BRATISLAVA. Aktuálne vyjadrenie premiéra Roberta Fica o možnosti zrušiť Mečiarove amnestie je v rozpore s tým, čo tvrdil ešte koncom minulého roka.
Kým vlani Fico trval na postoji, že amnestie zrušiť nemožno, v sobotu oznámil, že chce hľadať cestu.
Vo videu na facebooku Fico v sobotu navrhol možnosť posilniť právomoci Ústavného súdu. "Možno najlepšou cestou by bolo dať Ústavnému súdu právomoc, aby rozhodol, či vôbec je takýto postup možný."
Ak Ústavný súd následne skonštatuje, že je možné amnestie zrušiť, nevidí Fico dôvod, "prečo by sme tak nemohli urobiť".

Ako sa menia postoje
Zmenu postoja Fico oznámil po tom ako agentúra Focus tento týždeň zverejnila výsledky prieskumu, podľa ktorého je za zrušenie amnestií až 63 percent ľudí. Tému opätovne rozvírilo aj uvedenie filmu Únos, ktorý je inšpirovaný kauzou zavlečenia syna bývalého prezidenta Michala Kováča z roku 1995.
Na návrh opozičných poslancov by mal parlament o amnestiách rozhodovať na marcovej schôdzi.
Doteraz Fico tvrdil, že aj keď amnestie expremiéra Mečiara sú právny suterén, neexistuje žiadna možnosť ako ich zrušiť.
Ešte ako poslanec Strany demokratickej ľavice Fico povedal, že amnestie boli nevídané, nekvalifikované a boli "hrubým politickým zneužitím tohto inštitútu."

Ficova amnestia Mečiarovi
V relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy v roku 1998 podľa agentúry SITA skonštatoval, že Mečiar sa amnestiou "akoby priznal k zodpovednosti za skutky, ktoré sa udiali v súvislosti s únosom."
Ani to však Ficovi nebránilo, aby v roku 2006 vstúpil do koalície s Mečiarom a Jánom Slotom. Obaja boli pri moci v čase únosu, ktorý vtedy podľa záverov vyšetrovania zorganizovala Slovenská informačná služba. Riadil ju Mečiarov nominant Ivan Lexa. Cieľom mala byť diskreditácia vtedajšieho prezidenta, ktorý sa vzoprel Mečiarovi.
Amnestie na kauzu zavlečenie vydal Mečiar ako zastupujúci prezident v roku 1998.

Nezrušiteľné, zrušiteľné, nezrušiteľné
Keď Fico v lete 2006 do vlády s Mečiarom a Slotom vstupoval, tvrdil, že zrušenie amnestií je nemožné. A každý kto také niečo navrhne, by mal vrátiť diplom právnika.
"Amnestie sú nezrušiteľné," dodal.
Postoj zmenil v novembri 2007, keď sa s Mečiarom dostal do vážneho sporu pre kauzu šafárenia v Slovenskom pozemkovom fonde, ktorý ovládali nominanti HZDS. Po dramatickom odchode z koaličnej rady vtedy Mečiar novinárom oznámil, že Fico mu pohrozil aj otvorením témy amnestií.
Spor Fico s Mečiarom za mesiac urovnali. "To je za nami," vyhlásil Mečiar po rokovaní ďalšej koaličnej rady v decembri 2007.
Po novinárskej otázke, či je teda téma amnestií mŕtva, sa Fico miesto odpovede len usmial a zaželal šťastné Vianoce.

Vybavené deklaráciou
Tému amnestií Fico akoby uzavrel koncom minulého roka. Jeho vláda v novembri odsúhlasila návrh deklarácie o amnestiách, ktorý následne koalícia Smeru, SNS a Mosta schválila v parlamente.
„Myslím si, že je veľmi správne ak Národná rada reaguje týmto spôsobom. Pokiaľ bude takáto veľmi vážna deklarácia schválená, tak je to postoj slovenského politického spektra k tomu, čo sa udalo v minulosti,“ zdôraznil Fico.
Zopakoval, že amnestie zrušiť nemožno. „Amnestie sú nezrušiteľné, to predsa každý vie, kto má základné právnické vzdelanie,“ argumentoval predseda vlády.
Možnosť zrušenia amnestií v parlamente tento týždeň pripustil už aj podpredseda Smeru Marek Maďarič. V podobnom duchu sa vyjadril tiež poslanec strany Erik Tomáš, ktorý je Ficovým mediálnym poradcom.

Beata
Balogová
