BRATISLAVA. Sadnúť si po novoročnom prípitku na bicykel a ísť domov, by pre ľudí už nemal byť problém. S príchodom nového roka padne dlhoročné tabu a zákon povolí malé množstvo alkoholu na cestách - ale len pre cyklistov v zastavaných územiach či na cyklotrasách, ktorí nafúkajú menej ako pol promile alkoholu.
„Sme dospelí, zodpovedáme za svoje skutky a bude to na nás, ako budeme dodržiavať tento zákon. Dúfam, že zákon pomôže tým, ktorí zodpovednosť v sebe majú,“ povedal jeden z autorov novely zákona Gábor Gál z Mosta-Hídu.
Motívom zmien je podľa neho to, aby štát ľudí zbytočne netrestal a neobmedzoval. Odvoláva sa na štúdie, podľa ktorých povolené množstvo alkoholu len minimálne ovplyvní psychické, senzorické a motorické funkcie cyklistu.
„Aj ja som principiálne zástancom tejto možnosti, no ľudia si na to musia naozaj dávať veľký pozor,“ upozorňuje Gustáv Kasanický, riaditeľ Ústavu súdneho inžinierstva Žilinskej univerzity. Obáva sa, že vodiči si množstvo alkoholu neustriehnu a na cestu sa vyberú aj výrazne pod jeho vplyvom.

Dve pivá
Pokuty za alkohol
Za prvý polrok roka 2016 polícia zastavila viac ako 1600 cyklistov pod vplyvom alkoholu.
Dnes cyklistov pokutuje rovnako ako ostatných vodičov.
Ak niekto nafúka do jedného promile alkoholu, na mieste dostane pokutu 50 eur.
Ak mu polícia zistí alkohol vo väčšom množstve, spáchal už trestný čin a v blokovom konaní (na mieste) dostane pokutu do 650 eur, v správnom konaní to môže byť od 150 až do 800 eur.
Ak by niekto odmietol fúkať, hrozí mu pokuta od 300 do 1300 eur.
Polícia viac ako pol promile alkoholu v krvi cyklistu neospravedlní.
Pri jazde mimo obcí a cyklotrás bude aj za menšie množstvo stále hroziť päťdesiateurová pokuta. Cyklistov tam policajti posudzujú rovnako ako šoférov áut.
Pri množstve alkoholu nad jedno promile už hrozí obvinenie z trestného činu a pokuta môže dosiahnuť až 800 eur.
Povedať, koľko si môže bežný človek vypiť, aby nepresiahol povolenú hranicu pol promile, je ťažké. Množstvo alkoholu v krvi ovplyvňujú pohlavie, vek, hmotnosť, výška, ale do veľkej miery aj návyk na alkohol.
Priemerný konzument by sa mal na povolenú hranicu dostať asi po dvoch veľkých pivách. Ak by si pri pohári posedel dlhšie, po dvoch hodinách by zniesol ešte ďalšie dve malé pivá.
Úplný zákaz alkoholu, ktorý platil doteraz, neodrádzal od pitia všetkých. Len za prvý polrok tohto roka polícia zastavila viac ako 1600 cyklistov pod vplyvom.

Drägere treba kalibrovať
Úroveň, koľko vodič nafúka, si môže každý overiť pomocou testerov, čiže drägerov. Ich cena sa pohybuje od 15 eur aj do 1500 eur. Najlacnejšie nemusia ponúkať úplne hodnoverné čísla, asi od 70 eur si možno kúpiť aj riadne kalibrované a certifikované prístroje.
Ak si niekto vlastný dräger kúpi, musí rátať aj s tým, že prístroj treba pravidelne kalibrovať. Malo by sa tak podľa Michaely Ďuriačovej z portálu tester.sk robiť približne každý polrok. Kalibrácia stojí okolo 20 eur.

Beata
Balogová
