SME

Deti posielali do polepšovní bez toho, aby ich riadne vyšetrili, upozorňuje Dubovcová

Ombudsmanka upozorňuje v mimoriadnej správe na systémové nedostatky v ochrane práv detí na Slovensku.

Obmudsmanka Jana Dubovcová vypracovala správu o ochrane detí na Slovensku po nedávnej kauze Čistý deň.Obmudsmanka Jana Dubovcová vypracovala správu o ochrane detí na Slovensku po nedávnej kauze Čistý deň. (Zdroj: SME - Gabriel Kuchta)

BRATISLAVA. Nie je to ani rok, čo verejnosť pobúrilo video z drastického odobratia malého chlapca Marca súdnym úradníkom uprostred vyučovania. Situácií, keď sa súdy nepýtajú detí na ich názory a nevypočujú ich, hoci o nich rozhodujú, je pritom oveľa viac. Opačný postup je podľa ombudsmanky Jany Dubovcovej dokonca skôr výnimkou.

Deje sa tak už pri umiestňovaní detí do reedukačných či resocializačných zariadení. V prípade zariadenia Čistý deň, v ktorom zamestnanci údajne zneužívali svoje chovankyne, deti dokonca ani nevyšetrili, hoci sa mali liečiť z rôznych závislostí.

SkryťVypnúť reklamu

„Z mojich zistení vyplynulo, že niektoré z detí, ktoré boli do zariadenia Čistý deň umiestnené rozhodnutím súdu, žiaľ, neboli predtým diagnostikované ako závislé, a už vôbec neprešli potrebnou detoxikáciou," upozornila Dubovcová.

Na odobratie detí tak stačilo podozrenie rodičov, že ich potomok experimentuje s drogami, ktoré potvrdil kurátor. Vynechanie psychiatrického vyšetrenia potvrdili ombudsmanke aj dvaja bývalí chovanci Čistého dňa.

Deťom v zariadeniach chýbala nielen riadna diagnostika, ale aj predošlá liečba a detoxikácia. Na jedno ani druhé podľa hlavného odborníka ministerstva zdravotníctva Ľubomíra Okruhlicu resocializačné zariadenia nemajú podmienky ani prostriedky. A ani by ju nemali robiť.

"Ľudia, ktorí ešte nie sú čistí od drog, nepatria do resocializácie. Tí potrebujú ešte niekoľkotýždňové medicínske sledovanie a to najmä v prípade mladistvých," zdôraznil Okruhlica.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo práce sa bráni, že tieto problémy začalo riešiť už po vypuknutí kauzy Čistý deň. Podobné situácie však pripisuje aj súdom, ktoré rozhodujú o umiestnení detí.

„Táto problematika už je diskutovaná priamo s rezortom zdravotníctva, spravodlivosti a zástupcami resocializačných stredísk,“ zhrnul hovorca Michal Stuška.

Prečítajte si tiež: Čistý deň má stále akreditáciu napriek zisteným pochybeniam Čítajte 

Rozhodnutia „od stola“

Na chyby úradníkov poukazuje Dubovcová v najnovšej mimoriadnej správe o ochrane práv detí. Poslancov parlamentu žiada, aby ju prerokovali už na najbližšej schôdzi, ktorá začne koncom mesiaca. Chyby, na ktoré natrafila, sú totiž podľa nej systémového charakteru a týkajú sa veľkého počtu detí.

Ministerstvo práce hovorí, že správu ešte nevidelo, no je pripravené o nej diskutovať.

O skúsenostiach s rozhodovaním „od stola“ opísaných Dubovcovou hovorí aj sociálna poradkyňa a bývala šéfka bratislavského úradu práce Ida Želinská. „Situáciu dieťaťa to celé môže ešte viac zhoršiť. Dieťa potrebuje už od najmenšieho veku mať pocit, že sú tu nejaké pravidlá a že sa môže vyjadriť k tomu, čo prežíva a čo sa s ním deje,“ povedala.

SkryťVypnúť reklamu

Zásadu dodržiavať tieto princípy je zakomponovaná aj v medzinárodných predpisoch, ku ktorým sa Slovensko hlási, napríklad aj v Dohovore o právach dieťaťa. Problém je však s ich napĺňaním.

Keď rodičia žiadajú pre svoje dieťa umiestnenie do resocializačného zariadenia aj bez posudku o závislosti či bez liečby, neuvedomujú si podľa Želinskej dôsledky. „Sú zúfalí a na úrady sa obracajú preto, lebo od nich očakávajú pomoc. Práve preto by sa ich ml ujať niekto s príčetným pohľadom i odstupom,“ dodala.

Rovnako ako o zaraďovaní do resocializačných zariadení to podľa nej platí aj o presúvaní detí z detských domovov do polepšovní. Aj to sa často riadi len písomnými posudkami a bez toho, aby sa pracovníci úradov s deťmi, ktorých sa to týka, stretli.

Ústredie práce hovorí, že konečné slovo má vždy súd, ktorý zvažuje aj všetky dôkazy. Očakávania od toho, čo by malo pred umiestnením dieťaťa do polepšovne predchádzať, však podľa neho treba zreálniť. „Pri týchto úvahách treba brať do úvahy možnosti liečby či existenciu zariadení alebo iných kapacít, v ktorých by liečba a detoxikácia maloletých prebiehala,“ povedala hovorkyňa ústredia Jana Lukáčová.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: V kauze zariadenia Čistý deň nebude víťazom nikto Čítajte 

Zodpovedný sám sebe

K porušovaniu práv a záujmov detí dochádza podľa Dubovcovej nielen pre obchádzanie predpisov, ale s niektorými ráta už priamo zákon. Za príklad dáva to, že súčasná legislatíva umožňuje profesionálnemu rodičovi, ktorý je zároveň aj riaditeľom detského domova, udeliť si výnimku, na základe ktorej sám sebe zverí do starostlivosti neobmedzený počet detí aj vo veku do jedného roka.

"To je v rozpore s najlepším záujmom dieťaťa. V rozpore s najlepším záujmom dieťaťa je aj to, že v takýchto prípadoch za kvalitu poskytovanej starostlivosti zodpovedá profesionálny rodič riaditeľovi detského domova, teda sám sebe," dodala ombudsmanka.

Zároveň poukázala na problémy, s ktorými sa stretávajú detské domovy. Medzi tie totiž úrady často neprerozdeľujú najmenšie deti do jedného roka rovnomerne. V jednom prípade sa tak stalo, že na jednu profesionálnu matku spolupracujúcu s detským domovom pripadali naraz aj štyri deti do jedného roka.

SkryťVypnúť reklamu

„Takáto situácia je zlá a pre dieťa horšia, ako keby žilo v skupine,“ pripája sa Želinská. Profesionálne rodiny totiž podľa nej majú simulovať bežné rodiny a ich prostredie, no pri tomto prístupe to podľa nej nie je možné kvalitne.

Aj pri skupinách v detských domovoch totiž platí, že na šesť až osem detí pripadá päť ľudí a ďalší pomocný personál.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 838
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 906
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 990
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 869
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 804
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 3 908
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 585
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Radosť hráčov AC Miláno.

Funkcionári „rossoneri“ pritom iba nedávno pristúpili k výmene na trénerskom poste.


SITA
Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Juraj Kucka.

Aktuálne sa Juraj Kucka lieči zo zranenia, ktoré ho donútilo k ukončeniu reprezentačnej kariéry.


SITA
Slovenskí futbalisti po prehre so Slovinskom.

Spomedzi súperov Slovenska v kvalifikácii na MS 2026 sú podľa očakávania najvyššie Nemci.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu