BRATISLAVA. Za nedostatočný záujem o štúdium na stredných odborných školách môže štát a spôsob, akým bol rezort školstva doposiaľ vedený.
Tvrdí to strana Sloboda a Solidarita, ktorá tak reaguje na vyjadrenie predsedu vlády Roberta Fica o nesúlade medzi vzdelaním, ktoré poskytujú stredné školy a medzi potrebami praxe. Fico v pondelok 21. novembra uviedol, že sa musí radikálne zmeniť štruktúra vzdelávania v stredných školách.
Poslanec NR SR za SaS Branislav Gröhling hovorí, že je viacero dôvodov pre nadmerný záujem o gymnáziá.

Hlavným je prebytok univerzít a vysokoškolských odborov a neinformovanosť o uplatnení ich absolventov. Vzniká tak enormný záujem o vysokoškolské štúdium a teda aj štúdium na gymnáziách, pričom študenti nevedia, aké uplatnenie im vysoká škola poskytne a nie sú si vedomí, že odborná škola často poskytne lepšiu perspektívu do života.
Ďalším dôvodom je podľa neho napríklad neinformovanosť o uplatnení absolventa odbornej školy. "Problém je komplexnejší a nemožno zaň viniť gymnáziá alebo samosprávne kraje či ich predsedov,“ hovorí Gröhling.
SaS považuje za nutné vytvoriť stimuly pre žiakov, aby študovali v odborných školách. Rovnako je potrebné informovať žiakov a rodičov o možnostiach zamestnania a uplatnení po skončení odbornej školy.
Poslanec vidí riešenie aj v užšej spolupráci s kariérnymi poradcami pri výbere školy. "Tí by mali byť spojením medzi základnou školou a strednou školou. Aj ich lepšie zapojenie do informovania školákov o možnostiach by pomohlo zvýšiť záujem o odborné vzdelávanie,“ myslí si Gröhling a dodáva, že rovnako by pomohlo zverejňovať štatistiky o príjmoch absolventov a ich zamestnanosti v skončenom alebo príbuznom odbore.
"Je potrebné zefektívniť duálne vzdelávanie a užšie prepojiť vzdelávanie v školách s praxou. Dôvodom nezáujmu môže byť aj nízke mzdové ohodnotenie pri niektorých remeslách alebo nevýhodné podmienky práce na živnosť,“ uzatvoril Gröhling.