Kaliňák odmieta odstúpiť, tvrdí že porušili jeho práva (minúta po minúte)

Opozícia opäť zvolá mimoriadnu schôdzu a pokúsi sa Kaliňáka odvolať.

Prečítajte si tiež: Smer sa svojho Kaliňáka nevzdá

Dianie sme sledovali minútu po minúte: 

Anketa:
Mal by minister Kaliňák odstúpiť?
Áno
23523
Nie
1881
Hlasovalo: 25404
Hlasovanie otvorené:
od: 13.06.2016 12:00

19:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. 

18:13 Spoločnosť FoRest, s. r. o. ministra Kaliňáka a exministra Počiatka vlani zvýšila výnosy z hospodárskej činnosti medziročne o 9,9 percenta na 505,3 tisíc eur. Išlo výlučne o tržby z predaja vlastných výrobkov a služieb, pričom boli tretie najvyššie od roku 2011.

Bratislavská firma, poskytujúca napríklad stravovacie, cateringové a iné služby, zároveň vykázala náklady na hospodársku činnosť 445,5 tisíc pri náraste o 5,2 percenta. Ako vyplýva z účtovnej závierky firmy za rok 2015, najväčšia časť nákladov pripadla na osobné výdavky v objeme 169,4 tisíc, čo bolo menej o 11,7 percenta. 

Prečítajte si tiež: Anketa osobností: Mal by minister vnútra Kaliňák odstúpiť?

17:36 Kaliňák by mal odstúpiť aj podľa speváčky a spisovateľky Lucie Piussi. „Samozrejme, už je dávno po hodine dvanástej. Mal by ísť rovno do basy, nie len odstúpiť a ďalej si podnikať. Je nad slnko jasné kto ho platí, len doposiaľ nebol priamy dôkaz.“

17:03  Ako povedal šéf SaS Richard Sulík, z vyjadrení Kaliňáka sme sa dozvedeli, že Kaliňák bol obchodným partnerom Bašternáka a potvrdil tým prepojenie na neho, ktoré doteraz zatĺkal.

„Ministrom vnútra je už deväť rokov a dokáže potopiť celý Smer,“ vyhlásil po rokovaní Opozičnej rady líder SaS. Sulíka neprekvapuje, že Smer Kaliňáka chráni, je však prekvapený, že bobríka mlčania držia koaliční partneri. 

Opozícia opäť zvolá mimoriadnu schôdzu a pokúsi sa Kaliňáka odvolať. Ak Fico Kaliňáka do piatku neodvolá, zvolá opozícia protest pod okná bytového komplexu Bonaparte.

Igor Matovič avizoval, že na utorňajšej tlačovej konferencii podrobne rozoberú desať Kaliňákových klamstiev. Líder Obyčajných na záver opäť vyzval premiéra Fica aby sa vysťahoval z bytu financovaného z daňových podvodov.

article_photo(zdroj: SME)

15:50 K celej kauze údajných nelegálnych príjmov sa na tlačovej konferencii vyjadril minister Kaliňák.

Dôvodov na útok je podľa neho niekoľko. Podľa Kaliňáka sa opozičné strany stále nevyrovnali s tým, že skončili v opozícii. Ako ďalší dôvod uviedol to, že sa bojí najmä líder Obyčajných Matovič. "Usvedčený daňový podvodník.“

Ďalší, kto má dôvod na obavy, je podľa podpredsedu Smeru skupina Penta, keďže sa blíži ku koncu vyšetrovanie kauzy Gorila.

Asistent poslanca SaS Rajtára Rybanič podľa Kaliňáka niektoré fakty zamlčal. „Skutočnosti sú teda nasledovné,“ ozrejmil minister.

„V septembri 2013 som dostal ponuku na odkúpenie od odchádzajúceho akcionára B.A. Haus Ladislava Bašternáka. Spoločnosť vlastní dva byty tam, kde aj ja bývam a javilo sa mi to ako dobrá príležitosť získať kontrolu nad bytmi v susedstve,“ povedal Kaliňák.

Dokumenty, ktoré ukázal minister Kaliňák, si môžete pozrieť tu.

Keďže podľa neho firma nepodniká so štátom, zdalo sa mu, že ide o legitímny a etický obchod. Na kúpu časti akcií si zobral pôžičku v Tatra banke vo výške 500-tisíc eur. „Za sumu prevyšujúcu 430-tisíc eur som kúpil podiel akciovej spoločnosti. Išlo o väčšiu investíciu a tak som požiadal o úver,“ doplnil minister. 

Od volieb som neustále atakovaný opozíciou. 

Minister vnútra Robert Kaliňák

“ Všetky platby teda vyplývajú z hospodárskej činnosti. Z tohto pohľadu sa vyvracajú všetky obvinenia opozície o nelegálnych príjmoch."

Kaliňák opätovne zdôraznil, že od Bašternáka alebo jeho firiem nikdy žiadne peniaze nedostal.

"Spoločnosť má svoj obrat, darí sa jej splácať záväzky a je predpoklad, že sa v budúcnosti môže dostať do pozitívnych čísel. Investícia sa vracia roky a každé takéto investovanie je rizikové,“ vyjadril sa na margo hospodárenia spoločnosti. Firma podľa neho podniká s nehnuteľnosťami a jedným z jej troch akcionárov je aj exminister Počiatek. Spolu s nákupom akcií prevzal minister aj pohľadávky spoločnosti.

Pán Rybanič aj Rajtár získané informácie podľa ministra deformovali s úmyslom poškodiť. „Som poškodený aj v tomto prípade,“ vyhlásil Kaliňák.

15:47 Finančný výbor parlamentu bude do siedmich dní opäť rokovať o kauze Bašternák. Na jeho mimoriadnu schôdzu má prísť vysvetľovať okolnosti prípadu Ondrej Čurilla, ktorý je bývalým zástupcom riaditeľa Kriminálneho úradu finančnej správy a jediný z jeho bývalého vedenia zostal pracovať vo finančnej správe.

Výbor sa bude na návrh koaličných poslancov zaoberať aj firmami Igora Matoviča. Informáciu má zákonodarcom predložiť prezident daniarov František Imrecze.

Opozícia od Čurillu žiada, aby prišiel vysvetliť, prečo nepodpísal sťažnosť na postup Národnej kriminálnej agentúry v tomto prípade. Ďalej má Imrecze poslancom predložiť informáciu o daňových kontrolách a ich výsledkoch vo firmách, ktoré majú byť prepojené na Bašternáka, o zaplatených daniach, ľuďoch aj firmách, ktoré majú byť zapletené do kauzy.

Opoziční poslanci žiadajú aj informáciu prečo neboli v roku 2012 uskutočnené ďalšie kontroly vo firme BL-202, ktorá je s kauzou spájaná. Zaujíma ich aj to, ako sú od roku 2012 motivovaní kontrolóri finančnej správy, aby odhaľovali daňové podvody.    

Prečítajte si tiež: Mesežnikov: Následky pre Smer budú zničujúce

 15:12 Advokátka spolupracujúca s VIA IURIS Zuzana Čaputová tiež hovorí o silných podozreniach.

„Mal by odstúpiť. Podozrenia sú príliš silné a príliš blízko osobe ministra. Osobitne preto, že minister vnútra má v Slovenskom kontexte pod sebou políciu, a teda aj vyšetrovanie kauzy Bašternák. Práve pre aspoň teoretickú dôveru v nezávislé vyšetrenie by mal odstúpiť. Koaličná rada síce očakáva, že orgány činné v trestnom konaní prešetria podozrenia z daňových podvodov. Vzhľadom na prepojenie ministra s políciou je to zrejme naivné očakávanie,“ povedala pre SME. 

14:55 Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik vydal pokyn riaditeľovi Národnej kriminálnej agentúry Petrovi Hraškovi, aby sa začal zaoberať možným podozrením zo spáchania trestných činov zo strany ministra Kaliňáka a exministra Počiatka.

"Po oboznámení sa a vyhodnotení obsahu mediálnych vyjadrení poslancov Národnej rady Slovenskej republiky zo dňa 11. a 12. júna vo vzťahu k možnému podozreniu zo spáchania trestných činov proti majetku a iných ministrom vnútra Slovenskej republiky a bývalým ministrom financií Slovenskej republiky, vydal špeciálny prokurátor Dušan Kováčik dnešného dňa písomný pokyn riaditeľovi NAKA na bezodkladné vykonanie úkonov v zmysle Trestného poriadku," uviedla hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

14:49 S akoukoľvek konštrukciou vyrukoval Kaliňák na svoju obranu, niet verzie, ktorá by ho dokázala zachrániť. Píše Peter Schutz. 

Prečítajte si tiež: Mŕtvy muž Kali

14:46 Opozícia presunula tlačovú konferenciu na 17:00 hod. 

14:39 Dôvody, prečo by mal Kaliňák odstúpiť, povedal pre SME aj výkonný riaditeľ nadácie Zastavme korupciu Pavel Sibyla. 

„Politika je aj o symboloch a gestách. Vhodne zvolené gesto dokáže ľudí povzbudiť viac ako dokonale napísaná reforma a sú symboly, ktoré vedia znechutiť väčšmi než rastúca nezamestnanosť.

Robert Kaliňák sa stal symbolom polície, ktorá vlastným občanom vkladá výbušninu do batožiny či omylom strieľa po ich autách na diaľnici a ani sa za to nedokáže ospravedlniť. No Kaliňák je hlavne politik zodpovedný za vyšetrovanie najväčších prípadov korupcie a daňových podvodov, ktoré však aj po ôsmich rokoch Kaliňákovho ministrovania ostávajú nevyriešené. Nie preto, že by sa vyšetriť nedali. Ale pravdepodobne preto, že medzi podozrivými je aj sám minister. Robert Kaliňák je dnes symbol, ktorý znechucuje a uberá ľuďom vieru v spravodlivosť. Preto by mal odstúpiť.“

Prečítajte si tiež: Rajtár o kauze jeho asistenta: Postup polície pripomína mafiu

14:01 „Človek aby mohol takýto názor vysloviť musí poznať pozadie celého prípadu, pretože sú tu tvrdenia, ktoré stoja proti sebe. Pokiaľ nevyjdú von skutočné potvrdenia podozrení, ktoré tam sú, tak je veľmi ťažko súdiť situáciu, aj keď sú podozrenia veľmi veľké.

Ja by som si počkal na to, ako sa potvrdia podozrenia dokladmi. Keď sa ukáže, že je to skutočnosť, je morálnou povinnosťou Roberta Kaliňáka odovzdať svoju funkciu,“ povedal SME bývalý hokejový tréner Ján Filc.

13:53 Lekár a poslanec Alan Suchánek, ktorý v roku 2014 upozornil na zamýšľanú predraženú kúpu CT prístroja pre piešťanskú nemocnicu, sa vzdal ocenenia Biela vrana.

Prečítajte si tiež: Suchánek vráti ocenenie, vinu si priznala Rada Bielej vrany

13:37 Ďalší postup v kauze Kaliňák/Bašternák oznámi opozícia po rokovaní Opozičnej rady na tlačovej konferencii o 15:00 hod. Premiér Fico a minister Kaliňák ohlásili tlačovú konferenciu na 15:30 hod.

13:21 Rokovanie koaličnej rady trvalo tri hodiny. O jej záveroch informoval premiér Robert Fico

Minister vnútra predložil na Koaličnej rade dokumenty, ktoré vyvracajú obvinenia vznášané opozíciou.

Premiér Robert Fico

"Minister vnútra predložil na Koaličnej rade dokumenty, ktoré vyvracajú obvinenia vznášané opozíciou. Robert Kaliňák informoval Koaličnú radu, že s uvedenými dokumentmi dnes oboznámi médiá aj verejnosť," avizoval premiér.

Koaliční partneri podľa premiéra očakávajú, že orgány činné v trestnom konaní urýchlene a dôsledne prešetria podozrenia z daňových podvodov v prípade Bašternák a že predstavitelia orgánov činných v trestnom konaní budú v súlade so zákonom a v čo najširšej miere informovať o priebehu a výsledkoch vyšetrovania.

Koalícia vyjadrila tiež vážne znepokojenie nad skutočnosťou, že asistent poslanca za SaS v pozícii pracovníka komerčnej banky úmyselne porušil bankové tajomstvo. 

Vládna štvorka rovnako skoordinovala postup na nadchádzajúcej parlamentnej schôdzi, ktorá sa začína v utorok.   

Prečítajte si tiež: Asistent poslanca SaS mal vidieť Kaliňákov účet a podozrivé prevody, zadržala ho polícia

13:09  „Myslím, že odpovedať, či by mal odstúpiť alebo nie, je ťažké. Určite by mal verejnosti vysvetliť situáciu, to je pre mňa podstatné. Mne vadí, že tú situáciu zatiaľ, aspoň ako čítam médiá, dostatočne nevysvetlil. Až po jeho vysvetlení by sa malo riešiť jeho odstúpenie,“ povedal ku kauze náčelník Lesoochranárskeho zoskupenia VLK Juraj Lukáč.

13:03 Minister vnútra Robert Kaliňák sa ku kauze vyjadrí na tlačovej konferencii, čas však ešte nie je známy. 

12:57 Ku Kaliňákovej kauze sa podpredseda SNS Štefan Zelník nechcel vyjadrovať s tým, že zatiaľ má informácie len od médií. „Počkáme si na to, čo zverejní pán Kaliňák,“ povedal pre SME Zelník. 

12:14 Kauza ministra vnútra Roberta Kaliňáka nie je z medzinárodného hľadiska výnimočná. Nevysvetlené príjmy či obchodovanie s podozrivými podnikateľmi stáli už za pádmi viacerých politikov. 

Pozrite si zaujímavé prípady, kvôli akým odstupovali v zahraničí politici z najvyšších miest:

Prečítajte si tiež: Škandály a politici. Pozrite sa, z akých dôvodov padali mocní

11:57 Aj podľa riaditeľa INEKO Petra Goliaša by mal minister vnútra odstúpiť.

„Zamlčaný konflikt záujmov a podozrenia z trestnej činnosti sú také silné, že ich nezávislé vyšetrenie s Kaliňákom ako ministrom vnútra si neviem predstaviť. Popri riadnom vyšetrení by kauza mala byť aj impulzom pre zavedenie systémových zmien na posilnenie nezávislosti a verejnej kontroly polície,“ povedal pre SME.

11:46 Podľa riaditeľa festivalu Pohoda Michala Kaščáka by mal minister Kaliňák odstúpiť. „Mňa len mrzí, že priam jediným dôvodom, ktorý vie pohnúť našou spoločnosťou, sú peniaze. Kaliňák u mňa stratil akúkoľvek autoritu vo chvíli, keď sa zastal dvoch neonacistov, ktorí zbili Hedvigu Malinovú. Neváhal chrániť páchateľov na úkor obete len preto, lebo to považoval za politicky výhodné. Podobných káuz, ktoré sú podľa mňa ešte horšie ako korupcia, má na konte veľa,“ povedal pre SME. 

11:37  V koaličnej strane Most-Híd sa dohodli, že kauzu Kaliňákovho účtu nebudú členovia strany komunikovať s výnimkou predsedu Bélu Bugára. 

11:08 Po siedmich rokoch zavítal na Úrad vlády exminister a bývalý predseda strany ANO Pavol Rusko. „Prišiel som sem kvôli Nórskym fondom,“ povedal pri príchode. Tvrdí, že jeho prítomnosť na úrade nemá nič spoločné s rokovaním koaličných partnerov.

10:37 Poslancovi Alanovi Suchánekovi (OĽaNO-NOVA) neodoberú ocenenie Biela vrana, ktoré dostal za to, že upozornil na prípad nákupu predraženého CT prístroja piešťanskou nemocnicou. Členovia Rady Bielej vrany však odstúpili zo svojich funkcií.

10:05 Mimoparlamentné hnutie KDH vyzýva premiéra Fica, aby Kaliňáka odvolal. A to ešte pred slovenským predsedníctvom v Rade Európskej únie. "Rozsah aktuálnych informácií o skutočnostiach v 'kauze Bašternák' je dostatočný na to, aby došlo k vyvodeniu politickej zodpovednosti," píše sa v stanovisku hnutia, ktoré poskytol Stano Župa z komunikačného oddelenie KDH.

Hnutie zdôrazňuje, že Kaliňák sa ani nemal stať ministrom vnútra v tretej Ficovej vláde. "Aktuálna situácia to len plne potvrdzuje," uvádza KDH. 

Na odvolanie Kaliňáka vyzýva aj nezaradený poslanec Zsolt Simon. "Vyzývam strany SNS, Sieť a Most-Híd, ktoré sú zodpovedné za vznik súčasnej vlády kontinuity, aby zmenili 'charakter' vlády a povedali stop korupcii a klientelizmu. Aby žiadali vyvodenie politickej zodpovednosti voči ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi, a to bezodkladne," píše na svojom profile na sociálnej sieti Facebook Simon.

Podľa nezaradeného poslanca Miroslava Beblavého mal Kaliňák odstúpiť alebo byť odvolaný už pred aktuálnymi zisteniami v kauze Bašternák, ktoré poukazujú na jeho prepojenie s podnikateľom Bašternákom. Podľa Beblavého je dôležitý nielen Kaliňákov odchod, ale aj to, kto ho nahradí. "Mal by to byť niekto, kto požíva všeobecnú dôveru a u koho je šanca veriť, že nechá kauzy nezávisle vyšetriť," poznamenal.

10:00 Začalo sa rokovanie Koaličnej rady. Koalícia sa bude venovať aj téme zvyšovania tzv. koncesionárskych poplatkov za služby RTVS, ktoré presadzuje minister kultúry Maďarič, ale SNS je zatiaľ proti.

9:30 Ak minister Kaliňák ukáže verejnosti príslušné dokumenty, zistíte, že jeho údajné finančné napojenie na Bašternáka kauzou nie je. Pred Koaličnou radou to vyhlásil líder Mosta-Híd Béla Bugár. 

"To, čo tvrdí opozícia, z tých dokumentov nevyplýva. Myslím si, že minister Kaliňák ukáže dnes dokumenty verejnosti. Ak vám to urobí, zistíte, že to kauza nie je. Z týchto dokumentov vôbec nevyplýva, že by mal blízky vzťah s Bašternákom," povedal Bugár. 

 

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Masívna ofenzíva barcelonskej značky v segmente SUV
 2. Poďte kontrolovať novinárov denníka SME
 3. Trápi vás chrípka alebo prechladnutie? Vieme, ako s nimi zatočiť
 4. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40% z ceny
 5. Nádcha za volant nepatrí. Môže pôsobiť ako alkohol
 6. Jednoduchý návod, ako mať v roku 2019 viac peňazí
 7. Tipy, kam so školákmi na dovolenku cez jarné prázdniny
 8. Jedli ste už ružovú čokoládu?
 9. Slováci ako prví precestujú 7 divov sveta privátnym lietadlom
 10. Dobrým anjelom aj vďaka pár klikom na Instagrame
 1. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40% z ceny
 2. Trápi vás chrípka alebo prechladnutie? Vieme, ako s nimi zatočiť
 3. Poďte kontrolovať novinárov denníka SME
 4. Prognózy pre slovensky realitný trh v roku 2019
 5. Ako ušetriť s virtuálnym sídlom ?
 6. Rozhodnite o tom, aký projekt podporí Tesco vo vašom okolí!
 7. Nádcha za volant nepatrí. Môže pôsobiť ako alkohol
 8. Ľadový expres dopraví ľudí za lyžovačkou bez prestupov
 9. Relaxačná zóna v záhrade
 10. TRUCK režim zdarma pro autokameru s navigaciou MiVue Drive 60 LM
 1. Jednoduchý návod, ako mať v roku 2019 viac peňazí 18 517
 2. Tipy, kam so školákmi na dovolenku cez jarné prázdniny 17 675
 3. Obrovské zľavy na skladové Volkswageny 15 597
 4. Jedli ste už ružovú čokoládu? 7 527
 5. Slováci ako prví precestujú 7 divov sveta privátnym lietadlom 7 131
 6. Odhadovaný výnos 7,5 % ročne 5 052
 7. Sviatky a voľné dni 2019: Využite ich naplno a oddychujte viac 4 810
 8. Masívna ofenzíva barcelonskej značky v segmente SUV 2 955
 9. Iba dnes: Ročné predplatné SME.sk za mimoriadnu cenu 26 eur 2 924
 10. Maurícius, Maldivy, Thajsko. Plavte sa po Indickom oceáne a Ázii 2 833

Téma: Ladislav Bašternák


Článok je zaradený aj do ďalších tém Kauza Kaliňák a Bašternák

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Európske jadro či konšpirácia z Aachenu? Prečo sa Francúzi a Nemci zblížili

Merkelová vidí ďalší krok k európskej armáde.

Dobré ráno

Dobré ráno: Chcel vypovedať, Kosík záhadne zmizol

Bol svedkom pri zavlečení Kováča do cudziny.

Stĺpček Petra Schutza

Čo môže byť za únosom Kosíka

Vidieť súvislosť s jeho svedectvom proti Lexovi je dosť zložité.

Neprehliadnite tiež

Dobré ráno

Dobré ráno: Chcel vypovedať, Kosík záhadne zmizol

Bol svedkom pri zavlečení Kováča do cudziny.

Rodine z Korne zhorel dom

Obrovský požiar dnes v noci likvidovali v obci Korňa. Rodine tam doslova zhorela strecha nad hlavou. Pred ohňom musela utiecť do dvadsaťmínusových mrazov.

Fico sa na vypočúvaní držal len v úvode. Potom prišli útoky i výčitky

Opozícia pochybuje o tom, či spĺňa podmienky na sudcu.