AKTUALIZOVANÉ

Slovensko sa rozlúčilo s Kováčom, pochovali ho na Ondrejskom cintoríne (minúta po minúte)

Prezident Kiska počas rozlúčky kritizoval zločiny mečiarizmu.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

 • Prvý slovenský prezident Michal Kováč zomrel 5. októbra vo veku 86 rokov. 
 • Rakvu s prezidentom previezli z Bratislavského hradu do Prezidentského paláca na lafete. 
 • Čestná stráž prezidenta sa s Kováčom rozlúčila vojenskými poctami.
 • Zádušnú omšu za prezidenta slúžil arcibiskup Zvolenský.
 • Prezidenta pochovali na Ondrejskom cintoríne v Bratislave.
 •  

Pohreb prezidenta Kováča sme sledovali minútu po minúte:

17:30 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. 

17:00 Skončil sa štátny smútok, rovnako aj pohreb na Ondrejskom cintoríne. 

16:36 Všetky dopravné obmedzenia v Bratislave sa ukončili. "Premávka je v súčasnosti na všetkých úsekoch v centre mesta už obnovená, plne prejazdná," informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Tatiana Kurucová.

16:25 Menší rozruch vyvolal hovorca českého prezidenta Zemana Jiří Ovčáček. Ten počas zádušnej omše fotografoval dianie v Dóme sv. Martina. Záber následne zverejnil na sociálnej sieti Twitter.

Podľa českého odborníka Ladislava Špačeka ide o prehrešok proti etikete. Ako povedal pre portál lidovky.cz, členovia delegácií by sa na tak vysokej úrovni mali takýmto prehreškom vyvarovať.   

16:11 Pri Ondrejskom cintoríne stoja malé hlúčiky ľudí, niektorí zvedavo nakúkajú cez mreže plotu. Chodník od brány cintorína po hrob lemujú kvety. Pozostatky už previezli a na súkromný obrad vpustia iba trúchliacich blízkych. 

16:04 Zábery, na ktorých opúšťa rakva prezidenta Dóm sv. Martina zmrazili pohyb na Panskej ulici, ľudia uprene hľadeli na obrazovku.  Sedemdesiatnička Mária Nagyová sa pri tónoch slákov neubránila slzám. „Aj prejavy boli silné. Pravdivé,“ hovorí. Hoci ju mrzí pachuť politických odkazov, ihneď dodáva,  že neexistuje vhodnejšie načasovanie. 

15:46 Zádušná omša za prezidenta Kováča v Dóme sv. Martina sa skončila. Kováčovo telo odvážajú v sprievode čestnej stráže a najbližšej rodiny na Ondrejský cintorín, kde prebehne pohrebný obrad bez účasti verejnosti a médií. Zúčastnia sa ho aj zástupcovia čestnej stráže.

15:44  Starší muž počas priameho prenosu na námestí pred dómom na chvíľu stratil vedomie. Blízko stojaci policajti mu pomohli a kým na miesto dorazili záchranári, uložili ho do stabilizovanej polohy.

15:41 V mene najbližšej rodiny sa za prejavy úcty poďakoval Dušan Kováč. Rodina podľa neho neočakáva, že sa aktéri pohonu na prvú hlavu štátu za svoje skutky ospravedlnia, lebo takúto morálnu silu nemožno v nich očakávať.

„Drahý náš Miško, tvoj odchod z nášho kruhu nás veľmi bolí. Zostaneš ale v našich spomienkach. Česť tvojej pamiatke, nech je ti zem slovenská, ktorú si tak miloval, ľahká.“

15:35 Bývalý prezidentov poradca Pavol Demeš hovoril o príbehu statočného človeka. Zrušiť nemorálne Mečiarove amnestie by sa malo stať štátnou prioritou. Kedy, keď nie teraz, čas dozrel, uviedol v príhovore Demeš.

Kováča označil jeho bývalý spolupracovník „za zdroj odvahy a nádeje“.   "Slovensko by malo vykopať zo zeme sud s jedom, čo otravuje takmer 20 rokov našu zem," vyhlásil.

„Pokračujme v odkaze Michala Kováča, ktorý si prial, aby sme v našej krajine žili zodpovedne a statočne," vyzval na záver svojej reči. 

15:20 Žiaden ústavný činiteľ  nemusel robiť také ťažké a bolestivé rozhodnutia ako prezident Michal Kováč. „Zišli sme sa tu, aby sme mu vzdali úctu,“ začal svoj príhovor prezident Kiska. 

Prezident spomenul zločiny mečiarizmu a odsúdil únos Michala Kováča mladšieho. Aj vďaka slovám a činom prezidenta Kováča bolo politické zlo v 90-tych rokoch porazené, upozornil Kiska.  

Kiska je presvedčený, že naša povinnosť vyrovnať sa so zlom spred dvoch desaťročí naďalej trvá. "Čas, ktorý odvtedy uplynul, túto povinnosť nezahladil. Sme povinní vyrovnať sa s touto kapitolou histórie SR nielen preto, lebo to dlhujeme prezidentovi Michalovi Kováčovi. Ale preto, lebo to dlhujeme sami sebe, svojej krajine, našej spoločnosti," apeloval prezident s dôvetkom, že nikto z nás, kto je zodpovedný za správu vecí verejných, nemôže považovať zločiny mečiarizmu za minulosť, ktorej radšej treba dať pokoj.

„Vážený pán Michal Kováč, za váš zápas o charakter našej krajiny vám ďakujem. Česť a úcta vašej pamiatke,“ ukončil za potlesku svoju reč. 

„Dobre hovorí,“ pošepol v dóme študent svojmu spoločníkovi. Pre problémy s ozvučením  však príhovory v zadných radoch takmer nepočuť. 

Prečítajte si tiež: Aj vďaka Kováčovi bolo politické zlo porazené. Prečítajte si Kiskov príhovor

15:19 Marta Simonová pri Dóme sv. Martina načúva opernému spevu z omše so svojím vnukom. „Nie je náhoda, že sa teraz rozjasnilo,“ hovorí. Vnuk je teraz síce primalý aby chápal, čo sa deje, no dúfa, že až bude väčší, bude môcť porozprávať komu a prečo boli vzdať úctu. 

15:02 Niektorí ľudia pred kostolom omšu naozaj prežívajú. Iní len okolo kľačiacich ticho prejdú. V dave ľudí občas zaznie aj spev. 

14:25 Smrť Michala Kováča sa dotýka nás všetkých, povedal Zvolenský s tým, že bol prezidentom krajiny, ktorá je domovom nás všetkých.   

14:21 "Bol to náš prvý pán prezident, zaslúži si úctu," povedal 22-ročný študent Szabolcs, prečo prišiel na omšu. Chcel sa dostať aj dnu, ale zistil, že verejnosť už o tomto čase dnu nepúšťajú.

14:00 Začala sa zádušná omša za zosnulého prezidenta Kováča, celebruje ju arcibiskup Stanislav Zvolenský. Počas omše vystúpi aj sopranistka Simona Houda Šaturová.  

13:58 Na omšu do Dómu sv. Martina má prístup aj verejnosť, ale len obmedzený počet. Okrem iných prišiel bratislavský primátor Ivo Nesrovnal, či bývalý hovorca prezidenta Gašparoviča Marek Trubač.

Do dómu dorazil prezident Andrej Kiska aj manželka exprezidenta Emília s rodinou. 

13:35 Na Rudnayovom námestí stojí skupina ľudí, ktorá sleduje priebeh pohrebu na veľkoplošnej obrazovke. Do kostola už dorazili všetci hostia. 

13:09 „Bol to jeden z najslušnejších politikov. V dobe, v ktorej bol vo funkcii, musel mať pevné nervy,“ povedala pred palácom Mária Lorinciová, ktorá si počas ceremoniálu aj poplakala. 

12:54 Vojaci naložili rakvu do auta, na dunajskom Tyršovom nábreží medzitým zazneli salvy. Dav ľudí pri paláci tlieska.

 Auto sa pohlo smerom do Dómu sv. Martina, kde sa bude od 14:00 hod. konať zádušná omša. Hostí zo sprievodu tam prepravia pripravené autobusy. 

12:48 Na počesť prezidenta zaznela slovenská hymna, policajti salutujú. "Sloboda a sláva pán prezident,“ zvolala čestná stráž.  

12.41 Starší pán sa počas minúty ticha stavia na lavičku autobusovej zástavky. Na upozornenie policajtky však zostupuje. „Chcel som len spomienku krajšiu, než len zátylky hláv a telefóny,“ povzdychne si. 

12:40 Sprievod dorazil na nádvorie Prezidentského paláca. Vojaci vyložili rakvu z lafety. Na čele sprievodu stoja synovia exprezidenta aj Kováčov nevlastný brat Dušan.  Pripojila sa aj česká delegácia s prezidentom Zemanom, ktorá sa do paláca dopravila mimo sprievodu. 

Ticho prerušujú údery zbraní čestnej stráže o kamennú dlažbu. 

Prečítajte si tiež: Potrebujeme hrdinov?

12:34 Pred Prezidentským palácom stoja za zábranami ľudia a čakajú na príchod sprievodu. Ten sa už blíži k palácu, kde Michalovi Kováčovi vzdajú najvyššie pocty. 

12:30 Palisádami sa hudba rozlieha postupne, po chvíli sa k nej pridal buchot vyleštených topánok pochodujúcich vojakov.  Policajti v bočných uličkách salutujú. Politici kráčajú zväčša ticho, niektorí však medzi sebou diskutujú. 

12:15 Sprievod prechádza Palisádami. Ľudia naokolo si ho fotografujú a natáčajú videá. Z okolitých prevádzok a obchodov vyšli aj zamestnanci, aby sprievod videli naživo. 

12:00 Smútočný sprievod smeruje z Bratislavského hradu do Prezidentského paláca. Na čele sprievodu kráča vojenská hudba ozbrojených síl a čestná prezidentská stráž. Za nimi je lafeta s truhlou prezidenta. Za truhlou kráčajú hostia a sprievod uzatvárajú vojaci s obrneným vozidlom. Každých desať metrov stojí popri ceste vojak a policajt.

11:55 Rakvu s ostatkami prezidenta Kováča preniesli z Bratislavského hradu na pripravenú lafetu. Meškajúca česká delegácia sa nakoniec poklonila rakve na nádvorí hradu pred vstupom do Rytierskej sály. 

11:43 Martin Sviták patrí na námestí medzi mladšiu menšinu. Čerstvý vysokoškolák priznáva, že o Kováčovi nevedel takmer nič. „Jeho príbeh som spoznal až v článkoch po jeho smrti. Zapôsobilo to na mňa.“ 

11:37 Česká delegácia s prezidentom Zemanom a exprezidentom Klausom meškala kvôli zlému počasiu a do Rytierskej sály sa už nedostala. Michalovi Kováčovi sa poklonia pred hradom. 

Prezident Andrej Kiska prišiel podľa protokolu kondolovať ako posledný v sprievode manželky. 

Prečítajte si tiež: Pán prezident, vďaka, zbohom a dovidenia!

11:29 „V tejto situácii si myslím, že amnestie nemá zmysel riešiť,“ povedal exprezident Ivan Gašparovič. Neprešli by podľa neho na Ústavnom súde. Tému zrušenia amnestií opäť otvoril poslanec OĽaNO Ján Budaj.

Na rozlúčku už prišli aj predseda parlamentu Andrej Danko a premiér Robert Fico

11:22 Na rozlúčku prišiel bývalý prezident Rudolf Schuster. „Prišiel som sa rozlúčiť s priateľom,“ povedal pri príchode.  Za ním prišli spolu podpredsedovia parlamentu Béla Bugár, Martin Glváč a Andrej Hrnčiar.  Štvrtá podpredsedníčka Lucia Nicholsonová prišla mimo tejto skupinky. 

11:15 Šesťdesiatnička Táňa Petríková z Galanty prišla už včera aby sa s prezidentom rozlúčila na hrade, dnes chce vidieť sprievod cez Palisády a omšu. Z rozlúčky na hrade mala zmiešané pocity. „Celý život mu nadávali a teraz kladú vence.“

Palisády už lemujú policajné jednotky, vojaci v zbrani i čestná stráž. Dopravu pri paláci začína usmerňovať polícia. Viac sa dočítate tu. 

Prečítajte si tiež: Online: Dopravné obmedzenia počas smútočného sprievodu

11:14 Kondolovať prichádzajú aj členovia vlády- minister hospodárstva Peter Žiga, ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná, minister financií Peter Kažimír, či ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. 

11:11 „Bol to môj priateľ, odvážny a veľký bojovník,“ povedala o prezidentovi expremiérka Iveta Radičová. Pokúšať sa zrušiť Mečiarove amnestie má podľa nej zmysel, hoci snaha parlamentu už viackrát stroskotala na tom, že poslanci nemali dostatok hlasov. Proti zrušeniu amnestií, ktoré zaručili beztrestnosť páchateľov únosu Michala Kováča mladšieho, bol aj vládny Smer.   

11:03 Michal Kováč sa významnou mierou podieľal na tom, že Slovensko je dnes rovnocennou krajinou v EÚ, povedal bývalý premiér Mikuláš Dzurinda. Spolu s ním prišli kondolovať aj bývalý predseda parlamentu Pavol Hrušovský a expremiér Jozef Moravčík. 

10:57 Okolo Prezidentského paláca prešla eskorta prázdnych autobusov. Postupne prichádzajú malé skupinky zväčša starších ľudí. 

10:53 Na Bratislavský hrad prišla poľská delegácia, expremiér Mikuláš Dzurinda, či Pavol Hrušovský. 

10:34 Manželka a synovia prezidenta Kováča prišli do Rytierskej sály. Postupne k nim prichádzajú hostia kondolovať. Je medzi nimi aj neurológ Pavel Traubner s manželkou. 

10:33 Policajti dostávajú pred parlamentom posledné inštrukcie a rozchádzajú sa na svoje pozície. "Boh vás ochraňuj, ak budem musieť riešiť nejaké porušenie disciplíny," zakončuje svoju reč veliteľ. Niektorí sprievodcovia nevedeli, že počas pohrebu sa nedá vojsť ani do areálu hradu. Turisti sklamane odchádzajú.

10:19 V Rytierskej sále je už nastúpená čestná stráž, rakva Michala Kováča je zahalená v štátnej vlajke. O chvíľu sa očakáva príchod prvých hostí. 

10:10 Prezidentský palác je ohradený kovovými ohradami a doprava v okolí je zatiaľ bez obmedzení. Stĺpy verejného osvetlenia na Palisádach a námestí lemujú čierne a slovenské zástavy. Pri paláci sú zatiaľ iba novinári a niekoľko policajtov, verejnosť sa zatiaľ nezhromažďuje. 

10:01 Na nádvorie hradu postupne prichádzajú poslanci Národnej rady. Kondolencie Kováčovej rodine sa začnú v Rytierskej sále o 10:30 hod. Pred vchodom do hradu je pokoj. 

Hostia dostávajú pri bráne dvojaké stužky. Blízka rodina, ústavní činitelia a zahraničné delegácie majú pripnuté čiernobiele stužky. Ostatní hostia fialové. 

9:44 Na Bratislavskom hrade už  prebiehajú prípravy na pohreb. Vo vchode rozprestreli červený koberec, lafeta zatiaľ stojí mimo areálu. O pokojný priebeh celej udalosti sa postarajú stovky policajtov, do areálu hradu sa už presunuli aj vojaci.

9:19 Hoci prvému prezidentovi k funkcii pomohla príslušnosť k HZDS, medzi ním a Mečiarom panovalo od začiatku napätie. Na svoje pôsobenie v blízkosti  Kováča spomína riaditeľ jeho tlačového odboru a novinár Jozef Sitko.

Prečítajte si tiež: Kováč bol vnútorne silný muž, spomína jeho hovorca

8:40 V piatok sa za Kováča budú modliť gréckokatolícki veriaci. Zádušnú svätú liturgiu v prešovskej Katedrále sv. Jána Krstiteľa bude sláviť prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak. 

8:28 Na Ondrejskom cintoríne v Bratislave sa pochováva iba výnimočne, hrobka Michala Kováča je v jeho srdci.

Prečítajte si tiež: Kováča pochovajú na špeciálnom mieste, neďaleko Satinského

8:00  V štandardnej krajine by Kováč bol býval vcelku všedný, zabudnuteľný prezident. V tej neštandardnej, akou Slovensko v deväťdesiatych rokoch bolo, mohol ostať v tieni porevolučného autokrata.

Ale prvý porevolučný prezident vyzval národ, že musí urobiť všetko „aby sa Slovensko nestalo krajinou mafistických bánd a úplatného úradníctva od najvyšších miest až po vrátnikov“.  Píše šéfredaktorka SME Beata Balogová. 

Prečítajte si tiež: V bežnej krajine by bol všedným prezidentom. Ale nie na Slovensku

7:51 Štátny pohreb prinesie aj dopravné obmedzenia. Spôsobí ich smútočný sprievod z Bratislavského hradu do Prezidentského paláca a následne do Dómu sv. Martina a na Ondrejský cintorín, ale aj presun zahraničných delegácií z letiska.

7:40  Na pohrebe sa zúčastnia aj zahraniční hostia, a to český prezident Miloš Zeman, český exprezident Václav Klaus, bývalý prezident Maďarska Pál Schmitt, štátny tajomník Kancelárie prezidenta Poľskej republiky Krzysztof Szczerski, predseda Spolkovej rady rakúskeho parlamentu Mario Lindner, bývalý prezident Rumunska Emil Constantinescu aj minister obrany Rumunska Mihnea Motoc.   

 

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Šesťročné dlhopisy teraz s výnosom až 7 % p.a.
 2. Štefánka by Pulitzer
 3. Trápi vás chrípka alebo prechladnutie? Vieme, ako s nimi zatočiť
 4. Reportáž: Takto sa na Slovensku vyrábajú cestoviny
 5. Zážitky z Pobaltia: Objavte Tallinn a Rigu
 6. Darček, s ktorým si na vás spomenie 365 dní v roku
 7. Šanca pre mladé talenty z oblasti umenia, vedy či športu
 8. Predpremiéra vynoveného VW Passat: Viac IQ, viac online
 9. Top destinácie a hotely na exotickú dovolenku v zime
 10. Stotisíc ľudí rozhodlo: Nadácia banky rozdelí štvrť milióna eur
 1. Na Slovensku sa vydáva najviac učiteľských preukazov
 2. Prihlásili ste sa ako dobrovoľník na Olympiádu v Tokiu?
 3. Šesťročné dlhopisy teraz s výnosom až 7 % p.a.
 4. Štefánka by Pulitzer
 5. Počuli ste už o integrovane pestovanej zelenine?
 6. Konferencia - EU support for research
 7. Slovensko má zasiahnuť robotizácia
 8. Viete, aké sú najlepšie možnosti sporenia pre mladých?
 9. Trápi vás chrípka alebo prechladnutie? Vieme, ako s nimi zatočiť
 10. Hitem jsou cyklopočítače Mio - pro zábavu i výkon
 1. Premýšľate o aute do 10 000 eur? Poradíme vám, ako nenaletieť 24 338
 2. Reportáž: Takto sa na Slovensku vyrábajú cestoviny 16 122
 3. Zážitky z Pobaltia: Objavte Tallinn a Rigu 11 061
 4. Darček, s ktorým si na vás spomenie 365 dní v roku 6 903
 5. Trápi vás chrípka alebo prechladnutie? Vieme, ako s nimi zatočiť 5 933
 6. Je lepšie menučko, alebo domáca strava? Týždeň sme varili doma 5 295
 7. Čo sa stalo s mojimi úsporami v druhom pilieri? 5 129
 8. Štefánka by Pulitzer 4 916
 9. Predpremiéra vynoveného VW Passat: Viac IQ, viac online 3 648
 10. Top destinácie a hotely na exotickú dovolenku v zime 2 910

Téma: Michal Kováč - zomrel 5. októbra 2016


Hlavné správy zo Sme.sk

Autorská strana Michala Havrana

Rok po vražde je Slovensko ešte surovejšie (píše Michal Havran)

Pretože smrť dvoch mladých ľudí zničila jeho svet balíčkov a večierkov.

Dnes píše Matúš Ritomský

S Čaputovou sa môže zopakovať Mikloškova dilema

Voľby nemôžu byť chladný kalkul, ide o hodnoty. Pripomína vám to niečo?

Neprehliadnite tiež

Ak by mal byť v druhom kole Harabin, zachovám sa zodpovedne, hovorí Čaputová

Uprednostnila by som záujem krajiny a ustúpila by som, vyhlásila prezidentská kandidátka.

Medzi Mukačevom a Košicami by mali jazdiť osobné vlaky

Érsek rokoval s ukrajinským ministrom Volodymyrom Omeljanom.

Minister Arpád Érsek rokoval s ukrajinským ministrom infraštruktúry.

Lesníci chcú lesy obhospodarovať aj v bezzásahových územiach

Zásahy majú pomocť pri ochrane populácie hlucháňa hôrneho.

Tetrov hlucháň.

Rudolf Schuster už mieri z nemocnice domov

Jeho zdravotný stav je veľmi dobrý, rehabilituje.

Rudolfa Schustera prepustia do domáceho liečenia.

Prezident Kiska: Ficom sa nenechám vydierať

Nonstop čítanie Kuciakových článkov v Košiciach pokračuje až do večera.

Prezident Andrej Kiska v objatí so Zlaticou Kušnírovou v Tabačke.