SME

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To nie sú scény z amerického akčného filmu, ale realita Československej ľudovej armády.

S nejakou formou ponižovania ľudskej dôstojnosti mimo rámca poriadku sa stretol takmer každý vojak základnej služby. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO - VHÚ PRAHA)

Napriek tomu, že šikana patrila k vnútornému životu mužstva a spoluvytvárala obraz armády vo verejnosti, v socializme bola do značnej miery skrytým, až tabuizovaným javom.

Jej existencia totiž spochybňovala oficiálne prezentovanú vysokú morálnu úroveň vojakov Československej ľudovej armády. Úlohy politickej prípravy sa plnili na sto percent, ale ľudia sa zároveň správali úplne v rozpore s údajnou vysokou vyspelosťou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Mazáci verzus bažanti

Podľa svedectiev i dostupných archívnych dokumentov šikana zrejme nebola významným problémom armády päťdesiatych a šesťdesiatych rokov. Stala sa ním až v nasledujúcom dvadsaťročí.

Hlavný zdroj šikanovania sa skrýval priamo v systéme skupinovej príslušnosti vojakov základnej služby, ktorí sa delili na „služobne starších", a teda skúsenejších vojakov druhého ročníka a na mladších, nováčikov – vojakov prvého ročníka.

Prečítajte si tiež: Nikdy více Janovice, radši kulku do palice! Na vojne mohol variť aj bagrista Čítajte 

Dve základné skupiny sa mohli ešte deliť do podskupín podľa jarného a jesenného nástupného termínu (ak sa k danému útvaru nastupovalo dvakrát ročne) na „bažantov“, „starších rajónistov“, „mazákov“ a „suprákov“. Fakticky sa tak vytvoril kastovnícky systém nazývaný „staromazáctvo“.

Ako vyzeralo šikanovanie v armádnej praxi?

Zvrhlá fantázia páchateľov, bohužiaľ, nepoznala hranice a formy psychickej a najmä fyzickej šikany boli prakticky neobmedzené.

Vojaci prvého ročníka boli nútení vojakom druhého ročníka slúžiť. Museli im čistiť topánky, ustielať postele alebo prať košele a ponožky. Pripravovali občerstvenie zo svojich zdrojov alebo ho nakupovali za svoje peniaze (tzv. Sahara). Bežne sa stávalo, že šikanovaným vojakom rozobrali balík s jedlom, ktorý im poslali z domu na prilepšenie. Okrem jedla museli šikanovaní odovzdávať najmä cigarety alebo priamo peniaze.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Miera tohto vzťahu podriadenosti a úsluh sa lokálne líšila a bola chápaná ako všeobecný a normálny stav. Šikanovaní dokonca tieto formy akceptovali s tým, že sa po ich uplynutí budú naopak sami tešiť výhodám postavenia vojakov druhého ročníka.

Stupeň vyžadovania úsluh celkom bežne prekračoval hranicu okrádania a vydierania. Stále však išlo väčšinou o nenásilnú šikanu, neútočiacu agresívne na ľudskú dôstojnosť a bez hrubého násilia.

Ďalšiu oblasť šikanovania predstavovali rôzne rituály, ktoré súviseli s prechodom medzi skupinami nástupných termínov. Líšili sa podľa miesta posádky a ich pravidlá sa odovzdávali medzi ročníkmi. Bežné bolo tzv. povyšovanie, čo bolo zvyčajne bitie opaskom. V niektorých útvaroch však rituály chýbali alebo mali úplne nenásilný charakter.

Kajak či farebná hudba

Najhoršou formou šikany boli prípady jednoznačného ponižovania ľudskej dôstojnosti a fyzického násilia. Väčšinou išlo o úplne svojvoľné a nevyprovokované správanie, často vyvolané alebo podporené konzumáciou alkoholu.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4UE2 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prísne pravidlá zavedú byrokraciu, vyššie riziko zrušenia organizácie, zneistia darcov.


a 1 ďalší
Premiér Robert Fico a splnomocnenec vlády pre prešetrenie pandémie Covid-19 Peter Kotlár.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


1
Minister zahraničných vecí Juraj Blanár so španielskym náprotivkom Josém Manuelom Albaresom

Slovensko by systém využívalo, kým nezabezpečí vlastnú ochranu vzdušného priestoru.


TASR 8
Polícia na česko-slovenských hraniciach.

Nákladiaky môžu využiť iba päť hraničných prechodov.


TASR

Sportnet

Montreal Canadiens - Boston Bruins: ONLINE prenos zo zápasu NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Boston Bruins.


Radosť hráčov Chelsea.

Chelsea bojuje o Ligu majstrov, prebojovala sa na štvrté miesto.


Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Stephen Bunting.

Michael van Gerwen do deviateho večera nenastúpil.


SkryťZatvoriť reklamu