BRATISLAVA. Jedna z dvoch slovenských tajných služieb sa chystá viac otvoriť svetu. Existencia Slovenskej informačnej služby je pre väčšinu krajiny dobre známa, z utajenia chce teraz oveľa viac vyjsť aj druhá skupina slovenských tajných - Vojenské spravodajstvo.
Do povedomia verejnosti sa vojenskí tajní výraznejšie dostali až počas vlády Ivety Radičovej, pričom v tom čase ešte v rámci armády pôsobili dve tajné služby, ktoré sa neskôr zlúčili. Počas šéfovania Ľubomíra Galka (SaS) na ministerstve obrany zarezonovali najmä odpočúvacími škandálmi.
Otvorenie vojenskej tajnej služby verejnosti avizoval minister obranyPeter Gajdoš (nominant SNS) v rozhovore pre SME. Po prvý raz v histórii bude mať vlastný web a zverejniť má aj viac faktov o svojej činnosti.
„Prijal som už isté opatrenia, aj na základe návrhu pána riaditeľa (Vojenského spravodajstva, pozn. red.). Čo môžeme dať von, tak zverejníme,“ avizoval Gajdoš.
Na webe vs.mosr.sk je zatiaľ prístupná organizačná štruktúra služby, životopis jej riaditeľa Jána Balciara či prehľad všetkých doterajších riaditeľov služby – kedysi ešte rozčlenenej na samostatnú rozviedku a kotrarozviedku. V sekcii aktualít informuje služba zatiaľ len o nedávnom rokovaní riaditeľov vojenských spravodajstiev krajín V4.
„Stránka bude prinášať štandardné materiály s informáciami o verejnej časti výročnej správy, základných ukazovateľoch rozpočtu, či vybraných aspektoch bezpečnostnej situácie SR a jej aliančných partnerov,“ povedala hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková.


Tajnejší než SIS
O dvoch slovenských tajných službách vie verejnosť málo. Práve Vojenské spravodajstvo bolo dosiaľ aj v porovnaní so Slovenskou informačnou službou uzavreté ešte viac.