BRATISLAVA. Keď sa pred 20 rokmi 31. augusta objavila na obrazovkách v slovenských domácnostiach ohnivá gula, ktorú následne schladil prúd vody a zozžiaril sa modrý nápis Markíza, začal sa rozvíjať spletitý príbeh televízie, ktorá určovala trendy, hrala hry v zákulisí politiky a jeden čas ju aj tvorila.
Tajnosti, zákulisné hry a politika stáli už aj pri jej samotnom zrode a sprevádzali ju, až kým sa nezmenila na čisto komerčného vysielateľa. Politikárčenie televízia potom vymenila za autonehody v spravodajstve a konflikty s politikmi vystriedali pokuty za porušovanie ľudskej dôstojnosti.
Napriek tomu Markíza zostáva televíziou, ktorá ako prvá na obrazovky priniesla kritické spravodajstvo a investigatívnu novinárčinu. Aj vďaka nej sa skončila éra Vladimíra Mečiara.
Svoje postavenie si udržiava napriek nástupu nových hráčov na trh, finančnému tlaku po svetovej ekonomickej kríze po roku 2009, ale aj vývoju technológií, tvrdí mediálny analytik Miroslav Kollár, ktorý bol predsedom Rady STV a Rady RTVS. „Markíza je stále úspešným príbehom trhového lídra,“ hovorí.


Dieťa HZDS
Píše sa rok 1994 a bývalý športový redaktor Pavol Rusko si číta negatívne rozhodnutie licenčnej rady pre jeho firmu Markíza-Slovakia.
Hoci jeho vízia novej televízie bola podľa rady v poriadku, v žiadosti Rusko neuviedol presné informácie. Zatajil svoju spoločníčku Sylviu Volzovú. „Rusko stratil dôveru rady,“ uviedla v minulosti vtedajšia šéfka rady Emília Boldišová.
Spoločnosť STS Ruska a Volzovej mala vtedy v televízii 51-percentný podiel a zvyšok bol pod kontrolou americkej spoločnosti CME, bez ktorej investície asi miliardy korún by televízia nemohla vzniknúť.
Zatajenie Volzovej však neznamenalo pre Ruskovu televíziu koniec. Naopak, krátko na to skončila v licenčnej rade Boldišová a nové zloženie Ruskovi licenciu v roku 1995 vydalo.
Za zmenu situácie boli podľa dnes už zosnulej Boldišovej zodpovední vtedajší predseda parlamentu Ivan Gašparovič a ďalší ľudia z HZDS. „Markíza je dieťaťom HZDS,“ zhodnotila Boldišová.
Rusko protekciu od Mečiarových ľudí dodnes odmieta, hoci Mečiar bol v roku 1991 na jeho svadbe.


Medový chlapec
Iný pohľad na celú záležitosť ponúka herec Ľubo Gregor, ktorý pomáhal Ruskovi televíziu zakladať. Spoznali sa počas nakrúcania relácie Slovenskej televízie Match Game, ktorú Gregor moderoval. Rusko mu popri príprave programu robil asistenta a šoféra.
„Bol to medový slušný chlapec, nemal peniaze, tak si ich chodil ku mne každú sobotu požičiavať. Rád som mu ich dal,“ povedal Gregor.