BRATISLAVA. Verdikt Krajského súdu v Bratislave z júna tohto roku znamená podľa Ústavu pamäti národa (ÚPN) zvrat, ktorý môže ovplyvniť viaceré spory vedené proti nemu, vrátane toho so súčasným českým ministrom financií Andrejom Babišom.
Ako agentúru SITA informoval hovorca ústavu Peter Juščák, dovolanie v prípade sporu Babiša a ÚPN o evidencii vo zväzkoch Štátnej bezpečnosti (ŠtB) posudzuje momentálne Najvyšší súd SR.

Pôvodný verdikt
V júni 2015 pritom Krajský súd v Bratislave potvrdil rozsudok prvostupňového súdu, podľa ktorého bol v spisoch ŠtB evidovaný neoprávnene.
Aj tohtoročné rozhodnutie odvolacieho súdu sa týkalo sporu o evidenciu osôb v spisoch ŠtB. "Vo svojom rozhodnutí krajský súd zrušil rozhodnutie súdu prvého stupňa, ktorý vyhovel žalobe Dušana K. a rozhodol, že žalobca je neoprávnene evidovaný ako agent ŠtB. Prvostupňový súd svoje rozhodnutie oprel o svedecké výpovede viacerých bývalých príslušníkov ŠtB, a to aj napriek tomu, že títo neboli zbavení povinnosti mlčanlivosti," uviedol Juščák.
Odvolací súd podľa neho naopak veľmi jednoznačne konštatoval, že Okresný súd Bratislava I sa "dopustil vážneho procesného pochybenia v tom, že získal dôkazy nezákonným spôsobom pri výsluchu svedkov, bývalých príslušníkov Štátnej bezpečnosti...., keď pred uskutočnením ich výsluchu ako svedkov neboli zbavení povinnosti zachovávať mlčanlivosť."

V desiatkach sporov
Súdy podľa ÚPN v desiatkach sporov rozhodovali práve na základe svedeckých výpovedí bývalých príslušníkov ŠtB, ktorí neboli zbavení mlčanlivosti. Tejto povinnosti ich môže zbaviť jedine minister vnútra.
"Svedecké výpovede bývalých príslušníkov ŠtB sú nanajvýš nedôveryhodné. Ústav pamäti národa nesmie pripustiť, aby bývalí príslušníci ŠtB požívali väčšiu dôveru slovenských súdov, ako historické dokumenty nachádzajúce sa v jeho archívnych fondoch. Našu históriu nemôžu prepisovať ľudia, ktorí počas komunizmu pôsobili v zločineckej organizácii ŠtB,“ vyhlásil v tejto súvislosti predseda správnej rady Ústavu pamäti národa Ondrej Krajňák.
Krajňák: Prelomové rozhodnotie
O svedectvá bývalých príslušníkov ŠtB sa opieral aj verdikt v spore s Babišom.
"Rozhodnutie krajského súdu považujem za prelomové. Očakávam, že rozhodnutie zásadným spôsobom ovplyvní celú sériu ďalších súdnych sporov, ktorým Ústav pamäti národa čelí. Závery krajského súdu sú totiž veľmi výstižné a vypracované na vysokej odbornej úrovni. Pevne verím, že na základe takýchto silných argumentov dosiahneme spravodlivé rozhodnutie aj v spore s Andrejom Babišom," dodal Krajňák.
Minister financií ČR Andrej Babiš v júni 2015 opätovne na súde uspel v spore s Ústavom pamäti národa. Krajský súd v Bratislave totiž potvrdil rozsudok Okresného súdu Bratislava I z júna 2014, podľa ktorého bol neoprávnene evidovaný v spisoch ŠtB.
Rozpor so skutočným stavom
"Z dôkazov vyplynulo, že navrhovateľ (Babiš, pozn. SITA) aktívne nepôsobil ako vedomý tajný spolupracovník, nikdy nepodpísal záväzok k spolupráci, neudržiaval s pracovníkmi ŠtB konšpiratívny styk. Jeho vedenie ako agenta je tak v rozpore so skutočným stavom," vyhlásil v odôvodnení predseda senátu.
Vedomú spoluprácu Babiša s ŠtB podľa neho popreli aj svedkovia, ktorí v minulosti v ŠtB pôsobili. Podľa predsedu senátu tiež ÚPN musí znášať riziká spojené s vykonávaním svojej činnosti.
"Plnenie povinností nevylučuje zodpovednosť žalovaného za zásah do osobnostných práv v prípadoch neoprávnenej evidencie v materiáloch ŠtB. Právo na zachovanie ľudskej dôstojnosti, dobrej povesti a mena sú základným ľudským právom," dodal.
Babiš žaloval ÚPN za to, že je neoprávnene evidovaný ako agent Štátnej bezpečnosti (ŠtB). Spis zo zväzkov ŠtB s krycím menom Bureš bol údajne vedený na Babiša. V októbri 2015 podal ÚPN v tejto veci mimoriadne dovolanie na Najvyšší súd SR.