší novozvolený poslanec Siete Igor Janckulík.

15:00 Na Úrade vlády rokujú za jedným stolom štyri trojčlenné delegácie už dve hodiny, prizvaný bol aj minister financií Peter Kažimír. Rokovania budú zrejme trvať až do noci.

Smer reprezentuje Robert Fico, Robert Kaliňák a Marek Maďarič, SNS Andrej Danko, Jaroslav Paška a Anton Hrnko, Most-Híd Béla Bugár, Lucia Žitňanská a László Solymos a Sieť Radoslav Procházka, Andrej Hrnčiar a Tomáš Stoklasa.

14:19 Facebookom sa šíri web 10 slušných ľudí, ktorý vyzýva ľudí, aby presvedčili ešte ďalších poslancov strán Most-Híd a Sieť, aby nešli do vlády so Smerom. Túto výzvu stihlo podpísať takmer dvetisíc ľudí. Internetová stránka uvádza ako vzor troch poslancov Siete, ktorí pohrozili svojim odchodom zo strany v prípade, že by sa rozhodla ísť do vlády so Smerom.

14:12 „Béla Bugár a Radoslav Procházka spáchali podvod na voličoch,“ vyhlásil to na brífingu Igor Matovič. "Tento podvod bol dopredu zosnovaný," zdôraznil a vyzval na uskutočnenie predčasných volieb.

"Už minulý týždeň v utorok som dostal informáciu z prostredia Andreja Danka, že budú hrať ústretových a naklonených k vytvoreniu pravicovej vlády s tým, že Andrej Danko príde na sneme s dôvodom, prečo nevstúpi do pravicovej vlády a Sieť a Most sa obetujú," povedal Matovič. "Čistý podvod," doplnil.

Vyzýva tiež ostatných poslancov Siete a Mostu-Híd, aby nasledovali „troch statočných“ Beblavého, Macháčkovú a Petrík. Matovič prípadných odídencov rad privíta v poslaneckom klube „obyčajných.“

"Jediná záchrana pred zlodejmi sú predčasné voľby," vyhlásil Matovič s tým, že pravicová vláda nemá šancu. Tvoriacu sa vládu so Smerom, SNS, Sieťou a Mostom-Híd nazval kšeftársko-zlodejský zlepenec.

Daniel Lipšic zasa nazýva vznikajúci kabinet vládou oligarchov.

14:10 Primátor Trenčína Richard Rybníček zakladá vlastnú stranu. Povedal to v rozhovore pre aktuálne vydanie .týždňa. "Pripravujem sa na to, že v prípade predčasných volieb si vypýtam od ľudí mandát na vládnutie," vyhlásil s tým, že jeho nová strana bude konzervatívna.

13:48 Ak bude Smer súčasťou vlády alebo bude v opozícii, boj proti prejavom fašizmu bude jej základnou líniou politiky. Vyhlásil to premiér Fico, ktorý v deň 77. výročia vyhlásenia slovenského štátu, prišiel k pamätníku obetiam holokaustu na Rybnom námestí v Bratislave položiť veniec.

Uctiť si pamiatku obetí holokaustu si Fico neprišiel podľa vlastných slov ani tak pre minulosť, ako skôr pre prítomnosť a budúcnosť. "Slovensko môže byť hrdé na všeličo, je tu však jeden moment, ktorý si nesmieme dať zobrať, pretože je to diamantový pilier našej štátnosti, a to je odpor voči fašizmu," povedal.

13:41 Po odchode Simony Petrík, Miroslava Beblavého a Kataríny Macháčkovej je jasné, že poslanecký klub Siete v parlamente nevznikne. Na jeho založenie je potrebných osem poslancov, bez trojice odídencov obsadí Sieť iba sedem kresiel. Platí to v prípade, že Sieť podpíše koaličnú dohodu so Smerom.

Macháčková by pôsobila v parlamente ako nezaradená poslankyňa, Beblavý a Petrík zatiaľ svoje ďalšie pôsobenie neriešia.

13:31 Miroslav Beblavý zo Siete považuje rokovanie strany so Smerom za porušenie predvolebných sľubov. "Prebiehajúce koaličné rozhovory o vzniku vlády vedenej Smerom sú podľa nás zo strany najvyšších predstaviteľov Siete nielen porušením jasných predvolebných záväzkov a prísľubov, ktoré sme spolu všetci dali, ale sú aj veľmi zlou správou pre Slovensko," vyhlásil Beblavý.

Preto spolu s Katarínou Macháčkovou a Simonou Petrík vystúpia zo strany, ak Sieť podpíše koaličnú zmluvu so Smerom.

Pre voličov aj členov Siete založili stránku nievmojommene.sk, kde môžu zverejniť svoje názory na konanie čelných predstaviteľov strany. "Chcem vyzvať aj našich členov, aby aj oni dali najavo svoj postoj a názor," hovorí Beblavý.

Beblavého konanie Procházku prekvapilo, je pre neho záhadou, ako mohol takto zahodiť svoje meno.

13:27 Strana Most-Híd si na Facebooku zmenila slogan. Po novom znie: Robiť veci správne, nielen populárne.

13:24 Ak sa Sieť stane súčasťou vlády Smeru, SNS a Most-Híd Simona Petrík nezostane v strane. Oznámila to na svojom facebookovom profile.

13:02 Rokovanie na Úrade vlády sa začne každú chvíľu, informovala hovorkyňa premiéra Fica Beatrice Szabóová. Po konci rokovania by mali lídri Smeru, SNS, Mostu a Siete urobiť vyhlásenie.

12:57 Béla Bugár aj Radoslav Procházka dorazili na Úrad vlády. Procházka na novinárske otázky vôbec nereagoval. Na otázku, či Mostu neuškodí spolupráca so Smerom, Bugár povedal: „Je to veľká zodpovednosť.“

Odchody z poslaneckého klubu zatiaľ nehrozia. "My máme rozhodnutie celého predsedníctva, všetkých poslancov, ísť rokovať a pretlačiť naše programové priority," povedal Bugár.

Na otázku, ako vníma Sulíkove vyjadrenie, že rodiaca sa koalícia je mačkopes, Bugár odvetil, že zodpovedný politik by mal najprv rozmýšľať, či urobil všetko pre to, aby tu mohla vzniknúť iná vláda, napr. s 90 hlasmi.

"Aj Sulík, aj Sieť, aj my a Smer, to by bola absolútne iná vláda. Pán Sulík nevie a necíti tú zodpovednosť," dodal Bugár.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Odchody z klubu Mosta-Híd zatiaľ nehrozia, hovorí Bugár

12:13 „Ja osobne som nikdy neprejavoval ambície byť premiérom, gazdom,“ začal Richard Sulík brífing. "SaS zažila 5. marca obrovský úspech, stali sme sa lídrom pravice," pokračoval.

Líder SaS podľa vlastných slov spravil všetko preto, aby vznikla slušná pravicová vláda. "Po včerajšku vieme, že takáto vláda nevznikne," poukázal na rokovania Smeru s Mostom-Híd a Sieťou.

Šanca pre vznik slušnej pravicovej vlády je tak podľa Sulíka mimoriadne nízka. "Budeme rešpektovať, ak vládu zostaví Robert Fico," doplnil.

Konanie Bélu Bugára a Radoslava Procházku nechcel komentovať. Tempo akým vznikla dohoda so Smerom, je podľa neho dôkazom, že rozhovory prebiehali už skôr. Sulík je presvedčený, že pravicová vláda by bola stabilnejšia ako vláda Smeru, SNS, Mosta-Híd a Siete.

Dodal tiež, že zostáva v europarlamente. Strane to podľa Sulíka pomôže a prospeje. Voličov SaS a celej pravice ubezpečil, že zo slovenskej politickej scény sa nevytratí. "Urobím všetko pre to, aby SaS bola razantnou a tvrdou opozíciou voči tomu mačkopsu, ktorý sa nám chystá vládnuť," poznamenal.

11:58 "Prekvapuje ma tento záujem pri takejto technickej záležitosti," povedal Richard Sulík k účasti novinárov na brífingu. Líder SaS si myslí, že to, že bol v europarlamente SaS pomohlo, keďže liberáli začínali pred voľbami na štyroch percentách.

V tomto trende zbierania podpory chce pôsobením v europarlamente pokračovať.

11:16 Strana maďarskej komunity odložila plánované rokovanie so stranou Most-Híd. Ako povedal predseda republikovej rady SMK László Szigeti, dôvodom je črtajúca sa vládna koalícia, ktorej súčasťou by mohla byť aj Slovenská národná strana.

"Táto skutočnosť nás viedla k zasadnutiu predsedníctva, ktoré sa zišlo v nedeľu večer a uzniesli sme sa na tom, že za daných okolností sa delegácia SMK na dnešnom rokovaní nezúčastní," povedal. Pre SMK je SNS vo vláde problematická, pričom to nie je v súlade s hodnotovou orientáciou strany.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Nová vláda zrejme bez Smeru nebude

10:39 Predseda hnutia OĽaNO - NOVA Igor Matovič na svojom facebookovom profile zareagoval na súčasnú politickú situáciu. Tvrdí, že pravdepodobná koalícia Smer, SNS, Most-Híd a Sieť bola vopred dohodnutá. Matovič sa takisto vyjadril aj k nedeľňajšiemu rokovaniu lídra strany Sieť Radoslava Procházku a Roberta Kaliňáka (Smer).

"V nedeľu večer na úrade vlády rokoval Procházka okrem Kaliňáka aj priamo s Robertom Ficom. Dokazujú to fotografie Nového času, ktoré Fica zachytávajú v aute pri odchode z úradu vlády tesne po odchode Procházku. To, že po Procházkových tvrdeniach, že on na žiadnom úrade vlády v nedeľu nebol, to na seba zobral Kaliňák a tvrdil, že sa bavili s Procházkom o hocičom, ale o voľbách nie, je lož. Už v tú nedeľu dohodli presný postup a preto Fico vyzeral taký spokojný a vyrovnaný na tlačovke," uviedol na sociálnej sieti Matovič.

10:25 Predseda SaS Richard Sulík definitívne nenastúpi ako poslanec do Národnej rady. Potvrdil to s tým, že ostane poslancom Európskeho parlamentu. Tieto dve funkcie sú podľa Ústavy SR nezlučiteľné.

Sulík už pred voľbami hovoril, že ak by bola SaS súčasťou proreformnej vlády, vzdá sa mandátu europoslanca a bude pôsobiť v slovenskej exekutíve.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Sulík uprednostnil Brusel, do parlamentu nenastúpi

10:00 Nataša Žembová skončila na pozícii hovorkyne Kresťanskodemokratického hnutia. Na tomto poste pôsobila o niečo dlhšie ako rok, hovorkyňou sa stala vo februári 2015.

V KDH sa hovorí, že bude kandidovať na podpredsedníčku hnutia. Kresťanskí demokrati sa do parlamentu nedostali prvýkrát v histórii. Komunikáciu bude mať zatiaľ v KDH na starosť Darius Anton Hatok.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Žembová skončila ako hovorkyňa kresťanských demokratov

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Najvýhodnejšie ročné online predplatné SME.sk len za 29€
 3. Nový supermarket Fresh otvorili na Aničke
 4. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018?
 5. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej!
 6. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 7. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 8. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 9. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 10. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Najvýhodnejšie ročné online predplatné SME.sk len za 29€
 3. Nový supermarket Fresh otvorili na Aničke
 4. Attracting talent – Why Millennials are choosing to join Johnson
 5. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018?
 6. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej!
 7. Alarica – new business project in the market of shoes
 8. Ako jazdiť na snehu alebo ľade?
 9. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 10. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 7 238
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 7 005
 3. Nový supermarket Fresh otvorili na Aničke 4 177
 4. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 3 126
 5. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku 3 036
 6. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej! 2 351
 7. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 2 223
 8. Najvýhodnejšie ročné online predplatné SME.sk len za 29€ 2 141
 9. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018? 1 702
 10. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 1 516

Téma: Rokovania o vláde po voľbách 2016


Článok je zaradený aj do ďalších tém Parlamentné voľby v Česku 2017, Voľby

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Fico, Kaliňák či Danko to nie sú. Kto sú najmajetnejší politici na Slovensku

Aktivisti skontrolovali majetok verejných funkcionárov.

DOMOV

Znalca odsúdili za platinové sitká na desať rokov

Druhého obžalovaného Juraja Lettricha súd oslobodil.

Neprehliadnite tiež

Raši podal trestné oznámenie pre marenie volieb župana

Upozorňuje na enormný počet neplatných hlasov.

Vyskočili obce s Rómami. Starosta: Niektorí sú negramotní, krúžkujú hore–dole

Za množstvom neplatných hlasov môže byť aj slabá sociálna zručnosť.

Expredseda komisie snahu o manipuláciu volieb nevylučuje

Odborník hovorí o zodpovednosti politických strán za delegovanie do komisií.

Trnka: Raši sa nedokáže zmieriť s prehrou

Ako reagujú súperi v boji o košického župana.

Svet zdravia pôrodnicu vo Svidníku zatiaľ zachová, má však podmienky

Pôrodnica by mala pokračovať aj po 1. februári tohto roku.