SME
Pondelok, 16. máj, 2022 | Meniny má Svetozár

V Smere o Ficovom nástupcovi nešpekulujú (minúta po minúte)

Ohrozením nie je podľa Matoviča Kotleba, ale korupcia Smeru.

V parlamente sa diskutuje o programovom vyhlásení vlády.V parlamente sa diskutuje o programovom vyhlásení vlády. (Zdroj: TASR)
Prečítajte si tiež: Pellegrini požiadal v mene vlády o dôveru (minúta po minúte) Čítajte 

Dianie v parlamente sme sledovali minútu po minúte: 

19:00  Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Rozprava v parlamente bude pokračovať v stredu o 9:00 hod. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

18:30 Veronika Remišová prišla za rečnícky pult s vlajkou na podporu nespokojných učiteľov. Z formálnej stránky sa podľa poslankyne OĽaNO podobá programové vyhlásenie na nepodarenú diplomovku.  

Jednou z veľkých oblastí plytvania sú eurofondy. „Nie je tu ani snaha ani nádej, že by vláda zmenila systém v ich čerpaní,“ vyhlásila Remišová. Chýba jej tiež zmena vo fungovaní prokuratúry. Na druhej strane oceňuje snahu personálne posilniť Najvyšší kontrolný úrad.

Ostatné protikorupčné opatrenia vyzerajú podľa Remišovej na papieri dobre. „Keď však príde na plnenie sľubov ostane trápne ticho.“ 

Prečítajte si tiež: Z varovného prstu sa zdvihne pravica Čítajte 

18:12  Šéf parlamentu Andrej Danko prijal predstaviteľov nespokojných zamestnancov školstva. „Som predsedom parlamentu krátko a som veľmi krátko aj členom koaličnej rady a predsedom koaličnej strany. Snažím sa o zmenu, o pochopenie, o prínos toho zdravého rozumu a v takom duchu sa nieslo aj stretnutie so zástupcami školstva,“ povedal Danko po stretnutí.

SkryťVypnúť reklamu

Rešpektuje tiež právo na štrajk a zástupcovia všetkých nespokojných skupín majú dvere v jeho kancelárii otvorené. Ocenil tiež jednotnosť všetkých zástupcov školstva, ktorí ho navštívili.

Danko odmieta populizmus a prázdne sľuby, štát podľa neho musí vedieť garantovať to, k čomu sa zaviaže. Za programovým vyhlásením vlády si stojí.

Zástupcovia školstva odovzdali Dankovi deklaráciu a spolu sa rozprávali nielen o platoch, ale aj o ďalších problémoch v školstve. Dankovi podľa Ondeka vysvetlili, prečo požadujú zvýšenie miezd o 25 percent od 1. januára 2007 a neskôr každoročné navyšovanie mzdy o desať percent. 

Prečítajte si tiež: Pobyt v nemocnici Ficovi zrejme predĺžila opatrnosť lekárov Čítajte 

17:50  Robert Fico bude predsedom vlády celé štyri roky. Verí tomu  minister vnútra Robert Kaliňák (Smer) aj jeho koaličný partner šéf Siete Radoslav Procházka. Premiérov zdravotný stav však bližšie nekomentujú. 

SkryťVypnúť reklamu

"Predseda vlády je momentálne PN, ale vykonáva svoju funkciu aj uskutočňuje všetky potrebné rozhodnutia," povedal novinárom Kaliňák, ktorý je presvedčený, že Fico bude premiérom celé štyri roky.

"Pre nás je najpodstatnejšie, kto je jednotka."

Podpredseda vlády Robert Kaliňák

V Smere sa podľa neho nešpekuluje o Ficovom nástupcovi. "Pre nás je najpodstatnejšie, kto je jednotka. To nám je jasné a tešíme sa, že sa premiér vráti do svojej činnosti," poznamenal.

Nepovedal, či lekári zvažujú operáciu premiéra. "Bola to otázka, ktorá súvisí so srdcovo-cievnym obehom. Teraz sa lekári snažia robiť diagnózu," opísal. Kaliňáka teší, že je Ficov stav stabilný a nezhoršuje sa. Osobne si myslí, že premiér zákrok ešte nepodstúpil. Čaká na to, čo povedia lekári koncom týždňa. "Do konca týždňa by sme sa mali dozvedieť viac aj o tom, ako rýchlo sa vráti do úplného pracovného procesu," doplnil Kaliňák.

SkryťVypnúť reklamu

Procházka dúfa, že sa premiér čo najskôr vráti do úradu. Nepovedal, či by bol miesto Fica pre neho prijateľnejší Kaliňák alebo vicepremiér pre investície Peter Pellegrini (Smer).  

17:36 Peter Pčolinský sa necíti ako politik.  V pléne hovoril o tom, čo hovoria na vládny program ľudia na východe, odkiaľ pochádza. „Čo mám ja z toho ako občan Vranova, keď bude diaľnica do Košíc? Diaľnica nie je to, čo ľuďom na východe chýba,“ vyhlásil.

„Prečo vláda nepodporí domáci cestovný ruch?“ poukázal Pčolinský na „úpadok“ zelenej perly východu Domaše. Máme hory, lesy, hrady, jazerá a nevyužívame nič, doplnil.    

17:17 Gábor Grendel (OĽaNO) bol príjemne prekvapený tým, že vláda zverejnila programové vyhlásenie, ktoré nazval povinnou jazdou.  Dôležitejšie ako slová budú však podľa Grendela skutky. 

SkryťVypnúť reklamu

"Ja za túto vládu nezahlasujem," uzavrel svoje vystúpenie Grendel. 

16:53 Aj keď vytváranie pozitívneho (neutrálneho) vzťahu k Fico III je ozaj umenie, spôsob práce opozície, ako preniká „dole“ medzi ľud, sa javí ako celkom nešťastný. Píše komentátor SME Peter Schutz.

Prečítajte si tiež: Hanobiť Smer s mierou Čítajte 

16:42  Ako neformálne spoločenstvo poslancov vznikol Klub priateľov transparentnosti, informoval nezaradený poslanec Miroslav Beblavý.

V klube sa podľa jeho slov spájajú poslanci, ktorým záleží na tom, aby sa zvyšovala transparentnosť verejného života na Slovensku a chcú k tomu v parlamente prispieť.

Klub sa bude stretávať počas schôdzí parlamentu a má slúžiť na výmenu informácií a podporu spolupráce naprieč politickým spektrom.

Prečítajte si tiež: Opozícia založila Klub priateľov transparentnosti Čítajte 

16:36 Šéf parlamentu Andrej Danko osobne prijal predstaviteľov školských odborov, protestujúci sa pomaly rozchádzajú. 

SkryťVypnúť reklamu

16:30 Daniel Lipšic vo svojom príhovore spomína piešťanské CT-čko a opäť hovorí o tom, že kauzu chcú upratať pod koberec. Vyhlásil tiež, že predstavitelia Mostu a Siete zradili a podviedli svojich voličov.

16:12 „To čo si predviedla bol štátnicky príhovor,“ pochválil Poliačik svoju stranícku kolegyňu. 

16:05 Generálna prokuratúra musela zastaviť obvinenia pri kauze nákupu CT pre piešťanskú nemocnicu, lebo v prípade podania obžaloby by bolo veľké riziko, že obvinení začnú hovoriť o veľkých rybách v pozadí. Takto si vysvetľuje Lipšic krok prvého námestníka generálneho prokurátora Reného Vaneka, ktorý zrušil obvinenia voči všetkým osobám v kauze CT.

Šéf Obyčajných Matovič doplnil, že ak Smer kauzu zamietne a ministerka spravodlivosti Žitňanská (Most-Híd) či šéf Siete Radoslav budú ticho, sú nehodní ďalších hlasov od voličov. "Ak budú ticho, dokážu, že pred voľbami podviedli vlastných voličov," uzavrel.

SkryťVypnúť reklamu

15:57  Dav nespokojných zamestnancov školstva dorazil pred parlament a vyzýva poslancov, aby vyšli von a vypočuli si ich vyhlásenie. Zatiaľ vyšla iba poslankyňa Veronika Remišová (OĽANO-NOVA), Martin Poliačik (SaS), Peter Pčolinský (Sme rodina) a Igor Matovič (OĽANO-NOVA). "Ak prídete v takomto počte, snáď sa moji kolegovia zobudia," vyhlásil Pčolinský.

15:40 Liberáli z SaS chcú pre podozrenia v prípade nadmerných daňových odpočtov súvisiacich s projektom Five Star Residence a podnikateľom Ladislavom Bašternákom zvolať mimoriadne rokovanie finančného parlamentného výboru. Poslanec za SaS Jozef Rajtár už preto podal návrh na zvolanie mimoriadneho výboru, na ktorý žiada predvolať ministra financií Petra Kažimíra a riaditeľa Finančného riaditeľstva Františka Imreczeho. 

SkryťVypnúť reklamu

15:28 Slovo v parlamente si vzala podpredsedníčka Lucia Nicholsonová, ktorá sa „matersky“ prihovorila poslancovi ĽSNS Rastislavovi Schlosárovi. „Vy vyzeráte ako vetchý konárik na Kotlebovom strome. Tak vetchý, že by som si cez vás nezavesila ani hodvábny šál," konštatovala Nicholsonová a ďalej mu povedala, že uveril sile, ktorú získal. Nicholsonová tak reagovala na skoršie Schlosárovo vyjadrenie, keď homosexuálov nazval hybridmi. Súčasnú koalíciu nazvala koalíciou prapodivných vzťahov. 

„Mám tu pre vás pozdrav od bývalého vyšetrovateľa Milana, ktorý poukazuje na to, že už v čase, keď vyšetroval kauzu DPH mali sme tu daňovú kobru, NAKA a aj tak mu nebolo umožnené celú kauzu vyriešiť,“ hovorí Nicholsonová. 

 Poukázala aj na nedostatky v sociálnej politike. Chýba jej otvorenie diskusie o tom, nakoľko je jednotlivec zodpovedný za svoje starnutie. "To sa dá tak, že ľuďom sa priblíži cez rôzne formy pripoistenia. Môžeme nástupnícku generáciu mladých ľudí upozorniť na to, že budú odkázaní a musia na tú službu prispievať a byť na to pripravení tak, ako je to aj v iných krajinách," priblížila Nicholsonová. Nesúhlasí aj s politikou tvorby pracovných miest. 

SkryťVypnúť reklamu

V programovom vyhlásení vlády mohla byť aj privatizácia služieb zamestnanosti, Nicholsonová ako príklad uviedla anglosaské krajiny či Austráliu a Kanadu. 

Úchylka zostane úchylkou napriek tomu čo si myslia liberáli, reagoval Schlosár na Nicholsonovú.  

Prečítajte si tiež: Vyšetrovateľ: V polícii vládne strach, nadriadení ma nepodržali Čítajte 

15:21 Pochod nespokojných k parlamentu sa začal, podľa Ondeka je v ňom takmer osemtisíc účastníkov. 

15:02 Pre Branislava Kočana bolo programové vyhlásenie vlády a to najmä v platovej otázke krutým výsmechom.  Prvé kroky ministerstva školstva, zmena hovorcu, ako aj nominácia Erika Tomáša za štátneho tajomníka, podľa neho naznačuje jeho smerovanie. „Vypúšťajú už prvé bubliny, že vyhlásenie vlády je spoločným dielom. To nie je pravda,“ reagoval na Plavčanove vyjadrenia. 

14:56 Voliči chceli podľa Zsolta Simona (nezaradený)  zmenu, nie kontinuitu. Simon je rád, že môže zaujať postoj, aký mal pred voľbami a nemusí ho meniť. 

SkryťVypnúť reklamu

Simon vo svojom prejave kritizoval najmä oblasť pôdohospodárstva. Ako uviedol, vláda sa zaviazala zintenzívniť podporu sektorov, ktoré môžu vytvárať pracovné miesta, akými sú napríklad výroba, vinárstvo, ovocinárstvo, ale aj potravinársky priemysel. "Je mi nesmierne ľúto ministerky, ktorá má tento cieľ naplniť," tvrdí Simon. V programovom vyhlásení vlády mu chýba aj riešenie starých environmentálnych záťaží.

14:54 Podpredsedu zvolili aj v osobitnom kontrolnom výbore na kontrolu činnosti NBÚ. Stal sa ním Augustín Hambálek (Smer). Za overovateľov boli zvolení Martin Fecko a Dušan Valocký.

14:52 Pred Úradom vlády sa zišiel asi štvortisícový dav. Vladimír Crmoman z Iniciatívy slovenských učiteľov neverí, že toto je posledné zhromaždenie. Iveta Majerová označila text vyhlásenia vlády za vtipné a zábavné čítanie. Poukázala na to, že avizované zvýšenie platov v priemere o 25 percent, konzervuje iba súčasný stav. V platoch vidí skrytú diskrimináciu žien, keďže 80 percent pracovníkov v školstve sú ženy. 

SkryťVypnúť reklamu

14:44 Ján Budaj poukázal na to, že Beblavého kritika programového vyhlásenia vlády má víziu. 

14:38 Miroslav Beblavý medzitým v parlamente hovorí o politike status quo. Je to podľa neho politika čiastkových reakcií na „prúsery“. „Takú sme videli v školstve posledné štyri roky a uvidíme aj ďalšie,“ hovorí. 

Beblavý neobišiel ani zdravotníctvo, kde sme podľa poslanca prerazili dno. V ministrovi Druckerovi vidí nádej a chce mu na jeho ceste pomáhať.  Naopak, nominácia Plavčana na post ministra školstva svedčí o vládnej absencii vízie o zmene v rezorte.    

Slovensko podľa Beblavého stojí desať rokov na mieste s verziou 1.0, ktorá sa nevylepšovala a potrebovalo by sa upgradeovať na verziu 2.0.

„Sme zaseknutí na veciach, na ktorých nie sú ideologické spory,“ povedal. Za tri najvážnejšie oblasti, ktoré potrebujú modernizovať,  označil rovnosť pred zákonom a zníženie korupcie, funkčný, lacnejší a jednoduchší štát a investovanie do budúcnosti krajiny, teda rozvoj výskumu a vedy. Nová vláda má však podľa Beblavého takmer nulovú pravdepodobnosť, že Slovensko za štyri roky zásadnejšie zmodernizuje.

SkryťVypnúť reklamu

Kabinet tiež podľa neho rezignoval na strednú vrstvu, keď v programovom vyhlásení nespomína zníženie daňovoodvodového zaťaženia pre zamestnancov, respektíve odbúranie administratívnej záťaže pre bežných občanov. 

14:29 Šéf školských odborov Pavel Ondek pred niekoľkotisícovým zhromaždením nespokojných zamestnancov školstva predniesol body programového vyhlásenia vlády a poukázal na to, ako sa prelínajú s požiadavkami pedagogických pracovníkov. Podľa transparentu sú tu zastúpení učitelia prakticky zo všetkých regiónov a oblastí školstva. Ondek vláde vyčíta, že vo vyhlásení úplne chýbajú požiadavky nepedagogických pracovníkov školstva. 

14:15 Pred Úradom vlády sa zišli nespokojní učitelia. Vyjadriť tak chcú nespokojnosť s programovým vyhlásením  v oblasti školstva. Školské organizácie oceňujú zapracovanie niektorých požadovaných systémových zmien smerujúcich k zlepšeniu školstva. Zároveň sú však nespokojné s nedostatočným finančným zabezpečením deklarovaných zmien, hlavne dôstojného postavenia zamestnancov v školstve.

SkryťVypnúť reklamu

Na mieste protestu je naša redaktorka Zuzana Matkovská. 

14:12 Po Macháčkovej sa za rečnícky pult postavil Miroslav Beblavý, ktorý zaželal premiérovi Ficovi skoré uzdravenie. Slovensko je podľa neho v mnohom drahý a nefunkčný štát.  

14:05 Po obednej pauze opäť pokračuje v rozprave nezaradená poslankyňa Katarína Macháčková, ktorá skritizovala vládny zámer budovania ciest. 

13:47 Poslanci dokážu zvládnuť prítomnosť Kotlebovej strany v parlamente. Poukazujú na to iniciátori Výzvy Stop fašizmu. Radia im, aby sa pri reakciách na prejavy, návrhy či iniciatívy strany riadili stratégiou, ktorá vychádza z takzvaného "Schwerinského vyhlásenia". V tomto duchu doručili poslancom dokument. O iniciatíve informovala Irena Bihariová, právnička a predsedníčka združenia Ľudia proti rasizmu a spoluautorka výzvy.

SkryťVypnúť reklamu

13:38 Anticenu Sexistický kix za najsexistickejšiu reklamu roka získala poslankyňa Janka Cigániková (SaS) za reklamu Zbavme sa zbytočných prekážok!

Anticena je určená zadávateľom najsexistickejšej reklamy vo verejnom a internetovom priestore na Slovensku a udelili ju ženy z Aliancie žien – Cesta späť, ktorá je dcérskou organizáciou mimovládnej organizácie Aliancia žien Slovenska zameranej na obhajobu ženských práv.

Prečítajte si tiež: Zamestnanci školstva sa zjednotili, plánujú spoločný protest Čítajte 

13:20 Minister školstva Peter Plavčan rešpektuje právo každého človeka vyjadriť svoj názor. Reagoval tak na protestný pochod učiteľov.  Zároveň uviedol, že je dôležité povedať, že každý má zodpovednosť za budúcnosť školskej reformy.

Protest, ktorý sa začne pred Úradom vlády SR na Námestí slobody o 14.00 h, organizuje Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku spolu s partnerskými organizáciami. Účastníci by sa mali neskôr presunúť pred budovu parlamentu, kde prebia diskusia o programovom vyhlásení. 

SkryťVypnúť reklamu

13:06 Podpredseda parlamentu Martin Glváč vyhlásil obednú pauzu, rozprava bude pokračovať o 14:00 hod.

12:43 Diskusia pokračuje vystúpením nezaradenej poslankyne Simony Petrík. Začala kritikou absencie témy rodiny v programovom vyhlásení a chýba jej aj ratifikácia Istanbulského protokolu. Petrík sa však napriek kritike teší na konštruktívnu diskusiu. 

Rastislav Schlosár z ĽSNS sa Petríkovej spýtal ako si predstavuje rodinu. Rodinu muža a muža, či ženy a ženy nazval úchylným hybridom. Poslanec Dostál reagoval, že na niektoré úchylné otázky netreba reagovať. 

12:35 Parlamentná kultúra je na úrovni štvrtej cenovej skupiny a medzi politikmi vidieť názorovú hluchotu a slepotu. Preto budú všetci po ďalších voľbách naozaj šokovaní, vyhlásil za klub Sme rodina jej líder Boris Kollár. 

"Mnoho ľudí bolo po týchto voľbách šokovaných. Ak hľadáte príčiny, pozrite sa do zrkadla."

Boris Kollár, Sme rodina

"Mnoho ľudí bolo po týchto voľbách šokovaných. Ak hľadáte príčiny, pozrite sa do zrkadla. Invektívy, hádky, hašterenie, to je signál voličom, že ste buď nič nepochopili, alebo zámerne ignorujete varovný prst voličov," odkázal Kollár poslancom.

Na margo vládneho vyhlásenia uviedol, že je potrebné pozrieť sa, kto to hovorí. "Chcel som ho rozobrať po kapitolách, mal som pripravený 20-stranový elaborát, ale nemá zmysel ho komentovať, lebo je rovnaké, ako za minulých vlád Roberta Fica či Mikuláša Dzurindu (vtedy SDKÚ-DS). Je to len zdrap papiera. Ľudia hovoria, že už stačilo, ale narazilo to na vašu hluchotu a slepotu," myslí si Kollár.
 roky.

12:30 "Už je to jasné, ako to tu bude dnes vyzerať," reagoval na Galkovo vystúpenie a faktické poznámky poslancov Dušan Jarjabek zo Smeru. "Opozícia len haní, haní a haní. Dostala domácu úlohu kydať, tak kydá. Sú to len kydy."

12:23 Milan Laurenčík z SaS je presvedčený, že na trojicu Bugár, Procházka, Žitňanská si budú spomínať ešte deti ľudí, ktorí sa už na Slovensko nevrátia.

12:16  Miroslav Číž zo Smeru Galkovi odkázal, že medzi vystúpeniami na predvolebnom mítingu a v pléne k programu vlády by mal byť rozdiel. V súvislosti s vytvorením pravo-ľavej vlády uviedol, že je to prvý, naozaj zásadný moment v slovenskej spoločnosti. Čížovi sa nepozdávajú spupné reči opozície bez štipky pokory.

12:08 Poslanci liberálov vládny program nepodporia, vyhlásil Galko. Verí tiež, že vláda schváli aj niektoré návrhy z programu SaS Agenda 2020.

„Jedno však môžem koalícii sľúbiť – to, čo budeme pokladať za správne pre občanov a ich záujmy, to podporíme,“ dodal na záver. 

12:00  „ESO je ako Columbova žena, všetci o tom rozprávate, ale nikto ho nevidel,“ reagoval Galko na reformu verejnej správy. Galko vytiahol v pléne aj niekoľko predvolebných a volebných citátov Bélu Bugára aj Lucie Žitňanskej. „Oklamal Béla Bugár voličov? Ja si myslím, že áno.“ Za pravicovú vládu podľa neho zabojoval ako futbalisti v kúpenom zápase. 

11:50 „Šesť percent nie je nárast,“ ani Most ani Sieť nesplnia sľub, ktorý dali pri podpise memoranda učiteľskej iniciatívy A dosť, upozornil Galko. Za krízovú situáciu v zdravotníctve je podľa neho zodpovedný Smer, čo potvrdil aj tým, že na čelo rezortu nominovali krízového manažéra. 

11:41 Galkovi chýba v programovom vyhlásení systematické znižovanie daní a odvodov, ako aj opatrenia na znižovanie administratívnej záťaže podnikateľov. Program kabinetu je podľa neho odtrhnutý od reality.  

"Vidím stále tie isté temné tváre, ten zle skrývaný cynizmus na tvárach, nevidím náznak skutočnej sebareflexie a nie som sám."

Ľubomír Galko SaS

11:41 Liberáli majú podľa Galka dobrý návrh ako bojovať s korupciou. „Chcel by som vyzvať pána Kaliňáka, Kažimíra a Žigu aby odišli a v prvom rade by mal odísť premiér Fico.“ Odchod politických špičiek Smeru je podľa neho prvým základom pre očistu verejného života. 

11:25 Ako druhý v poradí vystúpil za klub SaS Ľubomír Galko. To čo sa tu po voľbách upieklo nie je žiadny historický kompromis, tvrdí Galko. Kedysi hviezdili mená ako Rezeš, Palacka, teraz Široký, či Bašternák. A títo sú nedotknuteľní, upozornil exminister. 

"Tešia sa obrovskému majetku a beztrestnosti. Občania to vidia, trpia, pohoršujú sa, zúria, niektorí rezignovali, niektorí dávajú svoje hlasy extrémistom. Je to dôsledok toho, že korupcia, zahladzovanie stôp a nečinnosť štátnych orgánov nadobudli obludné rozmery,“ vysvetlil.

11:21 „Vy ste nevyrovnaný človek, ktorý potrebuje pomoc a tú vám v parlamente nevieme dať,“ odkázal Matovičov Dušan Bublavý zo Smeru.  

Prečítajte si tiež: Ak Drucker začne niečo robiť, bude striekať krv, myslí si Szalay (diskusia denníka SME) Čítajte 

11:19 Väčšina verejných funkcionárov podala majetkové priznania v riadnom termíne. Niektorí to však nestihli. Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií by tak mal voči nim konať a dať im pokutu.

Previniť sa mali napríklad bývalí štátni tajomníci ministerstiev dopravy a zahraničných vecí František Palko a Peter Javorčík a bývalá poslankyňa Mária Ritomská. Potvrdil to predseda výboru Martin Poliačik (SaS).

11:16  "Veľmi pozorne som si vypočul vaše vystúpenie. Nedá sa povedať, že by to bol prejav, lebo ten by musel mať nejakú konštrukciu a zmysel. "Keď by si bol mlčal, bol by si býval filozof. Takto vyzeráš len ako obyčajný kverulant," odkázal Matovičovi národniar Anton Hrnko.

11:13 „Matovič je človek, ktorý nikdy nemal program a vie iba urážať,“ reagoval Ľuboš Blaha zo Smeru na Matoviča. „Gratulujem a toto je líder opozície. Neonacisti majú kultivovanejší prejav ako vy,“ uzavrel svoju faktickú poznámku.

11:05 Dušan Muňko zo Smeru odkázal, že je šťastím, že Matovič je na tej strane politického spektra, kde je, lebo aj vďaka nemu nevznikla pravicová koalícia. "S vami nikto nepôjde do vlády, lebo viete len urážať a hovoriť nepravdu. To, ako klamete, svedčí o vašom charaktere," povedal.

11:00 „Neviem kde pán Matovič vidí hnedých mužíčkov, hnedých ľudí máme inde,“ reagoval na Matoviča Milan Uhrík z ĽSNS

10:56 Šéf "Obyčajných" Igor Matovič rečnil takmer 50 minút. 

10:52 Igor Matovič má problém s Janou Vaľovou zo Smeru, žiada aby nevykrikovala v sále. Podpredseda parlamentu Hrnčiar Matoviča upozornil, aby bol slušný a neurážal kolegov.

10:47 „Tretíkrát sľubuje to isté, ale nemáte na to mentálnu výbavu," reaguje Matovič na fakt, že vláda chce hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom. Rovnako tvrdí, že vláde sa nepodarí postaviť diaľnicu do Košíc v termíne, ktorý si stanovila. 

"Vrana k vrane sadá a Slovensko čakajú ťažké časy."

Igor Matovič

10:39 Matovič apeloval na poslancov Siete a Mosta-Híd, aby sa nebáli predčasných volieb a neasistovali Ficovej vláde zlodejov, v ktorej budú iba „prílepkom.“ 

10:29 „Šesť ľudí z vás (Sieť) rozhoduje o tom, či sa na Slovensku rozkradne 15 miliárd z eurofondov. Nikto z voličov Siete a Mosta vás nevolil aby ste asistovali zlodejom,“ apeloval Matovič na Sieť a Most.

 „Zlo nie je Kotleba a jeho 15 hnedých mužíčkov v parlamente, prečo sa necháte klamať, že musíte ísť do vlády zlepenca so Smerom,“ pýta sa Matovič Bugára a Procházku. „Nie Kotleba, ale korupcia vládnej strany Smer je ohrozením Slovenska.  Najlepší na boj proti extrémizmu je fungujúci štát. Politici musia prestať okrádať svojich voličov, potom extrémizmus nebude mať na ružiach ustlané, “ doplnil. 

10:22 Ministerky Lucie Žitňanskej sa Matovič pýta, či je hrdá na to, že podpísala vyhlásenie vlády, ktorá „pokračuje v kontinuite zlodejín.“ 

10:09 Ako prvý sa za rečnícky pult postavil za klub OĽaNO Igor Matovič. „O charaktere programového vyhlásenia tretej Ficovej vlády hovoria skutky ľudí, ktorí majú byť garantmi toho, že to myslia vážne,“ vyhlásil. 

Šéf „Obyčajných“ spomenul ako príklad tri prípady pridelenia dotácií na penzión v Makove, či kúpu kamióna.  „Svojim kamarátom prihrávate biznis, tunelujete naše spoločné peniaze ešte predtým, ako parlament schváli vyhlásenie vlády.“ Matovič spomenul aj kauzu CT-čko, ktorá sa podľa neho uprace pod koberec. 

Prečítajte si tiež: Znalci pri porovnávaní piešťanského CT podľa prokuratúry netrafili trh Čítajte 

10:03 Vládny program prerokovali parlamentné výbory, ktoré ho odobrili, odporučili ho schváliť  a novej vláde vysloviť dôveru.

10:01 Prerušenú druhú schôdzu parlamentu otvoril podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar (Sieť), zároveň otvoril aj rozpravu o programovom vyhlásení vlády. Do rozpravy sa prihlásilo 42 poslancov, diskusia tak bude trvať dlhé hodiny. 

9:56 Na výbore pre nezlučiteľnosť funkcií mali jeho členovia voliť dvoch podpredsedov, jedným z nich bol Ján Kecskés (ĽSNS). Členovia ho do funkcie nezvolili, pretože sa o ňom ani nehlasovalo.

„Ani som túto voľbu nenavrhoval, pretože v tom nebola zhoda,“ povedal šéf výboru Martin Poliačik (SaS). Kecskésa v následnej rozprave nenavrhol nikto z členov. Podpredsedom výboru je tak len Juraj Blanár (Smer).  Podpredsedu budú ešte budú voliť v osobitnom kontrolnom výbore na kontrolu činnosti NBÚ. 

Prečítajte si tiež: Extrémistov odmietli Most aj SNS, zvyšné strany jednotný postup nemajú Čítajte 

9:18 Podpredsedami  výboru pre európske záležitosti sa stali Martin Klus (SaS) a Katarína Cséfalvayová (Sieť). V utorok ich za podpredsedov zvolili členovia tohto výboru.

Od ustanovujúcej schôdze je predsedom výboru Ľuboš Blaha (Smer). Ten výbor viedol aj v minulom volebnom období. 

(zdroj: SME)

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou
 2. S jazykom vám pomôže elektronický prekladač Vasco Translator M3
 3. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 4. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 5. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 6. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov
 7. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť?
 8. Princípy ostávajú, nástroje sa menia
 1. Bojovník Jiří Procházka sa stal novou tvárou XTB
 2. Hľadáte kvalitné diamantové šperky? Kúpite ich na Ardiama.sk
 3. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 4. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou
 5. Župné mestečko ovládne krajské mesto aj celý Abov
 6. Dopraje nám najšťastnejšia krajina na svete hokejové zlato?
 7. Na Slovensku vznikla Detská dopravná nadácia
 8. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 1. Čo práve pripravuje SME? Ako pracuje? Ako vyzerá deň v redakcii? 12 695
 2. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 11 548
 3. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 6 224
 4. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 3 355
 5. 5 najčastejších chýb pri zateplení fasády: zabráňte im 3 335
 6. Doplaťte tisíce. Ako bojovať s podrazmi developerov? 2 925
 7. Jazdecký areál v lete 2022 ožije akciami 2 019
 8. Manuál k výsadbe priesad 1 570
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Predseda NR SR a Sme rodina Boris Kollár

Matovič hovorí, že Kollár naletel Ficovi.


a 1 ďalší 2 h
Adam Sýkora v zápase Slovensko - Kanada na MS 2022 v hokeji.

Adam Sýkora má za sebou vydarený debut na MS.


27m
Zasiahnuté obrnené vozidlá pri rieke Donec.

Rusko sa sústredí na Luhanskú oblasť.


1 h
Vojna na Ukrajine

Vojna na Ukrajine pokračuje 82. deň.


a 6 ďalší 14 h
SkryťZatvoriť reklamu