BRATISLAVA. Snažili sme sa urýchliť konanie, tvrdia traja sudcovia senátu Najvyššieho súdu o svojej nadpráci pre českého miliardára a ministra financií Andreja Babiša, ktorého komunistická ŠtB viedla ako svojho agenta.
Senát spätne vybavil, aby minister vnútra zbavil svedkov, bývalých dôstojníkov ŠtB, mlčanlivosti. Tvrdí, že ak by prípad vrátil na nižšie súdy, čo je bežný postup, títo ľudia by aj tak vypovedali rovnako.
Zdôvodnil tak svoje rozhodnutie, ktorým potvrdil názor nižších súdov, že Babiša ŠtB evidovala ako agenta neoprávnene. Kompletné znenie poskytol SME Najvyšší súd. Výpovediam komunistických tajných súdy verili viac ako ich pôvodným dokumentom.
Český politik slovenského pôvodu sa súdil s Ústavom pamäti národa, ktorý má zo zákona povinnosť zverejňovať dokumenty z obdobia neslobody. Spor na Najvyššom súde vyhral koncom januára.
Sudcovia pripúšťali, že si uvedomujú „možné názorové rozdielnosti“ na ich konanie. Svoje postoje zdôvodnili snahou o „zachovanie princípu právnej istoty“.
Ústav pamäti národa oponuje, že konanie súdu je nanajvýš neštandardné. Podal preto už aj sťažnosť na Ústavný súd. Ten by mohol prípad vrátiť Najvyššiemu súdu.
„Ako predseda ÚPN nemôžem dovoliť, aby bola naša minulosť prekresľovaná kontroverznými súdnymi rozhodnutiami," odôvodnil šéf ústavu Ondrej Krajňák.

Sudcovia chceli šetriť
ÚPN očakával, že Najvyšší súd zruší rozhodnutia nižších súdov a spor s Babišom im vráti. Traja bývalí príslušníci ŠtB vypovedali v Babišov prospech bez toho, aby ich predtým minister zbavil mlčanlivosti. Podľa právnikov ústavu preto išlo o nezákonný dôkaz.